Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy zawór trójdrożny będzie działał z kotłem na pellet?


przemmile

Rekomendowane odpowiedzi

Instalator ma w poniedziałek ma kończyć instalację kotła na pellet. Od początku kruszyłem z nim kopie o zawór. Ja chciałem czterodrożny, on się uparł na trójdrożny. Kocioł zainstalowany. Niestety przy temperaturze +13 st C grzejniki są ciepłe, jakieś 35-40 st. C. Nie jestem fachowcem. Na moje oko zawór wcale nie pracuje. Otwiera się jedynie, kiedy osiągnie temperaturę ochrony kotła. W dodatku zawór wpiety jest na zasilaniu, przed pompą. Wydaje mi się, że w tej sytuacji pompa CO część wody z powrotu, tłoczy znów w zasilanie. 

W razie czego mogę szybko naszkicować ten schemat. A moje pytanie brzmi, czy ma to szansę działać właściwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie instalacje to robiło się do kotła zasypowego na węgiel z 15-20 lat temu.

Teraz do pelletowego powinna być ochrona powrotu na zaw termostatycznym , gwarantującym temp powrotu ok 55C.

Zaw -D do kotła na pelet to też złe rozwiązanie, ale na 100% lepsze niż to z rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy normalnie ? jak chcesz żeby działało ile na kotle tyle na grzejniki cwu też grzejesz , głowice na grzejnikach masz ? jak chcesz pilnować temperatury w pomieszczeniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór i pompa są zamontowane poprawnie(jeśli w założeniu ma kontrolować temperaturę na CO). To że za zaworem jest nie taka temperatura jak powinna nie wynika z błędu montażu(chyba że źle podłączone króćce lub zwieradlo zaworu do przedstawienia)tylko podłączenia do sterownika/złego ustawienia jego funkcji w sterowniku. 

Daj fotki instalacji najlepiej- podłączenia przy kotle, zawór i pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, przemmile napisał:

instalację kotła na pellet. Od początku kruszyłem z nim kopie o zawór. Ja chciałem czterodrożny, on się uparł na trójdrożny

ma rację

13 minut temu, przemmile napisał:

Czy jest szansa, aby ta instalacja działała właściwie, czyli cokolwiek ogrzała?

cokolwiek Ci przecież grzeje, ale ogólnie jest do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, przemmile napisał:

Tak wygląda to na obiekcie.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Oooo widzę DEFRO :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak w 99% tego typu starych instalacji, jest poprowadzone od pionu. Tylko że teraz przy 3D jest tak, jakby zabezpieczenia nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie @sambor postem nr 4 , dał Ci wyczerpującą odpowiedź.

16 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Zawór i pompa są zamontowane poprawnie(jeśli w założeniu ma kontrolować temperaturę na CO). To że za zaworem jest nie taka temperatura jak powinna nie wynika z błędu montażu(chyba że źle podłączone króćce lub zwieradlo zaworu do przedstawienia)tylko podłączenia do sterownika/złego ustawienia jego funkcji w sterowniku.

Może ten magic co to montował załączył Ci ochronę powrotu  przy zaworze 3 D w sterowniku jak tak to ją wyłącz gdyż świadczy o tym Twój post

17 godzin temu, przemmile napisał:

 Na moje oko zawór wcale nie pracuje. Otwiera się jedynie, kiedy osiągnie temperaturę ochrony kotła. W dodatku zawór wpiety jest na zasilaniu, przed pompą. Wydaje mi się, że w tej sytuacji pompa CO część wody z powrotu, tłoczy znów w zasilanie. 

Zawór wpięty prawidłowo i prawidłowo zasysa część wody z powrotu by określony czynnik temp  w sterowniku wtłoczyć w układ CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, robin60 napisał:

 

Może ten magic co to montował załączył Ci ochronę powrotu  przy zaworze 3 D w sterowniku jak tak to ją wyłącz gdyż świadczy o tym Twój post

 

Otóż to ,na to wygląda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, robin60 napisał:
21 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Zawór i pompa są zamontowane poprawnie(jeśli w założeniu ma kontrolować temperaturę na CO). To że za zaworem jest nie taka temperatura jak powinna nie wynika z błędu montażu(chyba że źle podłączone króćce lub zwieradlo zaworu do przedstawienia)tylko podłączenia do sterownika/złego ustawienia jego funkcji w sterowniku.

Może ten magic co to montował załączył Ci ochronę powrotu  przy zaworze 3 D w sterowniku

Dokładnie o to mi chodziło. Dodatkowo ten czujnik za zaworem to zaizolować by należało

Druga sprawa to wspomniane zabezpieczenie kotła. Z pewnością jest naczynie wpięte do pionu bo widać że instalacja pracowała kiedyś na grawitacji (stara część instalacji na grubych rurach) i wtedy było ok. Obecnie przy montażu pompy i zaworu na zasilaniu zabezpieczenie nie jest zgodne z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.