Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uruchomienie instalacji z Defro Sigma E 12kW


sigmae12kw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj uruchomiłem nową instalację w domu. Przeprowadzka z bloku, więc nie paliłem nigdy wcześniej w piecu. Kocioł Defro Sigma E 12kW, dwa obiegi z grzejnikami (parter i piętro) na zaworach 4D z siłownikami, dwie pompki. Do tego bojler 200l z pompką.
Założenie instalacji było takie, aby ze sterownika na piecu sterować wszystkim automatycznie.

Ustawienia:
- temp. kotła 60st.
- temp. CWU 45st., 
- parter 50st., tu jest 6 grzejników
- piętro 10st. wyłączone w trakcie remontu,
- histereza kotła 2st, histereza CWU 5st.
- temp. załączania pomp 40st.
- praca bez PID.

Praca:
- podawanie 15s, przerwa 56s,
- nadmuch 30%,

Podtrzymanie:
- podawanie 20s, przerwa 40min,
- wentylator czas pracy 20s, przerwa 7min.
Ustawienia wprowadzone przez instalatora.

W załączniku wykres z temp. kotła od momentu rozpalenia.
Palenisko dzisiaj rano i drzwi paleniska. Widać niedopalony ekogroszek. Drzwi paleniska zaszły sadzą.

Od czego zacząć regulację? Wydaje mi się, że piec jest za długo w podtrzymaniu, tak patrząc na ten wykres temp.
Rzućcie okiem, może coś poradzicie.

 

 

20200902_073243.png

20200902_073632.png

20200902_073231.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to coś tu pan instalator namieszał z tymi ustawieniami. Gołym okiem widać że niedopala Ci ekogroszku. Dlaczego nie palisz w PID,tylko w dwustanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł powinien działać w PIDzie. Defro ma dobry PID. Temperatura na kotle zalecana 65*, powrót 55*, pompa za zaworem 4D, pompa kotłowa na powrocie, tak powinno być to zrobione, kociołek z wygrzanym powrotem działa fajnie i stabilnie. To będzie dopiero punkt startowy do dalszych ustawień kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @sigmae12 jak możesz to wrzuć tu zdjęcia instalacji przy kotle. To o czym pisał kolega@eliks jest bardzo ważne w prawidłowym prowadzeniu kotła. Jeśli instalacja będzie poprawnie zrobiona to wtedy pozostanie tylko kwestia prawidłowych ustawień.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega ma 2 zawory 4d :-) I tu zaczyna sie clou programu :-) A jest jeszcze pompka cwu. 

Edit: o ile już nam się kolega nie zaczadził, bo takiego opalonego lakieru na drzwiach to większość kotłó nie ma po 10 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nic innego nie pozostaje nam panowie,jak czekać na zdjęcia,może jakiś schemat tej instalacji.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z instalacji.

20200717_180148.png

Piec uruchomiony jest od wczoraj. Nie pytajcie czemu nie PID, tak to ustawili i tak jest. Trzeba to sobie teraz poprawić. Raczej instalator mi nie będzie przychodził i zaglądał czy się dobrze pali czy kiepsko. Za zdjęciach jest stan od wczoraj, nie dopalone i sadza. 

Jak jest ktoś z łódzkiego to zapraszam do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam piec ale 16kW. Mam nawet takie same kafelki w piwnicy :D Pytanie na początek, jakim węglem palisz?

Od razu załącz PID i zapomnij o dwustanie. Ja dwa lata temu gdy zainstalowałem kocioł, bawiłem się dwustanem żeby zobaczyć jak to pracuje i to była dla mnie patologia. Nie wiem dlaczego ludzie się męczą dobierając parametry jak sterownik ma PIDa, który człowieka wyręcza. Kocioł w PIDzie przez dwa lata ani razu się przypadkowo nie wygasił, ani razu nie miałem niedopalonych kawałków węgla jak u Ciebie, ani razu temperatura nie spadła poniżej 60*C, ani powyżej 70*C (mam ustawione 65*C). CWU akurat miałem na stałe żeby chronić powrót, który miałem w okolicach 55*C. W tym sezonie zamontowałem pompę na powrocie z 4D i zobaczę jak działa dopiero jak będę odpalał. U Ciebie są niedopałki bo masz źle dobrane nastawy ręczne, a sadza bo też źle dobrane nastawy oraz dodatkowo mały odbiór bo jest ciepło więc piec sobie pyka na minimalnej mocy. Na szybko licząc z samego węgla idzie 3,3kW (u mnie idzie 8,5g węgla na sekundę podawania, nie wiem czy w kotle 12kW jest taki sam palnik czy mniejszy ale różnica pewnie nie będzie duża), a przy tak niskiej mocy, sprawność jest pewnie na poziomie 50% więc do instalacji idzie średnio 1,6kW. Dlatego taka sadza to normalka w tym przypadku.

Reasumując - załącz PIDa, zamontuj czujnik temperatury zewnętrznej, wg. niego ustaw wstępnie krzywą albo nie montuj go jeżeli Ci się teraz nie chce ale ustaw zawory 4D wg. uznania i daj znać jak to pracuje po kilku dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze:

1/ za pompami zawory zwrotne sprężynowe a nie klapowe

2/ czemu maja słuzyć zawory zwrotne przed mieszaczami 4D? Pewnie, aby pompy mieszaczy nie podbierały sobie wody. Ale to wystarczyło dać od kotła rurę "czarną" 1 1/2" jako rozdzielacz i od niego podłaczyć wszystkie pompy.

3/ uzupełnianie układu jest na "sztywno" a powinno być elastyczne rozłaczalne lub z dwoma zaworami

4/ odstojnik na czopuchu to już @Trener40 podsumował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie z 15 sek. przestaw na 8-lub 10 sekund .  Powinno się poprawić.  

Ładna kotłowienka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.