Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Państwa. Kończę budowę nowego domu w którym pierwotnie miała być pompa ciepła Panasonic aquarea ale ze względów finansowych i bardzo różnych skrajnych opinii chce iść w pellet ( mam defro w starym domu jeden )

dom praktycznie 100% podlogowka (włącznie z kotłownia i garażem ) 2 grzejniki w łazienkach zasilane ze skrzynki rozdzielacza  .

mialem 2 techników określili moc kotła ok 14,15-16 kw . Dodatkowo będzie zasobnik CWU ok 120-200l.

czego oczekuje ? Niezawodnego (najlepiej samoczyszczącego się kotła ) dużo czytałem o RTB fenix ale nie musi być koniecznie taki  

warunkiem tez jest aby miał zasobnik minimum 150 kg pelletu.

co polecacie ? Dziękuje za szczere opinie  

 

Opublikowano

A ta pompa ciepła jakiej miała być mocy?

Opublikowano

Technicy wyliczyli pompę ciepła 9KW panasonic all in one, 

podobno kotły RTB są praktycznie bezobsługowe jedynie dosypać paliwa . Czyszczenie to tylko wynoszenie popiołu raz na jakiś czas. Pompa tez zużywa swoje KWh plus cena zakupu dużo większa , ma to jedynie sens wtedy jak mamy fotowoltaike i tez zanim wróci się „ cała inwestycja „ to pompa prawdopodobnie skończy swój żywot. 
w domu rodzinnym mamy nowy kat 5 ale zwykły kocioł pelletowy defro, bardzo ciepło w domu ekonomiczne spalanie paliwa niska cena pelletu (kupujemy po 690za tonę ) dom starszy słabo ocieplony a idą tylko 3.5 tony .

w RTB Podoba mi się odpopielanie kompresja itp. Może ma któryś z producentów podobne ?

ps ekogroszku nie chce kompletnie , co jeszcze czystego wchodzi w grę. 

Opublikowano

Gaz .

Do tej podłogówki to przy pelecie dołożył bym bufor , jak nie to kocioł musi być dobrej modulacji i nie morze być przewymiarowany , a takich za wiele nie ma .

Opublikowano
2 godziny temu, pastor napisał:

Szczerze to nie pchaj się w nowym domu w Pellet. Szanuj swój czas.
Wiem ze pisałeś ze finanse i inne sprawy dlatego taka decyzja ale może jeszcze raz to przemysl?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Etam, mam nowy dom, gaz w lato zakładali to pogoniłem mam pellet i jestem happy. Robota żadna, raz na tydzień albo dwa wsypać pellet, raz na miesiąc albo dwa wysypać popiół i/lub wyczyścić kocioł(w lato to juz w ogóle. jak wsypałem pellet w maju, tak dopiero we wrześniu dotknąłem się do kotła)

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Zaproponowałbym  Lagunę Edilkamina ale tu niestety zbiornik 60 kg. RTB to też dobre kotły. Jak masz budżet na RTB Fenix to nie masz się nad czym zastanawiać.

Edytowane przez radik81
Opublikowano
4 godziny temu, nextus napisał:

Technicy wyliczyli pompę ciepła 9KW panasonic all in one, 

No właśnie to jest ta bzdura. Pompę wyliczyli 9KW ale kocioł 14, dlaczego?

Opublikowano

Sprawność kotła?

Opublikowano

Zgadza się, jednak pompa 9KW z COP=4 to nadal tylko 9KW. 

Opublikowano
Etam, mam nowy dom, gaz w lato zakładali to pogoniłem mam pellet i jestem happy. Robota żadna, raz na tydzień albo dwa wsypać pellet, raz na miesiąc albo dwa wysypać popiół i/lub wyczyścić kocioł(w lato to juz w ogóle. jak wsypałem pellet w maju, tak dopiero we wrześniu dotknąłem się do kotła)

Tez jestem happy ze nie mam węgla. Nie mówię ze Pellet to zły wybór ale pompa jest moim zdaniem wygodniejsza.
Po 7 latach używania pelletu stwierdzam ze bez sensu w nowy dom pałować się z kotłem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Opublikowano

Dzień Dobry

Po przestudiowaniu waszego forum wybrałem 3 piece. Chciałbym zawęzić krąg do jednego. Oczywiście zależy mi na niskiej modulacji ( poniższe mają od 3kw , chyba że jakiś moduluje niżej. Dom parterowy  powierzchnia grzana 110m ( tylko wodne ogrzewanie podłogowe), jakiś bufor ciepła na ogrzewanie podłogowe i do kąpieli . 3os, dom nowo budowany z betonu komórkowego.

RTB feniks 10KW
NBE blackstar + 
EDILKAMIN LAGUNA P 12 

Czy powyższe piece spełniają to co kolega pisał w poście cyt "kociol na pellet musi miec wymiennik pionowy, sastemy samoczyszczenia wyniennika i palnika czy nadzor nad tlenem w spalinach. Wtedy moze to dzialac w miare ekonomicznie. Taki  ze swoim Leonardo do tego wszystkiego ma kontrole cisnieniowa i sam dobiera dawki paliwa. Wtedy wycisniesz z pelletu wszystko co sie da. "

W tym wątku kolega pisze o cyt " poza tym to bs czyści się wajchą pólautomatycznie a rtb kompresorem. " Czyli na korzyść RTB . Czy laguna też ma czyszczenie kompresorem?. No i jeśli jest czyszczenie kompresorem to czy trzeba rozbierać i ręcznie to wszystko raz do roku czyścic lub rzadziej? Czy wszystkie powyższe piece trzeba ręcznie czyścic? Czy wszystkie mają sondę skoro ona pomaga w spalaniu. Chciałbym uniknąc takze sytuacji tytułem "mój piec za duzo pali" 

Widziałem czyszczenie laguny na YT no jest trochę rozbierania pieca. Czy wszystkie maja kompresję popiołu? Czy laguna jest mniej idiotoodporna w ustawieniach. Zalezy mi by w ogóle nie spędzac na ustawieniach pieca bo cos nie grzeje albo słabo grzeje. Mam małe dziecko i wolałbym nim się zająć niż grzebać w piecu całymi dniami . Od tego jest serwis. Spodobał mi RTB ale tu kolega opisuje tablet którym trzeba ustawiać wszystko w piecu. Pogubiłem się czy to nie powinna firma ustawic po montazu a tzw kowalski tylko pellet dorzucac?

 

Opublikowano

Kurczę kolego, trochę dużo pytań. 

Blackstar - kanały pionowe czyszczone wajchą, palnik czyszczony wydmuchem z kompresora, odpopielanie, sonda lambda 500zl

RTB - kanały i palnik czyszczone wydmuchem kompresora, sonda i kompresor w komplecie, odpopielanie

Edilkamin Laguna - kanały i palnik czyszczone mechanicznie, kompresja popiołu. Kocioł w systemie włącz i zapomnij, żadnego ustawiania dawek, optymalizacja procesu spalania, w kotle mega czysto, nawet na pellecie A2. Jeśli oglądałeś filmy o Lagunie to moje. Ja zaglądam do kotła co 4 tony (w tym czasie wysypuje popiół jakieś 3 razy), czyszczenie zajmuje ok 40 minut i wykonujesz je pędzelkiem i odkurzaczem.

 

W przypadku każdego z w/w kotłów najważniejsza jest poprawna instalacja. Muszę zaznaczyć że Laguna i Duńczyki to 2 różne filozofie palenia pelletem i 2 różne prowadzenia kotla. No i w przypadku RTB/BS musisz mieć dobry pellet. 

Jako że po poprzednim sezonie nie czyscilem jeszcze kotła, to zrobiłem to tydzień temu, nie ruszane od marca:

IMG_20201017_150352.jpgIMG_20201017_150422.jpgIMG_20201017_153028.jpgIMG_20201017_155004.jpg

 

2 ostatnie to płytka w którą biją spaliny jako pierwsze przechodzące przez wymiennik i ostatnie to defektor który ma bezpośrednią styczność z ogniem. Przypominam, pellet A2, kupiłem go w tym sezonie najtaniej, za 680zl

  • Lubię to 1
Opublikowano

@baconp wszystkie wymienione przez Ciebie kotły są bardzo dobre. Ja polecam Lagunę bo sam ją mam i jestem bardzo zadowolony. Kocioł czyszczę raz w sezonie, popiół wyrzucam 2 razy w sezonie a najważniejsze, że nic nie ustawiam żadnych parametrów, sypie pellet i zapominam co to kotłownia. 

Opublikowano

@eliks Możesz powiedzieć na czym te różnica w filozofii palenia polega między lagunom  a Duńczykiem ?

Opublikowano
W dniu 27.10.2020 o 19:13, nextus napisał:

mialem 2 techników określili moc kotła ok 14,15-16 kw . Dodatkowo będzie zasobnik CWU ok 120-200l.

Może tutaj jest sedno, doliczyli CWU, do CWU dodaje się zazwyczaj 4-5kW mnie w projekcie domu "technik" dodał 10kW na CWU.

W dniu 28.10.2020 o 00:40, eliks napisał:

Pompę wyliczyli 9KW ale kocioł 14, dlaczego?

Wynika to z charakteru pracy obu urządzeń oraz jak wyżej CWU wprowadza pewne zamieszanie. Chodzi m.in. o zakres modulacji mocy, zastosowanie buforu itd. pompa kiedy nie grzeje domu to zagrzewa CWU więc tych mocy zazwyczaj się nie dodaje to pewnie główny powód powyższych obliczeń.

Kolejna rzecz kto to liczył czy rzeczywiście technik czy handlarz.

Opublikowano
Godzinę temu, Kordjano napisał:

@eliks Możesz powiedzieć na czym te różnica w filozofii palenia polega między lagunom  a Duńczykiem ?

Różnica jest wszędzie, od prowadzenia kotla, po jego czyszczenie. Laguna nie ma internetu, nie obsługuje mieszacza, za to spali gorszy pellet i ma optymalizację procesu spalania co naprawdę robi robotę bo klikasz start i wiesz że będzie dobrze. Mało tego, jeśli w serwisowych zmienił byś dawki paliwa, wentylator, to gdy system "wyczuje" złe, niepoprawne spalanie to i tak Leonardo ma taki zakres ingerencji że sobie zmieni po swojemu. Generalnie to kocioł do systemu włącz/wyłącz bo w zależności od zapotrzebowania, startuje i szybko moduluje sobie do mocy minimalnej. Tak jak u @radik81 kocioł po chwili wskakuje na 3KW i tak sobie działa.

BS/RTB to kocioł z bajerami, kompresorem, sondą, rozbudowanym sterowaniem, dużo większym zasobnikiem, również świetną modulacją, palnikiem rynnowym, bez mechanicznego czyszczenia. 

@maniek83 pewnie masz rację, chociaż dodawanie 4KW do CWU przy obliczeniach mocy to błąd.

Opublikowano

@eliks myślę że filozofia spalania w RTB Feniks powoli się zmienia i próbuje iść w kierunku Laguny. Problemem spalania gorszego pelletu w Blackstarze i starszych RTB był ustawiany zakres pracy dmuchawy, robiony co prawda pod sondę lambda ale zawsze obarczony błędem (zmiana pelletu, zaburzone dawkowanie,  itp) . Na ile to wypaliło to życie pokaże, użytkowników Feniksów coraz więcej. 

Opublikowano

A jak stal  w takiej lagunie ? różni się od stali w polskich kotłach ,jaka grubość , macie już ślady korozji na wymiennikach?

Opublikowano

Nie mam pojęcia @Kordjano. Przepalilem coś koło 9 ton więc za mało żeby coś więcej powiedzieć. Myślę że stal to wg normy, jak większość. Generalnie jakościowo i designersko, połączenie wtopionego wyświetlacza w grafitowe szkło i grube drzwi z wyciętym logo wyglądają bajecznie. Resztę czas pokaże.

  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Cześć, 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi , podpowiedzi.

W dniu 31.10.2020 o 23:02, radik81 napisał:

@baconp wszystkie wymienione przez Ciebie kotły są bardzo dobre. Ja polecam Lagunę bo sam ją mam i jestem bardzo zadowolony. Kocioł czyszczę raz w sezonie, popiół wyrzucam 2 razy w sezonie a najważniejsze, że nic nie ustawiam żadnych parametrów, sypie pellet i zapominam co to kotłownia. 

Co znaczy nie ustawiam żadnych parametrów, sypie pellet i zapominam co to kotłownia.. A w RTB trzeba? W sumie zależy mi by wsypać pellet ustawić temperaturę i ewentualnie czasy grzania wody do kąpieli np wieczorem, lub kiedy wyjadę na urlop by nie grzał ciepłej wody użytkowej a tylko podłogówkę na niskiej temperaturze. Co trzeba ustawiać z praktyki w RTB by to działało a czego nie trzeba w lagunie?

 

W dniu 1.11.2020 o 10:27, eliks napisał:

Różnica jest wszędzie, od prowadzenia kotla, po jego czyszczenie. Laguna nie ma internetu, 1.nie obsługuje mieszacza, za to 2.spali gorszy pellet i ma optymalizację procesu spalania co naprawdę robi robotę bo klikasz start i wiesz że będzie dobrze. Mało tego, jeśli w serwisowych 3. zmienił byś dawki paliwa, wentylator, to gdy system "wyczuje" złe, niepoprawne spalanie to i tak Leonardo ma taki zakres ingerencji że sobie zmieni po swojemu. Generalnie to kocioł do systemu włącz/wyłącz bo w zależności od zapotrzebowania, startuje i szybko moduluje sobie do mocy minimalnej. Tak jak u @radik81 kocioł po chwili wskakuje na 3KW i tak sobie działa.

BS/RTB to kocioł z bajerami, kompresorem, sondą, rozbudowanym sterowaniem, dużo większym zasobnikiem, również świetną modulacją, palnikiem rynnowym, bez mechanicznego czyszczenia. 

@maniek83 pewnie masz rację, chociaż dodawanie 4KW do CWU przy obliczeniach mocy to błąd.

W sumie człowiek chciałby aby jak najrzadziej schodzić do kotłowni i by nie było problemów z użytkowaniem.

1.Co znaczy "laguna nie obsługuje mieszacza"?

2. Co znaczy spali gorszy pellet? gorszy niż A1 i A2? 

3. Czemu miałbym to robić? do czego to jest niezbędne?

Mówi się że dużo bajerów to większe problemy np RTB?

 

W dniu 31.10.2020 o 19:12, eliks napisał:

Edilkamin Laguna - kanały i palnik czyszczone mechanicznie, kompresja popiołu. Kocioł w systemie włącz i zapomnij, 1.żadnego ustawiania dawek, optymalizacja procesu spalania, w kotle mega czysto, nawet na pellecie A2. Jeśli oglądałeś filmy o Lagunie to moje. Ja zaglądam do kotła co 4 tony (w tym czasie wysypuje popiół jakieś 3 razy), czyszczenie zajmuje ok 40 minut i wykonujesz je pędzelkiem i odkurzaczem.

W przypadku każdego z w/w kotłów najważniejsza jest poprawna instalacja. 2.Muszę zaznaczyć że Laguna i Duńczyki to 2 różne filozofie palenia pelletem i 2 różne prowadzenia kotla. 3.No i w przypadku RTB/BS musisz mieć dobry pellet. 

1. Co znaczy żadnego ustawiania dawek? Czy nie ustawiam pieca tylko na daną temperaturę? ( rtb, laguna)

2. Co znaczy 2 rózne filozofie palenia pelletem i 2 różne prowadzenia kotła?

3. Co znaczy muszę mieć dobry pellet? Zamierzam palić A1 lub A2 zgodnie z tym co zaleca producent. Nie miałem pelletu. Jak jest u nas z tą jakością pelletu?.

4.Czy do laguny można kupić większy zasobnik na pellet?

 

 

Opublikowano
W dniu 31.10.2020 o 19:12, eliks napisał:

Blackstar - kanały pionowe czyszczone wajchą, palnik czyszczony wydmuchem z kompresora, odpopielanie, sonda lambda 500zl

Witam, a gdzie mozna kupic sonde za 500 pln?

Potrzebuje kupic pilnie wlasnie do pieca Blackstar. W jednej z firm na internecie niby jest, ale gosc od ponad tygodnia nie jest w stanie mi wystawic faktury pro-forma, mimo mejla, telefonu, smsa, zamowienia zlozonego przez strone :-( Brzmi to tak jakby sprzedawal ale nie chcial sprzedac ........ bo sie nie oplaca handlowac

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.