Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł podajnikowy - jaki producent?


hexakot

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam kotła podajnikowego około 15kW, w internecie najbardziej polecany jest producent sekom pleszew i jego SKAMP, jednak 13kW nie wiem czy nie będzie za mała wg strony producenta:

"

  • Jednostkę Skamp-PV o mocy 13kW na badaniach uzyskał moc 13,3kW, mocą max. na dobrym paliwie 28-29MJ jest 15kW na suchym paliwie wysokiej jakości i dla stabilnych warunków odbioru ciepła. Orientacyjny dobór: od 60 do 120m2 stare budownictwo (90-110W/m2 straty ciepła) lub 100-170m2 nowe, izolowane (50-60W/m2 straty ciepła dobór wraz z zapotrzebowaniem CWU)
  • Kocioł Skamp-PV 20kW zapewnia modulację mocy w zakresie 4,2 – 20kW,najlepsza praca w warunkach domowych z modulacją 4-16kW, z trybem podtrzymania żaru pracuje od obciążenia 0,3kW
  • kocioł Skamp-PV 13kW zapewnia modulację mocy w zakresie 3,2-13kW, najlepsza praca w warunkach domowych z modulacja mocy 3-11kW, z trybem podtrzymania żaru pracuje od obciążenia 0,3kW"

niby da radę wyciągnąć 15kW, jednak najlepsza praca jest w zakresie 3-11kW. Większa wersja jest obecnie badana na pellet więc i cena będzie pewnie jeszcze wyższa.

A czy ktoś może wypowiedzieć się o kotłach Malina ? Wydaje mi się, że jest to to samo co oferuje SEKOM pod nazwą Technix, jednak cena jest sporo niższa, czy pociąga za sobą to jakieś bardzo negatywne skutki czy może po prostu producent przez mniejszą popularność oferuje niższą cenę? Czy soft poszczególnych producentów się różni jeżeli stosują ten sam sterownik? Ktoś miał doczynienia z tym producentem? A może jeszcze jakiś producentów możecie polecić i ich konstrukcje? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hexakot napisał:

jednak 13kW nie wiem czy nie będzie za mała

Zacznij od wypelnienia 

https://cieplowlasciwie.pl/start

Wklej wynik i dostaniesz też wiele odpowiedź . Metr metrowi nie zawsze jest równy :) . Jednym styka 15 a innym 30 na ten sam metraż .

Ogólnie tak sekom ma tu dobre opinie oraz spoko wsparcie . Tak że to też jest jeden z czynników za który warto dopłacić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.06.2020 o 18:41, hexakot napisał:

Szukam kotła podajnikowego około 15kW, w internecie najbardziej polecany jest producent sekom pleszew i jego SKAMP, jednak 13kW nie wiem czy nie będzie za mała wg strony producenta:

"

  • Jednostkę Skamp-PV o mocy 13kW na badaniach uzyskał moc 13,3kW, mocą max. na dobrym paliwie 28-29MJ jest 15kW na suchym paliwie wysokiej jakości i dla stabilnych warunków odbioru ciepła. Orientacyjny dobór: od 60 do 120m2 stare budownictwo (90-110W/m2 straty ciepła) lub 100-170m2 nowe, izolowane (50-60W/m2 straty ciepła dobór wraz z zapotrzebowaniem CWU)
  • Kocioł Skamp-PV 20kW zapewnia modulację mocy w zakresie 4,2 – 20kW,najlepsza praca w warunkach domowych z modulacją 4-16kW, z trybem podtrzymania żaru pracuje od obciążenia 0,3kW
  • kocioł Skamp-PV 13kW zapewnia modulację mocy w zakresie 3,2-13kW, najlepsza praca w warunkach domowych z modulacja mocy 3-11kW, z trybem podtrzymania żaru pracuje od obciążenia 0,3kW"

niby da radę wyciągnąć 15kW, jednak najlepsza praca jest w zakresie 3-11kW. Większa wersja jest obecnie badana na pellet więc i cena będzie pewnie jeszcze wyższa.

A czy ktoś może wypowiedzieć się o kotłach Malina ? Wydaje mi się, że jest to to samo co oferuje SEKOM pod nazwą Technix, jednak cena jest sporo niższa, czy pociąga za sobą to jakieś bardzo negatywne skutki czy może po prostu producent przez mniejszą popularność oferuje niższą cenę? Czy soft poszczególnych producentów się różni jeżeli stosują ten sam sterownik? Ktoś miał doczynienia z tym producentem? A może jeszcze jakiś producentów możecie polecić i ich konstrukcje? 

 

Jak masz komin z cegieł to spokojnie wystarczy i przy odpowiedniej płytce w palniku ponad 20 kW w razie potrzeby wyciągniesz przy nieco wyższej temp. spalin [30 C na spalinach to około 1% utraty sprawności więc nawet jak to będzie 220 C zamiast 110 to stracisz zaledwie niecałe 4% a zabezpieczysz komin przed kondensatem].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@SUSPENSER wszędzie praktycznie w internecie piszą że V klasa niema zapasu mocy i moc nominalna to max, producent skam-pv twierdzi, że wersja 13kw wyciągnie max 15kw więc jak się ma do tych 20 kw? I temperature spalin można tak mocno podnieść i wtedy moc będzie wyższa a nie niższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyczytanych informacji w ciągu ostatnich kilku lat wiem, że chyba tylko Ogniwo nie ma zapasu mocy. Większość (piszę większość, a nie wszyscy bo tego nie wiem) ma lekki zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2020 o 09:10, hexakot napisał:

@SUSPENSER wszędzie praktycznie w internecie piszą że V klasa niema zapasu mocy i moc nominalna to max, producent skam-pv twierdzi, że wersja 13kw wyciągnie max 15kw więc jak się ma do tych 20 kw? I temperature spalin można tak mocno podnieść i wtedy moc będzie wyższa a nie niższa?

Standardowo wyciągnie max 15 kW, ale jak napisałem "przy odpowiedniej płytce w palniku ponad 20 kW".

Większa moc generowana przez palnik to cieplejsze spaliny ale strata kominowa jest niewielka w porównaniu z rosnąca mocą palnika. Standardowo zalecany jest wkład do komina bo spaliny są za chłodne i komin z cegieł przy takich ulegnie uszkodzeniu kondensatem, który się pojawi więc wyższa temp. spalin to zaleta w tym przypadku.

Powyżej 250C w kominie i tak nie wyciągniesz a to dla porównania ze 120C przy badaniu więcej o 130C co się może przełożyć na utratę sprawności do ok. 4-5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amigo - co jakiś czas serwisuję takie kotły i maja palnik retortowy starego typu oraz półki poziome w wymienniku ciepła co wymaga częstszego czyszczenia i to mechanicznego skrobania więc nie wiem co ma tu do tego kotła kogoś przekonać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suspenser- żarty sobie robisz ? jakie czyszczenie ? raz na dwa miesiące wyczyścić wymiennik i spokój. Piec 5 klasa ,palnik wypala super przez równomierne doprowadzone powietrze a nie jak w innych gównach ale cena moim zdaniem wysoka .Piec znajomych kupował dwa lata temu za 7 tys 17 kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kotle z poziomym wymiennikiem nie czyści się go regularnie, czyli raz dziennie, to sprawność mocno spada. Bo niby jak ma ten wymiennik odebrać ciepło ze spalin skoro leży na nim popiół? Czyszczenie wymiennika poziomego raz na dwa miesiące to chyba jakiś żart. Nawet u mnie w Defro Sigma E, jakbym pionowego nie czyścił to by mi się chyba zatkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, amigo napisał:

suspenser- żarty sobie robisz ? jakie czyszczenie ? raz na dwa miesiące wyczyścić wymiennik i spokój. Piec 5 klasa ,palnik wypala super przez równomierne doprowadzone powietrze a nie jak w innych gównach ale cena moim zdaniem wysoka .Piec znajomych kupował dwa lata temu za 7 tys 17 kw .

Nie pisz takich głupot bo jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wello napisał:

Jeśli w kotle z poziomym wymiennikiem nie czyści się go regularnie, czyli raz dziennie, to sprawność mocno spada

Może nie raz dziennie bo to już graniczylo by z głupotą a tego nie chcemy :) 

 raz na tydzień w sezonie wystarczy , można rzadziej w końcu wymiennik nie jest tylko poziomy . Najczęściej jest prostokątny a więc zostają nam dwa boki i góra :) 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wello napisał:

Jeśli w kotle z poziomym wymiennikiem nie czyści się go regularnie, czyli raz dziennie, to sprawność mocno spada. Bo niby jak ma ten wymiennik odebrać ciepło ze spalin skoro leży na nim popiół? Czyszczenie wymiennika poziomego raz na dwa miesiące to chyba jakiś żart. Nawet u mnie w Defro Sigma E, jakbym pionowego nie czyścił to by mi się chyba zatkał.

Wello -  jak palisz czeskim grochem to sobie lataj i czyśś wymiennik. Ten kocioł posiada zawirowacze spalin(dodaje zdjecie) a nie jakies górne kanały .Nie po to sie kupuje kocioł z automatyczny podajnikiem zeby siedzieć w kotłowni. Odpowiednia instalacja i ustawienia kotła dają naprawde dobre wyniki . Niestety połowa ludzi nie potrafi sobie ustawić kotła . 

IMG_20200729_121410.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze napisz, że to zdjęcie z sezonu po 2 miesiącach od czyszczenia :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od kilku miesięcy malinę 12kw. Mogę więc coś powiedzieć na jego temat. Kocioł wykonany estetycznie. Wady takie jak np: mała szuflada na popiół. Stosując nawet najlepszy groszek wybieranie max co 6 dni a przy grzaniu całodobowym sporo częsciej. Nie myśle co by się działo przy paleniu miałem słabej jakości, a rynna niejako akceptuje takie opały. Wybieranie co dzień lub nawet częściej. Szkoda że producent oszczędza bo gdyby piec był nieco wyższy nic by się nie stało a zyskał by bezobsługowość.  Moja wersja mieści 100kg groszku. Sterownik niby prosty ale trzeba przy nim posiedzieć w sezonie żeby było ok.

Budowa pułkowa więc czyszczenie co tydzień, bo sporo osadza się pyłu!!! na półkach, natomiast czyści się bardzo szybko i przyjemnie, nic nie przywiera, wystrczy zgarnąć. W komplecie mamy podstawowe czujniki, ale za dodatkowe np: zewnętrzny, pokojowy czy modół internetowy trzeba dopłacić. Dodatkowe czujniki oko 200 pln a internetowa obsługa to ok 400pln. Zapalarka auto chyba 700pln ale tego nie jestem pewien. Nie wiem czy zapalarka poradzi sobie z miałem ale groszki rozpala dobrze.

Kocioł rozpala się automatycznie w ciągu ok 10 minut choć pierwsze rozpalenie trwało dużo dłużej koło 30 min.

Apropos internetu i aplikacji. Nowa aplikacja działa od androida 9. Mając starszego w telefonie (tak jak ja) musimy instalować poprzednie wersje, które nie są zbyt dopracowane i niektórch opcji nie ma, dodatkowo aplikacja pracuje koszmarnie wolno i zmiany są wyzwaniem dla cierpliwości. Więc czasem muszę iść niestety do kotłowni i ręcznie przestawić.

Malina 12 kw ma podajnik o mniejszym potencjale niż 15.  Podobno z 15 można bez problemow wykrzesać 19kw bo oba mają ten sam podajnik.

Pozdrawiam [email protected]

IMG_20200508_185904.jpg

facekotło.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, chciałbym podpiąć się do tematu.

Mój obecny piec uległ uszkodzeniu i też przyszedł czas na wymianę. Przeglądałem dość intensywnie forum i próbowałem sam dobrać odpowiedni kocioł do mojego gospodarstwa domowego ale dla "zwykłego zjadacza chleba" nie jest to takie proste jak się okazuje. Chciałbym trochę doradzić się osób bardziej obytych w temacie. Podczas mojej podróży po forum upatrzyłem sobie firmę Sekom. Zainteresowała mnie technologia spalania dwóch paliw, co daje większe możliwości. Tu pojawia się mój problem, otóż zrobiłem obliczenia na ciepłowaściwe.pl i wg wyliczeń potrzebny mi kocioł 16KW ( https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8clq ) mają ze zbliżoną mocą Technix PEL 15kW. Czytając posty gdzieś trafiłem aby do wyliczonej mocy dodać jakieś 30% jeśli mamy obawy, że podana moc będzie za mała. Producent Technix PEL 15kW  podaje, iż kocioł jest to 200m2 (mój dom ma trochę ponad) i wspomnę, że z przyczyn technicznych (zapalenie się komina w domu co wyłączyło go z użytkowania) trzeba było przenieść kotłownie poza dom co też wg. mnie daje większe straty cieplne i te 15kW  będzie za słabe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz że 15KW to za mało to znaczy że zamierzasz spalać 60kg węgla na dobę, zgadza się? Jeśli gdzieś przeczytałeś o tym 30% to zaraz wyrzuć to z głowy. U rodziców słabo ocieplone 232m2, ekogroszek 16KW i kocioł od 4 lat maksymalnie kiedyś wskoczył na 12KW. Jak kupisz smoka 25KW to Ci będzie działał ciągle na mocy minimalnej, co stworzy Ci inne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Mam do ogrzania dom o powierzchni 100m2, piętrowy, bez ocieplenia. Na ciepłowłasciwe.pl wychodzi około 24kw (przy -20'C).

Zastanawiam się nad kotłem skamp 13 lub 20kw. Który z nich polecacie?

Teraz ogrzewam kotłem zasypowym Defro optima komfort 15kw, powiedzchnia wymiennika 2m2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszkanie 110m nie ocieplone plus cwu 140l i mi kocioł 12kw wystarcza a wcześniej miałem 16kw smieciucha lepiej weź ten mniejszy bo jak ocieplisz to tamten będzie się kisił 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tasman0 bierz coś z palnikiem SV200, nie będziesz żałował.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.