Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uziemienie w instalacji PV


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PioBin,

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz metoda kątowa lub toczącej kuli sprawdzić w zaleznosci od klasy LPS ktora chcesz zastosowac czy panele sa w strefie ochronnej LPZ czy nie. Moze byc tak ze szczyt dachu moze chronic twoje panele np w przyjetej LPS IV. Elkobis ma rozwiązania co do iglic na dachchach skosanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się popatrzyłem i przeliczyłem to:

Panele będą w strefie ochronnej LPZ-0B, 

LSP zewnętrzna dla budynku 1 -rodzinnego o wys mniejszej niż 10m jest klasy IV.

Mam 2 kominy, a na nich są dod iglice ok 1m wys podłączone do instalacji piorunochronnej, całość wystaje ok 2m nad połać dachu i ok 1m nad kalenicę, iglice mógłbym podnieść o jakieś 0,5m, więcej nie , gdyż stracą stabilność.

Stosując metodę kąta ochronnego dla klasy LSP=IV mam promień ochronny =10m.

Czyli panele PV będą w strefie chronionej , ale nie zostanie zachowany bezpieczny odstęp izolacyjny - w przypadku tej instalacji =27cm, czyli będę robił LSP wewnętrzną wg zaleceń firmy Dehn, przedstawioną w poście #18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że dla domów standardowo sie przewiduje LPS IV nie znaczy że nie możesz sobie zastodowac LPS I gdzie normalnie sie stosuje na szpitalach itp. Te 10m co piszesz jest dla LPS I, dla LPS IV jest 60m więc masz ochronę spelniona dla tej klasy majac iglice na kominie. Przy zbliżeniach do konstrukcji paneli co masz 10-15cm musisz wymienić na przewody izolowane, tak aby ograniczyć przejście ladunku w czasie wyladowania na konstrukcje które masz uziemione. Tym sposobem ograniczysz zejście ładunku przewodami uziemiajacymi do GSU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Raidenx8607 napisał(a):

musisz wymienić na przewody izolowane,

Nic nie muszę, łączę zwód odgromówki z konstrukcją instalacji PV , samą konstrukcję PV osobno  uziemiam do głównego uziomu + odpowiednie zabezpieczenia przepięciowe na liniach DC i AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to np firmie Dehn, oni na pewno sroce spod ogona wypadli, bo nie wiedzą jak to się robi.

Temat uziemień na dachu przerabiałem wielokrotnie, jak z 10 lat temu stawiałem sporo solarów i nikt nie był w stanie powiedzieć jak to trzeba wykonać aby było jednoznacznie zgodnie z przepisami.

Ba to były przypadki gorsze niż w PV, gdyż metalowej rury od solara do bufora nie zabezpieczysz żadnym zabezpieczeniem przepięciowym i ściągasz pioruny do kotłowni , a elektronika kotła gazowego podczas burzy potrafiła paść nawet bez trafienia bezpośredniego.

Więc inwestor robił projekt odgromówki gdzie konstrukcja nośna była podłączana do zwodów - musiała być , bo przepisy,a nikt im nie doradził jak to rozwiązać.

Przypadek PV jest trochę prostszy - na linii DC w okolicy dach zab T1, przed inwerterem T2, na linii AC klasa B i C.

W moim przypadku wszystkie uziomy są spięte w ziemi, wypadkowa rezystancja przy pomiarze miernikiem IMU wynosi ok 6 om.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka. U mnie mieli robić odgromówkę przy PV. Wtedy jeszcze byłem zielony. Teraz jestem zadowolony że nie zrobili, bo miałbym problem po dołożeniu PV. 

Prawda jest taką, że PV powinny być odseparowane od instalacji odgromowej. Jeżeli nie da się odseparować w 100%, to należy to połączyć. A przewód izolowany (według mojej wiedzy) stosuje się, jak PV od odgromówki są w odległości od 0,5 do 1,0 m dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Opracowanie SEP o ochronie PV.

Nie interesowakem sie tym problemem nie bylo potrzeby. Moze ktos i cos wykorzysta.

Kompleksowa ochrona odgromowa paneli fotowoltaicznych.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już widzę błąd w swoim toku myślenia - chciałem niepotrzebnie łączyć konstrukcję PV z doprowadzonym przewodem ekwipotencjalnym dodatkowo z odgromówką - po prostu przewód ekwipotencjalny nie będzie potrzebny, a konstrukcję PV podłączam do zwodu odgromówki.

Same panele będą w strefie chronionej istniejącym układem odgromówki.

Przewód ekwipotencjalny doprowadzam natomiast do zabezpieczenia przepięciowego DC PV - SPD typ T1 + T2, który będzie zlokalizowany na ścianie zewnętrznej pod okapem.

PS

Niektórzy martwią się zniszczeniem paneli przez grad ale dlaczego nikt nie martwi się uszkodzeniami od pioruna lub wyładowań.

Czy ktoś z was doznał uszkodzeń inst PV od wyładowań atmosferycznych?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sambor napisał(a):

Nic nie muszę, łączę zwód odgromówki z konstrukcją instalacji PV , samą konstrukcję PV osobno  uziemiam do głównego uziomu + odpowiednie zabezpieczenia przepięciowe na liniach DC i AC.

To niestety błąd, powinno być łączę zwód odgromówki z konstrukcją instalacji PV  + odpowiednie zabezpieczenia przepięciowe na liniach DC i AC.

Błąd wynikł między innymi z zestawienia dostawcy instalacji PV, który sugerował zachowanie odstępu bezpiecznego , ale nie wydało to w praktyce i majówkowych grili, podczas których myśli się o czym innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz takie polaczenie to duży błąd. Nie łączy się instalacji uziemiacej z odgromowa to są podstawy. Oczywiście każdy robi u siebie jak chce.

A skąd masz takie rewelacje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pdfie wstawionym przez @PioBin są opisane  dwa przypadki, a w tym jak łączyć z odgromówką:

1. "Zachowanie w  instalacji bezpiecznego odstępu izolacyjnego d > s daje gwarancję, że prąd wyładowania piorunowego nie wniknie do wnętrza budynku przez instalację DC łączącą panel PV z  instalacją elektryczną budynku [...]" str 11

2. "instalacja PV na budynku z instalacją LPS, ale bez zachowania bezpiecznego odstępu izolacyjnego d < s [...] " str 12

(no i dla budynków bez instalacji odgromowej str 13)

Mnie ciekawi jak u Was wyglądają przeglądy gwarancyjne PV (oczywiście jeśli ktoś korzystał z usługi zakupu z montażem) ? co wchodzi w ich skład, czym/jakie wykonują firmy pomiary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku byli u mnie na przeglądzie. Sprawdzane było z tego co pamietam:
- pomiar rezystancji na kablach pv. Jak tu coś wyjdzie no tak to najczęściej któraś wtyczka mc4 nie ma właściwego styku;
- ułożenie i zaczepienie kabli PV do profilu. Czy np któraś wtyczka nie zwisa i jest narażona na wilgoć.
- rezystancja uziomu
- relacja falownika na zanik zasilania
- sprawdzenie wszystkich możliwych zacisków kablowych w skrzynkach elektrycznych od PV
- wizualna ocena paneli PV czy nie ma pęknięć.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

- pomiar rezystancji na kablach pv. Jak tu coś wyjdzie no tak to najczęściej któraś wtyczka mc4 nie ma właściwego styku;

 

20 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

- wizualna ocena paneli PV czy nie ma pęknięć.

Witam.

Ciekawy jestem w jaki sposób wykonali pomiary rezystancji na kablach PV.....?

Wizualna 🙂 ocena paneli... a termowizję robili i hot-spotów szukali po omacku? ..... (podstawa)

Sorki ale lubią ludzi wpuszczać w maliny...

Pozdrawiam YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa różnie z rezystancją izolacji. Znajomy kupił ostatnio Sonela mpi 540 PV i czekam aż z nim wjedzie, w każdym razie w instrukcji zawarli info, że może pojawić się komunikat "zbyt duże napięcie na obiekcie" lub "SZUM! Na badanym obiekcie występuje napięcie zakłócające. Pomiar jest możliwy, jednak z dodatkową niepewnością określoną w danych technicznych", no ale tu podobno nawet w słoneczny dzień spokojnie można objąć pomiarem cały łańcuch bez ryzyka uszkodzeń.

Z kolei na forum Fronius można znaleźć wpis dot. miernika Seaward PV200: "pomiar Riso musi odbywać się bez napięcia na zaciskach pomiarowych (przy napięciu >30V zostanie wyświetlona wartość napięcia, może też dojść do spalenia bezpieczników w mierniku). A zatem pomiar powinno wykonać się ... w nocy." Z takiego falownika zresztą można odczytać wartość pomiaru PViso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.