Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestawy pompowo-mieszające czy sprzęgło hydrauliczne


dawrut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dom 180m z poddaszem użytkowym. Poza garażem i kotłownia wszędzie ogrzewanie podłogowe, czyli jakieś 140m rurek ułożonych dość gęsto (około 10cm). Dwa rozdzielacze, górny 11 obwodów, dolny 10 obwodów. Przy każdym rozdzielaczu mam zestaw pompowo mieszający. Sterowanie podlogówką strefowe, elektrozawory na rozdzielaczach. Do potwierdzenia ale na ten moment wydaje mi się, do pieca dochodzi tylko jedna para rurek a więc gdzieś po drodze rozdziela się na dwa rozdzielacze.

Wcześniej się tym nie interesowałem ale za tydzień będę miał montowana kotłownie i ktoś mi zasugerował aby zrezygnować z zestawu pompowo mieszającego i dać sprzęgło hydrauliczne z pompą. Albo nawet spróbować zasilić to pompa z pieca.

Kociąl ostatecznie pewnie wezmę JUNKERS CERAPUR SMART ZSB 24-5C.

Jakie są wasze opinie?

(załączone zdjęcie to górny rozdzielacz bez elektrozaworów jeszcze)

IMG_20200328_120150_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dawrut napisał:

do pieca dochodzi tylko jedna para rurek a więc gdzieś po drodze rozdziela się na dwa rozdzielacze.

I tu równiez jest pies pogrzebany.

16 minut temu, sambor napisał:

Zestawy pompowo mieszające źle współpracują z kotłami gazowymi!

A zwłaszcza z kondensatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22  @sambor Rozmawiałem właśnie z instalatorem. Okazuje się że pod instalacje podpięte są dwie drabinki w łazienkach oraz ten jeden grzejnik w kotłowni. Jego zamysł był taki że pięć grzeje na tyle na ile chce mieć w grzejnikach, powiedzmy 35C a zestaw pompowo mieszający sobie to zmiesza na podlogówkę do tych powiedzmy 28C. 

Twierdzi, że nawet jak elektrozawory zamkną wszystko obwody to dzięki drabinką nadal pompa będzie miała obieg.

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dawrut napisał:

jak elektrozawory zamkną wszystko obwody to dzięki drabinką nadal pompa będzie miała obieg

W takmi przypadku pompą steruje listwa podłogówki i wyłącza ją po zamknieciu wszytkich obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dawrut napisał:

Jego zamysł był taki że pięć grzeje na tyle na ile chce mieć w grzejnikach, powiedzmy 35C a zestaw pompowo mieszający sobie to zmiesza na podlogówkę do tych powiedzmy 28C. 

Fajnie ,ale jak tym sterować?, ponadto aby taka grupa pompowo- mieszająca prawidłowo działała na jej zasilaniu musi być temp ponad 20C wyższa niż na wyjściu mieszacza - jednym słowy pomysł do kitu ( d..y) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: @sambor: "Fajnie ,ale jak tym sterować?, ponadto aby taka grupa pompowo- mieszająca prawidłowo działała na jej zasilaniu musi być temp ponad 20C wyższa niż na wyjściu mieszacza - jednym słowy pomysł do kitu ( d..y) "

To jeszcze jest do ugryzienia przy samej podłogówce, bo ma gęsto ułozone pętle, więc temperatura podłogówki może być niższa (grzeje przepływem). Ale jak dochodzą grzejniki, drabinki itp., to pompa w kotle z pewnością nie wydoli. I dlatego tu potrzebne jest sprzęgło.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi Łopato logicznie wytłumaczyć do dokładnie to sprzęgło da w moim przypadku? Biorąc pod uwagę, że mam tylko dwie rurki przy piecu od ogrzewania, które zasilają dwie listwy oraz dwie drabinki + grzejnik w garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię zagladać nikomu do kieszeni, ale tu instalacja jest przeinwestowana. Obieg kotła to sprzęgło, CWU, drabinki i grzejnik. Za sprzęgłem obiegi podłogówek - tu istotne jest, gdzie rozgałęziają się obiegi podłogówek góra/dół. Albo mocna pompa zasilająca obydwa obiegi, albo oddzielne obiegi góra/dół ze sprzęgła.

Tak powinno być zgodnie ze sztuką, ale skoro masz nieco inaczej, spróbuj korzystać z obecnego rozwiazania. Musisz tylko przestrzegać pewnych zasad, min. tej o której wspomniał @sambor (temp. na kotle co najmniej 20 C wyzsza niż w obiegu podłogówek. Kondensat dobrze działa do 50C, a w podłogówkę wpuścisz nie więcej niż 26-28 C. Co najwyzej zwiększysz przepływ na rotametrach. 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że chodziło wam o to aby w obecnym przypadku dorzucić jeszcze sprzęgło...

Rozdzielenie instalacji jest teraz już nie możliwe, wszystko zalane posadzką. Tak więc nie mam opcji dorzucić obieg za sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 Jeszcze jedno pytanko. Czy w mojej obecnej sytuacji nadal warto podłączać sterowniki listw pod piec aby listwy wyłączyły pompę w piecu skoro na tym samym obiegu mam drabinki i grzejnik w garażu?

40 minut temu, gmaj22 napisał:

Nie lubię zagladać nikomu do kieszeni, ale tu instalacja jest przeinwestowana.

Akurat miałem dojście zarówno do rozdzielaczy jak i zestawów pompowo mieszających. Można powiedzieć że zapłaciłem za półtora rozdzielacza i w tej cenie miałem dwa rozdzielacze i dwa zestawy pompowo mieszające. Wiec ostatecznie drogo nie wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto-nie warto, to już w zależności od tego jak rozwiązane jest sterowanie w samym kotle. Na pewno będzie to trudniej wysterować, a na pewno nie uda się to "zdalnie". Pozwól instalatorowi do końca doprowadzić swoją koncepcję, skoro jest pewien tego, co robi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

Fajnie ,ale jak tym sterować?, ponadto aby taka grupa pompowo- mieszająca prawidłowo działała na jej zasilaniu musi być temp ponad 20C wyższa niż na wyjściu mieszacza - jednym słowy pomysł do kitu ( d..y) 

@gmaj22 @sambor Pewnie to głupie pytanie ale dlaczego tak właśnie musi być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dawrut napisał:

dlaczego tak właśnie musi być

Bo taka jest zasada działania tego typu regulacji

Zobacz sobie opis i działanie np tu https://www.tece.com/pl/systemy-rurowe/tecefloor

 Opis dla "Rozdzielacz ogrzewania podłogowego TECEfloor z mieszaczem pompowym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sytuację, której już nie możesz zmienić. W obecnej układ z mieszaczem moze okazać się najlepszy z mozliwych ze względu na zastosowane średnice rur od kotła do rozdzielaczy. (tych akurat nie znamy - a są istotne przy zasilaniu podłogówki bezpośrednio z kotła)

Czy rozdzielacz był już zmontowane fabrycznie, bo zastanawia mnie nieco inny sposób podłączenia mieszacza do zasilania/powrotu z kotła. Zwykle na "przelocie" mieszacza  termostatycznego podłączane jest zasilanie a powrót na podmieszaniu, natomiast u Ciebie jest odwrotnie.

Jeszcze jedno: pomiędzy rozdzielaczami powinien byc bypas, jeśli będą siłowniki a pompy rozdzielaczy zasilane z innego żródła niż listwa sterujaca siłowników..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tak były zmontowane ale podpytam dokładnie instalatora jak pojawi się na budowie. Baypas na pewno jest, bo nawet mi o nim wczoraj instalator mówił jak dopytywałem go o szczegóły.

O średnice rurek dopytam również. 

Załączam kilka zdjęć z przed posadzek.

(na pierwszym zdjęciu kotłownia. Na samej górze wyjście dwóch rurek do ogrzewania pod piec)IMG_20200213_115036.thumb.jpg.a5b597ed30579f01b60f172277d12d16.jpg

IMG_20200328_115918_1.jpg

IMG_20200328_120226_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie powiem, schludnie i minimalistycznie jest,ale obawiam się, że serwisant nie będzie już tak entuzjastycznie podchodził do tego. Kkapka chyba nie otwiera się choćby do poziomu, o dostępie do filtrów i zaworów przez naczynie przeponowe nie wspomnę (np filtr z CO nie do wyczyszczenia bo zanieczyszczenia z niego opadają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
20 godzin temu, teres napisał:

Tylko co z tego :(

@teres Na luzie... Nie mam już z tym problemu. Jest jak jest, w domu będzie ciepło a tylko o to chodzi. 

Z tego co cię dowiedziałem jak zacząłem drążyć temat to sporo osób tak ma. Może nie nowocześnie ale wszystkim działa i nie narzekają.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@sambor @gmaj22 Wątek już z przed paru miesięcy ale zdecydowałem się na zdemontowanie zestawów pompowo mieszających prz roździelaczach. Puszczę wszystko na pompie z pieca i niskim parametrze. Grzejnik w kotłowni oraz dwie drabinki również będą zasilane niską temperaturą.
Jeżeli moge was prosić to zerknijcie tutaj: 
Poprawienie źle zrobionej instalacji - Instalacje CO i CWU - Forum o ogrzewaniu (info-ogrzewanie.pl).

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.