Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja CO nie grzeje


Bulii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam problem z ogrzewaniem domu

Dom jest nowy 10 letni poprzedni właściciel zapomniał przed wyprowadzką spuścić wodę z całej instalacji, nie informując mnie o tym zakładałem, że wszystko będzie okej i wprowadziłem się do domu

Tutaj zaczyna się cyrk i pisze to żeby wytłumaczyć o co tu dokładnie chodzi

Kiedy zamontowałem kominek z płaszczem wodnym napełniłem instalacje wodą i wyciek był dosłownie wszędzie, woda zalała podłogówke na piętrze i na parterze, zalało pokoje z kaloryferów (pex nie wytrzymał zimna i puścił) (kolanka miedziane pękły i musiałem skuć praktycznie w każdym pokoju posadzkę żeby do dziury się dostać i połatać pezy mufami i miedziana instalacje, kiedy naprawiłem wszystko nie było żadnego wycieku więc zalałem kaloryfery wodą i zacząłem grać w kominku. 

Kominek nagrzewa tylko rury za nim jak na zdjęciu, pierwsze grzanie to wiadomo może trwać i trwać ale grzane było 3 dni drzewem i nic ani jedna rurka nie nagrała się w kotłowni, nie wspominając o bojlerze. 

Myślałem, że jest zapowietrzona instalacja 

Więc sprawdziłem kaloryfery i wszystko jest ok. 

Pompy ze zdjęcia są ustawione do góry zawory z filtrem tak samo. 

Zbiornik wyrównawczy trzyma ciepła wodę i też nie jest zapowietrzony

I tutaj się zastanawiam gdzie jest problem gdyż pompy są wymienione i ustawione tak jak były wcześniej, jedyna przeróbkę którą zrobiłem to te dwie rury puszczone do bojlera, kiedyś był tam piec gazowy, a że mi się nie opłaca gazu instalować na nowo chce grzać cały dom tym kominkiem. 

Kominek na spokojnie ogrzeje dom gdyż pamiętam, że w zimę grzali na początku piecem gazowym a później samym kominkiem

I tu jest pytanie dlaczego nic się nie nagrzewa? 

Na rurach trzymam temperaturę 60 stopni. 

received_1439334366456044.jpeg

received_657806831762057.jpeg

received_2815368975349631.jpeg

received_282504856044837.jpeg

received_788794091899219.jpeg

received_353805282714839.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest cała instalacja tak zrobiona jak do bojlera to uważam ze wszystko jest zapowietrzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to że krzywo, tylko bez odpowietrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  bym się przyjrzał wymiennikowi

1 - zdejmij styropianową izolacje to będzie lepiej widać podłączenia

2- sprawdź kierunki tych zaworów zwrotnych -wydaje mi się zbędnych

3 -sprawdź czy ten zawór jest otwarty bo brak rączki i nie widać - zrób dokładniejsze zdjęcie

sprawdź kierunki na pompach , i gdzie jest wpięty bojler przed wymiennik czy po wymienniku

poprawiony 1.jpg

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale coś tu chyba jest nie tak w instalacji i wymiennik źle podłączony ,  czy tak jest to fizycznie podpięte bo trochę niewyraźnie  widać , a i podłogówka też do sprawdzenia

 jak nie to narysuj jak to jest

połączenie.jpg

a jeszcze jedno skąd te rury co z podłogi idą po stronie pierwotnej wymiennika  - pomarańczowa pompa na nich wisi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie nie było mnie parę dni i jutro wam wszystko rozrysuje

Podłączyłem te odpowietrzniki i to nic totalnie nie dało dziś próbowaliśmy to rozgrzać i nic rura jedna się nagrała i nagle ciepło uciekło, wszędzie zimne rury, jednym słowem totalna katastrofa. 

Co do podłogowki to cała była rozwalona i musiałem 5m kuc posadzkę, mufy założyłem i teraz jest okej ale nie korzystam z niej na ten moment gdyż jeszcze nawet wylewki nie załatwiłem jakiś idiota połączył to tak że nawet jeżeli zawory są pozakrecane to i tak jakimś cudem się tam woda dostawała, u góry też podłogowka cała poszła ale wypiąłem ja z instalacji i zakreciłem nyplem, nie mam funduszy na kucie piętra i wymianę tego dziadostwa... 

Te rury co z podłogi idą to sam nie wiem gdzie co i jak.. Nie ma schematu instalacji bo poprzedni właściciel na kosztach ucinał i stwierdził że jemu to niepotrzebne a ja się od roku z tym mecze prawie, ta rura od pomarańczowej to zakładam że powinna być od komina, walnięte było kolano i musiałem tam dokuć się i wymienić. 

W tym domu nic nie wiadomo co gdzie jest... Już mnie to zaczyna irytować 

Co do tych zaworów zwrotnych idą w dół 

Pompy idą w górę ta z lewej i z prawej 

Zawory są odkrecone bo sam je odkrecałem 

Ten rysunek dobrze opisuje jak ta woda leci 

Mówię o niebieskiej kresce i czerwonej 

Już w nocy jest tragedia zimno jak cholera muszę się z tym spieszyć a jak w d... Byłem tak i jestem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to masz pomieszane wymiennik powinien działać przeciw prądowo  czyli jedna pompa powinna pchać na wymiennik (ta z kotła pomarańczowa) , a druga ciągnąć i wymiennika na C.O.  powoli jeszcze raz prześledź drogę wody z niebieskiej pompy bo to zdjęcie trochę nie  wyraźne i myślę że dobrze rozszyfrowałem

 

to tak powinno działać.jpg

a podłogówka zakręć i wyłącz pompę tę czerwoną za bojlerem   bo tam też brakuje zaworu zwrotnego na powrocie do instalacji

 

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 12:34, mironw napisał:

no to masz pomieszane wymiennik powinien działać przeciw prądowo  czyli jedna pompa powinna pchać na wymiennik (ta z kotła pomarańczowa) , a druga ciągnąć i wymiennika na C.O.  powoli jeszcze raz prześledź drogę wody z niebieskiej pompy bo to zdjęcie trochę nie  wyraźne i myślę że dobrze rozszyfrowałem

 

to tak powinno działać.jpg

a podłogówka zakręć i wyłącz pompę tę czerwoną za bojlerem   bo tam też brakuje zaworu zwrotnego na powrocie do instalacji

 

Obie pompy powinny tłoczyć do wymiennika

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że niebieska pompa jest źle zamontowana, przełoże ją i dam znać jakie efekty będą, podłogowka jest cała zakręcona i zawór zaznaczony już zakreciłem, z tego co dostałem info to ten hydraulik x lat temu zrobił ta instalacje tak żeby tylko on się dokopał co gdzie i jak... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 16:19, Grundfos napisał:

Obie pompy powinny tłoczyć do wymiennika

a co powiesz na  to , z instrukcji wymiennik.jpg.5761d2da308d93a42a82557843d0d84a.jpg

dlatego pytałem o producenta  , pewnie jest pod styropianem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor kolega twierdzi również że to nic złego jeśli pompa tłoczy w stronę zaworu 3d który pracuje na podmieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że tak jest prościej , więc każdy robi jak mu lepiej, ale ze względu na to już napisałem powinno się robić inaczej.

Ponadto współpraca pompy, zaw 3-D i wymiennika często jest kłopotliwa.

Można to wytłumaczyć tak- na zasilaniu wymiennika mamy stały dopływ ciepła z kotła, ale na odbiorze z wymiennika mamy problem , gdyż wtrąca się dodatkowo zaw 3-D, jego tam nie powinno być.

Ew regulacja temp wody na odbiorach powinna być dokonana na stronie pierwotnej, kilka razy już o tym pisaliśmy, był też dawany schemat z zaw 3-D na stronie pierwotnej w układzie rozdzielania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 22:01, Darekgra napisał:

kolega twierdzi również że to nic złego jeśli pompa tłoczy w stronę zaworu 3d który pracuje na podmieszania.

kolega  @Darekgra coś tu pomieszał, to co mówiłem o 3D to chodziło tylko - i wyłącznie - o  3D termostatyczny w układzie podłogówki , a nie 3D z siłownikiem a już na pewno nie przy współpracy z wymiennikiem ciepła

 

@sambor no to wtedy trzeba by było zamienić miejsce pompy  , aby zachować prace przeciw prądową wymiennika

wymiennik 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o generalną zasadę pracy 3d i jego współpracę z pompami w zależności od tego czy pracują jako rozdzielenie strumienia czy podmieszanie i tu niema znaczenia czy termostat czy siłownik.

Jeśli chodzi o wymiennik to poprawiony przez ciebie rysunek teraz jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie producent nie wie co czyni... Nie pierwszy raz producenci dają rysunki lub opisy z wadą.

Ten poprawiony moim zdaniem jest pewniejszy.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę na dół sprawdzę czy w ogóle jest logo producenta i przeszukam internet, jak coś znajdę to dam wam znać 

Nie ma nic o producencie, ani logo ani nazwy, zakładam że to noname jakiś 

Narysowalem na szybko jak to wygląda 

Mam lekko uszkodzony aparat w telefonie więc może być trochę niewidoczne 

1.to są te dwie pompy 

Po lewej ta pomarańczowa, po prawej niebieska

2.wymiennik

3.zawory wypychające te złote

4.zawor z filtrem 

5.zawory zwykle

6. Odpowietrzniki u góry 

I na samym dole też zwykły zawór podpięty do rury z oplotu 

To prowadzi do rur z tworzywa sztucznego. 

IMG_20201017_155402.jpg

Tak to jest złożone z tym że no nie działa.. Woda jest ale tylko zimna  choćbym grzał miesiąc to się nie nagrzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2020 o 13:17, Bulii napisał:

Odkrecilem pompę i wychodzi na to że była dobrze zamontowana w górę, bo z rur idzie woda do góry 

Woda idzie  do góry dlatego że zbiornik wyrównawczy  jest wyżej od wymiennika , a jeżeli  pompa pcha do góry i rury są tak podpięte jak narysowałem , to To- instalacja ,  nigdy nie będzie  działać  poprawnie bo zamieniony jest powrót z zasilaniem

 a jeszcze coś zauważyłem ale trochę niewyraźnie 

aa.jpg

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.