Skocz do zawartości

przmazik

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, hajtaler428 napisał:

Wyciągnęło bo zatkało się odpowietrzenie, a wyciągnie do poziomu wylotu rury przelewowej 

Mironw pisze że wyciągnęło całą wodę z ZW, więc wylot rury przelewowej musiał być na samym dole a sama rura iść najpierw do góry i dopiero potem opadać bo inaczej to tam wody by w ogóle nigdy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część zdania zgoda- żeby wyssało wszystko wylot musi być poniżej kotła. Co do drugiej części ze rura musiała iść do góry to niekoniecznie- jak zamykasz odpowietrzenie/napowietrzenie naczynia to w momencie gdy zacznie się przelewać tworzy się lewar hydrauliczny i wyssie całą wodę (tak jak przy spuszczaniu paliwa wężykiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam to się stworzyło ciśnienie i wode wywalało nawet z kotła  bo jakiś "" instalator "" nie założył zaworu bezpieczeństwa twierdząc że to jest instalacja otwarta to się nie zakłada zaworów bezpieczeństwa bo i tak nie zadziała nigdy

Godzinę temu, hajtaler428 napisał:

(tak jak przy spuszczaniu paliwa wężykiem)

albo winka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten instalator miał rację (co do zaworu bezpieczeństwa) - nie jest wymogiem w instalacji otwartej i jego tłumaczenie jest poprawne tzn nie ma prawa wzrosnąć w takiej instalacji ciśnienie do ciśnienia otwarcia zaworu. Tyle że kluczem jest POPRAWNE czyli ZGODNE Z NORMĄ podłączenie wszystkich zabezpieczeń które ta norma wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mironw @hajtaler428 obie części zdania są poprawne, gdyby rura przelewowa była na dole ZW i nie szła w górę to tego zbiornika nigdy nie dało by się napełnić powyżej króćca rury przelewowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborTego już nie podnosiliśmy bo autor tematu ma kociołek 20kW. Więc jedna rurką jest zgodna z normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sambor napisał:

wg przepisów dwie rury z kotła do naczynia obowiązują dla kotłów powyżej 25kW!

A ktoś pisał że tak nie jest?

12 minut temu, Darekgra napisał:

gdyby rura przelewowa była na dole ZW i nie szła w górę to tego zbiornika nigdy nie dało by się napełnić powyżej króćca rury przelewowej.

A czemu miała by być na dole naczynia? mowa była o wylocie rury przelewowej czyli przy wylocie do kanalizacji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie dogadaliśmy, mi chodziło o błędne miejsce wpięcia rury przelewowej do ZW.

W innym wypadku woda nigdy nie zostanie wyciągnięta w całości ze ZW a tylko do poziomu wpięcia w ZW, czyli prawidłowo bo w ZW musi pozostać pewna pustka dla pary/powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Darekgra napisał:

W innym wypadku woda nigdy nie zostanie wyciągnięta w całości ze ZW a tylko do poziomu wpięcia w ZW, czyli prawidłowo bo w ZW musi pozostać pewna pustka dla pary/powietrza.

Nie zostanie w przypadku prawidłowego podłączenia. Zostanie wyciągniętą przy braku napowietrzenia naczynia. I zostanie wyciągniętą nie tylko z naczynia ale i z całej instalacji ( do poziomu wyprowadzenia do odpływu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zostanie... Przecież próżni w instalacji nie zrobi. A jeśli będzie nawet dopływ powietrza z drugiej strony lewara to wyciągnie tylko do poziomu najwyższego kolana odwróconego syfonu w instalacji CO będzie to miejsce połączenia rury wzbiorczej/bezpieczeństwa z rurą idącą na instalację pod warunkiem wylotu rury przelewowej poniżej tego połączenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebna próżnia. Wystarczy minimalna różnica ciśnień. Zobacz sobie zasadę działania lewara hydraulicznego i przeszukaj choćby to forum a dowiesz się że to nie odosobniony przypadek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próżnia właśnie spowoduje zatrzymanie lewara hydraulicznego.

Tak jak na tym rysunku zamknięty zbiornik z wodą to instalacja CO jeśli nie będzie do niej dopływu powietrza a tym samym wyrównania ciśnienia atmosferycznego lewar niezadziała. Gdy dopływ powietrza do instalacji będzie po stronie ssawnej lewara to zostanie ono opróżnione do punktu zaznaczonego na różowo a w instalacjach jest to zazwyczaj trójnik na wyjściu z kotła od którego wychodzi rura do naczynia wzbiorczego i rura na instalację.

IMG_20201108_155640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada o której piszesz (zaprzestanie opróżniania bez napowietrzenia) dotyczy samoczynnego grawitacyjnego opróżniania zbiornika gdzie wylewka znajduje się u jego dołu(jak w przypadku beczki olejowej jest drugi mały korek do napowietrzenia beczki ) . W przypadku lewara dopływ powietrza powoduje przerwanie przepływu i zasysanie wody. Nie chce mi się żonglować postami, nie znam się aż tak na fizyce czy hydrofizyce. Wiem że były tematy gdzie ten problem(lewarowania wody przelewem) realnie występował i potwierdzali to doświadczeni forumowicze(naocznie tego doświadczyli), niestety nie pamiętam nicków . Trzeba by przeszukać forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Wracając do mojego schematu. Spróbuje zweryfikować w niedługim czasie sposób podpięcia zbiornika wyrównawczego przez dodatkowe zdjęcia, bo możliwe ze ja źle rozrysowałem to.

Czy przy obecnej instalacji można zapewnić ochronę powrotu? Wyczytałem, że istnieje opcja pompy cwu jako ochrony powrotu. Dodatkowo w ustawieniach sterownika są takie opcje. Czy są potrzebne jakieś większe zmiany odnośnie do tylko tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, hajtaler428 napisał:

W przypadku lewara dopływ powietrza powoduje przerwanie przepływu i zasysanie wody

Nie wiem co dokładnie masz na myśli ale spójrz jeszcze raz na schemat wyżej. Niema tu znaczenia czy wypływ samoczynny czy przy powstaniu lewara. Aby z zamkniętego naczynia wylać ciecz  (bez powodowania dużego podciśnienia w naczyniu) należy zapewnić dopływ powietrza do naczynia.

Sytuacja o której piszesz czyli opróżnianie instalacji przez rurę przelewową z naczynia wzbiorczego jest możliwa przy instalacji w której po stronie grzejników zapewnimy swobodny dopływ powietrza, kiedyś budowano takie instalację że każdy pion przy grzejnikach był wyprowadzony na strych ponad zbiornik wyrównawczy i w takiej instalacji jest to możliwe. Sam osobiście już nie spotkałem się z taką instalacja bardzo długo może z 15-18 lat temu. Ale pewnie jeszcze takie są.

No i oczywiście jeszcze dwa warunki zatkana rura odpowietrzającą i rura przelewowa poprowadzona w dół do poziomu np. kotła.

Teraz, przmazik napisał:

Witam ponownie.

Wracając do mojego schematu. Spróbuje zweryfikować w niedługim czasie sposób podpięcia zbiornika wyrównawczego przez dodatkowe zdjęcia, bo możliwe ze ja źle rozrysowałem to.
Czy przy obecnej instalacji można zapewnić ochronę powrotu? Wyczytałem, że istnieje opcja pompy cwu jako ochrony powrotu. Dodatkowo w ustawieniach sterownika są takie opcje. Czy są potrzebne jakieś większe zmiany odnośnie do tylko tej kwestii?

ZW masz na 100% źle podpięty.

Tak istnieje możliwość podniesienia temperatury powrotu poprzez ciągłą pracę pompy CWU wada to ładowanie zasobnika do temperatury zbliżonej kotła. Mało komfortowe i oszczędne rozwiązanie.

W twoim wypadku najszybciej i najtaniej będzie zrobić pompę kotłową łącząc zasilanie z powrotem tak jak już tutaj wcześniej kolega wspomniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Darekgra napisał:

Tak istnieje możliwość podniesienia temperatury powrotu poprzez ciągłą pracę pompy CWU wada to ładowanie zasobnika do temperatury zbliżonej kotła. Mało komfortowe i oszczędne rozwiązanie.

W twoim wypadku najszybciej i najtaniej będzie zrobić pompę kotłową łącząc zasilanie z powrotem tak jak już tutaj wcześniej kolega wspomniał.

To w takim razie, jakie zadanie ma pełnić ten zawór 3d w tej obecnej instalacji? Wydaje się, że jest całkowicie zbędny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulujesz nim temperaturę wody na CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, hajtaler428 napisał:

Regulujesz nim temperaturę wody na CO

Rozumiem. Czy w takim razie w ustawieniach sterownika ecoal.pl można go traktować jako zawór 4d, czy piec nawet nie powinien "wiedzieć" o jego istnieniu.

P.S. Dodałem pogląd jak to wszystko wygląda obecnie, jeśli chodzi o temperatury.

12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na kotle zbyt niska.

Nie masz na nim siłownika więc dla sterownika on nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest wiec rekomendowana temperatura?

Siłownik jest podłączony, tylko nie jest aktywny jeszcze w ustawieniach. Brat, który jest obecnie na miejscu, zamontował. Bo tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jak to się zachowa, jak już będzie włączony i jakie parametry dobrać w ustawieniach.

P.S. Czujnik do zaworu został umiejscowiony za pompa CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim wypadku obecny zawór odpowiada tylko i wyłącznie za temperaturę jaką chcesz mieć na instalacji CO. Dobierasz ją zależnie od zapotrzebowania budynku na energię dla osiągnięcia i utrzymania żądanej temperatury pomieszczeń.

Temperatura kotła to minimum 65 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze czy masz na grzejnikach zawory termostatyczne. Jeśli tak tak to wystarczy ustawić na zaworze temperaturę minimalną aby grzejniki dogrzały pomieszczenia. Doświadczalnie  zacząć np od 45st za zaworem i obserwować czy będzie ok. Jeżeli nie ma termostatów to sterownie siłownikiem pogodówką(ecoal ma ta tą opcję). Sterownik steruje napędem więc nie istotne czy to zawór 3d czy 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. I jeszcze w obwodzie CO1 - zawór 4d zakładka regulator pogodowy na aktywny i ustawić krzywą grzewczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.