Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zaworem 4D (brak ochrony powrotu)


trasek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Mam nadzieję, że mój post skierowałem we właściwie miejsce.. Mam zamontowany piec (CWU jeszcze nie działa, ze względu na to, żę jest to pompa ciepła - nowy dom, a palę aby ogrzać podłogi) i mocno zastanawia się czemu nie działa mi ochrona powrotu.

Podłączony piec mam jak na zdjęciach, prosta konstrukcja, proste podłączenie. Niestety zawór 4D nie "dociepla" powrotu mimo, włączonej funkcji na piecu. Zastanawiam się czy to może być wina tego, że na dom puszczona jest tylko podłogówka (takie mamy tylko ogrzewanie zrobione) i maksymalna temperatura to 28 stopni celcjusza, i zawór 4D nie ogarnia jak ma otworzyć w jednym a w drugim przymknąć? Może trzeba to przerobić? Jeżeli tak to byłbym wdzięczny a rady jak.. W sterowniku ustawiona ochrona powrotu na ON, do tego ustawiona minimalna temperatura 50 stopni, histereza 5 stopni, otwarcie 10% (właściwie ustawienia fabryczne) ale przez 1/2h nie zmienia się temperatura na powrocie (nawet jak piec jest w pracy).

Piec to Metal-Fach Smart Eko 15KW ze sterownikiem platinum. 

Z góry dziękuję za pomoc!

F8B31C92-96D5-43FE-8A38-BA8A91923689.heic 22D63F76-AF83-4E2B-8475-B1F5616900FD.heic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego daj normalne zdjęcia tej twojej instalacji. Tych załączonych plików nie można otworzyć. Na 99% nie masz tzw. pompy kotłowej,a bez niej sam zawór nie zapewni Ci właściwej temperatury powrotu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z @Popcorn1 sam zawor 4d nie zalatwi odpowiedniej temperatury powrotu.  Wskazany jest montaż pompy kotłowej.  Bez pompy w włączona funkcja ochrony powrotu zawor bedzie świrował, raz otworzy się na obieg a następnie zamknie i tak w kółko  . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz w sterowniku ochronę powrotu ! Jak stosujesz zawór 4D i na kotle będzie 65*C-70*C, to nic nie musi pilnować temp. powrotu. Ale swoją drogą pompa kotłowa by się przydała, kocioł będzie równiej pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Oldek napisał:

Jak stosujesz zawór 4D i na kotle będzie 65*C-70*C, to nic nie musi pilnować temp. powrotu.

Naprawdę? 

Ciekawa teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Oldek napisał:

28*C zasilania ? Tam ma być najmniej 60*C !

 

Nie wiem czy czytasz uważnie ale 60 stopni na podłogę to trochę dużo za dużo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Oldek napisał:

28*C zasilania ? Tam ma być najmniej 60*C !

 

Dokładnie, w całym domu jest tylko ogrzewanie podłogowe, nie ma grzejników, stąd zasilanie idzie bardzo małe.

@edit
Nie rozumiem jednego jeszcze.. Jeżeli zawór 4-drożny otwarty jest na podłogówkę i puszcza 28 stopni na zasilanie ogrzewania podłogowego, to co da pompa? Nie będzie ona pobierać maks 28 stopni?

Edytowane przez trasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Oldek napisał:

Może źle napisałem nie na zasilaniu na podłogówkę, ale chciałem zapytać o temperaturę na kotle.

Temperatura na kotle ustawiona to 60 stopni. Przy 55 rozpoczyna pracę. Na chwilę obecną często wchodzi w nadzór ze względu na brak CWU i czujnika pokojowego, ale to nie jest sedno tego tematu na chwilę obecną. Czekam cały czas na te dwa elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zadanej temperaturze zaworu 28 to po założeniu pompy bedzie piekny wynik temperatury powrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 60 stopniach na kotle bez pompy kotłowej nie osiągniesz 50 stopni na powrocie. Przy 70 już pewnie by było to 50 stopni, albo blisko. Czujnik pokojowy to zbędny gadżet, chyba że będzie sterował temp. za mieszaczem a nie wł/wył pompę CO. Możesz się również wstrzymać z pompą kotłową jeśli przyszłe CWU załączysz na pracę ciągłą

Edytowane przez Oldek
pomyłka, nie kotłowa a CO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Oldek napisał:

Przy 60 stopniach na kotle bez pompy kotłowej nie osiągniesz 50 stopni na powrocie. Przy 70 już pewnie by było to 50 stopni, albo blisko. Czujnik pokojowy to zbędny gadżet, chyba że będzie sterował temp. za mieszaczem a nie wł/wył pompę CO. Możesz się również wstrzymać z pompą kotłową jeśli przyszłe CWU załączysz na pracę ciągłą

Wolałbym chyba pompę kotłową, bojler jest z funkcją pompy ciepła, więc zapewne sam będzie regulował pompę (ma funkcję sterowania pompą CWU, ale jeszcze nie zagłębiałem się jak to połączyć ze sterownikiem platinum).

Oprócz czujnika pokojowego dla pieca bedą termostaty w każdym pokoju, które będą sterować listwą zasilającą (ale to w przyszłości, kable są poprowadzone, puszki czekają na większą ilość gotówki). 

Czyli sprawa jest jasna. Pompa powinna rozwiązać wszelkie problemy, zamontowana tuż za zaworem 4D, na powrocie do pieca?

Edytowane przez trasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oldek napisał:

A jaka jest teoria kolegi @Darekgra?

taka że aby mieć odpowiednio wysoką temperaturę powrotu przy instalacji z zaworem 4d 99% przypadków pompa na powrocie jest niezbędna.

Zamontujesz pompę na powrocie to deltę pomiędzy zasilaniem a powrotem będziesz miał na poziomie 3 do 8 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie do pompy kotłowej kolego zarzuciłeś mi ciekawą teorię, tylko do tego stwierdzenia

3 godziny temu, Oldek napisał:

Wyłącz w sterowniku ochronę powrotu ! Jak stosujesz zawór 4D i na kotle będzie 65*C-70*C, to nic nie musi pilnować temp. powrotu. Ale swoją drogą pompa kotłowa by się przydała, kocioł będzie równiej pracował.

Ja mam zainstalowany 4D i pompę kotłową. Jeden sezon sam 4D bez pompy kotłowej i wiem że zadając na kotle 70*C temperatura na powrocie nigdy mi nie spadła poniżej 50*C i sterownik nie musiał mi pilnować tej temperatury. A i teraz z pompą kotłową sterownik nie musi tego robić, zadana 60*C, powrót 52*C.

Nie jestem hydraulikiem, ale myślę że przy termostatach we wszystkich pomieszczeniach powinien być zastosowany zawór 3D i wszystko by pracowało na 1 pompie CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak jest zrobione grawitacja na obiegu kotlowym nie bedzie dzialac,wentyl 4d na poziome kotla,skad ta grawitacia?Dodaj pompki i zawory zwrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oldek napisał:

że zadając na kotle 70*C temperatura na powrocie nigdy mi nie spadła poniżej 50

To jeszcze zależy ile idzie na chatę. Wyższa temperatura czynnika na 4d to i powrót wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.