Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Sigma E, 12kW, problem z PID


sigmae12kw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z PID w Defro Sigma E 12kW.

p2.png

Tak wygląda instalacja:

instalacja.png

Zamysł był taki, aby podzielić instalację na parter i piętro. Dodatkowo mamy CWU. Mam dwa sterowniki: sterownik pieca pilnuje temperatury wody podawanej na piętro, dodatkowy sterownik Defro MZ pilnuje temperatury wody podawanej na parter. Sterowniki zarządzają zaworami 4D poprzez siłowniki. Dwa zawory 4D i mieszanie przez nie wody zapewnia ochronę powrotu. Żaden ze sterownik nie pełni roli ochrony powrotu. Pilnują temp. zasilania grzejników.

Nie bawiłem się w ustawianie dwustanu, włączyłem PID. Wygląda na to, że nie działa on tak jak powinien.

Wczoraj wyłączyłem piec do czyszczenia. Praca w PID wygląda tak, że piec łapie temperaturę, przechodzi w nadzór, temp. rośnie siłą rozpędu, potem spada na bardzo niską i ponownie ciągnie do góry. Nie wiem czemu temp. nie oscyluje w granicy 60st. Przy 58st. piec powinien pracować i dociągać do 60st. Nie wiem skąd takie spadki.

Wykres z wczoraj:

p1.png

Parter, aktualnie grzejemy, zarządza nim sterownik dodatkowy Defro MZ:

p3.png

Piętro, aktualnie nie grzejemy, zarządza nim sterownik pieca:

p4.png

Po spadku na 45st. piec ciągnie do góry:

pp3.png

Osiąga zadaną temp. i po przekroczeniu zadanej temp. wykonuje test:

pp2.png

Temp. rośnie "siłą rozpędu", piec wchodzi w nadzór, w tym momencie tracimy infor. o temp. spalin:

pp1.png

Nie czekałem na spadek temp. do 45-50st.

 

Co tu jest nie tak? Czemu na PID piec nie oscyluje w temp 60st? Skąd takie spadki?
Czy ktoś może pomóc?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kazio321 napisał:

Jaka jest ustawiona histereza CO ?

Taki parametr nie istnieje w tym sterowniku.

 

Wracając do tematu @sigmae12kw - głównym problemem jest to, że odbierasz za mała moc z kotła. Coś tam sobie powyłączałeś, grzejesz tylko część itd, więc nie dziw się, że kocioł jest nerwowy. Parametr moc możesz ustawić na 50%, CO musi być 65, jeśli chcesz utrzymać gwarancję.

Algorytm opiera się na temperaturze spalin, więc termoparę w czopuchu musisz wymienić. To delikatna rzecz, nie wolno zaginać za bardzo przewodu - zapewne tak właśnie został uwalony .

Od tego trzeba zacząć, żeby nie mącić. Inne błedy występują również, ale te sprawy są krytyczne.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HarryH napisał:

Taki parametr nie istnieje w tym sterowniku

Istnieje przy pracy w dwustanowe.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Kolega napisał, że pracuje w PID i jeszcze obrazki wrzucił i oflagował temat PID,  więc ? 

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma padnięty czujnik to kociołek w pid już nie pracuje, bo nie może.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak pracuje i błedów nawet nie wyświetla. 0C to spaliny nie mają, bo by komin zarastał lodem z kondensacji pary. Uszkodzony przewód - nadal utrzymuję. Ewentualnie brudne lub niedokręcone zaciski przy odrobinie fartu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin jest pokazywana. Nie ma jej po wejściu pieca w nadzór. Sprawdzę jutro czy temp. spalin jest pokazywana ale wydaje mi się, że jest do pewnego momentu a potem jej nie ma.

Jeżeli czujnik byłby uwalony to chyba nic by nie pokazywał od początku, czyli restart sterownika - brak temp. spalin. Temp. jest pokazywana i znika po czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy pełnej mocy spaliny sa na poziomie 50stopni . Ewidentnie jest cos nie tak z czujnikiem temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest termopara pt1000, stan przewodów i styków jest krytyczny. Ten kocioł na pełnej mocy powinien mieć ponad 90C, a w nadzorze spadać w okolice temperatury kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, HarryH napisał:

@sigmae12kwCoś tam sobie powyłączałeś, grzejesz tylko część itd, więc nie dziw się, że kocioł jest nerwowy. Parametr moc możesz ustawić na 50%, CO musi być 65, jeśli chcesz utrzymać gwarancję.

Parter grzeje już od jakiegoś czasu. Na piętrze trwa remont, nie ma sensu grzać. To nie jest tak, że teraz coś wyłączyłem. Dwa inne wykresy z innych dni:

pw1.png
pw2.png

Dzięki. Zmienię temp. na kotle na 65st.

3 minuty temu, HarryH napisał:

To jest termopara pt1000, stan przewodów i styków jest krytyczny. Ten kocioł na pełnej mocy powinien mieć ponad 90C, a w nadzorze spadać w okolice temperatury kotła. 

Zadzwonię na serwis. Zgłoszę, brak temp. spalin. Niech to wymienią i zobaczymy.

Edytowane przez sigmae12kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznik od tej termopary spalin. Potem wrzuć fotkę dmuchawy od strony turbinki, bo tu może być kolejna mina. Oprogramowanie masz nieaktualne, ale tego do czasu naprawy termopary nie ruszaj. To może powodować  przerzucanie węgla, o czym pisałeś we wrześniu. Chyba też masz pomieszane pompy co z pompą zaworu, ale jeśli grzeje to nie ruszaj.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zawory 4d w instalacji :) lepszym rozwiązaniem byłoby zastosować sprzęgło hydrauliczne i dwa zawory 3d. 

Ewidentnie coś z czujnikiem spalin jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HarryH napisał:

To może powodować  przerzucanie węgla, o czym pisałeś we wrześniu.

Co do resztek to teraz (PID) w popielniku jest tak, że mam popiół i spieki. Nie ma nie dopalonego ekogroszku.

Przerzucanie węgla dotyczyło dwustanu i pracy w trybie letnim. To był też początek uruchomienia kotłowni.

Teraz grzeje cały parter, temp. bliska zeru, piec ma co grzać.

Jutro wrzucę zdjęcie dmuchawy.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Snoopi21898 napisał:

Dwa zawory 4d w instalacji :) lepszym rozwiązaniem byłoby zastosować sprzęgło hydrauliczne i dwa zawory 3d.

Hydraulik zrobił jak zrobił. Jak tylko powiedziałem jak chcę. Sterowanie temp. parter/piętro/CWU. Wszystko z komputera na piecu + sterownik SPK Lux.

4 minuty temu, HarryH napisał:

To kocioł z 2018? 

Gdzie to sprawdzić? Kupiony w czerwcu tego roku. Sterownik był już wymieniany, problem z wyświetlaczem: podczas pracy podajnika ekran robił się biały, brak reakcji.

Edytowane przez sigmae12kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, takich mamy hydraulików w naszym kraju;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, HarryH napisał:

A jednak pracuje i błedów nawet nie wyświetla.

Oczywiście że pracuje, lecz nie jest to już PID ponieważ brakuje jednej danej wejściowej (w sumie to nawet głównej) jaką jest temperatura spalin, więc algorytm pid się sypie.

Autor nawet pisze że sterownik wykonuje test, i jest to test czujnika spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to możesz tkwić w tym samym gównie co ja, bo w zeszłym roku kupiłem defro z identyczną retortą i wszystko było z innej bajki. Aby to działało musisz mieć: talerz retorty z otworami na obwodzie i przesłoniętymi 2 segmentami, dmuchawę z mała turbinką, oprogramowanie 3.6.3. Wrzuć zdjęcia retorty i dmuchawy z turbinką - zobaczymy co i  jak. Jeśli jednak już to ogarniesz, to naprawdę sprzęt jest bezobsługowy całkowicie - odpaliłem we wrześniu i tylko węgiel-popiół, nawet wymiennik jeszcze czyściutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres od wczoraj:
ew1.png

Wentylator:
ew2.png
ew3.png

Retorta. Trzeba by wygasić, aby zrobić zdjęcie od góry. Zdjęcie z początku uruchomienia pieca. Przesypywał i nie dopalał. Nie sugerujmy się, że tak jest teraz. Może to wystarczy:
ew6.png

Dzwoniłem do Defro w sprawie czujnika temp. spalin. Pan kazał wyczyścić. Robi się to ponoć raz w miesiącu. Tak wyglądał przed i po czyszczeniu:
ew4.png

Po czyszczeniu temp. spalin znacznie wzrosła. Wcześniej 50st. to był max.
ew5.png

Edytowane przez sigmae12kw
Sprostowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro u ciebie wszystko spierdoliło, jak u mnie. Masz otwory w retorcie na obwodzie?

Dmuchawę masz słuszną z małą turbinką, a sterownik do dużej. Musisz wgrać wersję 3.6.3 (jest na forum) i wybrać moc 12M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft na pusty pendrajw

Wyłączasz sterownik

Wkładasz pendrajw

Włączasz sterownik i czekasz.

Talerz ma mieć takie dziurki, jak zaznaczyłem:

 

 

Screenshot_20201124-000258_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.