Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metal-Fach SLIM Pellet Mini 15kW ustawienia powrotu i ciągłej pracy


T-G

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Gonzo19 napisał:

I tu jest pies pogrzebany. Równie dobrze, możemy polecać kotły na pellet WINDHAGER BioWIN 2 Touch Exklusiv 10 kW

a nie jakies Biawary, Teckle, Metalfachy, Laguny czy inne

@autograf89, niektórzy z niewiedzy coś chcą i czasami warto komuś uświadomić co jest co i co z czym się wiąże. Oczywiście są i tacy, ze chcą miec tak a nie inaczej i to jest ich wola

Zgadza się. Swiadome podjecie decyzji czy ja to potrzebuje czy tez nie. Termostat pokojowy da taka i taka funkcję. Czujnik pogodowy taka i taka.

Słuchajcie ja znam osobę która ma kocioł w piwnicy i nie chce mu sie schodzić, internet to dla niego czarna magia i ma termostat pokojowy dedykowany do tego żeby nie musiec schodzić do piwnicy żeby zmienić cos na kotle. Ma na korytarzu podchodzi i pyk pyk ustawienia zmienione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, autograf89 napisał:

Ma na korytarzu podchodzi i pyk pyk ustawienia zmienione

Do podgladu pracy lub zmiany parametrow kotla ok bo wygodne, ale z drugiej strony co tam zmieniac i po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PioBin napisał:

Do podgladu pracy lub zmiany parametrow kotla ok bo wygodne, ale z drugiej strony co tam zmieniac i po co?

ale to ja nie wiem... mogę podać numer i zapytaj- oczywiście zart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, autograf89 napisał:

Kolega ma termostat pokojowy i chce z niego korzystać i niech sobie korzysta. Chce palic 24 na 24 to pomozemy mu to osiagnąć a my sobie bedziemy palić tak jak chcemy, jedni beda wygaszac kocioł i korzystać z harmonogramu bez termostatu. (obnizenia). Jedni wygaszac od termostatu. 

A jak kolega stwierdzi, że chce wygaszać kocioł bo mu pali zbyt duzo jak chodzi 24/24 to pomozemy mu i w tym. Potestuje dwa tyg jedno i dwa tyg drugie a na koncu ustawi tak zeby było optymalnie dla niego. Ja mam na imie Tomasz i jak nie dotknę i nie zobaczę na własnej skórze to wam nie bede wierzyć.

Najważniejsze, że wszyscy mamy w domu ciepło.

Dziękuję za zrozumienie i próbę skierowania wątku na właściwe tory :). Drugi test kotła na 70, 15 itd. chyba skończył się porażką. Nie wiem skąd to się wzięło, ale teraz kocioł doszedł do 70, ale na powrocie jest 41-45. Więcej nie chce być i koniec. Nie wiem też co namotałem, że kiedy temperatura na termostacie doszła do zadanej to on na mieszaczu nie puszcza mniej o te 5 stopni. Niby wszystko jest włączone i wcześniej to działało. Efekt jest taki, że już mam pół stopnia więcej w domu niż chciałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jeszcze raz czy masz dokladnie tak ustawione jak Tobie podałem z przypisaniem termostatu i obniżeniem. Jak długo trwa jedn cykl? Od wygaszenia kotła do wygaszenia kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni cykl trwał ~ 3 godziny.

Ciekawostka, która teraz namieszała mi w głowie. W instrukcji ściągniętej z internetu mam napisane na czerwono, że "Temperatura powrotu wody z instalacji do kotła centralnego ogrzewania nie powinna być niższa niż 45ºC." nie widziałem tego w papierowej instrukcji, oraz "Zalecana minimalna temperatura powrotu to 10oC mniej niż temperatura zasilania." To widziałem. Zafiksowałem się na około 55-60 stopni na powrót a tutaj okazuje się, że może być 45...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież koledzy Tobie nawet pisali ze 60 to przesada. Punkt rosy to ok 50 stopni. A mozesz miec nawet 40 jak bedzie sucho w kotle to najwazniejsze. Cykl trwa 3 godziny. Czyli wychodzi 8 rozpalen na dobe. Olej temat tego nie wygaszania. Niech sie wygasza po histerezie- szkoda twojego czasu na walkę. Rozpalarka kosztuje 150zł za trzy lata sobie wymienisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompy kotłowej  tej minimalnej różnicy między zasilaniem a powrotem raczej nie osiągiesz.

Jest pewna możliwość ale woda w bojlerze byłaby bardzo gorąca.U mnie przy pompie goniącej wodę przez bojler różnica między zasilaniem a powrotem  wynosi 6 stopni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No koledzy maja racje mozesz zrobić tak zeby pompa od ciepłej wody uzytkowej robiła ciepły powrot ale to juz tacy madrzy byli i woda w bojlerze bedzie miala z 70 stopni. Pompe od cwu podpinasz w sterowniku pod pompe kotłową o ile sie nie myle i ona chodzac cały czas dogrzewa powrot.

Nie wiem, nie sprawdzałem - myślę, że kolega @sambor takie rzeczy juz widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tutaj odpada gorąca woda w kranach. Sprawdzę te okolice 45 na powrocie, bo wcześniej było to dla mnie za mało i nie zwracałem zbytniej uwagi czy jest 45 czy 35 (35 pewnie rzadko, jak się rozpalało - szkoda, że nie mam tego w wykresie), ale teraz jestem spokojniejszy.

Rozpalania chyba też odpuszczę, komfort jest tak czy siak. Tzn nie było nigdy żeby cały dzień się grzało, ale w domu jest ciepło.

Czyli teoretycznie wracam do tego co miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz cieplo w domu. Pellet sie spala na proch. Srodek kotła wyglada ladnie. Kociol dobija do zadanej i jest w nim sucho to pelnia szczescia. Pali w granicach rozsadku... to zostały Tobie jakies detale do ustawienia. Jak dom trzyma ladnie cieplo to bym ustawił wygaszanie od termostatu. Histereze 0.5. na termostacie pokojowym. Pompa na grzejniki cały czas wlączona po temp zadanej z obnizeniem jak nie trzyma to zostaw tak jak ja miałem. A kociol niech chodzi od swojej histerezy 8 rozpalen na dobe to moze być. Gorzej jak by wychodziło 24 rozpalenia. Pamietaj, że im wyzsza temp zrobisz na grzejniki tym bedzie wiecej rozpalen bo wieksza temp bedzie wychładzać kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, autograf89 napisał:

Jak masz cieplo w domu.

Mam.

12 minut temu, autograf89 napisał:

Pellet sie spala na proch.

Zgadza się.

12 minut temu, autograf89 napisał:

Srodek kotła wyglada ladnie.

Chyba wygląda ładnie. Nie widzę zacieków.

12 minut temu, autograf89 napisał:

Kociol dobija do zadanej i jest w nim sucho

Hmm dobija, chociaż nie do końca. Kocioł wygrzewa się do tej, którą zadałem na włączenie pompy. Jak dam na to 55 stopni start to tak się buja w tych granicach 50-60, chociaż zadane jest np. 70. W konsekwencji i tak się wygrzewa dom, ale kocioł nie działał w okolicach 70 stopni. Jakieś rady?

16 minut temu, autograf89 napisał:

Jak dom trzyma ladnie cieplo to bym ustawił wygaszanie od termostatu. Histereze 0.5. na termostacie pokojowym.

Tak miałem wcześniej i nie narzekałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hmm dobija, chociaż nie do końca. Kocioł wygrzewa się do tej, którą zadałem na włączenie pompy. Jak dam na to 55 stopni start to tak się buja w tych granicach 50-60, chociaż zadane jest np. 70. W konsekwencji i tak się wygrzewa dom, ale kocioł nie działał w okolicach 70 stopni. Jakieś rady?

Zrób wieksze wypelnienie cyklu... masz 30 zrób 32 procent i obserwuj. Jezeli kocioł sie rozgrzewa i w tym czasie dogrzeje dom i ustawisz wygaszenie od termostatu to moze wygasic kocioł przy np 58 stopniach.

Przy grzaniu ciagłym gdzie termostat nie wygasza kotła kocioł powinnien osiągnac temp zadaną przebic o 5 stopni na FL i sie wygasić jezeli modulacja nie pozwala mu na wyhamowanie.

W poprzednich postach pisałem żebyś przewazył wydajnosc podajnika wtedy powiem tobie jaki wpisać optymalny czas wypelnienia cyklu aby osiagał max moc nominalną. Moim zdaniem obecnie zbyt mało sypiesz pelletu.

Jeżeli obecnie dochodzi do 60 i cykl trwa trzy godziny to jak osiagnie 70 ten cykl bedzie trwał 4 godziny i powrot bedzie miał wyzsza temp. Musisz przedstawiać wszystkie dane które pomogą nam Tobie pomóc. Dlatego uzywam odpowiednich słów zebys mogł je przeanalizować i trafiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem trochę więcej, zobaczymy jak to zadziała, ale wydaje mi się, że będzie lepiej - tak, jak mówiłeś. A skąd mam wiedzieć, kiedy jest najlepiej? W opcjach widzę, że kocioł chodzi na 100% mocy nie ważne czy dam 30% czy 60%.

W modulacji mocy są jeszcze parametry wiatraka. Fabrycznie było do 60% przy 100% mocy kotła, ale wydaje mi się, że to za dużo. Ustawiłem tak, jak teraz i płomień jest o wiele częściej na 100%. Taki powinien być prawda, jak najdłużej 100%? Czy jednak wrócić do tego max 60% mocy nadmuchu?

222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być praktycznie płomien od 90 do 100 procent cały czas. Bedziesz wiedziec ze jest zbyt duze wypelnienie cyklu bo pellet nie bedzie sie dopalał. Zostana resztki nie spalone pelletu. 

Plomien ma być nie rozerwany (zbyt duzy nadmuch), pomaranczowy.

Chce Tobie podać jaki masz miec optymalny czas wypelnienia cyklu ale potrzebuje od Ciebie informacji jak wydajny jest podajnik. Wygaszasz kocioł. Klikasz na raczke. zdejmujesz rure spiro do siatki. Puszczasz podajnik na 6 minut. to co wyleci pelletu wazysz i mnozysz x 10. wyjdzie np ze podajnik podaje 8kg na godzinę i wtedy oblicze jaki masz miec czas wypelnienia cyklu aby było 15kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, autograf89 napisał:

ma być praktycznie płomien od 90 do 100 procent cały czas. Bedziesz wiedziec ze jest zbyt duze wypelnienie cyklu bo pellet nie bedzie sie dopalał. Zostana resztki nie spalone pelletu. 

Plomien ma być nie rozerwany (zbyt duzy nadmuch), pomaranczowy.

No to mam jasność, że 60 to za dużo. Myślałem, że kocioł sobie nadmuchem też reguluje moc i np. poprzez większy nadmuch gasi płomień. Ale jak ma być cały czas około 90-100 to muszę zostawić, tak jak ustawiłem czyli około 30% max wentylator. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał sonde lambda to tam ustawiasz procent tlenu jaki ma być przy spalaniu i wtedy sterownik plynnie zmienia nadmuch na kazdym progu i ustawia optymalne spalanie. Dajesz procent korekty np 10 procent. Wyjsciowo masz np 30 procent nadmuch na 100 procent a on koryguje 30 + 10 albo - 10. czyli nadmuch ma od 20 do 40 procent i koryguje plynnie tak zeby uzyskać np 9 procent tlenu w spalinach na 100 procent mocy.

Z doswiadczenia wiem ze nadmuchy sa zbyt mocne fabrycznie. Przyklad u mnie fabrycznie było 46 procent a sonda trzyma nadmuch na 10 procent aby utrzymac 10 procent tlenu w spalinach.

Screenshot_2020-12-27-20-38-01-377_com.mi.globalbrowser.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 22:08, autograf89 napisał:

Z doswiadczenia wiem ze nadmuchy sa zbyt mocne fabrycznie. Przyklad u mnie fabrycznie było 46 procent a sonda trzyma nadmuch na 10 procent aby utrzymac 10 procent tlenu w spalinach.

Kolego testuję ciągle ustawienia. Jest już prawie super. Kocioł chodzi, temperatura w domu waha się około tych 23,5. Czasem jeszcze Kiedy temperatura kotła załapie powyżej zadanej i parametr "moc kotła" zostaje automatycznie obniżony to zauważyłem, że płomień znika, a wtedy temperatura kotła spada i następuje rozpalanie. Myślę jak to zrobić, żeby obniżenie mocy kotła nie wygaszało mi płomienia.

W ogóle jak kocioł sobie moduluje "moc kotła" w moim przypadku? Tylko przez nawiew i te zakresy co pokazałem na wcześniejszym zdjęciu, czy też jeszcze jakoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz w ustawienia serwisowe i ustawiasz min nadmuch na 10... bo obecnie mozesz ustawic min 20 i obniż go na tych najnizszych progach. Jeżeli plomien zanika a kocioł dalej podaje paliwo to moze zapchać spiro. Dlatego polecam Czas detekcji braku paliwa ustawić na 1 min bo fabrycznie jest chyba 20 minut. On Gdy zobaczy brak płomienia rozpali sie na nowo a czasami tylko wlaczy nadmuch pod rozpalanie i automatycznie przeskoczy na prace. Jeżeli płomien zanika to min FL zrób z 30 na 40 procent i obserwuj czy to cos pomoże. Dostanie wiecej paliwa a tym samym bedzie miał możliwość palenia - chyba, że masz tak mocny nadmuch ze go zdmuchuje to odp masz na samym poczatku tego co pisałem.

Kocioł moduluje do temp zadanej na maxa a nastepnie od zadanej 5 stopni zaczyna modulować w dół. (jego cechą jest bardzo szybkie dojscie do zadanej temp). Gdy nie masz sondy lambda stosuje te nadmuchy które mu wskazujesz na tym wykresie - i twardo sie ich trzyma. (nie potrafi dynamicznie zmieniać nadmuchów na poszczegolnych progach mocy- z sondą robi to.)

Kocioł moduluje w tym zakresie mocy który mu wskazujesz czyli MIN FL i MAX FL.

Nie polecaja schodzic poniżej 30 procent mocy kotła - bo moze zachodzić niepoprawne spalanie.

Oczywiscie musisz cały czas obserwować jak wygląda kocioł w środku ponieważ zbyt małe nadmuchy również doprowadzą do brzydkiego wyglądu kotła.

A teraz z praktyki przy poprawnym spalaniu bedziesz slyszał specyficzny dzwiek palnika ale nie ma on świszczeć ani gwizdać (zbyt mało tlenu jest wtedy poniżej 7 procent i kocioł kopci na czarno). Bedziesz wiedział, że tam robi sie coś niedobrego ;-)

IMG_20201213_144023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 17:59, autograf89 napisał:

A jak kolega stwierdzi, że chce wygaszać kocioł bo mu pali zbyt duzo jak chodzi 24/24 to pomozemy mu i w tym. Potestuje dwa tyg jedno i dwa tyg drugie a na koncu ustawi tak zeby było optymalnie dla niego. Ja mam na imie Tomasz i jak nie dotknę i nie zobaczę na własnej skórze to wam nie bede wierzyć.

Kolego jesteś prorokiem :). Po eksperymentach wracam do wygaszania kotła. Przy ciągłym paleniu temperatura jednak w domu cały czas rosła i szło o wiele więcej opału. Teraz mam około 6 rozpaleń na dobę i jest dobrze. Co ciekawe włączyłem ochronę powrotu i jakoś to działa- trzyma 45-50 stopni.

Palę Lavą, obecnie schodzi mi jakieś 3 worki na dwa dni, ale myślę, że jeszcze to wyśrubuję.

Powiedz mi proszę, jak długo kocioł Ci się nagrzewa po wyłączeniu? U mnie to jest od 40 stopni do 70 najczęściej pół godziny-40 minut. Zastanawiam się czy to dobrze, czy nie powinien nieco szybciej?

Czy dla kotła taka praca jest "zdrowa"? Wychładza się do około 40 i zaczyna pracować do 70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego... Możesz palić ciągle... ale z mniejszą temperaturą na mieszacz, nawet 35 stopni potrafi ogrzewać mieszkanie - kocioł będzie wtedy mniej palić bo będzie dłużej na niższej modulacji... mówiłem, że jak sie dogrzeje to będzie trzeba obniżyć.

Jeżeli masz dobrze ogarniętą ochrone powrotu to różnica bedzie np taka 40 na kotle 30 na powrocie. Potem 50 na kotle 40 na powrocie. 60 na kotle 50 na powrocie. 70 na kotle 60 na powrocie ale jezeli masz to tylko na 4d bez pompy kotłowej to bedzie wyglądać to tak: Na kotle 40 na powrocie 30. Na kotle 50 na powrocie 35 (załaczenie pomp 45 stopni) nagłe zalanie kotła wodą zimną z grzejników. Temp na kotle 45 na powrocie 28. Temp na kotle 60 na powrocie 40. Na kotle 70 na powrocie 45 i dopiero powrót będzie rosł im dłużej kociol bedzie szedł w góre. Jak właczysz ochronę powrotu to później bedzie puszczać wode na mieszacz bo najpierw dogrzeje siebie, znowu sie zamknie i tak w kołko i zanim to nastąpi to troche czasu minie. - dlatego ochrona powrotu zaworem 4d to gowno. W domu zimno i kocioł grzeje siebie i sobie bedzie palić tylko paliwo a w domu zimno (grzanie nastąpi później powiedzmy o 30 minut) a na mieszaczu będą sie działy cyrki.

Kazdy kocioł lubi stabilną pracę i to jego optymalne warunki prac natomiast kociol na pellet jest stworzony do rozpalania i wygaszania ale musi być poprawnie zrobiona instalacja aby ładnie to wszystko grało i nie było duzych róznic temp miedzy zasilaniem a powrotem. 

I teraz dam Tobie temat:

A ja nie mam zadnej pewnosci ze jak bedzie duza róznica miedzy zasilaniem a powrotem ze sie cos stanie. Moze akurat u Ciebie bedzie wszystko ok. "...Wiesz kiedyś bym sobie za jedną kobiete dał reke uciąc i wiesz co? I bym kurw# teraz reki nie miał..." hahaha.

Moj kocioł nagrzewa sie ok 50 minut z rozpalaniem. Mam ochrone powrotu wyłaczoną.Kwestia komfortu cieplnego... jak nie masz zimno w domu jak grzejniki zimne to sobie pal przez wygaszenie i zatrzymanie pomp. Musisz potestować a podobno idą zimne dni masz pole do popisu...

Na poparcie moich słów wykres... Dzisiaj wygaszalem żeby posprzątać.

Screenshot_2021-01-04-00-30-22-851_com.mi.globalbrowser.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 00:18, autograf89 napisał:

Kolego... Możesz palić ciągle... ale z mniejszą temperaturą na mieszacz, nawet 35 stopni potrafi ogrzewać mieszkanie - kocioł będzie wtedy mniej palić bo będzie dłużej na niższej modulacji... mówiłem, że jak sie dogrzeje to będzie trzeba obniżyć.

Powiedz mi kolego, czy jak kocioł pracuje na niższej modulacji, np. moc kotła osiąga 50% to czy płomień powinien spadać? Czy jednak mieć dalej zawsze około 90%-100% bez względu na moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli progi masz dobrze ustawione i wszystko szczelne to powinna być wysoka jasność płomiena. Ja mam sonde która koryguje i czasami spadnie plomien nawet poniżej 40% jak jest na 45 procentach mocy ale generalnie to zaden wyznacznik. Ja zawsze wyciagam proszek. Natomiast na wysokich prograch 100, 80, 60 praktycznie cały czas 100%. Tu dane z teraz... 40 procent mocy. Generalnie jasność plomienia to nie wszystko, czasami czujke zasłoni pellet a plomien jest.

 

Screenshot_2021-01-05-21-56-55-224_com.mi.globalbrowser.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.