Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Mam SF 15/240. Ogrzewanie tylko grzejniki naścienne - jeden obieg. Powierzchnia użytkowa to jakieś 140m2. Budynek docieplony tak powiedzmy średnio. Zbiornik na cwu 300l (podpięte kolektory). Obecnie piec spala mi jakieś 22-25 kg na dobę. W domu mam sterownik a w nim temp. rano i po południu 22.6 st. C (z histerezą 0,2st) a do południa i w nocy mam temp. ustawioną na 21,6st. W załączniku plik z aktualnymi ustawieniami (dzisiaj zmieniłem tylko histerezę kotła). Jak mogę próbować ograniczyć spalanie? Od czego zacząć?

ustawienia.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zapytanie,czy ktoś wie może jak przestawić piec z 15kw na 12 kw może faktycznie mam za duży piec na mój metraż,tak tylko pytam bo jak pierwszy raz serwisant mi odpalał piec to się pytał czy go przestawić na 12kw ale się bałem że mi nie wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzes1974 napisał:

Witam wszystkich serdecznie. Mam SF 15/240. Ogrzewanie tylko grzejniki naścienne - jeden obieg. Powierzchnia użytkowa to jakieś 140m2. Budynek docieplony tak powiedzmy średnio. Zbiornik na cwu 300l (podpięte kolektory). Obecnie piec spala mi jakieś 22-25 kg na dobę. W domu mam sterownik a w nim temp. rano i po południu 22.6 st. C (z histerezą 0,2st) a do południa i w nocy mam temp. ustawioną na 21,6st. W załączniku plik z aktualnymi ustawieniami (dzisiaj zmieniłem tylko histerezę kotła). Jak mogę próbować ograniczyć spalanie? Od czego zacząć?

ustawienia.pdf

Najlepiej, żeby pracował Ci cały czas, czy sprawdzałeś jak to jest? Z moich obserwacji wynika, że lepiej jest trzymać stała niższą temp. w pomieszczeniach. Ja też robiłem obniżenia, ale u mnie przy samych grzejnikach jakoś słabo. Może ustaw na 22*, bo 1*  na podgrzanie po obniżeniu to sporo. Napisz jaki masz sterownik, czy masz podłączona pogodowke. Masz włączona blokadę pompy mieszacza? Napisz ogólnie o pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, gwint napisał:

Mam takie zapytanie,czy ktoś wie może jak przestawić piec z 15kw na 12 kw może faktycznie mam za duży piec na mój metraż,tak tylko pytam bo jak pierwszy raz serwisant mi odpalał piec to się pytał czy go przestawić na 12kw ale się bałem że mi nie wystarczy .

Może chciał Ci wprowadzić ustawienia przerwy, dawki i nadmuchu inne, które ograniczają moc. Jako takiej opcji zmiany nie było w ustawieniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Inferno napisał:

Witam. Mam pytanie do szanownego grona mianowicie zauważyłem że podczas rozpalania dochodzi do "wybuchów" że przy czopuchu pojawia się dym z kotłowni. Co może być przyczyną i jak to zniwelować . Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Kiedy czysciles palnik?  Może otwory masz pozatykane 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Giz napisał:

Najlepiej, żeby pracował Ci cały czas, czy sprawdzałeś jak to jest? Z moich obserwacji wynika, że lepiej jest trzymać stała niższą temp. w pomieszczeniach. Ja też robiłem obniżenia, ale u mnie przy samych grzejnikach jakoś słabo. Może ustaw na 22*, bo 1*  na podgrzanie po obniżeniu to sporo. Napisz jaki masz sterownik, czy masz podłączona pogodowke. Masz włączona blokadę pompy mieszacza? Napisz ogólnie o pracy. 

Sterownik kotła to ecoMAX810P3-L TOUCH, sterownik pokojowy auraton 2030 RTM. Nie mam podłogówki. Mówisz żeby spróbować dać niższą temperaturę i "puścić" go według harmonogramu? np. z obniżeniem nocnym? czy też włączyć sterowanie ręczne z zadaną temperaturą? Co do blokady pompy mieszacza to nie wiem gdzie to sprawdzić. Co masz na myśli pisząc o pracy kotła?

Edytowane przez grzes1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sterowanie pogodowe. 

Nie bez harmonogramu, bo chłodno na zewnątrz. Wejdź w ustawienia serwisowe hasło 0000 na początek. To będzie tylko do odczytu, żebyś czasem nie poprzestawial nic. I tam będziesz miał ustawienia. Mozesz w econet i porobić zrzuty. Najbardziej chodzi o modulacje mocy, sondę lambda, ustawienia mieszacza i ustawienia kotla.  

Tak o pracę kotla chodzi. Bo teraz chyba działa od termostatu, czyli jak nagrzeje pomieszczenie, to się wyłączy,  tak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym tak: 

- daweki i przerwy narazie bym zostawił. 

- w modulacji mocy zmienil bym nadmuchy:

100% mocy - 75%

50% - 60%

30% - 45%

- masz sondę, więc minimalną moc nadmuchu dałbym na 20%

- zakres korekcji nadmuchu przez sondę na 25%

- minimalna temperaturę mieszcza np na 35* 

- wyłączenie pompy od termostatu na nie

Haslo do ustawień to 9999 

Histereze h1 daj na 8st na poczatek

Masz same grzejniki i nie napisałeś jak to działa. Jak trzyma temperaturę i czy masz podłączone sterowanie pogodowe. Mieszacz na grzejniki daje 50*, jak ustawisz mniejsza i stała temp w pomieszczeniach. Ustaw też obniżenie temp mieszacza po osiągnięciu temp w pomieszczeniu jaka będzie Ci odpowiadac. 

Zobaczysz czy będzie się wygaszał. Napisz potem na jakich temp chodzi kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Inferno napisał:

Witam. Mam pytanie do szanownego grona mianowicie zauważyłem że podczas rozpalania dochodzi do "wybuchów" że przy czopuchu pojawia się dym z kotłowni. Co może być przyczyną i jak to zniwelować . Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Mnie serwisant powiedzial ze taki problem jest wtedy gdy jest ustawione za dlugie podawanie peletu podczas spróbuj skrucic o kilka sekund i zobaczysz .

Edytowane przez PITER38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Giz napisał:

Masz same grzejniki i nie napisałeś jak to działa. Jak trzyma temperaturę i czy masz podłączone sterowanie pogodowe. Mieszacz na grzejniki daje 50*, jak ustawisz mniejsza i stała temp w pomieszczeniach. Ustaw też obniżenie temp mieszacza po osiągnięciu temp w pomieszczeniu jaka będzie Ci odpowiadac. 

Zobaczysz czy będzie się wygaszał. Napisz potem na jakich temp chodzi kocioł. 

Grzejniki się wychładzały (piszę wychładzały bo teraz wprowadziłem zmiany, o których napisałeś). Nie mam sterowania podłogowego. Włączyłem sterowanie ręczne i zobaczymy jakie będą efekty. Zapomniałem podziękować za zainteresowanie i pomoc. Gdzie mogę ustawić obniżenie temp mieszacza? gdzie są te opcje?

ps. teraz tak pracuje kocioł

dane_bieżące.jpg

Edytowane przez grzes1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie niższa temp mieszacza, bo masz ciepło w domku, chyba, że tak tak lubisz. Ustaw np 45, a w opcji podświetlanej tak, żeby trzymało zadana temp pomieszczenia. Tutaj sobie obniżasz o kilka stopni, żeby nie przegrzewać. 

Screenshot_20190108-063340.png

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie masz regulatora ciągu kominowego, mylę się? 

A doprowadzenie powietrza masz do kotłowni? 

Znasz zagadnienie dzysz powietrza, wiesz gdzie się znajdują i jak wyregulować? 

Jesli będzie Ci dobrze grzal na 100%, w miarę szybko się rozpędza, to możesz też zrobić h2 na 15st. Ale to zaobserwuj. Po przejściu na 50% temp dobrze, żeby do dobila do 30% lekko przekroczyła i w zależności od zapotrzebowania na ciepło w miarę się trzymała z czasowym zpadkiem na 50%, a jak chłodniej, to może częściej chodzić 30%-50%.

Obserwuj jak działa, jak nabiera temp. 

W pierwszej kolejności daj znać, czy masz regulator, bo chyba nie. 

Edytowane przez Giz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu plik z historią z nocy. Po tych ustawieniach grzejniki mam cały czas gorące, temperatura na sterowniku w pokoju to teraz 24st - dużo. Regulatora ciągu na kominie nie mam. Doprowadzenie powietrza do kotłowni mam odpowiednie. Dysz wolałbym nie ruszać.

historia_danych.pdf

Edytowane przez grzes1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Giz napisał:

No to ustaw niższa mieszacza i wyreguluj tym termostem pokojowym co podświetlane. 

Może coś źle robię... Ustawiłem w sterowniku sterowanie ręczne i zadałem temp. 22,4st ale piec i tak "nie zwraca" na to uwagi. Mam ustawioną temp mieszacza minimalną na 50st. , czy temp mieszacza obnizam w ustawieniach serwisowych?

wykresy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Giz napisał:

Ustaw sobie niższa temp mieszacza, bo masz ciepło w domku, chyba, że tak tak lubisz. Ustaw np 45, a w opcji podświetlanej tak, żeby trzymało zadana temp pomieszczenia. Tutaj sobie obniżasz o kilka stopni, żeby nie przegrzewać. 

Screenshot_20190108-063340.png

Jak napisałem wcześniej przy wprowadzonych ustawieniach piec nie reaguje na sterownik pokojowy. Czy w tej opcji podświetlonej to mam ustawić tę temp. pokojową, którą chciałbym mieć w pokoju?

Edytowane przez grzes1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie reaguje, bo masz już osiągnięta temp pokojową i teraz żeby ją obniżyć możesz albo jak wcześniej wygaszać kocioł, albo w podświetlanej opcji obniżyć temperaturę wody puszczana na grzejniki. Mozesz ustawić nawet 10* jak będzie Ci potrzeba i jak obniży Ci temp mieszacza, to będzie właśnie reakcja. Musisz sobie dobrać ta temp mieszacza i to obniżenia, żeby uzyskać komfort w mieszkaniu. Nie wiemy jak szybko Ci wychladza się dom, jaka woda jest potrzebna przy jakich temp. Chcemy Cię tylko naprowadzić jak dojść do satysfakcjonującego komfortu w domu. Obniż ja o 10 i zobacz jak szybko i do jakich wartosci będzie rosła temp na kotle, jak szybko będzie się obniżają temp pomieszczenia. Albo zrób mieszacz np na 43 i obniżenia o 5*. Szkoda, że nie masz pogodowki. Nie napisałeś, czy masz glowice termostatyczne na grzejnikach. Musisz odpisywać na zadane pytania, to nam ułatwi ewentualną pomoc, a tak to strzelamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodowke masz w standardzie. Zobacz jak ładnie wyplaszczyly Ci się wykresy. Została tylko moc. Ale ona powinna się wyregulować po obniżeniu mieszacza. Jak bez głowic, lub pogo dowki, to doswiadczalnie temp mieszacza. Skupmy się na mocy. Już dwie rzeczy wiemy: o głowica h i pogodowce. Teraz czy masz regulator ciągu kominowego i nawiew do kotłowni. Obniż ten mieszacz i wyreguluj temp pomieszczenia. Bo 50 na mieszacz to moc tak będzie skakać. Masz małe dawki i spore przerwy w podawaniu, ale to nic, niech tak zostanie jak ustawił serwisant. Wyreguluj temp pomieszczenie mieszaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.