Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawienie źle zrobionej instalacji


dawrut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie do mądrych głów!
 
Instalację mam zrobionę raczej kiepsko (pisałem już o tym tutaj na forum). Mam podłogówkę góra i dół, przy piecu wystają tylko dwie rurki. Te dwie rurki w posadzce rozchodzą się na jeden roździelacz, grzejnik w garaży oraz drabinkę. A w drugą stronę idą na drugi roździelacz z jedną drabinką w łazience na dole.
Instalator zamontował mi roździelacze z zestawami pompowo mieszającymi.
Wiem, że takich się nie powinno stosować przy kotłach kondensacyjnych (teraz wiem...). Miałem je praktycznie za darmo, instalator nie polecił prawodłowego rozwiązania tylko założył to co miałem.

Wiem, że powinienem mieć przy piecy osobne wyjście od kaloryferów, osobne od jednego roździelacza oraz osobne od drugiego roździelacza. Wtedy na grzejniki bezpośrednio z pieca, potem sprzegło hydrauliczne i rezejście na roździelacze. Wiem to wszystko ale tak nie mam więc na ten temat nie dyskutujmy :) 

Przy pierwszym odpaleniu podłogówki u góry stwierdziłem, że wyalę (jak dużo osób sugerowało) zestaw pompowo mieszający przy roździelaczach i grzejniki będę grzał taką samą temperaturą jak podłogówkę (zdaję sobie sprawę, że nie będą super gorące).
Dlaczego? Denerwuje mnie to, że piec musi grzać wyszą temperaturą no i te słychać te pompy.
 
Mam sterowanie strefowe podłogówką, listwa przy roździelaczu, termostaty w pokojach. Łącznie jakieś 140m? podłogówki. Rurki dosyć gęsto.

I teraz pytanie! Plan mam taki aby:
  • wywalić zestawy pompowo mieszające
  • grzejniki grzać tą samą temperaturą co idzie na podłogówkę (zdaję sobie sprawę, że będą letnie ale te drabinki to bardziej dekoracja)
  • wszystko na pompie z pieca
  •  
Czy mogę tak zrobić mając przy piecu tylko dwie rurki jak na rysunku (może z dodatkową pompą)? Czy może lepiej dostać się do odejścia na drugi roździelacz (bo jest taka szansa) i dorzucić sprzęgło? Ustawić piec na 30-32 stopnie czy może lepiej dać czujnik pogodowy?

Piec.jpg

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, teres napisał:

Jak nie włożysz grzałki do drabinki, to one będą prawie zimne w nowym układzie. Masz jakieś gniazdka w pobliżu?

Niestety nie mam bo to miało inaczej działać na początku (przez to, że nie doczytałem przez wizytą instalatora jak powinna wyglądać poprawna isntalacja). Zainstalował zestawy pompowo mieszające przy roździelaczach zamiast dać sprzęgło i puścić wszystko na pompie z pieca. Dlatego chce zrobić jak opisałem wyżej godząc się na chłodniejsze drabinki. 

Bardziej chciałbym się dowiedzieć czy jest sens grzebać w ścianie i zrobić dwa dojścia do dwóch roździelaczy (rysunek wyżej) czy nie ma sensu?

Bo generalnie wydaje mi się, że lepiej wyjdę demontując te zestawy pompowo-mieszające i grzać niską temperaturą.
 

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dawrut napisał:

Zainstalował zestawy pompowo mieszające przy roździelaczach zamiast dać sprzęgło i puścić wszystko na pompie z pieca. 

Wszystkiego na jednej nie puścisz. Kocioł- sprzęgło to pompa w kotle

 Sprzęgło - instalacja to kolejna/kolejne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 @teres Czyli sugerujesz, że pompa w kotle nie da rady wszystkiego uciągnąć? Łącznie mam jakieś 140m2 podłogówki, grzejnik w garażu oraz dwie drabinki. Z tego co pamiętam to poszło jakieś 1200m rurek 16mm na podłogówkę. Przekroje rurek jak na załączonym rysunku.

Szukam najlepszego rozwiązania w mojej sytuacji:

  • wywalenie zestawów pompowo-mieszających, piec podłączony tylko do tych dwóch rurek wystających w kotłowni ale dorzucam dodatkową pompę za piecem (tylko na zasilaniu czy powrocie?)
  • wywalenie zestawów pompowo-mieszających, rycie w ścianie aby dobrać się do rozejścia jak na rysunku wyżej i montaż sprzęgła
  • wywalenie zestawów pompowo-mieszających, rycie w ścianie aby dobrać się do rozejścia jak na rysunku wyżej, montaż sprzęgła i pompa na każdy z dwóch obiegów za sprzęgłem

Jakieś sugestie? Pierwsze rozwiązanie zdecydowanie najmniej roboty.

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dawrut napisał:

Bardziej chciałbym się dowiedzieć czy jest sens grzebać w ścianie i zrobić dwa dojścia do dwóch roździelaczy (rysunek wyżej) czy nie ma sensu?

Patrząc po wielkości rozdzielaczy powiedziałbym, że trzeba grzebać w ścianie.

9 godzin temu, dawrut napisał:

Czyli sugerujesz, że pompa w kotle nie da rady wszystkiego uciągnąć? Łącznie mam jakieś 140m2 podłogówki, grzejnik w garażu oraz dwie drabinki.

Zależy jakie masz duże pętle. Jak pompa z kotła nie uciągnie, to najwyżej dołożysz sprzęgło + pompę.

9 godzin temu, dawrut napisał:

wywalenie zestawów pompowo-mieszających, piec podłączony tylko do tych dwóch rurek wystających w kotłowni ale dorzucam dodatkową pompę za piecem (tylko na zasilaniu czy powrocie?)

To będzie nieprawidłowe. Pomiędzy kocioł, a instalację dokładasz sprzęgło i wtedy jest już lepiej. Możesz na początek sprawdzić jakie będą przepływy. Jak nie będziesz zadowolony, to ryjesz ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@teres Dzięki za odpowiedź! A powiedz mi jeszcze jedna rzecz. Sprzęgło ma sens jak podłączam do niego dwa obiegi (jeden rozdzielacz z grzejnikiem + drugi rozdzielacz z drabinką) czy nawet w moim przypadku? Czyli piec, sprzęgło które jest podłączone przez dodatkowa pompę do tych dwóch rur które mam obecnie przy piecu?

Wydaje mi się że jest stosowane aby wyrównać przepływy więc dwa obiegi ale wolę się upewnić.

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@teres Ok, czyli sprzęgło jak już to tylko w przypadku dwóch obiegów. Dzięki za pomoc, mam o czym gadać z instalatorem. 

Puszczę na początek wszystko na pompie z pieca i popatrzę na przepływy na rotometrach.

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te  średnice to  pex26   a  fi 22 to miedź bo pex-a takiego nie znam  no a jak zgrzewane to i tak średnica wewnętrzna  cieniutka  - chodź i tak bym to rozdzielił  w tej ścianie  , a i tak wywalił bym to na min Cu28 do rozdzielacza puki jeszcze nie pomalowane , to nie będziesz w brodę sobie potem pluł

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mironw Nie ma opcji zwiększyć średnicy do samych roździelaczy bo już wszystko zalane. Zdałem się na instalatora i mam co mam...

Plan jest taki że demontuje zestawy pompowo mieszające i puszczam kociął na niskim parametrze i pompie z kotła. Jak pompa nie da rady to wrzucam sprzęgło i za nim mocniejsza pompę.

Edytowane przez dawrut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.