Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 25, a sprzęgło?


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

W Termecie jest wydajna pompa - daje około 1800l/h przy 20kPa, ale potrzeba filtru, jakiś połączeń i może braknąć ciśnienia lub wydatku.

Ponadto na pompie pracującej na max kocioł jest głośny. 

Dlatego kilka postów wstecz pisałem o przepływach rzędu 1-1,2l/min przy samym kotle.

Ja mam takie założenie że liczę to dwa razy na różnych parametrach i widzę jak można instalację wykonać aby szła np z samego kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na "oko" można założyć, że przy przepływach 1-1,2l/min. byłaby szansa, że mogłoby działać ;-)

pompa.thumb.png.e54d79737cf13a6841952df3c97cdd89.png

Do sprzęgła chciałbym użyć takiej pompy (ta zaznaczona) - po prostu mam taką, czy ona ma regulacje obrotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to faktycznie jest SC to powinna wyglądać tak jak na lewym zdjęciu,prawe to pompa PWM i raczej ciężko będzie ją wysterować,trzeba by stworzyć generator.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://techniprot.pl/wp-content/uploads/2019/05/Wilo-Para-25-130-6-43-instrukcja-montazu-i-obslugi-pompy.pdf&ved=2ahUKEwjP-rvOj_XnAhWvtIsKHUQoAH8QFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw2ymrmqM8WDLB5dFHexurDS&cshid=1582923182035

Link do instrukcji powinien wyjaśnić różnicę pomiędzy nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :-) 

Czyli bez sterowania PWM pompa chodzi na najwyższych obrotach. 

Myślisz, że można ją zastosować do sprzęgła po stronie instalacji w jakiś sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie jest to model który pracuje na max bez sygnału PWM to można, tylko będzie pracować cały czas z pełną wydajnością. Chyba, że jest tu jakiś spec od elektroniki i podpowie czy można takie sterowanie zewnętrzne dołożyć i czy to się opłaci (jaki koszt takiego generatora)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator (generator) PWM (analog - digital) jest do kupienia lub samodzielnego zrobienia za kilkanascie zlotych. Jesli mialby byc to regulator (cos w stylu PID-PWM) zalezny od temperatury, przeplywu itd. to juz inna bajka ale miesci sie w kilkuset PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google/allegro sterownik generator pwm. Sa gotowce i do samodzielnego montazu. Wiekszosc pracuje na napieciu wyjsciowym 5-24VDC 1Hz-100kHz. Sa programowalne z wyswietlaczami.

Dla pomp Wilo znalazlem ze napiecie to 3,6-24V i czestotliwosc 100Hz-5kHz.

Jak chcesz gotowca i "sterowac" to wiekszosc sterownikow solarnych obsluguje pwm na podstawie roznicy temperatur.

Mona tez siegnac po MicroPLC np. Logo Siemensa lub inne podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie podepne sie pod tmat , modernizuje kotlownie przechodzac z wegla  na gaz , 

parter podlogowka 

pietro grzejniki 

potrzeba mi sprzegla  to juz wiem  chodzi o sam dobor pieca 

czy termet gold plus  20 obsluguje sprzeglo ?

nie moglem znalesc na schemacie instalacyjnym 

a wydaje mi sie ze w jednym z tematów kolega @Sambor  o tym pisal -

nie moge jednak teraz znalesc tego posta aby sie upwenic ze to na pewno chodzilo o termeta

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zadzwonilem do termeta  wiec dla potomnych :

termet gold plus  nie ma czujnika/ wyjscia ktore obsluzyloby czujnik temperatury na sprzegle hydraulicznym .

 

pytanie do mądrzejszych kolegów , czy w tej sytuacji jest jeszcze nadzieja dla tego pieca w mojej instalacji czy muszę szukać czegoś innego ?

Edytowane przez detted666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czujnik sprzęgła tu jest ważny, tylko jak chcesz rozwiązać zasilanie i sterowanie poszczególnych obiegów? (grzejnikowy i podłogówka). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, detted666 napisał:

wiec dla potomnych :

termet gold plus  nie ma czujnika/ wyjscia ktore obsluzyloby czujnik temperatury na sprzegle hydraulicznym

My wiemy że termet nie ma czujnika temp sprzęgła i obsługuje tylko 1 obieg, reszta to "protezy zewnętrzne", z resztą o tym wiele razy było na forum, wystarczyło poszukać

Pisałem z resztą o tym w innym poście kilka godzin temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec

1. obieg

piec i sprzęgło miały pracować na jednym obiegu sterowane czujnikiem temp na  sprzęgle 

ale nie mam pieca 

2. obieg podłogówka  ze sprzęgła 

myślałem na sterowniki tech I-1 ( jeśli ktos moze podpowiedzieć inny to będę wdzięczny bo nie mam tutaj wyrobionej opini) 

 zawór esbe vrg   i silownik ara 661  juz mam  pompa  jakas wilo tez juz jest  bo to juz dziala na te chwile 

3. obieg na grzejniki  ze sprzęgła 

myślałem wstawić pompę wilo lub  grundfoss z opcja auto adapt 25/60, bez sterownika  termostaty na grzejnikach juz sa

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sambor 

sorki nie moglem znalesc twojego wczesniejszego posta , ale ten dzisiejszy juz znalazlem   . thx 

liczyłem po cichy ze skoro maja te moduły wielostrefowe w ofercie  to obsłużą tez sprzęgło

a czy mój koncept ogólnie ma sens ? 

tak jak mowie wiele nie dam rady pozmieniać bo w chalupie juz mieszkam pare lat podłogówki i grzejników nie pozmieniam .

obsługuje mi to na razie 18 kW kociołek węglowy , ale w końcu dotarła do mnie cywilizacja , będę miał gaz i chciałem zasmakować odrobiny wygody ;) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "moduły wielostrefowe" to już masz, trzeba by tylko jakiś sterownik do zaw 3-D z funkcją regulacji pogodowej - może oryginał esbe albo coś z techa.
Należy tylko tak ustawić pompę w kotle aby przy największym poborze mocy temp na sprzęgle była taka jak na kotle.

I wtedy nie potrzeba wszelakich bajerów ani kotła za 2x więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze nie masz kotła a masz dwa obiegi grzewcze grzejnikowy i podłogówka to nie pchaj się w Termeta.Jak jeszcze masz zamiar dokupić do niego moduł SIM to Cię wyjdzie drożej niż inny kocioł który obsłuży sprzęgło i 2 obiegi Szukaj kotła który posiada moduł mieszacza np.Junkers

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Grundfos 

dzięki za odpowiedz w temacie , ale dla mnie za duzy skrót myślowy  co to jest moduł SIM?

masz może jakiś konkretny kocioł na myśli obsługujący 

-czujnik sprzęgła 

-siłownik i pompę z podłogówki 

- pompę do grzejników 

Przejrzałem na szybkości ofertę junkersa 

z sensownych modulacji  sa 

-Compact ,

  •         widzę ze można duzo pomp podlaczyc , ale nie potrafię wywnioskować czy wszystko to co wymieniłem powyżej   instrukcja nie jest tak   czytelna jak w smarcie 
  •      Podłączenie zewnętrznego czujnika temperatury zasilania (np. zwrotnica hydrauliczna) czy to moje sprzęgło?

-Smart -

  • obslusuguje sprzeglo , silownik 3d i pompe podlogowki  tez widze obsluzy
  •  brakuje mi zasilania pompy  na grzejniki

- Comfort 

  • to samo co compact 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stary nieaktualny schemat Junkersa,nie ma już IPM-2.Na chwilę obecną patrz załącznik.Zwrotnica hydrauliczna to po prostu sprzęgło hydrauliczne.Moduł SIM jest przypisany dla Termeta jest to divicon obsługujący 2 obiegi grzewcze.

Kocioł np.Cerapur Smart 5c MM100 to moduł mieszacza,teoretycznie potrzebujesz takie 2szt.+regulator pogodowy CW400.Kol.Teres "siedzi" w Junkersie on ci może doradzić w wyborze

junkers.jpg

Edytowane przez Grundfos
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, detted666 napisał:

masz może jakiś konkretny kocioł na myśli obsługujący 

-czujnik sprzęgła 

-siłownik i pompę z podłogówki 

- pompę do grzejników 

Przejrzałem na szybkości ofertę junkersa 

Cerapur Smart + 2*MM100 + CW400 (+ ew. CR100 na drugi obieg jeśli chcesz mieć 2 sterowniki). Do tego dość dobrze cenowo wychodzi ichniejszy sprzęgło/rozdzielacz WHY/HKV + 2 grupy pompowe (z wbudowanymi modułami MM100).

37 minut temu, detted666 napisał:

z sensownych modulacji  sa 

-Compact ,

  •         widzę ze można duzo pomp podlaczyc , ale nie potrafię wywnioskować czy wszystko to co wymieniłem powyżej   instrukcja nie jest tak   czytelna jak w smarcie 
  •      Podłączenie zewnętrznego czujnika temperatury zasilania (np. zwrotnica hydrauliczna) czy to moje sprzęgło?

Compacta już nie kupisz, tzn. kupisz jakieś resztki - kocioł zastąpiony przez Bosch GC 2200 (2F) i GC 2300 (1F)

37 minut temu, detted666 napisał:

-Smart -

  • obslusuguje sprzeglo , silownik 3d i pompe podlogowki  tez widze obsluzy
  •  brakuje mi zasilania pompy  na grzejniki

Dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.