Skocz do zawartości

disaster

Stały forumowicz
  • Postów

    119
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Brzeziny

Osiągnięcia disaster

Entuzjasta

Entuzjasta (6/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Przy wysokości 1,8m, 1500 litrów to raptem trochę ponad metr średnicy. Ten na zdjęciu tak wygląda. Ochronę powrotu można zrealizować ładując bufor grawitacyjnie.
  2. Nie ma takiej potrzeby. Przynajmniej z odmulaniem nie będzie problemów.
  3. Mam zbiornik hydroforowy 300 l, rok produkcji 1979. Nie zauważyłem w środku jakichś wżerów. Równomiernie zardzewiał sobie w środku, ale ubytek grubości ścianki niewielki. Ile to może ważyć? Sporo - 300l we dwie osoby niosło się już ciężko. Szacowałbym jakieś 200kg.
  4. A biorąc pod uwagę mocno PRLowski wygląd licz się z blachą koło 4-6mm. Wycinanie w tym w zasadzie jedynie palnikiem acetylenowo-tlenowym.
  5. D Ja może trochę z innej strony - mam układ, w którym kocioł zasypowy 25kW ładuje bufor 1000l grawitacyjnie. Dalej jest układ pompowy z zaworami 3D na podłogówkę i na kaloryfery. Bufor robi przy okazji za sprzęgło hydrauliczne łączące układ grawitacyjny z pompowym. W zasadzie po pół godziny ciepła woda idzie już na instalację. Grawitacja ma jednak tę wadę, że przy małej delta T działa bardzo wolno. Kocioł potrafił podgotowywać wodę. Dlatego gdy wyłącznik termostatyczny wykryje temperaturę zasilania powyżej 80 stopni, co odpowiada mniej więcej 50-60 stopniom na powrocie odpalane jest obejście pompowe. Histereza wynosi około 5-10 stopni. Jak zasilanie spada do 70-75 stopni pompa się wyłącza i ponownie zaczyna działać ładowanie grawitacyjnie. Udaje się uzyskiwać około 105 stopni na górze bufora i około 85 na dole. Pompy po stronie odbiorów pracują na zasilaniu za zaworami 3D, na temperaturze 60 stopni w obiegu kaloryferów i 30 stopni w obiegu podłogowym. Do tego osobno do bufora podłączony jest grawitacyjny obieg grzania boilera CWU o pojemności 300l. Jako alternatywa w buforze mam zainstalowane 2 grzałki 3F po 9kW, a w boilerze 1 grzałka 2F 4,5kW. Na lato grzanie CWU przewidziane jest za pomocą samorobnych solarów. Obieg kocioł bufor zrealizowałem ba rurach 6/4. Obejście pompowe ładowania bufora na 1/2 cala. Obieg bufor-rozdzielacze na 1 cal FeZn / 32 PE na każdy rozdzielacz. Ładowanie boilera na 5/4 cala. Przy pracy z kotłem układ otwarty z naczyniem wzbiorczym atmosferycznym. Przy pracy na grzałkach - układ zamknięty z naczyniem wzbiorczym przeponowym. Całość działa wyśmienicie. Zasilanie solarami będę testował w sezonie.
  6. Droba uwaga - sporo osprzętu mimo gwintów 1" ma sporo niższą średnicę wewnętrzną. Spotkałem się z filtrami i zaworami, które praktycznie redukowały do 3/4"
  7. No cóż - po to wyjeżdżam na działkę, żeby się odciąć od cywilizacji. Telefon jest niestety niezbędny, chociażby w nagłych wypadkach. A internet? Większość osób i tak używa go do oglądania zdjęć kotów. ;)
  8. Ja sobie co najmniej raz w roku robię taką sesję praktycznie bez prądu, spędzając kawałek urlopu na działce. Stoi sobie na niej altanka, w której miło jest czasami spędzić tydzień czy trochę dłużej. Prądu nie ma, bo się najzwyczajniej w świecie nie opłaca go podłączyć mimo możliwości technicznej. Jest agregat, ale hałasuje, więc używany jest od czasu do czasu. Ogólnie wygląda to tak - kuchenka na gaz, lampy na gaz lub naftę, lodówka na gaz. Piecyk węglowy, woda grzeje się w beczce na dachu, doprowadzana jest do niej pompą ręczną. Oświetlenie "awaryjne" zasilabne jest opcjonalnie akumulatrorem 12V. Jak potrzebuje naładować telefon, korzystam z łądowarki samochodowej, chociaż bez problemu dałoby się zrobić ładowarkę na gaz (z ogniw peltiera). Cisza, spokój, relaks :)
  9. Oczywiście dofinansowanie uzyska jedynie jak kocioł kupi na kredyt we wskazanych przez WFOŚ bankach. Jak kto będzie kupował za gotówkę to figę zobaczy. Ot taki elegancki sposób na legalne dofinansowanie kilku banków przez państwo. Oczywiście nikt absolutnie nie wpadnie na to, że w Krakowie (i wielu innych miastach) należałoby wreszcie wybudować sensowną sieć ciepłowniczą i zacząć przyłączać do niej odbiorców. Elektrociepłownie mają nieosiągalną dla innych sposobów produkcji energii z paliw kopalnych sprawność, dzięki wykorzystaniu kogeneracji ciepła i prądu elektrycznego. Dodatkowo wykorzystują paliwo, którego duże zasoby znajdują się w naszym kraju.
  10. Pakułów ma być dużo, tego się nie oszczędza. (Oczywiście bez przesady) Mają być nawinięte szczelnie - tak żeby się nie obracały podczas wkręcania. Oczywiście nawijasz w kierunku zgodnym z kierunkiem skręcania.
  11. Tak trochę od siebie dodam - stosując teflon trzeba wiedzieć co się robi. Pakuły plus jakiś szuwaks uszczelniający są bardziej hydraulikoodporne. Nawet jak trochę są nieszczelne, to pod wpływem wody pęcznieją i doszczelniają, a po pewnym czasie takie polączenie dodatkowo zacementowuje się kamieniem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.