Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uproszczenie instalacji w kotłowni


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Digitrax napisał:

Podobnie z zaworem proporcjonalnym, można go zamienić na zawór z wyniesioną głowica np w salonie na ścianie dzięki czemu mamy regulację temperatury pomieszczenia przy ogrzewaniu podłogowym.

I z kotłowni do salonu będziesz ciągnął kapilarę?, pewnie na tynku na gwoździkach.

To już lepiej dać typowy rozdzielacz z pompą mieszającą, ale wtedy tylko ręczna regulacja , to lepiej dać 3-D z siłownikiem- takowy zawsze sterownik kotła obsługuje + regulacja pogodowa.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Kapilara posiada około 2 metrowy odcinek rurki gazowej więc do kotłowni się nie da. Pisząc to miałem na myśli przypadek gdy rozdzielacz ogrzewania podłogowego mamy w pomieszczeniu, które ogrzewamy. Można zrobić tak jak piszesz ale nie koniecznie z zaworem 3D. W moim schemacie celowo unikałem zaworu 3D bo jak życie na tym forum pokazuje ludzie maja problem z prawidłowym ustawieniem zwierciadła. Przy zaworze dławiącym przepływ ten problem dla nich nie występuje. Oczywiście można go sterować siłownikiem trójprzewodowym sterowanym ze sterownika pogodowego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcin40psx napisał:

Witam !

Zrobiłem szybki schemat, proszę o ocenę, trzeba jeszcze ZZ wstawić. Ta pompa może nie wydolić na 2 rozdzielacze OP, może trzeba powielić układ  - na każdy rozdzielacz osobna pompa. Pozdrawiam   1756031310_schematkotowni2.thumb.jpg.2f06a26ad152725c0ca8b47738a2471b.jpg

Przy takim rozwiązaniu pompy będą pracować w szeregu dlatego ja dałem 4D na OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin40psx napisał:

Ta pompa może nie wydolić na 2 rozdzielacze OP, może trzeba powielić układ  - na każdy rozdzielacz osobna pompa.

Tu wąskim gardłem mogą być rury zasilające od pompy do rozdzielaczy - jakie one są?

Oraz zaw 3-D podłogówki, pompę możesz dać 25/60 i będzie OK.

Natomiast ja bym poprawił kilka innych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

To już prawie to o co chodziło, choć ja wolałbym zamiast VRG dać VTA na CW- wtedy można zamiast 4-D dać 3-D , tylko  trzeba odpowiednio ZZ wstawić.

Skąd VTA wie kiedy zasobnik jest zagrzany i przełącza na CO? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
5 godzin temu, sambor napisał:

To już prawie to o co chodziło, choć ja wolałbym zamiast VRG dać VTA na CW- wtedy można zamiast 4-D dać 3-D , tylko  trzeba odpowiednio ZZ wstawić.

Nawet trzeba wywalić ten 4D. Wystarczy przeanalizować sobie przepływ jak będzie on zamknięty lub minimalnie otwarty dla obniżenia temperatury podłogówki. Woda zamiast płynąć do grzejników wybierze mniejszy opór przepływu przez zawór 4D skutecznie omijając obieg grzejnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Instalując nawet zawór 4D pół cala jestem pewien, że woda prędzej popłynie przez niego niż przez obieg grzejnikowy z powodu mniejszego oporu przepływu. Zawór 4D w tym miejscu jest potrzebny jak świni siodło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, sambor napisał:

VTA daje się na wyjściu CW z bojlera na dom!

Jego CO nie obchodzi!

Sorki za pytanie - zrozumiałem, że można zamienić ten VRG 230 ze schematu na VTA :-( 

Czyli rezygnacja z VRG i niech grzeje bojler cały czas, na CWU - VTA do kontroli temp. ? 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Digitrax napisał:

Tylko trzeba np zaworem typu zasuwa zdławić przepływ przez wężownicę CWU by wymusić przepływ na pozostałe odbiory ciepła.

Moim zdaniem trzeba wyregulować hydraulicznie przepływy nie tylko przez bojler ale też przez grzejniki - taka instalacja  wymaga myślenia przy wykonaniu i regulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Źle. Zbiornik CWU grawitacyjnie się nie ogrzeje tym bardziej z zaworem zwrotnym na powrocie. Zasilanie i powrót z wężownicy ma być podłączony tak jakby był grzejnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z VTC przepcha, tak jak przez grzejniki?

Czyli za VTC? 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Digitrax napisał:

Źle. Zbiornik CWU grawitacyjnie się nie ogrzeje tym bardziej z zaworem zwrotnym na powrocie. Zasilanie i powrót z wężownicy ma być podłączony tak jakby był grzejnikiem.

To dlaczego GRAWITACYJNIE?

Pompa od VTC powinna tłoczyć przez wężownice jak i przez grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
9 minut temu, tommyp2 napisał:

To dlaczego GRAWITACYJNIE?

Pompa od VTC powinna tłoczyć przez wężownice jak i przez grzejniki?

Pomiędzy kotłem a wężownicą CWU nie ma żadnej pompy więc nie am co tego obiegu wymusić tym bardziej, że zawór zwrotny na powrocie wężownicy zablokuje przepływ wsteczny.

TAK zbiornik CWU tak samo jak grzejnik jest odbiornikiem ciepła wytworzonego przez kocioł i pompa z VTC ma te obiegi napędzc tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.