Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za zimno w domu!


Roki1115

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ja tu widzę tyle samo pomp i dodatkowe koszta w postaci sprzęgła i VTC. Fakt działa dobrze ale 4d też tak potrafi więc niema co generalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompa CO gania cały czas (tak jak u mnie) , 4d jako tako się sprawdza. Jeśli kocioł odpala się od termostatu pokojowego, schemat ze sprzęgłem i Vtc o wiele lepiej się sprawdza, kocioł pracuje dużo stabilniej

Kiedyś Sambor wrzucił taki schemat:

 

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

Niestety, nie widziałem, jak to pracuje w praktyce

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Benton661 napisał:

Vtc o wiele lepiej się sprawdza, kocioł pracuje dużo stabilniej

Wystarczy dobrać odpowiedni skok otwierania zaworu np 2% w jednym cyklu pomiaru temperatury i odpowiedni wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi pomiarami np. 4 min a zawór będzie se otwierał powoli co pozwala na stabilną pracę kotła i płynne nagrzanie se instalacji.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki tam wykres startu kotla z zaworem 4d i pompa kotla . 

Screenshot_20201129-192838_eModul.thumb.jpg.65fdb78863265bcc5239ef1633a4fd7e.jpg

Te skok na zaworze to wyłączenie pogodowki na zaworze 4d dla sprawdzenia jak kociol sobie poradzi z zadana 50stopni na grzejniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Darekgra napisał:

Wystarczy dobrać odpowiedni skok otwierania zaworu np 2% w jednym cyklu pomiaru temperatury i odpowiedni wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi pomiarami np. 4 min a zawór będzie se otwierał powoli co pozwala na stabilną pracę kotła i płynne nagrzanie se instalacji.

By zawor zmienil swoje polozenie o 50% to potrzeba 100 minut  Dlugo troche...

A jaki jest czas przesterowania zaworu z wkladka o 50%?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, PioBin napisał:

By zawor zmienil swoje polozenie o 50% to potrzeba 100 minut  Dlugo troche...

to tylko przykład, ponadto po co 50 % w większości wystarczy 20-30%

 

26 minut temu, PioBin napisał:

A jaki jest czas przesterowania zaworu z wkladka o 50%?

Co to ma za znaczenie? Tak naprawę ten czas zależy od tego jak szybko kocioł potrafi się nagrzać i utrzymać minimum zaworu, czyli jego max mocy i sprawności.

Zawór 4D może być nawet szybszy tylko po co?

Chodzi o to aby otwierał się powoli i nie zalał kotła zimną wodą. Przecież żaden cywilny domowy kocioł nie ma zładu wody 300 litrów lub nieograniczonej mocy szczytowej, czas mu jest potrzebny aby dał radę nagrzać cały obieg więc i zawór termostatyczny otwiera się bardzo powoli. Tzn. otwiera i przymyka aby kociołek dał rade zasilić powrót czynnikiem 50+.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie każdy sterownik da radę tak precyzyjnie wysterować 4d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Benton661 napisał:

Jeśli pompa CO gania cały czas (tak jak u mnie) , 4d jako tako się sprawdza. Jeśli kocioł odpala się od termostatu pokojowego, schemat ze sprzęgłem i Vtc o wiele lepiej się sprawdza, kocioł pracuje dużo stabilniej

Kiedyś Sambor wrzucił taki schemat:

 

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

Niestety, nie widziałem, jak to pracuje w praktyce

moim zdaniem nijak, wyobraź sobie że VTC jest jeszcze zamknięty lub otwarty w niewielkim stopniu a zawór 4d jest już otwarty i pracuje pompa...

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompie z autoadaptem raczej nic nie powinno się stać... Jak pisałem wyżej, nie widziałem tego na żywo, więc się nie wypowiem. Czytałem tylko kiedyś temat tu na forum, że u kolesia fajnie to hula...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Darekgra napisał:

to tylko przykład, ponadto po co 50 % w większości wystarczy 20-30%

Wiem ze przyklad. Wyobraz sobie ze odpalasz palnik 20-30kW i ladujesz bufor (moze byc instalacja po sygnale z termostatu niedogrzania). Otwierajac zawor tylko na 50% w ciagu bagatela 100minut powodujesz hamowanie kotla lub jego wygaszenie.

36 minut temu, Darekgra napisał:

Zawór 4D może być nawet szybszy tylko po co

Tak ale ciezko bedzie zapanowac nad stabilnoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Wiem, że urwałem się trochę z innej bajki, ale mam problem z siłownikiem ARM do zaworu 4D Afriso. Czy jest jakiś sposób, żeby zmniejszyć zakres jego otwarcia?
Na obudowie jest parametr ED 60%, otwiera się właśnie na 60. Mogę spowolnić jego ruchy, ale tylko tyle.
Teraz w czasie palenia od termostatu kocioł dogrzewa się np. przez pół godziny, potem grzeje drugie pół godziny i przechodzi w postój. Jakby ktoś miał jakieś doświadczenia z tym ARM, to proszę o pomoc. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBinDlatego jest to przykład... i należy dostosować te parametry do instalacji w której ma to pracować.

15 minut temu, PioBin napisał:

Tak ale ciezko bedzie zapanowac nad stabilnoscia.

Więc po co te pytanie było o szybkość 4d i wkładki, skoro to i to ma otwierać se powoli w miarę wygrzewania instalacji.

@papen76Czym jest on sterowny... może wymień siłownik na 3 punktowy.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darekgra napisał:

Więc po co te pytanie było o szybkość 4d i wkładki, skoro to i to ma otwierać se powoli w miarę wygrzewania instalacji

Zawory tetmostatyczne to zawory proporcjonalne gdzie element pomiarowy jest praktycznie w tym samym miejscu co wykonawczy dlatego maja pomijalny czas probkowania. Tam pomiar = reakcja. Przy silownikach zalezy gdzie umiejscowiony jest czujnik(i) jaka jest predkosc przeplywu wody oraz jakie sa parametry regulatora. Duzo zmiennych dla hydraulika.

@papen76 ed to sie tyczy pracy ciaglej chyba? A nie % otwarcia. Jak spowalniasz ruch silownika? Nie do konca rozumie co chcesz zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 60% to może zbieg okoliczności. Nie moglem nigdzie znaleźć, czego on dotyczy.

Sytuacja wygląda tak.
Zawór 4D otwarty na 22%, temperatura powrotu i zasilania rośnie proporcjonalnie.
Ochrona powrotu ustawiona na 42 stopnie. Gdy zostanie osiągnięta, zawór otwiera się z 22% do 60% i znów się przymyka. Zaczyna się huśtawka, która po jakims czasie się uspokaja.

W jakimś zakresie mogę regulować temoo oscylacji tego zaworu, ale on i tak otwiera się do tych 60%.

Pytanie, czy da się to ograniczyć do - nie wiem - 35, 50%?

Oczywiście nie mam pompy kotłowej na powrocie do kotła...

Siłownik Afriso
ARM 343
3 punktowy. 40/16
6 Nm
130 s
60% ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, papen76 napisał:

Oczywiście nie mam pompy kotłowej na powrocie do kotła...

Jak nie masz pompy kotłowej to funkcji ochrony powrotu się nie wlacza . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, i przez pięć lat nie włączałem. Teraz próbuje palić od termostatu pokojowego i dopiero to wyszło. Wcześniej temperatura kotła na 70 i palenie od histerezy zapewniało powrót powyżej 50.
No jak się nie da, to wrócę do tamtej opcji, chociaż teraz około zera mam ok. 7 odpalen na dobę, wcześniej 12-14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mniejsza ilość odpalen z tego względu ze kociol dłużej osiaga zadana temperature . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez. Jest różnica jak startuje od 50 a od 35, fakt. Jakby ten 4D jakoś ograniczyć...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, papen76 napisał:

Sytuacja wygląda tak.
Zawór 4D otwarty na 22%, temperatura powrotu i zasilania rośnie proporcjonalnie.
Ochrona powrotu ustawiona na 42 stopnie. Gdy zostanie osiągnięta, zawór otwiera się z 22% do 60% i znów się przymyka. Zaczyna się huśtawka, która po jakims czasie się uspokaja.

Na moje oko to ty masz albo źle założoną skalę, może też zły kierunek otwierania itp.

Napisz jaki sterownik oraz wrzuć zdjęcie tego siłownika na instalacji oraz ustawienia w sterowniku.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna i rozsadna rzecz to pompa kotlowa, zawor 4d wtedy stabilnie będzie pracowal nawet z funkcją ochrony powrotu .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra
Siłownik Afriso
ARM 343
3 punktowy. 40/16
6 Nm
130 s
60% ED

Bez ochrony powrotu hula dobrze.
Brak pompy na powrocie i sprzęgła hydraulicznego, to już wiem napewno.

Sterownik pluma.
W tym momencie mam ustawiony zakres proporcjonalności na 2 i stała czasu całkowania na 160.

Te wahania od minimum do 60% są na początku i po czasie ta oscylacja się zmniejsza....
Wychodzi na to, że trzeba wrócić do pracy od histerezy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych sterownikach jest parametr minimalnej i maksymalnej temperatury powrotu. Jak powrót przekroczy max to siłownik się otwiera.

Może masz tak ustawione.

Tak czy inaczej wrzuć zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciami bieda, bo wykorzystałem w tym miesiącu limit załączników w Tapatalku, a nie mam w tej chwili kompa w pobliżu.

Minimalna temperatura mieszacza: 25
Maksymalna temperatura mieszacza: 85.

Przy ochronie powrotu mam parametr "Przykniecie zaworu" i tu mogę regulować, teraz mam 22%. Góra póki co jest na sztywno na te 60%. I tu byłoby dobrze to ograniczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, papen76 napisał:

Ze zdjęciami bieda, bo wykorzystałem w tym miesiącu limit załączników w Tapatalku,

Jeśli to jest problemem... To co będzie dalej...

A przez przeglądarkę nie można się zalogować na forum? :)

jaki sterownik?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silownik pracuje od 0-100% to odpowiada fizycznie obrotowi 0-90 stopni i limit okreslaja "mikroswitche" wewnatrz. Jak chcesz ograniczyc min lub max to tylko software w sterowniku parametrami.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.