Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zabezpieczenie kotła SV200 - groszek - pellet


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Idzie sezon na montaże, kończą się prace nad sterownikiem dla SV200 obsługującym ekogroszek i pellet - za jakąś chwilę pojawi się wysyp kotłów na licencji i coś trzeba będzie wmontować.

Jakie proponujecie zabezpieczenie kotła w takim układzie? Dokładnie chodzi mi o to, by zdawało to egzamin przy 2 paliwach.
Można iść w sprzęgło + zabezp. powrotu VTC np. 45-50 stopni - do rozbudowanych obiegów OK tylko trochę droga opcja jak ktoś ma bardzo prostą instalkę i sprzęgło mu niepotrzebne.

Przy groszku jak jest sama pompa / sprzęgło to bez VTC się obejdzie - przy pellecie by się przydał.

Może VTC plus pompa na standardzie i nie ma zmiłuj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1902393654_prostynastrefowym.thumb.png.c4a675f09d2d3180747532f25580bb97.pngJuż kiedyś ten szkic wklejałem.  Ale jak ma być prosto, skutecznie i na jednej pompce, to warte rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast p.oparzeniowego wystarczy na zasilaniu bojlera wstawić RTL z głowicą i kapilarą w bojlerze, albo siłownikiem elektrotermicznym NC zasilanym 230 V z wyjścia pompy CWU. 

Albo...wystarczy tylko założyć taki siłownik na 3D przełączający :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2020 o 09:46, shogunzlasa napisał:

Hej,

Idzie sezon na montaże, kończą się prace nad sterownikiem dla SV200 obsługującym ekogroszek i pellet - za jakąś chwilę pojawi się wysyp kotłów na licencji i coś trzeba będzie wmontować.

Cześć możesz podesłać jakiś link albo więcej informacji na czym te prace ze sterownikiem mają polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2020 o 22:05, gmaj22 napisał:

1902393654_prostynastrefowym.thumb.png.c4a675f09d2d3180747532f25580bb97.pngJuż kiedyś ten szkic wklejałem.  Ale jak ma być prosto, skutecznie i na jednej pompce, to warte rozważenia.

No a jakby zamiast zaworu trzydrogowego zamontować zawór temperaturowy ATV 55, co?

zawór ATV.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy trzeba w jakiś sposób regulować temperaturę w bojlerze, np. wspomnianym wcześniej zaworem RTL z kapilarą lub siłownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 16.03.2020 o 12:22, dino49 napisał:

No a jakby zamiast zaworu trzydrogowego zamontować zawór temperaturowy ATV 55, co?

zawór ATV.jpg

Nie idźcie tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo idźcie. A co mi tam...

Chciałbym tylko przeczytać relację użytkownika takiego rozwiązania, nie instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam zawór stałotemperaturowy. Jaką chcesz relację bo nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw, jak wyglądają nastawy temp kotła, cwu. Na jaką temperaturę ten zawór? Jak wygląda stabilność temperatury kotła. Taką relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU nie palę. Na pelleciaku mam ustawione 70*, zawór VTC 55*, pompa na powrocie. Stabilność kotła jest bardzo dobra, temperatura równo idzie do góry, kocioł zawsze wygrzany, nie mam problemów z szybkim dogrzaniem domu jak tu niektórzy próbują sugerować. W sezonie zimowym od strzału na termostacie pokojowym do ciepłych kaloryferów mija jakieś 30 minut wliczając w to jakieś 10 minut na wyczyszczenie i odpopielanie kotła. Jak ktoś się boi że będzie miał zimno w domu bo gdzieś usłyszał że kocioł grzeje tylko siebie, to zawsze może kupić wkładkę na 45 czy 50*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powód niegrzania CWU kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz.

I uprzedze od razu, mam starą, grubą instalację z za małymi kaloryferami i próbowałem palić gazem. Niestety samo rozbujanie 300l wody bierze na start 3m gazu a gdzie tu reszta dnia jak ja mam najmniej 23*. A że pellet mam tanio, opłaca mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za offtop, ale pewne kwestie nie dają mi spokoju.

3m³ gazu to jakieś 30kWh czyli 108MJ. Tymczasem 61MJ wystarczy, aby rozgrzać 300l wody o 50st i to przy założeniu, że woda nie stygnie. Czyli ok, grzejniki oddają ciepło do pomieszczeń.

Ale piszesz, że Twój kocioł peletowy w 20 min rozgrzewa taką instalację? Musiałby mieć 90kW!

Nie trzyma się to kupy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupy się trzyma bo mówiąc o rozgrzaniu pelleciaka, pisałem o sezonie grzewczym gdzie kocioł startuje mi z poziomu nie mniej niż 45* i odpala się średnio 4 razy na dobę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kW kocioł pracujący przez 20 minut wytworzy 14,4MJ energii. Zakładając sprawność k. gazowego 80%, odpowiada to 0,5m³ gazu. 

Te Twoje 3m³ na rozruch porównywane z dogrzewaniem peleciakiem w 20min  jest dla mnie demagogią. 

Dość offtopu. 

Zatem zabezpieczenie powrotu zaworem ATV działa, jeśli nastawa temperatury kotła jest o 15 stopni wyższa, niż temperatura robocza ATV. O takie właśnie relacje chodziło. Dzięki

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam teraz 18KW. Masz za mało danych aby obliczyć co jest demagogią a co nie. Kiedyś na forum podawałem dokładnie ile czasu kocioł buja z iluś tam stopni do pewnego pułapu i skoro piszę że tak jest, to nie wmawiaj mi proszę że jest inaczej. Pozdrawiam i nie próbuj sugerować że ATV/VTC to zło, że kocioł grzeje tylko siebie i blokuje dostęp ciepłej wody na układ CO bo chyba w tym kierunku zmierzasz. A już w ogóle sprawdza się w domach gdzie pan domu ma palec grzebalec i lubi bawić się sterownikiem kotła nie do końca mając pojęcie co robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

 

Mam teraz 18KW. Masz za mało danych aby obliczyć co jest demagogią a co nie. Kiedyś na forum podawałem dokładnie ile czasu kocioł buja z iluś tam stopni do pewnego pułapu i skoro piszę że tak jest, to nie wmawiaj mi proszę że jest inaczej. Pozdrawiam i nie próbuj sugerować że ATV/VTC to zło, że kocioł grzeje tylko siebie i blokuje dostęp ciepłej wody na układ CO bo chyba w tym kierunku zmierzasz. A już w ogóle sprawdza się w domach gdzie pan domu ma palec grzebalec i lubi bawić się sterownikiem kotła nie do końca mając pojęcie co robi.

A gdzie ja wmawiam komukolwiek coś takiego? 18kW? To pomnóż sobie liczby z postu #18 przez 1,5. W dalszym ciągu daleko do 3m³ . Zauważ, że nie neguję ani jednej podanej przez Ciebie informacji, ale...Próbujesz uzasadniać wyższość jednego rodzaju ogrzewania nad drugim bazując na nieuprawnionym porównaniu i to właśnie jest demagogia. 

Widzę, że emocje zagrały, bo nie doczytałeś do końca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację Panowie, mój emocjonalny wywód tyczył się tego zdania.

W dniu 9.06.2020 o 22:16, MIQ napisał:

Ale piszesz, że Twój kocioł peletowy w 20 min rozgrzewa taką instalację? Musiałby mieć 90kW!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.