Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 25, a sprzęgło?


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie potrzebuję Golda 25 podłączyć do zasobnika 300l.

Mogę to zrobić bezpośrednio, czy trzeba jakoś inaczej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich. To, że Gold Plus nie nadaje się do wielu obiegów ze zróżnicowaną temperaturą zasilania (mieszacze) to już wiem i rozumiem. Ale co z duża instalacją 100% ogrzewanie podłogowe gdzie pompa pieca nie wydoli i trzeba dać sprzęgło i rozdzielić tą podłogówkę na dwa obiegi ale zasilane tą samą temperatura = żadnych mieszaczy. Czy w takiej instalacji Gold da radę bez możliwości wpięcia czujnika temperatury w sprzęgle? Mam projekt na podogówkę z założeniem delta T = 5K. Czy w takim razie sterownik kotła ogarnie modulację mocy i prędkość obrotową swojej pompy obiegowej jeśli ustawię mu że ma uzyskać 5 stopni różnicy? Przepływy dla obiegów podogówki będą się zmieniać bo na na pętlach będą dodatkowo siłowniki.

Generalnie mam to obmyślane zastanawiam się tylko po prostu czy piec ogarnie że daje za duży przepływ na swoim obiegu pierwotnym gdzie część wody grzewczej wraca powrotem do pieca i sam zwolni. I odwrotnie jeśli przepływ w obiegu pierwotnym jest za mały to przyspieszy obroty pompy. A to wszystko nie wiedząc jaka jest temperatura na sprzęgle bo nie ma jak podpiąć czujnika.

Chyba żeby olać gwarancję i pod wejście czujnika wody grzewczej podpiąć czujnik NTC jak do zasobnika CWU i wsadzić go w sprzęgło. Mają taką samą charakterystykę według instrukcji. Wtedy po prostu dla pieca temperaturą zasilania będzie temperatura wody w sprzęgle. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając do mojej wypowiedzi poprzedniej z pomysłem przepięcia czujnika wody grzewczej. Przy piecu 1F problem byłby z grzaniem CWU. Tutaj trzeba by równolegle do zasilania zaworu trójdrogowego wpiąć zwykły przekaźnik 230V NC/NO i pod wejście NC zapiąć czujnik WG w sprzęgle, a pod NO czujnik WG fabryczny wbudowany w kocioł. Wtedy jeśli kocioł będzie grzał CWU i zasili zawór trójdrogowy to "przepinie" mu przekaźnik czujnik temperatury na wbudowany w kocioł. Pytanie czy ta krótkotrwała przerwa w obwodzie podczas przełączenia nie spowoduje wywalenie błędu E04....

Sambor dla -20stopni na zewnątrz sumaryczne obciążenie cieplne dla mojego budynku według OZC to 11 KW więc mi styknie.

 

Edytowane przez tilnen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tilnen napisał:

 dla -20stopni na zewnątrz sumaryczne obciążenie cieplne dla mojego budynku według OZC to 11 KW więc mi styknie.

 

Inaczej nie miałoby sensu stosowanie kotła wprost do podłogi.

Ale obliczenia to jedno, a rzeczywistość to drugie i często taka delta jest większa niż obliczona i to wcale nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Inaczej nie miałoby sensu stosowanie kotła wprost do podłogi.

Ale obliczenia to jedno, a rzeczywistość to drugie i często taka delta jest większa niż obliczona i to wcale nie szkodzi.

No i w porządku, można ustawić na piecu deltę większą. To pikuś. Pytam czy sterownik ogarnie sprzęgło bez ddatkowego czyjnika temperatury i dostosuje prędkość pompy obiegowej PWM tylko na podstawie zadanego parametru temperatury zasilania oraz temperautry powrotu....

Chodzi mi o to żeby ani nie dawał za dużego przepływu bo podniesie temperaturę powrotu, ani za małego bo wtedy pompy obiegów zaciągną niekontrolowanie wodę z powrotu w sprzęgle i spadnie temperatura zasilania obiegów. Musi być przepływ w miarę "w sam raz" żeby zminimalizować i jedno i drugie zjawisko

Edytowane przez tilnen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tilnen napisał:

Pytam czy sterownik ogarnie sprzęgło bez ddatkowego czyjnika temperatury i dostosuje prędkość pompy obiegowej PWM tylko na podstawie zadanego parametru temperatury zasilania oraz temperautry powrotu.

Teoretycznie powinno działać jak piszesz, ale w praktyce to różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tilnen napisał:

Pytanie czy ta krótkotrwała przerwa w obwodzie podczas przełączenia nie spowoduje wywalenie błędu E04....

Tego nie wiem. Ale nie przelacza sie sygnalow analogowych na przekaznikach elektromechanicznych. Do tego sa dedykowane rozwiazania (przelacznik sygnalow analogowych/pomiarowych) lub najczesciej unika sie po prostu takich rozwiazan dostosowujac hardware na tyle wejsc ile jest czujnikow - to jest najlepsze rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sygnał analogowy? Tam nie ma żadnego przebiegu sygnałowego. To jest zwykły termistor a więc element pasywny. Sterownik pieca sprawdza po prostu rezystancję pomiędzy zaciskami i tyle. Zwykły przekaźnik wystarczy. Pytanie własnie tylko o to jak programista zaprogramował mikrokontroler sterownika - czy wychwyci przerwę w obwodzie czujnika i od razu wywali błąd czy ma jakąś tolerancję czasową albo na ilość cykli odczytu wartości rezystancji czujnika. Bez sprawdzenia empirycznego nie odpowiemy na to pytanie. Jeśli zdecyduję się na ten piec nie omieszkam sprawdzić (kosztem gwarancji na piec:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tilnen napisał:

Sterownik pieca sprawdza po prostu rezystancję pomiędzy zaciskami i tyle...

 

Sprawdza najczesciej stosujac zasade staly prad i mierzac napiecie na powrocie. Czy to nie jest analogowo?

Mniejsza o to. Wracajac do pytania. Uda sie lub nie uda ja bym tak nie zrobil. Ale nie mam nic przeciw zebys sprobowal :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podobny problem. Ja przechodzę z ekogroszku na gaz. Instalacja to dwa rozdzielacze : dolny 11 pętli, górny 10.

Wszystko działa przez jeden zawór 3D z siłownikiem - pogodowo, sprzęgło. Po dogrzaniu pomieszczeń sterownik  zmniejsza temp, na podłoge o 3 stopnie i chodzi to super.

 

Teraz się zastanawiam Termeta ustawię pogodowo i będzie problem z temp. Bo jak nie będzie obniżenia po dogrzaniu to będzie przegrzewać, tej opcji Termet nie ma.

Może  dać sterownik do zaworu 3D niech nim steruje pogodowo i obniża temp. po dogrzaniu, a kocioł ustawić pogodowo z temp. wyższą o np. 2-3 stopnie od temp. potrzebnej za zaworem 3D?

Ja byście to rozwiązali?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony tak jak pisze Sambor - żadnych inwestycji i powinno działać ale...z dwojga złego to jednak lepiej prowadzić piec też po krzywej grzewczej ale tak jak pisałeś troszkę ją przesunąć równolegle w górę (parametr P22) w stosunku do wybranej krzywej na sterowniku zewnętrznym. Dzięki temu będzie rzadziej taktował, zwłaszcza w okresach przejściowych.

Jeśli masz jednak troszkę $$$ do wydania to proponowałbym Ci sterownik z openthermem (do kotła z "Plusem" od Termeta np. Gold Plus lub Crystal Plus) np. I-3 Plus od TechSterowniki w miejsce tego Twojego. Wtedy piec będzie chodził najekonomiczniej i będziesz miał dostęp do dodatkowych bajerów (np. sterowanie zdalne jak dokupisz przystawkę).

Ale ja to się tam nie znam dopiero buduję dom i to w dodatku pierwszy:)

Edytowane przez tilnen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej skłaniam się do opcji Afriso BWC 310 do sterowania 3D ma to co potrzebuje : obniżenie temp. po dogrzaniu, pogodowka. Do tego zwykły programator czasowy do pompy cyrkulacji i chyba będzie DOBRZE... 

I-3 PLUS to chyba trochę przerost formy dla mojej instalacji. 

Zobacz że coś jeszcze z Open Therm bo kocioł to obsługuje, ale z tym nie mam doświadczenia. Może ktoś z forum używa? 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tommyp2 napisał:

Ja bardziej skłaniam się do opcji Afriso BWC 310 do sterowania 3D ma to co potrzebuje : obniżenie temp. po dogrzaniu, pogodowka. Do tego zwykły programator czasowy do pompy cyrkulacji i chyba będzie DOBRZE... 

To chyba  najlepsze rozwiązanie a OpenTherm temu nie przeszkadza, tylko wg mnie jest zbędny w takim układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ok, jutro startujemy z gazem :-)

Dwa rozdzielacze: 10 i 11 obwodów, sprzęgło i Termet GOLD 25 kW.

Serwisant pozwolił odpalić kocioł za nim przyjedzie, zobaczymy co się stanie? Musze jeszcze odpowietrzyć przyłącze gazowe i myślę, że wystartuje ?

Ciekawe jak będzie chodził na BWC 310?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uklad został po instalacji z kotłem na ekogroszek. 

Zależało mi na tym, aby było obniżenie temp. po dogrzaniu pomieszczenia, czego Termet nie zrobi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, co sądzicie o płukaniu instalacji po kotle na eko, takim preparatem jak Sentinel x400? 

Jest sens, aby wymiennika w gazowym nie zabrudzić syfem z poprzedniego kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.