Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro takie ustawienia masz dobre to co zmieniać tylko jak byś dał niżej kocioł by się nie odstawial i nie musiał by się rozkrecac. Czas przekroczenia dać na 60min moc minimalna dać na 15% ja bym tak zrobił

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj troszkę potestowałem zachowanie sterownika przy włączonej funkcji reakcji modulacji na zmianę temperatury powrotu. Wzmocnienie dałem na 10.

Dlaczego akurat tak dużo?

Ponieważ u mnie temperatura powrotu po załączeniu pompy CWU spada tylko przez niespełna minutę, a potem już idzie w górę.

Wynika to z krótkiego obiegu CWU oraz z zainstalowanego termostatycznego zaworu 3D na powrocie.

Więc siła reakcji musi być duża, aby miała wpływ w tak krótkim czasie, bo gdy powrót po tej minucie zacznie rosnąć, to za wzrost modulacji odpowiada spadek temperatury na czujniku kotła.

post-70418-0-77405500-1517731058_thumb.jpg

Poniżej zamieszczam kilka zrzutów z temperaturami powrotu, kotła, CO, załączeniem CWU i zmianami modulacji.

Na każdym widać wzrost modulacji po spadku temperatury powrotu, ale przed spadkiem temperatury zadanej kotła.

Tak więc funkcja działa, co prawda u mnie bardzo krótko, ale u osób, u których spadek temperatury powrotu następuje w dłuższym czasie, będzie to bardziej zauważalne.

Najważniejsze jest to, że po wykryciu spadku temperatury powrotu modulacja wzrasta, jeszcze przed spadkiem temperatury zadanej.

Takie było założenie i to się sprawdza.

 

post-70418-0-06285800-1517730999_thumb.jpg post-70418-0-15970700-1517730997_thumb.jpg post-70418-0-56723800-1517730993_thumb.jpg

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po niespełna 2 minutach od załączenia pompy

Edit:

Zmierzyłem teraz:

- powrót spada po 15 sekundach od załączenia CWU, a po 55 sek już zaczyna wzrastać

- zadana kotła spada po 1,15"  od załączenia CWU

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to teraz trochę ja się wypowiem. Też obserwuje pracę sterownika na mojej instalacji i doszedłem do wniosków że jeśli u kogoś pracuje na stałe pompka kotłowa, CWO, tak jak u mnie np. Chodzą 3 pompki cały czas CO CO2 i CWU nie sprawdza się ta funkcjie A dla czego A to dla tego że przepływ wody przez kocioł jest tak duży że spadek temperatury powrotu skutkuje praktycznie od razu spadek temperatury kotła jest to maksymalnie do 1min A nawet szybciej i w tedy ta funkcjie przestaje działać A za wzrost modulacji wtwdy odpowiada temperatura Kotła może wykres jak to u mnie się kształtuje

Poza tym u mnie spadek temperatury po odkreceniu 2 grzejników jest tak mały że z tego co zauważyłem ta funkcjia nie działa spadek mam max 1.5* ale za to na kotle już to widać. 9eb6057c6c9ff0815a57847c9946409f.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tak sterownik działa..... ta opcja jest dla osób którzy posiadają określoną intalcje . U mnie oczywiście praca kotła i modulacji się stabilizuje Ale po włączeniu pompy CWU na stałe tylko ze nie potrzebna mi woda ktora ma 60'C i grzeje sie non stop . A dzięki tej opcji może nie jest idealnie, ale jest dużo lepiej . Jeszcze trochę reguluje ustawieniami Ale zmieniam co 24 h więc na wnioski jeszcze przyjdzie mi trochę poczekać .

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez gaizka2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tak jest może źle sie wyraziłem chodzi mi o siłę (szybkość) wzrostu modulacji na spadek tem. ponizej zadanej. Przykład mój mam zadana 60 modulacja 10-70 temp. spada na kotle o 5st.a modulacja 40% wykres ekg mi osobiscie nie przeszkadza i tak może zostać ale innym takie moje przemyslenia hehehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sterownik jak by brał dane od temp.kotła to moim zdaniem było by lepiej i każdy by z niej mógł skorzystać a nie tylko niektórzy. Widziałem taką opcję wiem jak działa i sprawdza się.

Będę stopniowo uwalniał wersje testowe w miarę dodawania funkcji. W przyszłym tygodniu opublikuję 2.11, ze zmianami wykresów, zmianą rozdzielczości pokojowego, przyciskiem PAUZA, zmianą modulacji względem powrotu.

Wówczas zacznę działać z temp. kotła.

Tak więc spokojnie, nie "przedreptywać" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano zainstalowałem aktualizacje wykresy są przejrzyste a jeśli chodzi o tą funkcję powrotu to u mnie się nie sprawdza bo nie mam siłownika 4d a pompa kotłowa steruje cuw .ale w tym roku jeszcze kupię siłownik i ta funkcja na pewno mi się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tak jest może źle sie wyraziłem chodzi mi o siłę (szybkość) wzrostu modulacji na spadek tem. ponizej zadanej. Przykład mój mam zadana 60 modulacja 10-70 temp. spada na kotle o 5st.a modulacja 40% wykres ekg mi osobiscie nie przeszkadza i tak może zostać ale innym takie moje przemyslenia hehehe.

 

Wytłumacz mi, bo nie wiem, jaką masz instalację, jak na kotle spadnie Ci o 5 stopni, to wcześniej nie masz spadku na powrocie?

Ta funkcja jest po to, aby wzrost modulacji był na sposób uprzedni, zanim zacznie spadać temperatura na kotle i ma ograniczać duże spadki temperatury zadanej właśnie przez wcześniejszą reakcję modulacji niż do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zrobiłem mały test i coś nie tak tu jest temperatura Kotła 54.7 modulacjia 18% powrót miał 51.2 wyłączyłem pompke od CWU i Powrót nagle spadł na 43* modulacjia wzrosła z 18% na 20% mimo że mam wzmocnienie 10 dane. Czy może sterownik bierze pod uwagę właśnie czy pompka chodzi czy nie bo w innym przypadku coś działa źle u mnie.

Chyba że w algorytmie jest jakiś kruczek.

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez KamilCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś nie tak masz.

Zrobiłem próbę, zdjąłem czujnik powrotu z rury i temperatura powrotu zaczęła fikcyjnie spadać, to modulacja i tak rosła pomimo przekroczonej temperatury zadanej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.