Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar smartfire 15kw


Norberto77

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak w Twojej instalacji, ale ja mam sprzęgło i termometr na górze sprzęgła i na dole. Ja dam większy bieg, to widzę jak na Dolnym, powrotny termometrze rośnie temperatura. Pewnie więcej zasysa z zasilania sprzęgła ciepłej wody, a jak wolniej chodzi, to więcej z powrotu z grzejników. Pompa mieszcza i temp mieszacza staa temp trzymają, ale nie wiem jak u Ciebie, ja tak zaobserwowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest w zasadzie tak jak ustawił serwisant przy rozruchu. Ustawieniem pompy kotłowej i tej od CWU się nie bawię, bo nawet z instrukcji pomp wynika, że powinny pracować na charakterystyce stałego ciśnienia.

Natomiast nie wiem jak najlepiej ustawić te od mieszaczy, bo mam dwa obwody na grzejnikach. Wygląda na to, że charakterystyka ciśnień proporcjonalnych, tylko który bieg? Im wyższy tym lepiej? Czy może w zależności od ilości grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gunman a coś Ci się dzieje niepokojącego, że chcesz zmieniać ustawienia pomp?  To chyba będzie już kwestia obserwacji na którym biegu odpowiednio Ci  pracują grzejniki. Tak jak pisałem ja mam charakterystykę stała najwyższa i zastanawiam się dlaczego bo tak na logikę jak się ustawi proporcjonalną to powinna dobierać moc do aktualnego zapotrzebowania. Ale póki  daje radę to nie zmieniam. Giz właśnie też myślałem żeby dać regulator do korytarza ale myślałem o jakimś niedrogim, prostym, bezprzewodowym bo średnio mam jak puścić kabel.  Myślałem o czymś takim: https://sterownikitech.pl/bezprzewodowy-sterownik-pokojowy-st-294-v2-kolor-bialy,id435.html

Zastanawiam się tylko czy będzie miał zasięg przez dwa stropy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Grupie!

Zaczynam właśnie zabawę z SF15 na (prawie;) ) moim 18-sto letnim domu. Stary kocioł miałowy poszedł w odstawkę, wybór padł na Lazar, mimo, iż przez dłuższy czas faworytem był SAS. Instalacja bardzo prosta - w domu jedynie grzejniki naścienne, w jednym pokoju grzejnik kanałowy. Ogólnie ok. 190 m2 pod dachem, parter z poddaszem. Całość dobrze izolowana, szczególnie jak na lata budowy. Wentylacja mechaniczna. CWU - płaszczówka, 120 litrów. Dodatkowo kominek, bez płaszcza wodnego, na zimniejsze dni.
W/g http://cieplowlasciwie.pl/ zapotrzebowanie to < 11KW.

Instalacja na dzień dzisiejszy bardzo prosta - dwie pompy (CO, CWU), bez bufora, wymiennik CWU 120 litrów. Zamontowana sonda lambda. Brak pokojówki i pogodówki. Ta pierwsza wyeliminowana przez konieczność ciągnięcia kabla, pogodówka może podłączę. Kaloryfery na regulatorach.
BTW - czy jest możliwość połączenia panelowego PLUM do sterownika bez kabli? Połączenie jest 4- przewodowe - jaki protokół(?) może jakiś konwerter do wifi????
Kocioł odpalony parę dni temu, działający do wczoraj w trybie "lato". Temperatury i wiatr zmusiły mnie do przejścia w tryb zima, a i bacznej przyglądam się pracy pieca.
Kocioł jest ustawiony na 75 °C, mieszacz 50 °C, CWU 55 °C (tu z regulacją czasową).  H1 zmieniłem na 10 °C, H2 7 °C. Układ do obserwacji i regulacji, niestety zdalnej - chwilowo nie ma mnie w domu. Pelet LAVA

No i pierwsze problemy - kocił nie chce dogrzewać na 50%. Po przejściu z 100% mocy na 50% temperatura zaczyna maleć i kocioł wraca na pełne obciążenie. Spaliny przy 100% osiągają 115°. Wygląda, że gdzieś mam dużą utratę ciepła, ale aż taka mnie dziwi. Nie mam temperatury powrotu, tu muszę założyć czujnik, będę wtedy może coś więcej wiedział.

Podrzucicie jakieś pomysły co mogę obserwować/zmieniać zdalnie?

Pozdrowienia
 

P.S. Sporo dmucha. Nie mam regulatora ciągu (w/g instalatora nie trzeba, bo jest wentylator wyciągowy) 

Edytowane przez trk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu Sun Oct 21 2018 o 14:36, Giz napisał:

Czy ma ktoś hasło do ustawień serwisowych do panelu pokojowego ecoster touch? 

9999 to hasło. 8888 do rozszerzonych ustawień serwisowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to przez brak regulatora? U mnie serwisant jak odpalał to sprawdzał czy jest, a i serwis jak dzwoniłem z pytaniami o komin przed instalacją, to zaleca żeby dawać regulator. Ja zauważyłem, że mimo regulatora jak wczoraj dmuchalo, to temp spadała na kotle. Jest jeszcze wyżej chyba post użytkownika Tomasz_Kula z podobnym, ale nie wiem czy identycznym problemem i chyba został rozwiązany. Zadzwoń może do kierownika serwisu Lazar, on podpowie. Jak nie odbiera, to potem oddzwoni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wcześniejszych stronach są zrzuty ustawień, hasło jeśli nie zmienione to słynne 9999.

18 minut temu, bysio1971 napisał:

9999 to hasło. 8888 do rozszerzonych ustawień serwisowych

Tak wiem, te działają do sterownika na kotle, nie działają na wejście do regulatora pokojowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Giz napisał:

Może to przez brak regulatora? U mnie serwisant jak odpalał to sprawdzał czy jest, a i serwis jak dzwoniłem z pytaniami o komin przed instalacją, to zaleca żeby dawać regulator. ...... 

No widzisz, a u mnie odwrotnie .... Jednak w najbliższym czasie dołożę regulator.
Najgorzej, że muszę lekko na wyczucie regulować, bo zdalnie. Chwilowo skróciłem czas przerwy na podawaniu z 24 na 20 . Temperatura się powoli podnosi, poczekamy.
Interesuje mnie jeszcze temperatura spalin i O2. Mam w tej chwili (50% mocy, nadmuch 35%) 100°C, O2 ok 15%. Spaliny wydają mi się trochę za gorące, ale to nadal może być kwestia wiatru (??), ale jak powinien kształtować się tlen? Minimalny nadmuch mam 30%, więc dużo ograniczyć się go nie da. No i muszę popatrzeć na popiół, ale to za tydzień.

Edytowane przez trk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlen przy 50% powinien być około 10,5% a przy 30% około 12,5%. Jak masz ok. 15% to znaczy że się kiepsko pali. 18-20% to w zasadzie wygaszony kocioł. U mnie przy tlenie 13%-14% też temperatura spada.

Zrób przerwę dla 50% w podawaniu 16s i zobacz. Ja mam tak ustawioną.

Edytowane przez Gunman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, trk napisał:

No widzisz, a u mnie odwrotnie .... Jednak w najbliższym czasie dołożę regulator.
Najgorzej, że muszę lekko na wyczucie regulować, bo zdalnie. Chwilowo skróciłem czas przerwy na podawaniu z 24 na 20 . Temperatura się powoli podnosi, poczekamy.
Interesuje mnie jeszcze temperatura spalin i O2. Mam w tej chwili (50% mocy, nadmuch 35%) 100°C, O2 ok 15%. Spaliny wydają mi się trochę za gorące, ale to nadal może być kwestia wiatru (??), ale jak powinien kształtować się tlen? Minimalny nadmuch mam 30%, więc dużo ograniczyć się go nie da. No i muszę popatrzeć na popiół, ale to za tydzień.

A może nadmuch przy 50% za mały. Ja mam 55% nadmuch. Zobacz jeszcze jak masz ustawione te dysze powietrza wtórnego i pierwotnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Giz napisał:

A może nadmuch przy 50% za mały. Ja mam 55% nadmuch. Zobacz jeszcze jak masz ustawione te dysze powietrza wtórnego i pierwotnego. 

Nadmuch przy 50% mocy jest ustawiony na 60%, jednakże jest redukowany przez sondę lambda (korekta 25%). O2 nadal jest za duże.
O jakich dyszach wspominasz? 

BTW - jak wspomniałem, przyjrzeć się na żywo będę mógł za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysze są, jak odkrecisz boczną klapę, to je zobaczysz. Doprowadzają one powietrze do paleniska-pierwotne, nad palenisko-wtóre. To ja już nie wiem jak jest z tym nadmuchem i tlanem ja nadmuch mam 100%moc-80nadmuch, 50-70 i 30-55. ograniczony przez sondę o 15%, czyli praca prawie ciągle 100moc-65nadmuch, 50-55, 30-40. Tlen jest wyższy od zadanej: 100% moc-tlen ok 10%, 50-pow 12%, a przy 30 to pow 16%tlenu.. Obroty wentylatora ograniczone do30%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 18 procent. Nie wiem czy można mniejsze żeby wentylatora nie uszkodzic? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem na moje ustawienia serwisowe i wygląda to tak :

100% nadmuch 50%praca 4 sekundy przerwa 7 sekund

50% kolejno 35%, 4s, 16 s

30% kolejno 26% 4s, 44s

Ustawione przez serwisanta. Jeśli chodzi o tą dysze to ustawial ja suwmiarke tak żeby miała 20 mm otwarcia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawię min 20, bo sonda i tak zabija, ustawiłem obniżenie na 25% i już takiej dużej różnicy w tlenie nie mam. Sonda zwalnia wentylator i reguluje tak, żeby tlen był zbliżony to tych wartości zadanych. Wcześniej miałem wyższe wartości i przez wyższe obroty miałem więcej tlenu w spalin ach i wyższa temp spalin. Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, otóż moim zdaniem sonda mierzy tlen w spalin ach i tak reguluje wentylatorem, żeby wartości pomiaru były zbliżone do zadanych, tak? Jeśli są wysoko ustawione obroty i niskie obniżenie przez sondę, to wentylator pracuje z najmniejsza wartością, bo blokuje je niska wartość obniżenia przez sondę lub wyższe obroty zadane w ustawieniach. Czyli im mniej tlenu w spalin ach, to spalanie jest prawidłowe? Ciekawe jakie są min obroty, żeby nie uszkodzić wentylatora. Ciekawe, że trybie FL mam min obroty 10%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktoś podpowiedzieć jak ustawić te dysze doprowadzajace powietrze do paleniska. Co one w ogóle dają i od czego są?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. Czy u was jak był serwisant na pierwszym uruchomieniu lub przeglądzie zakładał drzwiczki z szybą rewizyjna żeby zobaczyć płomień i ustawić piec? Przeczytałem w instrukcji że coś takiego powinno się odbyć podczas pierwszego rozruchu. Generalnie u mnie serwisant miał dość "olewcze" podejście. Wprowadził swoje ustawienia z zeszytu i powiedział że resztą reguluje sonda. Piec pali tyle ile potrzebuje, rozpala się tyle razy w ciągu doby ile potrzebuje i nie ma co regulować bo można tylko gwarancję stracić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dysze ustawia serwisant. One są można powiedzieć od strony zasobnika. Doprowadzają powietrze do spalania, tak żeby wentylator miał skąd pobierać powietrze. On je zaciąga a nie toczy, więc muszą być jakieś otwory żeby można było za ciągnąć do paleniska. Jedna, dolna doprowadzi do pod palenisko, a górna nad palenisko, tak żeby gazy które powstają że spalania mogły się odpalić. 

Co do wentylatora to w sterowniku przy ustawieniach mocy min wentylatora jest info, że obroty min powinny być jak najniższe, ale takie, żeby wiatrak obraca się swobodnie...chyba dobrze przeczytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2018 o 18:52, bysio1971 napisał:

Druga sprawa. Czy u was jak był serwisant na pierwszym uruchomieniu lub przeglądzie zakładał drzwiczki z szybą rewizyjna żeby zobaczyć płomień i ustawić piec? Przeczytałem w instrukcji że coś takiego powinno się odbyć podczas pierwszego rozruchu. Generalnie u mnie serwisant miał dość "olewcze" podejście. Wprowadził swoje ustawienia z zeszytu i powiedział że resztą reguluje sonda. Piec pali tyle ile potrzebuje, rozpala się tyle razy w ciągu doby ile potrzebuje i nie ma co regulować bo można tylko gwarancję stracić. 

A on jest bogiem i wypija dwie flachy bez poitki. Jakbyśmy jechali na fabrycznych ustawieniach w większości, to już dawno pellet zgromadzony na zimę poszedłby w ***. Dziwię się, że oni tak uparcie idą w te ustawienia. Przecież to antyreklama. A jest to super sprzęt, jak dla mnie. U mnie serwisant obserwował płomień właśnie przez te dysze i sam w sobotę patrzyłem i widać płomień. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Giz napisał:

Te dysze ustawia serwisant. One są można powiedzieć od strony zasobnika. Doprowadzają powietrze do spalania, tak żeby wentylator miał skąd pobierać powietrze. On je zaciąga a nie toczy, więc muszą być jakieś otwory żeby można było za ciągnąć do paleniska. Jedna, dolna doprowadzi do pod palenisko, a górna nad palenisko, tak żeby gazy które powstają że spalania mogły się odpalić. 

Co do wentylatora to w sterowniku przy ustawieniach mocy min wentylatora jest info, że obroty min powinny być jak najniższe, ale takie, żeby wiatrak obraca się swobodnie...chyba dobrze przeczytałem. 

Właśnie różnie można interpretować "swobodnie obracał ..". Te dysze powinnienem jakoś ustawić skoro wiem że serwisant nie dotykal? Mają one jakiś większy wpływ na spalanie? U mnie są otwarte na full.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.