Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uproszczenie instalacji w kotłowni


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Zawór zwrotny na obiegu wężownicy i grzejników lepiej dać na zasilaniu by podczas uzupełniania wody w układzie przez powrót układ się prawidłowo odpowietrzył. Dodatkowo na zasilaniu wężownicy potrzebny zawór do regulacji przepływu.

2 minuty temu, sambor napisał:

A jakby ZZ bojlera dać za pompę na powrocie? 

To część obiegu kotłowego pominie zawór VTC. Nie zawsze powrót wężownicy CWU może być dogrzany (zależy od rozbioru wody w zbiorniku) co skutkować będzie obniżeniem temperatury powrotu kotła a nie o to nam chodzi prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

O tym właśnie wyżej pisałem z tą różnicą, że zawór zwrotny na zasilaniu obiegu grzejnikowego wolałbym dać na zasilaniu tego obiegu by dobrze grzejniki odpowietrzyć podczas uzupełniania zładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie jest w pełni to o co chodziło? 

Ma być uniwersalny? 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sambor napisał:

Tu wąskim gardłem mogą być rury zasilające od pompy do rozdzielaczy - jakie one są?

Oraz zaw 3-D podłogówki, pompę możesz dać 25/60 i będzie OK.

Natomiast ja bym poprawił kilka innych rzeczy.

Do każdego z rozdzielaczy mam zasilanie z rur PEX DN 25. Zasilanie od kotła do pompy chcę zrobić DN 32 i i trójnikami 25/32/25 na rozdzielacze OP. Rozumiem że ten zawór VTA na CWU to tylko ma zapobiegać oparzeniu bo bojler będzie grzany cały czas i będzie miał temp. kotła czyli 60st. Czy zawór 3D na podłogówkę nie może być termostatyczny ATM z nastawą na przykład 40 st. Było by prościej niż zawór 3D z siłownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin40psx napisał:

Czy zawór 3D na podłogówkę nie może być termostatyczny ATM z nastawą na przykład 40 st. Było by prościej niż zawór 3D z siłownikiem. 

Stała nastawa temperatury wody ma rację bytu tylko przy stałej temp na zewnątrz, prze nie możesz mieć takiej samej temp podawanej na podłogę przy -10 czy -20C jak i przy 0C na zewnątrz.

Godzinę temu, Marcin40psx napisał:

Do każdego z rozdzielaczy mam zasilanie z rur PEX DN 25

Trochę mało, ale może wyda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Stała nastawa temperatury wody ma rację bytu tylko przy stałej temp na zewnątrz, prze nie możesz mieć takiej samej temp podawanej na podłogę przy -10 czy -20C jak i przy 0C na zewnątrz

Mozna, ale wymaga silownikow na petlach i nie glupiego regulatora w pomieszczeniu. Ustawiasz jedna projektowa temperature dla -20C. Taktowaniem dla -10C czy 0C zajmie sie automatyka.

A jak jestesmy przy "schematach" to moze ktos uzytkuje bojler(bufor) CWU w funkcji sprzegla i rozdzielacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam !

Post może nie w tym miejscu ale nawiązuję do schematu i 

Proszę o poradę. Zdecydowałem że będę sam wykonywał instalację w kotłowni według schematu z postu Sambora. Mam już kupioną pompę Alpha 1 25/40 i myślę że dam ją do obiegu kotła+zasobik+ drabinki, natomiast tak jak Sambor poradził na ogrzewanie podłogowe będzie pompa 25/60 tylko czy Alpha 1 czy lepiej elektroniczna  Alpha 2 a może Yanos Pico 25 1/6. Zawór trójdrogowy z siłownikiem na OP DN 25 Kvs 10 czy może DN 32 kvs 16. Generalnie główne rozprowadzenie instalacji chcę zrobić w średnicy takiej jak wyjście z kotła DN 32. 

Z góry dziękuję za pomoc    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.