Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bieg pompy przewałowej


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W instalacji posiadam 3 pompy i zawór 4d. Pierwsza pompa przed zaworem 4D na CWU, druga nad zaworem 4d do CO, trzecia na powrocie. Wszystkie pompy Grundfos Alpha 2 25-40 Auto Adapt.

Pompy pracowały następująco: CWU 1bieg, CO AA=3bieg,  przewałowa 2bieg. Ostatnio zmniejszyłem pompę CO na 1 bieg(zauważyłem, że nie działa nic gorzej niż na AA mimo, że na AA pompa szła na max-19w, a na 1 biegu 5w).Przy tym ustawieniu kocioł nie traci tak temp. Mam pytanie czy pompa na powrocie nie będzie "przeszkadzać" jeśli będzie pracować na wyższym biegu w stosunku do pompy CO? Czy nie ma to żadnego znaczenia?

Mam jeszcze jedno pytanie o pompę CWU. Czy w momencie, gdy przejdę na samo grzanie CWU(bojler Galmet 140l pionowy) to pompa CWU powinna pracować cały czas? Jeśli tak to na jakim biegu? Obecnie w celu żeby pompa CWU nie wyciągała tak temp. z kotła mam przykręcony w 80% zawór wyjścia z bojlera na powrót do kotła. Czy w trybie letnim należy go odkręcić na max czy tak zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl kategoriami: bieg pompy, zawór na max czy minimum a bierz pod uwagę przepływy i temperatury. Tu głównie średnice rur i opory przepływu wchodzą w grę.

Wiele zależy od sterownika, czy jest mieszacz 3/4D na obiegu CO i jak reaguje po przejściu w tryb "auto-lato" (o ile ma taka funkcję)

Generalnie przepływ przez pompę przewałową powinien być taki, aby zapewnić żądana temperaturę powrotu kotła. W trybie "lato", kiedy grzejemy wyłącznie CWU, pompa kotłowa powinna być wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.