Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grzejniki/podłogówka. Poprawność instalacji.


motoman12

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Darekgra napisał:

Czy wiem lepiej...?

Mam tak u siebie i jeszcze w kilkunastu innych instalacjach i działa to bez problemu. Więc nie wiem czemu miało by u autora nie działać?

Zwłaszcza że kocioł na groch.

Jak 4d będzie kręcił to 3d będzie musiał korygować a po co bujać instalacja w ekogroszku, oszczędności z tego nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie. Z czasem się to ustabilizuje. Ale kazde bujniecie w instalacji (glowice, silowniki podlogowki, zmiana nastawy temp. lub przeplywu) i znowu korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nightwatch napisał:

wydaje mi się że ta pompa powrotu z 4D jest zbędna bo przepływ wody przez zawór jest wymuszany przez pompę CO i podłogówki. Ale nie jestem ksztalcony w tej dziedzinie

I w tym problem instalatorów że im tak się wydaje :)

pompa na powrocie z 4d w 99% instalacji jest niezbędna.

22 minuty temu, pospisz napisał:

Jak 4d będzie kręcił to 3d będzie musiał korygować a po co bujać instalacja w ekogroszku, oszczędności z tego nie będzie. 

Zaraz zaraz a czy przypadkiem siłownik na zaworze 4d czy 3d nie są po to aby utrzymać stałą temperaturę na wyjściu? Lub lekko ją korygować od krzywej grzewczej i czujnika zewnętrznego.

To właśnie jego brak będzie powodował konieczność korygowania otwarcia 3d przy wahaniach temperatury kotła czy powrotu.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę inaczej z tym zaw 4-D i siłownikiem - w tym przypadku jest duża podłogówka i małe grzejniki,

Jak siłownik zacznie pilnować grzejników, co jest dla instalacji mało istotne temp powrotu sumaryczna będzie bardzo niska - ok 35C - z dużej podłogówki wraca woda o temp ok 30 i z małych grzejników ok 40-45, ale wody z podłogi jest dużo więcej  ok 5-6x niż wody z grzejników, a jeszcze jak się głowice zamkną to wraca sam podłogówka i co dalej, niech wytłumaczy to kolega Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę:) 

Wychylenie otwarcie zaworu 4d w tym przypadku będzie niskie coś w granicach 20-28 % więc powrót z obiegów grzewczych zostanie bez problemu dogrzany resztą wody na krótkim obiegu kocioł zawór 4d powrót do kotła z 4d. Jak się zamkną głowice na grzejnikach to będzie jeszcze lepiej bo zawór 4d przymknie się jeszcze bardziej i tym samym mniej energii będzie wypuszczał w zasilanie a więcej pozostanie na dogrzanie powrotu z podłogówki.

Ponadto siłownik na 4d ma nie tylko pilnować temperatury grzejników ale również zapewnić jak najbardziej stałą temperaturę zasilania 3d.

Czyż nie tak?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już kwestia czegoś innego czyli wielkości przepływów. 

17 minut temu, Darekgra napisał:

Zaraz zaraz a czy przypadkiem siłownik na zaworze 4d czy 3d nie są po to aby utrzymać stałą temperaturę na wyjściu? Lub lekko ją korygować od krzywej grzewczej i czujnika zewnętrznego.

Szczególnie jak są dwa w szeregu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza w szeregu. Jeśli 4d skoryguje zasilanie np. do delty 3 stopnie to jak myślisz kiedy 3d będzie miał łatwiej upilnować temperaturę na swoim wyjściu?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra co bys nie robil to masz wpiete dwa silowniki szeregowo wiec kazda zmiana na jednym z nich musi powodowac korekte drugiego i z powrotem. Inna sytuacja bylaby gdyby zasilanie tych zaworow siłowników byly rozdzielone (równolegle). To bedzie dzialac ok. ale trzeba z glowa zrobic calosc i nie mieszac z przeplywami czy temperatura bo sie bedzie korygowalo jedno z drugim caly czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pospisz napisał:

A to już kwestia czegoś innego czyli wielkości przepływów. 

Wielkości przepływu i temperatury czynnika. Nic nieda duży przepływ jeśli temperatura będzie spadać i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PioBin napisał:

@Darekgra co bys nie robil to masz wpiete dwa silowniki szeregowo wiec kazda zmiana na jednym z nich musi powodowac korekte drugiego i z powrotem. Inna sytuacja bylaby gdyby zasilanie tych zaworow siłowników byly rozdzielone (równolegle). To bedzie dzialac ok. ale trzeba z glowa zrobic calosc i nie mieszac z przeplywami czy temperatura bo sie bedzie korygowalo jedno z drugim caly czas.

Ale wam przeszkadza to że siłownik będzie kręcił zaworem?

A niech se kręci ważne aby utrzymywał stabilnie temperaturę. Bo po to są. Przecież dwa siłowniki zamontowane szeregowo będą tylko i wyłącznie wyciszać amplitudę temperatury.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz racje od tego jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Darekgra napisał:

A niech se kręci ważne aby utrzymywał stabilnie temperaturę.

Ale nas interesuje temp na powrocie  kotła a ta jest mocno zmienna i jej trzeba pilnować.

Na grzejniki równie dobrze możesz dać 50C jak i 60C a i 45C pewnie wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij cię na ten wykres. 

Od dołu 3d na podłodze następnie 4d na grzejniki (3d wpięty za 4d).

Następnie Cwu i kociolek. Jak widać cwu spowodowała skok na 4d ale już na 3d go niema.

Takie spięcie powoduje tylko i wyłącznie uspokojenie instalacji.

Screenshot_20201109_225448_com.android.chrome.jpg

8 minut temu, sambor napisał:
11 minut temu, Darekgra napisał:

A niech se kręci ważne aby utrzymywał stabilnie temperaturę.

Ale nas interesuje temp na powrocie  kotła a ta jest mocno zmienna i jej trzeba pilnować

Dokładnie skoro temperatury zasilania będą stałe w czasie to i temperatura powrotu będzie stała.

Dlatego jestem sceptycznie nastawiony do głowic termostatycznych na grzejnikach i siłowników na pętlach.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij cię na ten wykres jeszcze raz... Gdyby nie było siłownika na 4d to jeszcze większe bukiecie przęsło by przez 4d i odbiło się również na 3d. A tak 4d je już skorygował co przyniosło efekt stabilnej pracy układu podłogowego, czyż nie na tym nam zależy?

Proszę.

Akurat to jest SAS i tu niema wykresu temperatury powrotu.

Screenshot_20201109_230912_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko - według wykresu dziala. W sensie utrzymuje zadana (w granicach sensu i możliwości). Jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dla przykładu zrzut z głównego menu i widocznej temperatury powrotu.

Screenshot_20201109_231103_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie siłownika na 4-D to takich skoków nie będzie.

Napisz jeszcze ile jest grzejników a ile podłogi + jaka moc kotła.

Z zamieszczonych danych wynika że praktycznie nie masz mocy grzewczej.

Poczekamy aż będzie zima a nie jesień i wtedy dasz wykresy.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła 17 kW (przewymiarowany starczyło by 12)

Podłoga 120 m2 w pętlach, grzejniki 4 +2 drabinki.

3 minuty temu, sambor napisał:

Jak nie będzie siłownika na 4-D to takich skoków nie będzie.

Będą jeszcze większe, przy włączeniu CWU temperatura za zaworem 4d spadnie w dół. Tak że odbije się aż na 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się na to namówić właściciela instalacji :)

juz robię test zdalny przez neta, zablokowałem siłownik minimalnym otwarciem na 35 % a zadaną zbiłem mocno w dół aby siłownik stał w miejscu bez ruchu na 35 %. Sam jestem ciekaw tej operacji.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pospisz napisał:

Skoro 4d skorygował to kosztem czego

Temp. powrotu i samego kotla. Cwu wciagnelo cieplo ale 4d korekte zrobil na wyjsciu +/- jest stabilnie , male wahniecie ale rozsadne. To male wahniecie poszlo na 3d ale ten tez zrobil korekte i na wyjsciu juz stabilnie. Dobrze ustawione silowniki i stala/stabilna instalacja CO.

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Test zrobiony. Oczywiście jest to niemiarodajne w 100%. Około 23:30 zablokowałem ruch siłownika oraz wyłączyłem pompę CWU. Następnie po pewnym czasie ja włączyłem widać to na wykresie niebieska linia.

Spadek temperatury na zaworze 4d odnotowany. Co również odbiło się na 3d, w tym czasie otworzył się on z 69% do 74% aby utrzymać temperaturę co udało się mu nawet dobrze, może zasługa kontroli temperatury co 20 sekund i max ruch siłownika w jednym pomiarze 5%.

Po ponownym zatrzymaniu pompy CWU temperatura na zaworze 4d znów rośnie.

Wiem napiszecie że instalacja ładowania CWU niezrównoważona, i będzie to prawdą, bo dało by się zapewne zminimalizować ten efekt ograniczając przepływy.

Jak widać zawory z siłownikami nie tylko utrzymują stabilniej temperaturę na wyjściu ale i w pewnym sensie wpływają na równoważenie pomiędzy sobą obiegoów grzewczych.

Screenshot_20201110_002749_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.