Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Gunman napisał:

@Maciejoman Zmieniają Ci się obroty wentylatora przy pracy na modulacji 30%? Jeżeli tak to chyba jesteś jedyną osobą. Daj znać.

Tak przy mocy 30% wentylator pracuje większość czasu na 22% ale też modeluje obroty i tak często mam 24,25,27 % zdaża się ponieważ wydłużyłem czas podawania przy min. mocy i w chwili podania słychać jak płomień wzrasta. Mam teraz ustawione podawanie 6s przerwa 50s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎12‎-‎05 o 12:15, Żółty napisał:

Ja sobie powiedziałem przed sezonem, że nawet jak spale tonę więcej pelletu w stosunku do tego co paliłem przy śmieciuchu to i tak będę zadowolony. Bo już nie muszę tracic czasu na znoszenie węgla, cięcie i układanie drewna naprawianie piły itp itd :D  A piwko w czystej kotłowni to sama przyjemność :)

Witam Koledzy po dłuższej przerwie- przeczytałem zaległości z forum i powiem szczerze że " z niczego nie ma nic". Także kociołek musi swoje dostać ażeby mógł stabilnie i wydajnie pracować. Spędziłem dosyć sporo czasu w kotłowni przy modulacji ustawień aż w końcu znalazłem to czego szukałem. Zarówno stechiometria spalania jest ok jak również praca na 30%- na dobę kocioł pracuje 2h na 50% reszta na 30%.Fakt że palę pelet gorszej jakości ( Wilcza) ale muszę się tego pozbyć, to że spali trochę więcej niż markowego ( Lava czy Olczyk ) to znowu cena zrobi swoje. Sumarycznie jeżeli chodzi o kwotę puszczonych złotówek przez komin bilans wyjdzie na 0.

Cieszy fakt że w kotłowni jest czysto, ciepło - dodatkowo zniosłem fotel na którym mogę usiąść obserwować kociołek popijając piwko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RolandMgratuluję fajnych wyników i oczywiście napisz jakie masz ustawienia dla porównania i ewentualnie do wklepania w mój kocioł i kolejnych godzin analiz :) 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RolandM napisał:

Witam Koledzy po dłuższej przerwie- przeczytałem zaległości z forum i powiem szczerze że " z niczego nie ma nic". Także kociołek musi swoje dostać ażeby mógł stabilnie i wydajnie pracować. Spędziłem dosyć sporo czasu w kotłowni przy modulacji ustawień aż w końcu znalazłem to czego szukałem. Zarówno stechiometria spalania jest ok jak również praca na 30%- na dobę kocioł pracuje 2h na 50% reszta na 30%.Fakt że palę pelet gorszej jakości ( Wilcza) ale muszę się tego pozbyć, to że spali trochę więcej niż markowego ( Lava czy Olczyk ) to znowu cena zrobi swoje. Sumarycznie jeżeli chodzi o kwotę puszczonych złotówek przez komin bilans wyjdzie na 0.

Cieszy fakt że w kotłowni jest czysto, ciepło - dodatkowo zniosłem fotel na którym mogę usiąść obserwować kociołek popijając piwko.

 

 

A możesz przedstawić jak to jest u Ciebie z tą stechiometrią, bo do końca nie wiem jak to jest u mnie. Może pamiętasz wartości tlenu jak się przedstawiają na poszczególnych mocach, bo nie wiem do końca co z tą sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego- podrzucę jutro jak wrócę do domu- co do stechiometrii to podczas stabilnej pracy kotła wartość O2 w spalinach = wartości zadanej O2- zarówno przy obciążeniu 30 jak i 50 % . Zrobię fotki poszczególnych ustawień i wrzucę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie i nie tylko zżera, że nie mamy tak w szczególności na 30% mocy. Przy wyższych mocach dużych różnic nie ma. Ważne jeszcze jest położenie tych przepustnic powietrza, Ale pewnie w każdej kotłowni będzie inaczej, bo nawiew i ciąg kominowy. Jeśli byłbyś tak dobry i podał więcej szczegółów odnośnie kotłowni, nawiewu i komina, no i tych przepustnic. Pewnie ogromna część forumowiczów podziękuje Ci ogromnie za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 15 i ustawienia mam raczej ok, pasują mi. Tylko ten tlen. Jak będzie na poziomie bardzo zbliżonym, a najlepiej na tym samym poziomie to już szczęście. Może Twoje wskazówki naprowadzą do ustabilizowania tlenu. Być może trzeba będzie dokonać jakichś korekt w reszcie ustawień, ale to już nie będzie takie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RolandM napisał:

Zarówno stechiometria spalania jest ok jak również praca na 30%- na dobę kocioł pracuje 2h na 50% reszta na 30%.

Czekam kolego na Twoje ustawienia. U mnie są lekko gorsze statystyki, bo mam dobowo 4h na 50% a reszta na 30%. I teraz może to wynikać albo z tego, że masz lepiej dopracowane ustawienia (też mam SF22) albo potrzebujesz mniej mocy do ogrzania domu. Nie napisałeś też, czy te wyniki są zależne czy niezależne od warunków pogodowych. Bo tak jak napisałem -  mam na dobę 4h na 50% ale przy dodatnich temp na zewnątrz i temp. na mieszacze 36/38 stopni. Dokładnie na tych samych ustawieniach, przy mrozie, miałem zdecydowanie gorsze statystyki - wtedy pogodówka podnosi mieszacze do 41/43 st. Dziwne by było dla mnie, jeżeli u Ciebie byłoby stałe 2h na 50%. Chyba, że nie sterujesz pogodowo mieszaczem/ami. Daj znać jak to wygląda i ile spalasz przy tych statystykach.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, którym udało się już trochę ogarnąć sprzęt, może byśmy jakoś zaczynali powoli podsumowywać? Może napiszmy o swoich przemysleniach, jak udało nam się dojść do zadowalających efektów, na co zwracać uwagę, a na co nie, jak postępować. Dużo jest osób, którzy czytają tylko, a nie zadają pytań, nawet Ci którzy zadają, mogą się troszkę zagubić, może wkrasc się niepokój. 

Ja napisze z perspektywy swoich, co prawda krótkich doświadczeń, ale wielu chwil spędzonych przy kociołku, na co zwrócić uwagę, jak postępować i co ewentualnie zmieniać i korygować, co od czego moim zdaniem zależy. 

1) trzeba być cierpliwym ibwytrwalym    2) nie słuchać pseudo fachowców            3) po każdej zmienię parametrów odczekać jakiś czas. Misi się wszystko ustabilizowac. W pierwszej chwili efekt może być odwrotny.                                     4) starać się nie robić ustawień przez econet. Moim zdaniem powinien służyć do monitorowania pracy w czasie naszej nieobecności przy sprzęcie. Tak jak napisał kolega @trknie odbywa się to w czasie rzeczywistym, tylko że zwloka.      5) nie wbijać od razu ustawień innych użytkowników, tylko stopniowo korygować swoje, bo jak zaczniemy stosować raz takie raz inne, to kociol się wkur... i szaleje, bo każdy ma inne warunki, w jakich pracuje kocioł, inna instalacja, doprowadzenie powietrza, komin  jego ciąg, inne otwarcie dysz        6) skupić się głównie na mocy 30%, bo wyższe są bardziej przejściowe.                7) użytkownicy, którzy nie mają sondy, jak mają zamiar zastosować ustawienia wentatora od użytkowników z sondą, raczej powinni brać wartości zbliżone do tych po obniżeniu już przez sondę. Spytać o wartość obniżenia i zastosować może z lekka górka.              8) nie dążyć za wszelką cenę do pracy na 30% mocy w każdych warunkach, bo to nie ma sensu. Musielibyśmy siedzieć ciągle i gmerac w ustawieniach, aż doszlibysmy do wartości takich jak przy 50% mocy i następnie 100%. Ja przyjąłem dla siebie taka zasadę, że pow 0* ma w większości pracować na 30%, im cieplej tym dłużej, a jak spada poniżej, to częściej wchodzić na 50%. I podobna zasada, im chłodniej tym częściej.                                                         8) ewentualnych korekt można dokonywać w zwykłym menu w modulacji mocy, skracajac lub wydłużają czas pracy podajnika. Korekta pracy wentylatora działa w przypadku braku sondy lub jej wyłączeniu.                             9) jak zauważył jeden z kolegów zauważył, jest to kociol stworzony do pracy ciągłej. Ja to potwierdzam. Pracuje stabilnie, że spalaniem nie ma tragedii.                                                           10) nie dążyć do spalania 0,5 worka na dobę i nie wkur... się na spalanie. Jak napisał kolega @RolandM, swoje musi spalić, żeby było ciepło i pracował dobrze.                            

Jesli ktoś ma inne zdanie, lub uzna, ze się mylę, to proszę poprawiać, żebym przez przypadek, nie wprowadził kogoś w błąd. Jak coś mi się jeszcze przypomni, to napiszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gizmyślę że ujales w tym podsumowaniu wszystkie najważniejsze rzeczy o których rozmawialiśmy. Skoro już jakoś doszliśmy do zadowalającej pracy kotła może poruszymy temat czyszczenia i konserwacji l.  Otworzyłem dziś po dwóch tygodniach komory spalania popielnika i wyczystke za popielnikiem i trochę się zaskoczyłem. W popielniku mam jakieś delikatne spieki ale nie twarde bo jak je dotkne to się rozpadaja. Na ściankach delikatna sadza i nawet spieki. W mechanizmie zrzutkowym trochę pyłu. Wrzucam zdjęcia i proszę komentarz czy u was to podobnie wygląda. Piec działa dwa miesiące. Ostatnie czyszczenie dwa tygodnie temu. 

IMG_20181208_072307.jpg

IMG_20181208_072938.jpg

IMG_20181208_072711.jpg

IMG_20181208_073421.jpg

IMG_20181208_073808.jpg

IMG_20181208_072543.jpg

Edytowane przez Żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gunmanmiałeś przegląd już czy coś się zepsuło? Kurcze to może faktycznie trzeba to zmienić. A patrzyłes może na te części pieca które mam na zdjęciach? Jeśli wg was to nie wygląda najlepiej to co korygować? 

Edytowane przez Żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Żółty, ja postanowiłem, że otwieram po miesiacu pracy. Co do tych spiekow, to mam teorię, że są to pozostałości po wygaszaniu przy czyszczeniu. Jak następuje wygaszanie, to jeszcze nie zdąży się odpalić i część wyciągnie do góry, a potem spadnie na dół podczas czyszczenia. Jak patrzyłem przez dysze przy czyszczeniu palnika, to przy 5min jeszcze tak jakby się tlilo, co było jaśniej. Ja zrobiłemchyba na 7min wygaszanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Gunman napisał:

@Żółty Miałem wczoraj wizytę serwisu i pomimo certyfikowanego pelletu i braku spiekow zalecili skrócenie czyszczenia palnika z 6h na co 4h.

Ja też ustawiam narazie na 5 jak serwisant mi ustawił. A lekka sadza to może być od pelletu, prawda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością od pelletu. Panowie, nie spinajmy się o takie bzdury. Z reguły jest tak, że na zdjęciu to wygląda gorzej niż w rzeczywistości, szczególnie jak sie robi zdjecie z użyciem lampy.

@Żółty Miałem wgrywane oprogramowanie do sterownika i dokładany econet. Nic poważnego się nie działo. Postanowiłem, że otwieram go tak jak[mention=78161]Giz[/mention], za miesiąc.

 

Chyba lepiej nie przesadzać z tym wydłużaniem czasu do 6h , bo pomimo dobrego pelletu potrafi się zatkac otwór lub kilka w ruszcie i to że kocioł dmucha przy czyszczeniu nie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Żółtyjak coś, to może zadzwoń do fabryki do handlowca na rejon z jakiego podchodzisz, ponegocjuj, wychwal sprzęt, firmę pod niebiosa, może rabat dostaniesz i założysz to sam jak potrafisz kręcić malutkim srubokrecikiem. Miejsca wpiecia zobaczysz na naszych fotkach. Chyba, że będzie dobra cena przez serwisanta z założeniem, to nie ma zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.