Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.02.2024 o 09:52, wonski napisał(a):

Ok.samo sterowanie/integracja z homeassistant to nie problem(tak naprawdę nawet w podstawowej aplikacji homematic z Access pointem można tym już jakoś sterować, oczywiście nie tak kompleksowo jak homeassistant)ale interesuje mnie najbardziej jak to masz spięte z samym kotłem (jakiś moduł,sterownik,termostat?)bo widzę u ciebie że masz duży wpływ na pracę kotła,i czy  do każdej głowicy masz podpięty zewnętrzny termostat?U mnie wygląda to tak że steruje z homeassistant /homematic IP tylko temperaturą w każdym pokoju (poprzez głowice,termostat po harmonogramie) a piec tak naprawdę wygasza/włącza gdy osiągnie temp. zadaną czyli interesuje go tylko przepływ na instalacji. Ogólnie funkcjonuję to dosyć fajnie ale widzę u ciebie że można ogarnąć to o wiele lepiej .

Jak już pisałem w tym temacie moja instalacja jet b.prosta-bez mieszaczy, zaworów itp. - steruję tylko pompą za płytowym wymiennikiem ciepła na kaloryfery i ogrz.podłogowe. Do sterowania pompy i termostatów używam skryptów w webUI rasberrymatic. Obecnie nie mam podł. urządzeń HM IP tylko zwykłe homematic i zawory zigbee z zewnętrznym pomiarem temperatury.

cyt.:"Ok.samo sterowanie/integracja z homeassistant to nie problem" - na czym masz postawionego homeassistanta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Na razie zaczynam wgryzać się w homeassistant który postawiłem sobie na laptopie (wirtualna maszyna)ale docelowo będzie stał na terminalu  Dell Wyse /Hp t620 ,jak już to ogarnę to będę chciał ogarnąć to właśnie z ccu3 bo na razie sobię tylko tak testuje na Access poincie Homematic IP .Na wiosnę będę dokupywał trochę rzeczy do instalacji(mieszacz na grzejniki ,termostat/czujnik pokojowy, muszę rozszerzyć płytę główną w piecu)bo u mnie instalacją na trzech obiegach ,grzejniki i podłogowka i już brakuję w sterowniku miejsca żeby coś więcej podpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   O widzisz o tym nie pomyślałem,faktycznie w ccu3 zmienić soft na raspberymatic i postawić Ha,tylko czy nie lepiej i stabilniej(bezpieczniej na przyszłość)postawić Ha na czymś z dyskiem  niż na karcie pamięci bo jednak karty są bardziej zawodne niż SSD, choć w tym przypadku oczywiście jest tak jak mówisz i szybciej i taniej.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wgrać na ccu3 homeassistanta i zainstalować w nim integrację homematic albo dokupić na aukcji ccu3 (jest tam normalny raspi3) i mieć dwa niezależne systemy (ja tak mam)/

Z kopii systemu (z kompa) na karcie zawsze przywrócisz/

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Ok.dzięki za podpowiedź, na razie trochę poruszam się w tym temacie jak dziecko we mglę , muszę porządnie do tego  przysiąść ale to chyba już w przyszłym sezonie grzewczym jak już wszystko skompletuję. Mam jeszcze małe  pytanie ,czy da się jakoś ustawić termostat pokojowy homematic HmIP-BWTH (steruje 2 głowicami) tak żeby je zamknął jak na nim jest już osiągnięta temperatura zadana? Na razie steruje przez aplikacje Smartha i Homematic ip i pomimo że ustawiając na termostacie tem. ustawiam ją również od razu na głowicach(są przyporządkowane do jednego pomieszczenia z termostatem) to gdy na termostacie jest już osiągnięta temperatura(w aplikacji widzi termostat jako zamknięty)to grzejniki potrafią jeszcze dalej grzać i czasami podbiją o 1-1,5 stopnie zanim się zamkną.Nie wiem czy to tak ma być bo na chłopski rozum jak mam głowice spięte razem z termostatem to on powinien nimi sterować i zamknąć jak zostanie na nim osiągnięta temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Myślał już ktoś może o zakupie tego czujnika wifi, bo widzę że na youtube jest już filmik z podłączenia do pieca i ciekawi mnie jak to będzie funkcjonować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski

Czujnik zamówiłem, dotarł już do mnie, obecnie czekam za aktualizacją softu w Feniksie, bo mój sterownik z obecnym softem nie obsługuje czujnika temperatury WiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj próbował.ten czujnik szwagrowi połączyć... Czyli trzeba poczekać na aktualizację . A jeżeli chodzi o aktualizację . Jak jest połączenie z wi fi. RTB sam się pobierze aktualizację ? Czy trzeba ręcznie ?
Mam jeszcze pytanie . Zauważyłem u szwagra że nie pokazuje wogole czy pompy są włączone . Pokazuje otwarcie mieszacza od podłogowymi . Natomiast jeżeli chodzi o pompę kotłowa ,pompe podłogowa i pompę od grzejników . Cały czas pokazuje że wszustkie są off. No bo tak to wszystko chodzi . Tylko pokazuje że jest off.
I dzisiaj jak włączył kocioł to na początku jak się wygrzewał . Jakoś tak głośno chodziła instalacja przy kotle . Wygląda to tak że zawór ATV 55° jeszcze się nie otwiera za bardzo . Pompy zaczynają chodzić . I tak to jakoś wszytko się przelewa jak by zasysa . Takie jakieś dziwne dźwięki xd. Sprzęgło oczywiście jest i jest połączone według schematu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Pisałem kilka postów wcześniej że u mnie od paru tygodni też tak mam że wszystkie pompy(oprócz mieszaczy) w stokercloud są na off pomimo że wszystko chodzi ok. Może coś jest nie tak w stokercloud?A co do tego czujnika to on jest tylko na kablu bo widać że to taki sam jak na baterie tylko z ładowarką usb czy ten na baterie jest oddzielnie do kupienia(zawsze to wygodniej go umiejscowić w odpowiednim miejscu)?U mnie jakiś czas temu poprosilem serwis o wgląd w piec i od razu zostało wymienione oprogramowanie na 16.0000.391 więc chyba najnowsze.Dajcie znać jak funkcjonuję ten czujnik bo też się przymierzam do kupna chociaż myślałem że będzie to raczej jakiś fajny termostat z wyświetlaczem sterowany bardziej z pokoju niż z pieca. I jak możecie wrzućcie jakieś zdjęcia tego cuda (i wymiary) bo taki czarny klocek nie zawszę jest gdzie umieścić żeby za bardzo nie szpecił a spełniał swoją funkcję.Dzieki

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariup4p

Musisz się zgłosić do Enecom aby puścili aktualizacje na sterownik, niestety samo z siebie się nie pobierze. Ja zgłaszałem się w czwartek i dostałem informację że zostanie przekazany do updateu natomiast do chwili obecnej brak aktualizacji.

 

Z tego co wyczytałem w duńskiej instrukcji (Enecom nie przesyła polskiej wersji instrukcji) czujnik najpierw przesyła odczyt temperatury do StockerCloud a że Stokera dopiero idzie informacja do pieca, więc póki działa internet/usługa będzie ok, jak coś padnie to kocioł traci komunikację z czujnikiem.

@wonski

Zalecane jest zasilanie przez USB, ale można też z baterią CR123A jednak wiąże się to z rzadszą komunikacja z serwerem StockerCloud.

Pod wieczór podeślę fotki z wymiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Czyli ten na baterie to ten sam co na ładowarkę i nie trzeba wybierać jaki chcemy(odłączamy kabel i wkładamy baterię)?A w instrukcji podają jakiś powód że na baterię będzie rzadziej komunikował się z stokercloud bo to trochę bez sensu że różne zasilanie ma wpływ na komunikację z serwerem(bo przecież idzie to tylko przez internet i czujnik wysyła dane do chmury ,raczej na to powinna mieć szybkość internetu i jego zasięg w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Faktycznie w instrukcji jest napisane że po kablu łączy się i przesyła dane z czujnika co 1 minutę a bateryjny  co 5 minut ,trochę to dziwne ale widocznie może kwestia oszczędzania baterii jak mają wytrzymać jakiś dłuższy czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski

Dokładnie, ten na USB to to samo co na baterie, jedyna różnica to częstotliwość komunikacji z serwerem ze względu na oszczędność prądu. Jeśli wpinamy USB musimy wyjąć baterie, a jeśli korzystamy z baterii nie możemy podpinać USB.

Wymiary około 12cmx5,5cmx3cm.

Jakość cięcia obudowy pod kabel USB mistrzostwo...

wifi4.JPG.f14d3fffb2520ed921f59854d9cd4365.JPGwifi3.thumb.JPG.6c55bdb0ea544147e2f8d0d0ee4191c3.JPGwifi1.thumb.JPG.32124d0b0859a00fde89a1920d38964f.JPGwifi2.thumb.JPG.005c6f93b833b179c7e069523fee9962.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pyrus90 napisał(a):

@wonski

Dokładnie, ten na USB to to samo co na baterie, jedyna różnica to częstotliwość komunikacji z serwerem ze względu na oszczędność prądu. Jeśli wpinamy USB musimy wyjąć baterie, a jeśli korzystamy z baterii nie możemy podpinać USB.

Wymiary około 12cmx5,5cmx3cm.

Jakość cięcia obudowy pod kabel USB mistrzostwo...

wifi4.JPG.f14d3fffb2520ed921f59854d9cd4365.JPGwifi3.thumb.JPG.6c55bdb0ea544147e2f8d0d0ee4191c3.JPGwifi1.thumb.JPG.32124d0b0859a00fde89a1920d38964f.JPGwifi2.thumb.JPG.005c6f93b833b179c7e069523fee9962.JPG

 U faktycznie trochę to wygląda jakby najpierw zrobili na baterie a potem wyszli z założenia że może też zasilimy po kablu a obudowy były już na magazynie to lekka rzeźba i będzie ok.😁. Trochę dziwne że taka wydaje się porządna firma nie ma  w swojej ofercie więcej akcesoriów do swoich kotłów np. termostaty pokojowe  czy inne czujniki  ,które w dobie ogólnodostępnego Smart home można by spiąć z kotlem a nie kombinować żeby cokolwiek podłączyć. Nawet u naszych rodzimych producentów którzy głównie operują na Techu i Plumie można dokupić wiele ciekawych rozwiązań a brak chociażby dedykowanej aplikacji która na bieżąco informuję o bieżących problemach/alarmach czy nawet wyłączeniu kotła to trochę słabo.Ale cóż może i tego się doczekamy.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł super, ale cała otoczka już niestety na niezbyt zadowalającym poziomie...

Począwszy od dostępności akcesoriów w ogólnodostępnej sprzedaży(pisanie maili czy telefony do Enecom, niestety tą ogólnodostępność mocno ograniczają), ewentualnie można szukać na duńskim sklepie i dopytywać o cenę i dostępność w Enecom. Brak automatycznych aktualizacji oprogramowania sterowników, co skutkuje tym, że obecnie mamy czujniki temperatury WiFi już u siebie, ale nie możemy z nich korzystać bo jest stara wersja oprogramowania (kocioł zamówiony w styczniu 2022, dostarczony w marcu 2022 i od tego czasu nie było aktualizacji, chociaż na innych kotłach można zobaczyć nowsze oprogramowanie) - kiedy będzie aktualizacja - nie wiadomo. Polskich instrukcji też próżno szukać, gdyby nie dostępna na nbe-shop.dk to była by zagadka co robić z czujnikiem WiFi po otrzymaniu paczki, bo z Enecom dostajemy go bez żadnej instrukcji  Powiadomienia sms nie działają, powiadomienia na email mocno kuleją i o ile dotrze, to z dużym opóźnieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Niestety jesteśmy chyba za małym rynkiem dla Duńczyków żeby tym się za bardzo martwili, chociaż moim zdaniem jak się wchodzi na jakiś rynek to dystrybutor powinien zagwarantować jakiś sklep internetowy z podzespołami/akcesoriami czy przetłumaczonymi instrukcjami dla danego produktu.Dobrze że nie ma problemu z serwisem bo panowie z Enecom zawsze pomogą, ale raczej nie o to chodzi żeby ciągle do nich dzwonić czy wysyłać maile.Z drugiej strony nie było by chyba problemem dla producenta wprowadzić język Polski i Polską walutę i płatność w ich sklepie internetowym

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Co do tego czujnika,to w instrukcji napisali że możemy podłączyć do 7 sztuk,czyli jak dobrze rozumiem  do każdej pogodówki możemy podpiąć 1 czujnik który teoretycznie powinien ją wyłączyć po dojściu do zadanej temperatury?Zastanawia mnie czy wyłączy pojedynczo kompensację pogodową (tak jak u mnie są 3 obiegi i podłączył bym 3 czujniki) jak dojdz do zadanej temp.czy wyłączy cały piec jak dojdzie do zadanej np.na pierwszej pogodówce.Instrukcja jest na tyle lakoniczna że za bardzo tego nie opisuje a wydaje mi się że to dosyć ważne bo tak jak u mnie tam gdzie mam grzejniki utrzymuję inną temp.a w pomieszczeniu z podłogowka (kuchnia , korytarz)też inną i słabo by było gdyby wyłączył piec gdzie jeszcze niektóre pomieszczenia mam nie dogrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 08:52, wonski napisał(a):

A co do tego czujnika to on jest tylko na kablu bo widać że to taki sam jak na baterie tylko z ładowarką usb czy ten na baterie jest oddzielnie do

Ten czujnik ma kabel tylko da ładowania. Komunikacja odbywa się radiowo(chyba wifi) co do baterii jeszcze nie testowałem, sprzęt można używać na zewnątrz i wewnątrz. Choć z tym na zewnątrz trzeba pomyśleć o jakimś bardziej szczelnym „pudełku". Albo zamontować w miejscu w którym nie będzie padać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Na zewnątrz to chyba tylko podłączamy do tej zielonej kostki (tag widać w instrukcji)czujnik tem.na kablu a ten służy jako przekaźnik na serwer stokercloud,nie widzę nigdzie żeby miał jakąś ochronę przed deszczem czy wilgocią (chociażby ip68) Ciekawe czy jako czujnik zewnętrzny pokazywał by temp.lokalnie i nie trzeba by opierać się jak do tej pory  na najbliższym punkcie pomiaru przez net.

Edytowane przez wonski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariup4p

Zgłaszałeś potrzebę aktualizacji softu? Bo u mnie do chwili obecnej zero reakcji - w zeszłym tygodniu dostałem odpowiedź że przekazano do aktualizacji, mija tydzień i zero reakcji, na maila z pytaniem o termin aktualizacji brak odpowiedzi...

Ręce opadają normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  U mnie nie miałem problemu ,zadzwoniłem do Enecomu a oni przekazali to dalej bo nie oni tylko Duńczycy aktualizują oprogramowanie(nie wiem czy po niku czy po numerze kotła),widocznie tam im się nie spieszy.Najlepiej zadzwonić i się dopytać bo panowie z Enecom są większość czasu na montażach i zostaję tam tylko pani w biurze która przekazuję później informację i co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wonski

W mojej ocenie, przy zakupie akcesoriów do kotła które wymagają aktualnego oprogramowania (a jak wiemy w kotłach RTB oprogramowanie nie jest automatycznie aktualizowane ani użytkownik nie może sam ręcznie zaktualizować), aktualizacja powinna zostać zrobiona przed wysłaniem paczki. Tym bardziej, że w mailu z zamówieniem wskazałem numer kotła z którym ma pracować czujnik temperatury, po otrzymaniu paczki wysłałem kolejnego maila z zapytaniem o aktualizację i otrzymałem informację, że zostanie zaktualizowane. Po tygodniu wysłałem maila z przypomnieniem i cisza totalna...

Zrozumiał bym, gdyby jeszcze kocioł był na specjalne zamówienie ze specyficzną specyfikacją ale mamy do czynienia z standardowym kotłem RTB Feniks 16kw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2024 o 21:25, wonski napisał(a):

  Na zewnątrz to chyba tylko podłączamy do tej zielonej kostki (tag widać w instrukcji)czujnik tem.na kablu a ten służy jako przekaźnik na serwer stokercloud,nie widzę nigdzie żeby miał jakąś ochronę przed deszczem czy wilgocią (chociażby ip68) Ciekawe czy jako czujnik zewnętrzny pokazywał by temp.lokalnie i nie trzeba by opierać się jak do tej pory  na najbliższym punkcie pomiaru przez net.

Nic nie stoi na przeszkodzie wrzucić do hermetycznej puszki. Gość można dopasować. A ten czujnik można przecież przez jakąś dziurkę wyjąć. Sprawdzałem na zewnątrz. Też działa i to nawet nie źle.

 

Drodzy forumowicze. Ostatnio czytając różne posty i różne fora natknąłem się na listę "Zum"(Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) jest spisem produktów, które spełniają określone standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Znalezienie się na tej liście jest wyrazem uznania dla producentów, którzy angażują się w tworzenie bardziej przyjaznych dla środowiska produktów)

Ale nie znalazłem tam naszych kociołków. Ba nie znalazłem tam kotłów takiego giganta jak windhager. No i innych super kotłów. 

Mam pytanie. O co chodzi z tą listą?(Prócz prestiżu). Czy brak danego produktu, wyklucza dofinansowanie o podwyższonym standardzie? Czy może jeszcze o coś innego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.