Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uziemienie falownika Huawei sun 2000 4 kw


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie mam takie pytanko 

Kilka dni po montażu instalacji pv zauważyłem że brakuje uziemienia obudowy falownika, dzwonilem do instalatora bo mi to spokoju nie dawało i  powiedział że uziemienie jest podłączone do obudowy wewnątrz falownika. Czy jest taka możliwość?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest taka możliwość; uziemiania można nie podłączyć, mimo iż jest zacisk. Z drugiej strony gdyby tego zacisku nie było urządzenie nie było by dopuszczone do sprzedaży na terenie UE. W kwestii czy faktycznie jest dostałeś odpowiedź od instalatora. Pozdrawiam Hermogenes  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje zostaje mi zaufać wykonawcy

Edytowane przez szumik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilotowi ufasz , lekarzowi też, ba nawet temu kierowcy co może cały autobus ze skarpy. Zaufaj gościowi z uprawnieniami na wykonywanie takiej pracy. Chyba że zatrudniłeś firmę "Janusz panele na try-tytki solidnie tanio" Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2020 o 06:30, szumik83 napisał:

Witam Panowie mam takie pytanko 

Kilka dni po montażu instalacji pv zauważyłem że brakuje uziemienia obudowy falownika, dzwonilem do instalatora bo mi to spokoju nie dawało i  powiedział że uziemienie jest podłączone do obudowy wewnątrz falownika. Czy jest taka możliwość?

Pozdrawiam

Instalacja jest wykonana nieprawidłowo.

Poniżej fragment z najnowszej instrukcji falownika SUN2000 - M0

,, Punkt uziemienia (PE) na porcie wyjściowym AC jest używany wyłącznie jako punkt PE
wyrównywania potencjałów
i nie może zastąpić punktu PE na obudowie.
,,

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Człowiek bierze dużą znaną firmę w regionie z myślą ze będzie zrobione wszystko zgodnie ze sztuką a tu hu.... !

 

Mam pytanie, można ten kabelek podłączyć samemu? czy lepiej dzwonić do firmy i przekonywać ich jednak ze jest zle?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest tak podłączone jak mówi instalator. Trzeba było by rozkręcać i zagladac,ale ja tam sam łap pchać nie będę bo się na tym nie znam no i gwarancja. Mam pytanie co się może stać jeżeli tego uziemienia nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, szumik83 napisał:

,,Mam pytanie, można ten kabelek podłączyć samemu? ,,

Moim zdaniem podłączenie końcówki przewodu uziemienia PE, do punktu uziemienia obudowy (radiatora) falownika możesz wykonać samodzielnie.
Przewód uziemienia powinien mieć przynajmniej przekrój żyły 10 mm2 (tak jest napisane w DTR falownika).

Największym problemem w tym wszystkim jest to, gdzie podłączysz (do jakiego punktu instalacji elektrycznej) drugą końcówkę przewodu uziemienia PE
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Przewód uziemienia powinien mieć przynajmniej przekrój żyły 10 mm2 (tak jest napisane w DTR falownika).

W DTR-ce podano, że 6mm2 , z resztą zgodnie z normami o ochronie przeciwporażeniowej - fragment DTR-ki, jak podłączyć przewód PE jest w poście #3 tego tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem dzisiaj do jakiegoś koordynatora z tej firmy i powiedziałem jaka jest sprawa, i że  się z ich elektrykiem nie będę prawdał, on coś tam posprawdzał, posprawdzał i powiedział ze faktycznie radiator falownika powinien być uziemiony i że w ciągu kilku dni wyśle kogoś na poprawkę.  Ciekawi mnie jak by inwestor naprawdę nie miał zielonego pojęcia, to co by było?  Pewnie by tak zostało a on by był nieświadomy że jest błąd w instalacji    

dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "oczywista oczywistość", tylko jak On to sprawdził przez telefon? Czyżby instalator napisał w uwagach "nie podłączyłem/odłączyłem przewód uziemiający od obudowy/ radiatora" to  byłby strzał w kolano, chyba że jest praktykantem i jedzie na papierach szefa. Pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączając się pod temat... Mam ten sam falownik Huawei 4Kw SUN2000 + 12 paneli Selfa Szczecin. Generalnie z tego co widzę ludzie mają zamontowane zabezpieczenia po stronie AC i DC. U mnie jest tylko jedna skrzynka z bezpiecznikami bo falownik ma wbudowane zabezpieczenia. Czy to jest prawidłowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mu powiedziałem przez telefon ze nie ma podłączonego uziemienia obudowy falownika i wydaje mi się że to jest zle,   nie wiedział za bardzo co odpowiedziec wiec zapytał jaki jest falownik i ze oddzwoni no i oddzwonił za 15min i powiedział ze musi to być zrobione i ze w ciągu 2 tyg ktoś przyjedzie.  Ku mojemu zdziwieniu dzisiaj wieczorem ekipa przyjechała i poprawili swój błąd

Edytowane przez szumik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2020 o 18:35, sambor napisał:

W DTR-ce podano, że 6mm2 , z resztą zgodnie z normami o ochronie przeciwporażeniowej - fragment DTR-ki, jak podłączyć przewód PE jest w poście #3 tego tematu

W najnowszej DTR falowników SUN2000-(3KTL-10KTL)-M0 (ver. 06 z dnia 2020-03-12) jest napisane:

1719457189_SUN2000-(3KTL-10KTL)-M0_Instrukcjaobsugi_Wydanie06_Data2020-03-12_str_33.thumb.jpg.e64aba02e1cc508929d31de9ff3509c0.jpg

 

1477229422_SUN2000-(3KTL-10KTL)-M0_Instrukcjaobsugi_Wydanie06_Data2020-03-12_str_34.jpg.49758e5b2d1a65f4652d85a7b6b914dd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mirecki1979 napisał:

Podłączając się pod temat... Mam ten sam falownik Huawei 4Kw SUN2000 + 12 paneli Selfa Szczecin. Generalnie z tego co widzę ludzie mają zamontowane zabezpieczenia po stronie AC i DC. U mnie jest tylko jedna skrzynka z bezpiecznikami bo falownik ma wbudowane zabezpieczenia. Czy to jest prawidłowe?

To jak jest, to  trzeba by wiedzieć co ta skrzynka zawiera, jakaś fotka, schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, mittek napisał:

 

Z tego co piszą w opisie Huawei posiada wbudowane ochronniki przepięciowe typu II zarówno po stronie AC jak i DC. 

Firma która zakładała instalację upiera się że nie potrzeba dodatkowo zabezpieczeń. Więc ostatecznie nie wiem czy ich za to ścigać czy odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z opisu tak jak mówisz jest II stopnia czyli T-2,  i w wielu instalacjach to wystarcza, skoro firma twierdzi że  nic innego nie potrzeba, więc tak pewnie jest.

ochrona to  ciężki temat zwłaszcza na odległość, i ile ludzi tyle może być opinii i to poprawnych, ale zasada ogólna to: jeżeli  pokrycie dachu jest nieprzewodzące ( nie blacha) i  na  budynku nie ma instalacji odgromowej to ochronniki przepięciowe stopnia II tzw. T-2 czy też C są wystarczające, w innym przypadku może być konieczne  I i II stopnia tzw  T1+T2

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.