Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO zimno


DejV212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , z gory przepraszam jesli to nie ten dzial.

Przechodzac do problemu , mam jakis maly piec (kupiony uzywany) gosciu powiedzial że ten piec ogrzewa 120m2 teraz w to watpie. Problem jest w tym ,ze wiosna / jesien znajomy zaproponowal mi zalozenie centralnego ogrzewania znalezlismy piec uzywany na olx , kupilem nowe kaloryfery i inne rzeczy do tego. Otoz na piecu jest temperatura 60-80*C , grzejniki (panelowe) sa gorace ,ze dotknac sie nie mozna a w domu jest tak zimno ,ze wytrzymac nie idzie (obecne temperatury na zewnatrz -20*C). Mieszkanie 120m2 , poniemiecki budynek nieocieplony - Czuc na kratce grzejnika lekki powiew ciepla ale w domu jest mimo to zimno , zwiekszalem moc na sterowniku oraz na piecu , podkrecalem pompe na 2 bieg i na tym troszke lepiej grzeje. Otoz jak tylko w centralnym sie wypali automatycznie na momencie grzejniki szybko staja sie zimne. W kotlowni jest pelno rurek pex 16 az sam jestem w szoku jak ten majster zrobil. Teraz wiem ,ze typowy janusz majster nie byl dobrym pomyslem , muszę znow isc w te same koszta zatrudniajac firme. Pomyslalem ,ze napisze tutaj i ktos doradzi co zrobic moze chociaz obedzie sie z duzymi wydatkami.

20210101_140754.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałbym ograniczyć wentylację wentylacyjną - przysłoń papierem kratki went. za wyjątkiem łazienki, WC i kuchni i zobaczysz jaki jest efekt.

Grzejnik 1,4m x0,5 jest do tego pomieszczenia za mały, lepszy byłby 1,8m, większy na PEX16 nie bardzo pójdzie.

Stary poniemiecki dom ma zapotrzebowanie ok 1OOW/m2 lub lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko i tanio

Kup tanie wiatraki do komputera ok 80 mm srednica, raczej więcej niż dychę za sztukę nie kosztują

Dopasuje jakiś zasilacz 5v do nich i podłącz. One firmową chodzą na 12 v ale jak dasz na 5v to też będą dmuchać a będą bezgłośne. Połóż że dwa na grzejnik na kratkę do góry blisko zasilania tak żeby wyciągały z grzejnika na dom.
Przerobisz go w ten sposób na termowentylator i uzyskasz więcej mocy z tej samej temp zasilania

Jak zgaśnie w piecu będziesz miał momentalnie zimno w domu - taką specyfika budynku i nic z tym nie zrobisz. Chyba że wstawisz bufor ale u ciebie min 1000l a i tak by pewnie tylko na parę godzin starczyło

Trzeba było zostać przy kaflowych piecach ;)

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 20:05, KarolBl napisał:

Na szybko i tanio

Kup tanie wiatraki do komputera ok 80 mm srednica, raczej więcej niż dychę za sztukę nie kosztują

Dopasuje jakiś zasilacz 5v do nich i podłącz. One firmową chodzą na 12 v ale jak dasz na 5v to też będą dmuchać a będą bezgłośne. Połóż że dwa na grzejnik na kratkę do góry blisko zasilania tak żeby wyciągały z grzejnika na dom.
Przerobisz go w ten sposób na termowentylator i uzyskasz więcej mocy z tej samej temp zasilania

Jak zgaśnie w piecu będziesz miał momentalnie zimno w domu - taką specyfika budynku i nic z tym nie zrobisz. Chyba że wstawisz bufor ale u ciebie min 1000l a i tak by pewnie tylko na parę godzin starczyło

Trzeba było zostać przy kaflowych piecach ;)

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
 

No na szybko i tanio to fakt dlatego jak zaczal robic to mi juz nerwy niewytrzymywaly , nigdy wiecej takiego "fachowca" na wiosne wynajme firme. Wiem wieksze koszta ale niech to dziala.

Spojrzcie co fachowiec w Kotlowni mi odwalil 

Czy to jest dobre podlaczenie ? Mi sie wydaje ,ze cos tu nie tak.

(Sorry za ten syf ale troche dzis tu sie dzialo )

20210119_202814.jpg

20210119_202537.jpg

20210119_202529.jpg

20210119_202521.jpg

20210119_202512.jpg

20210119_202504.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak by praktykanci robili ;-)

A tak na poważnie zajrzyj do PN i skorzystaj z doświadczenia forumowiczów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS nie stosuj pex w kotłowni, ma duże przewężenia na złączkach...

PN Polska Norma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zawór na powrocie z bojlera to przykręć go prawie do końca tak by był powrót lekko ciepły, pompa na jakim biegu teraz pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RedEd napisał:

Jest zawór na powrocie z bojlera to przykręć go prawie do końca tak by był powrót lekko ciepły, pompa na jakim biegu teraz pracuje?

Ten zawor przykrecic ? Jest zimny ( wiec to od zimnej wody jakis ) 

Pompa pracuje na 2 biegu lepiej grzeje mieszkanie niz za 1 (przynajmniej tak mi sie wydaje)

20210119_211123.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest woda użytkowa a ja pytam o powrót z wężownicy.

Prośba nie cytuj ostatniego posta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "hydraulik" zrobił bezpośrednie połączenie wody użytkowej z kotłem to jest niepoprawne.

Nie to jest powrót z grzejników to odkręć na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Tobie grzeje dobrze skoro masz gorące kaloryfery tylko są one z małe do ogrzewanych pomieszczeń. Przeczytaj jaką mają moc na jakich parametrach i policz jaka ty potrzebujesz do konkretnego pomieszczenia.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki rozmowie z RedEd duzo mi rozjasnil problemu , wezwalem fachowca i to samo powiedzial co RedEd , jutro ma przerobic instalacje , poniewaz pompa zamiast dawac na kaloryfery to daje w obiegu. Jutro  ma przyjechac i przerobic instalacje. Oraz dwa problem zle z naczyniem to jest polaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech przy okazji poprawy instalacji do naczynia wyrównawczego wyrzuci to obejście dla pompy, do zbiornika wyrównawczego rura pionowo z trujnikiem a od trujnika pompa i odejście na bojler, pytanie czy wodę w lecie też grzejesz kotłem? To w tedy muszą być sprawne zawory na belkach bo będzie dom dogrzewać. 

Ps do naczynia tylko stal lub miedź nie pex czy plastik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.