Skocz do zawartości

przmazik

Rekomendowane odpowiedzi

Ten na kotle to temp zadana a ten drugi to wskazanie czujnika(aktualna temp na kotle). Jak odpalasz schemat w wersji na komputer to po najechaniu kursorem na wartość pojawia się dymek co to za pomiar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. To z dymkami rozumiem (inżynieria oprogramowania u mnie:). Dlatego nie rozumiałem tych dwóch różnych wskazań, bo aktywny regulator pogodowy wprowadzał swoją temperaturę i nie zgadzało się to z tym, co mu zostało zadane. Doczytalem w instrukcji na czym to polega. Dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie ten regulator aktywowałeś. Nie ma potrzeby pogodowego sterowania temp kotła. Regulator pogodowy aktywuj dla zaworu 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, hajtaler428 napisał:

Ale to nie ten regulator aktywowałeś. Nie ma potrzeby pogodowego sterowania temp kotła. Regulator pogodowy aktywuj dla zaworu 4d

Nie rozumiem. Jest podłączony czujnik zewnętrzny to dlaczego nie można z tego bajeru skorzystać?  Tak jest napisane w instrukcji:

image.png.3784b47fd6c1617d44e457e58e50730c.png

jeśli chodzi o zawór 4d to znowu:

image.png.ed967e989af05f4c287c35075a6b059e.png

Obsługa tego pieca i dobranie ustawień jest skomplikowane dla nieznających tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no można korzystać tylko niespecjalnie widzę sens uzależnienia temp samego kotła od temp zewnętrznej jeśli nie jest to jednocześnie temp zasilania CO(tak jak w kotle gzowym np)

3 minuty temu, przmazik napisał:

Obsługa tego pieca i dobranie ustawień jest skomplikowane dla nieznających tematu :)

No trzeba się trochę rozeznać ale nie jest to taka czarna magia jak by się mogło wydawać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nadal nie rozumiem idei tego zaworu 3d na instalacji i temperatury ochrony powrotu. Wychodzi na to że nie muszę zadbać o instalację pompy mieszającej czy też zaworu 4d do ochrony (lub ostatecznie ustawić pompę CWU jako ochronę powrotu) , skoro zawór 3d jest ręcznie ustawiony na 5 (10 stopniowa skala) a temperaturę powrotu mam prawie 48 stopni.

P.S. Załączylem zdjęcie z mobilnej aplikacji. Screenshot_20201111_173909_pl.esterownik.android.ecoal.thumb.jpg.ab266a7e3c9e48390dd3dddc85281754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... 

Zawór 3d który masz zamontowany w twoim przypadku może służyć tylko i wyłącznie jako urządzenie sterujące temperatura która wychodzi na instalację CO. Temperatura powrotu to wynikowa  powrotu z obiegów CO i lub obiegu CWU.

Ty w tej instalacji nie masz nic co by mogło tą ochronę zapewnić.

Możesz zrobić to:

1 włączając na stałe pompę CWU.

2. Montując bajpasy spinający zasilanie z powrotem i montując na nim pompę obiegową z osprzętem

3. Wyrzucić 3d i zamontować w jego miejsce 4d wraz z pompę obiegową na powrocie z 4d do kotła.

 

Softem i ustawieniami zaworu w twoim wypadku nic nie zrobisz, nawet jak zamontujesz siłownik na 3d i włączysz ochronę powrotu to zamknie on zawór 3d a temperatura i tak się nie podniesie bo nie będzie miała którędy przepływać. Więc pozostają ci tylko te 3 punkty wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Darekgra napisał:

Zawór  który masz zamontowany w twoim przypadku może służyć tylko i wyłącznie jako urządzenie sterujące temperatura która wychodzi na instalację CO. Temperatura powrotu to wynikowa  powrotu z obiegów CO i lub obiegu CWU

Rozumiem. Ale proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób jestem w stanie osiągnąć te minimalne 45 stopni na powrocie bez wyżej wymienionych przez Ciebie czynnośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko autorowi chyba chodzi o to że w tej chwili bez żadnej ochrony powrotu (narzędzi do tego)ma na powrocie minimalną wymaganą temperaturę (47 st przy zasilaniu 60 i zaworze ustawionym na 50%). Pytanie czemu tak się dzieje i czy to jest stały fakt czy chwilowy (jak wygląda wykres temp powrotu- czy utrzymuje się tak cały czas czy są spadki). Jeżeli utrzymuje się taka cały czas tzn że jeden lub kilka czynników sprawiają że powrót ma taką temperaturę (prędkość przepływu czy dopasowana do zapotrzebowania moc grzejników) Krótko mówiąc woda w grzejniku nie wychładza się i powrót jest ciepły. Jeżeli tak jest przy obecnych temperaturach to przy spadku temperatury zewnętrznej będzie tylko lepiej

Może być jeszcze źle zamontowany czujnik powrotu i błędny odczyt ale to raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, przmazik napisał:

. Ale proszę mi wytłumaczyć w jaki sposób jestem w stanie osiągnąć te minimalne 45 stopni na powrocie bez wyżej wymienionych przez Ciebie czynnośći.

Bez tego co wyżej to... Otwierając zawór 3d na maxa.

@hajtaler428 jeśli chodzi o powyższe zdjęcie z aplikacji to na 99% pracowała pompa cwu, lub brak odbioru ciepła z układu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana jest 61 z tego co widać ale nie ważne- mogło być jak piszesz  że pompa CWU pracowała ale niekoniecznie (we wcześniejszym poście na screenie też przy temp na zasilaniu 53 na powrocie było 42 i też pomyślałem że może grzejniki pracują na niskiej delcie że powrót taki dogrzany)

Dlatego pytalem o wykres. 

Edytowałeś swój post :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te 45 stopni na powrocie napewno wystarczy? To trochę poniżej temperatury krytycznej. Chyba żeproducent kotła niema nic przeciwko...

Dokładnie wykres rozwieje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt rosy kwasu siarkowego z tego co kiedyś gdzieś czytalem(chyba na czysteogrzewanie.pl) to chyba około 40st więc te 45 to ok ale niektórzy producenci kotłów sobie ustalają sami swoje wymogi i może być to nawet 55. W mojej DTRce mam 45 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykresu  chyba wynika że cwu pracuje cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego od 7 rano po dogrzniu do godziny 14 utrzymywała się niezmiennie a od 14:3⁰ wręcz powoli zaczęła rosnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy takim podłączenie CWU(zdjęcie z posa na początku tematu) to jest obieg grawitacyjny przez wężownicę (nie widać zz chyba że na powrocie). Tym bardziej skoro grzanie ustawione 17-18:30 a przez cały dzień temp CWU ponad 50 st - zagadka dogrzanego powrotu rozwiązana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Darekgra napisał:

To dlaczego od 7 rano po dogrzniu do godziny 14 utrzymywała się niezmiennie a od 14:3⁰ wręcz powoli zaczęła rosnąć?

Nie wiem.

12 minut temu, hajtaler428 napisał:

Ale przy takim podłączenie CWU(zdjęcie z posa na początku tematu) to jest obieg grawitacyjny przez wężownicę (nie widać zz chyba że na powrocie)

Zasilanie CWU jest podłączone osobno (czyli źle jak juz tutaj zauważyliście) i powrót CWU jest podłączony tez osobno (do króćca spustowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to źle ale lepiej jakby wszystko wychodziło z jednego króćca. Na zdjęciu nie widać zz(sprężynowego) na CWU chyba że jest na powrocie(nie widać). Jeśli go nie ma(a na 99% nie ma skoro mimo wyłączonego grzania CWU cały czas grzeje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jeszcze zdjęcie lub napisz gdzie są zamontowane czujniki zwłaszcza ten powrotu. 

Bo temperatura powrotu według wykresu jest równoległa do temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.