Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia pieca Metal Fach SEG PELLET 25 - duże spalanie


Jarotl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od niedawna mieszkam w nowo wybudowanym domu z ogrzewaniem na pellet. Dom o powierzchni 130 metrów, wybudowany w 2018 roku ocieplony, ale nie wiem na jaką grubość, wiem że styropian jest. W domu jest podłogówka w kuchni, 10 grzejników ( nie są jakoś specjalnie duże) oraz dwie drabinki. W domu jest wymieniony w tytule piec ze sterownikiem ecomax860P i 140 litrowy bojler,

Ustawienia pieca są następujące:

Temperatura zadana kotła - 70 C

Temperatura CWU przez większą część dnia 40 C, przy kąpieli do 50 C

Temperatura mieszacza 1 - 45 C przy czym jak termostat pokojowy się załączy temperatura spada o 4 C

Piec działa w trybie fuzzy logic czyli chyba takie PID

Moc pieca ograniczona do 15 KW poprzez modulację mocy

Piec odpala się dziennie około 12 razy

Piec jest wyposażony w czujkę temperatury zewnętrznej i sterowanie pogodowy, które jest wyłączone (jeszcze się w to nie zagłębiałem)

Temperatura spalin to nawet 170 C

natomiast temperatury w pokojach to różne są dość mocno. Na piętrze w jednym pokoju 22, natomiast w drugim po przeciwnej i zawietrznej stronie domu już tylko 20. Z tego co mi się wydaje to mieszacz puszcze wodę o zadanej temperaturze do podłogówki i grzejników jednocześnie. Grzejniki jaki i podłogówkę mogę skręcić ręcznie.  Pellet mam sprawdzony przez innym pelletowców i jest dobrej jakości (950 zł/tona). Piec kiedy się wyłączy po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju pompuje wodę do grzejników o temperaturze niższej  na mieszaczu i przed nastepnym włączeniem temperatura na piecu spada do około 35 C.

Załączam zdjęcia instalacji z zaworem. Może ktoś z Was mi podpowie co mam zrobić z tym spalaniem.

 

 

IMG_20190112_214035.jpg

IMG_20190112_214043.jpg

IMG_20190112_214023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że piszę w swoim temacie ale teraz pięć pali mi trzy worki dziennie a w mieszkaniu nie ma powyżej 22 c. Zawór mam Afriso arm 343 trzy punktowy a pompki do grzejnika i wody to grundfos. Ma może ktoś jakieś rady? Może nie podałem jakichś szczególnych informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to zrobię to maksymalnie szczegółowo jak się da. Załączam taki podstawowy schemat jak wygląda moja instalacja oraz zdjęcie na którym opisałem jak umiem mój zawór czterodrożny. Zaworem steruje mieszacz Afriso arm 343.  Bojler ma pojemność 140 litrów. Bufora jako takiego nie ma.

Podam teraz szczegółowe dane ze sterownika włącznie z ustawieniami serwisowymi.

Ustawienia serwisowe:

1. Rozpalanie:

Czas testu zapłonu - 10 sek,

Dawka paliwa - 220g

Detekcja płomienia - 5%

Nadmuch rozpalania - 25%

Moc wentylatora wyciągowego - 25%

Czas rozpalania - 5 minut

Nadmuch po rozpaleniu - 38%

moc wentylatora wyciągowego po rozpaleniu - 38%

wyfłużenie nadmuchu - 60 sek.

czas pracy z mocą minimalną - 5 min.

2. Praca:

czas cyklu w trybie PRACA - 20 sek.

Wydajność podajnika - 10kg/h

Kaloryczność paliwa - 4,9kWh/kg

pojemność zbiornika - 50 kg ( chociaż to nie jest prawda)

Minimalny czas pracy podajnika 2 - 30 sek.

3. Wygaszanie:

Maksymalny czas wygaszania - 15 min.

Czas wygaszania - 8 min.

Moc przedmuchu - 25%

Moc wentylatora wyciągowego - 25%

Czas przedmuchu - 40 sek.

Przerwa przedmuchu - 15 sek.

Start predmuchu - 10%

Stop przedmuchu - 5%

4. Nadzór

Czas nadzoru - 0 min.

Czas cyklu - 60 sek.

Moc nadmuchu - 28%

Moc wentylatora wyciągowego - 28%

Moc kotła w trybie nadzór - 1kW

Opcje poza tymi w punktach:

Minimalna moc nadmuchu - 20%

Minimalna moc wentylatora wyciągowego - 20%

USTAWIENIA KOTŁA

1. Ochrona powrotu

Ochorna powrotu 4D - OFF

Histereza powrotu - 5 C

Minmalna temp. powrotu - 50 C

Przymknięcie zaworu - 10%

temp. startu pompy przewałowej - 50 C

Opcje poza ochroną powrotu:

Minimalna temp. kotła - 55 C

Maksymalna temp. kotła - 70 C

Temp. schładzania kotła - 81 C

Parametr A Fuzzy Logic - 5

Parametr B Fuzzy Logic - 20

Parametr C Fuzzy Logic - 15

Termostat - Uniwersalny

Wyłączenie pompy od termostatu - Nie

USTAWIENIA MIESZACZA 1:

Termostat - Uniwerslany

Obsługa mieszacza 1 - włączona podłogówka

Minimalna temp. mieszacza - 20 C

Maksymalna temp. mieszacza - 85 C

Zakres proporcjonalności - 3

Stała czasu całkowania - 160

Cas otwarcia zawrou - 140 sek.

Wyłączenie pompy od termostatu - Nie

 

Ustawienia ogólne dostepne w menu sterownika

Temperatura zadana pieca - 70 C

Modulacja mocy:

maksymalna moc pieca - 15 KW

100% moc nadmuchu - 30%

100% moc wentulatora wyciągowego - 30%

50% histereza H2 - 5 C

Pośrednia moc kotła - 50%

50% moc nadmuchu - 27%

50% moc wentylatora wyciągowego - 27%

30% Histereza H1 - 2 C

Minimalna moc kotła - 30%

30 % moc nadmuchu - 25%

30% moc wentualtora wyciągowego - 25%

Histereza kotła - 4 C

Tryb regulacji - standardowy

 

USTAWIENIA MIESZACZA:

temp. zadana - 45 C

Obnieżenie temp. zadanej przy zwartych stykach termostatu - 4 C

Możecie mi napisać jak powinien się zachowywać ten zawór mieszający w momencie kiedy temperatura w pokoju osiągnie tem. zadaną i wyłączy piec. To znaczy czy powienien on zamknąć przepływ wody do grzejników? W tym momencie mam wrażenie że działa on w bliżej nieokreślony sposób raz zablokuje przepływ wody ale częściej woda krązy dalej w grzejnikach i wychładza piec do koło 30 C. Ogólnie piec pali mi minimum 30 kilo pelletu dziennie i uważam że jest to dużo bo temp. w pomieszczeniach jest maksymalnie 22 C. Termostat pokojowy jest w pomieszczeniu obok kotłowni i strasznie oszukuje, ustawiony jest na 22,8 C i tam taką temperature się osiąga przy otwartych drzwiach kotłowni.

7633180800_1502182025.png

 

IMG_20190112_214023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2019 o 22:02, Jarotl napisał:

Temperatura spalin to nawet 170 C

Taka temperatura generuje duże straty.Może za duży ciąg. RCK jest zamontowany?

10 godzin temu, Jarotl napisał:

USTAWIENIA MIESZACZA:

temp. zadana - 45 C

Obnieżenie temp. zadanej przy zwartych stykach termostatu - 4 C

Możecie mi napisać jak powinien się zachowywać ten zawór mieszający w momencie kiedy temperatura w pokoju osiągnie tem. zadaną i wyłączy piec.

Obniża temperaturę 45-4=41 stopni i wyciąga  ciepełko z kotła .Po sygnale od termostatu palnik się odpala a mieszacz zmierza do 45 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie tego co mam za piecem i tam raczej nic takiego jak RCK nie ma, jedyne coś czym można kręcić zaznaczyłem czerwonym kółkiem. W kominie dymnym od pieca nie ma nic więcej oraz zakończenie na kominie wydaje się być zwykła rurą.

Dla przykładu gdy piec dobijał do temperatury zadanej moc obniżyła się do 4,5KW a temp. spalin była 110 C. Przy pełnej mocy teraz ustawionej czyli 15 KW temp. spalin to 180 C.

Czy to może wpływać na ilośc spalonego pelletu?

IMG_20190114_075342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia temperatury na mieszaczu, mógłbym ja swobodnie zwiększyć ale mam grzejniki ścienne i podłogowe na jednej pompie, boję się że płytki mi rozwali. Chyba żebym ręcznie skręcił podłogowe ale wtedy tak do końca nie wiem jaka temperatura jest na podłodze. Bo teraz sytuacja jest taka że pięć ma 68 stopni i cały czas powolutku kręci a w pokojach jakiś ciepło nie jest. W moim przypadku termostat pokojowy nie pełni swojej funkcji bo jest w złym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w Twojej kotłowni brakuje takiego elementu:

https://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html

To w tym kotle oprócz nadmuchu jest też wentylator wyciągowy?Może tu by się dało obniżyć parametry,żeby nie waliło tak wysoką temperaturą w komin?

Dziwna sprawa,że przy 45 stopni na grzejnikach nie możesz dogrzać pomieszczeń.Oprócz termostatu są głowice termostatyczne na grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wentylator wyciągowy i jego moce są podane powyżej. To e nie mogę dogrzać zwalam troszkę na to że budynek jest nowy. Głowice termostatyczne są w grzejnikach i pry podłogówce w skrzynce rozdzielczej i wszystkie są odkręcone na maksa. Co do temperatury to termostat pokojowy mam ustawione na 22,8 i w tym pomieszczeniu się tak nagrzeje bo są otwrte drzwi do kotłowni. Natomiast na piętrze w jednym pokoju będzie 22 a po drugiej stronie budynku tej zawietrznej 20. Pewnie mógłbym ustawić temperaturę na termostacie na 24 stopnie i wtedy piec na tyle w tym pomieszczeniu nie nagrzeje ale już tak próbowałem i za dużo to nie dało a piec chodził bardzo długo.

Moje czujniki temperatury mieżą również wilgotność i kształtuje się ona od 46% przy temperaturze 22 C do 60% przy temperaturze 20 C w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jarotl napisał:

Dobra, to zrobię to maksymalnie szczegółowo jak się da. Załączam taki podstawowy schemat jak wygląda moja instalacja oraz zdjęcie na którym opisałem jak umiem mój zawór czterodrożny. Zaworem steruje mieszacz Afriso arm 343.  Bojler ma pojemność 140 litrów. Bufora jako takiego nie ma.

Pewny jestes ze tak masz zrobione jak na tym schemacie z kosmosu?

Miales dac swoj schemat jak masz zrobiona instalacje

podlogowka jak wpieta jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co miałbym bardziej opisać. Instalacja była zakładana beze mnie. Więc nie wiem o niej za dużo. Jak się wprowadziłem to pięć już chodził, więc nie byłem przy pierwszym uruchomieniu. Pięć pali według mnie za dużo w stosunku do temperatury w domu. Więc mam problem, który tak myślę że ciężko będzie rozwiązać bez kogoś kto się na tym zna. Napisałem tutaj bo myślałem że coś się prostego da zrobić ale ten piec to nie jest prosta sprawa, za dużo zamiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty sprawy nie ulatwiasz. Na prosbe o narysowanie schematu mowisz ze za duzo zmiennych. Twoj wybor.

To forum wielu osobom pomoglo i wielu nie - tym ktorzy wiedzieli lepiej i nie chcieli ulatwic.

W twoim przypadku najprosciej bedzie jak sobie wmowisz ze ten piec ma tyle palic w towim domu. Pogodzisz sie z tym i bedzie git. A prawda jaka jest nigdy sie nie dowiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jarotl napisał:

. To e nie mogę dogrzać zwalam troszkę na to że budynek jest nowy.

Ale tak dla mnie dziwne,że na instalację idzie non stop 45 stopni i jest problem.Co będzie jak przyjdą o wiele większe mrozy?

A jeśli rzeczywiście jest to wygrzewanie domu,to masz odpowiedź na duże spalanie.

Może na próbę zakręć całkowicie OP i zwiększ temperaturę na grzejniki.Tyle,że co z temperaturą powrotu kotła.Monitorujesz ją wiesz jaka jest?

O temperaturze spalin już pisałem.Moim zdaniem jak na kocioł 5 klasy masz o wiele  za duże.Na wzrost spalin ma też wpływ brudny wymiennik.Kiedy ostatnio go czyściłeś? Tym bardziej,że jest to wymiennik z poziomymi półkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OP jest tka zrobione, że jest tylko w kuchni i w takiej skrzynce jest takie pokrętło jak przy grzejnikach. Staram się nie bagatelizować opisu ale sytuacja jest taka. Z pieca wychodzi rura z ciepłą wodą do zaworu czterodrożnego, tam jest ten mieszacz z siłownikiem Afriso.  Stamtąd idzie woda do grejników (w tym podłogówki). Z lewej strony przychodzi powrót z grzejników. No i jeszcze jest jedno wyjście na powrót do pieca.

Minimalna temperatura powrotu jest ustawiona na 50 C. Mogę zakręcić podłogówkę i zo baczyć jak jest na grejnikach z wiekszą temperaturą, zobaczymy co się stanie. Tylko nie bedzie wtedy tak, że piec osiągnie temperature zadaną albo termostat go wyłączy i wyższa temperatura na mieszaczu szybciej ten piec wychłodzi? Nie powinno być tak ,że jak termsotat rozłoczy styki to grzejniki powinny być zimne, to znaczy zawór mieszający powinien odciąć dopływ do grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu pytanie zasadnicze ochrona powrotu dziala? bo raczej marne szanse. Nie masz tam pompy kotlowej wiec na dwoje babka wrozyla.

Ten zawor o ile masz wlaczona ochrone powrotu i ona dziala to pracuje w ten sposob ze w pierwszej kolejnosci pilnuje powrotu do kotla. Jezeli jest ten warunek spelniony dopiero zaczyna sie powoli otwierac na grzejniki. I jezeli za bardzo mu spadnie powrot znow sie przestawi w kierunku dogrzania kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc przy temperaturze pieca 38 C to temperatura powrotu wynosi 30 C. Zastanawia mnie jeszce jedna rzecz w ustawieniach serwisowych tak myślę, że jak mam wyłaczoną opcję ochrony powrotu 4D to dalsze ustawienia w tej sekcji czyli minimalna temperatura powrotu ustawiona na 50 C chyba nie działa?

Może włączyc sterowanie pogodowe? Może to coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.