Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Może głupie pytanie, ale czy w Atmosie da się palić bez bufora? Abstrahując od aktualnych przepisów, itd. Każdy kocioł w zależności od warunków pogodowych będzie w pewnym okresie przewymiarowany wpięty bezpośrednio do instalacji. Jak to jest w przypadku Atmosa? Jest w nim jakiś tryb podtrzymujący, żeby wody nie zagotowało? Mamy tu użytkowników Atmosa? Co ciekawe w wersji GS z racji dużej ilości ceramiki w komorze załadowczej i komorze dopalającej można spalać sosnę i świerk. W każdym razie producent uwzględnia te dwa drzewa. 

Już nie chcę zaśmiecać tematu Kostrzewy, mimo, że on i tak jest już martwym tematem. Ten Atmos 15-tka GS jest dość ciekawym kotłem jak dla mnie. Cenowo też nie straszy kwotami ponad 10k pln. Ktoś tam pytał pepika na YT, czy pęka ceramika w Atomasach. Po 4-5 latach nic się nie dzieje. 

ps. admin, w prefixie brakuje Atmosa. 

Opublikowano

Jednak Atmos to chyba zły pomysł. No nic, szukam dalej. 

Opublikowano

Czemu nie chcesz bufora? Murze być mniejszy niż zalecany. Nawet 1/3 wymaganej pojemności daje dużo i myślę że to treścią że umiejętnie można w takim kotle palić. 

Bez bufora jest ewentualnie tylko nowy kocioł Blaze. Problem jest taki że noclegi HG szybko umrze w tych warunkach. Ewentualnie Viadrus wytrzyma choć z kolei to też słabe rozwiązanie

Opublikowano

Nie mam miejsca na bufor. Tak jak pisałem kiedyś, muszę rozbudowywać kotłownię. Mam jeszcze plan oddać latem SDS Ceramika do ślusarza, żeby wyciął cały płaszcz wodny w komorze załadowczej i wspawał nowy. Dalej tym kotłem palić aż do zakazu palenia kotłami poniżej 5 klasy. O ile taki zakaz w moim woj. kiedykolwiek będzie. 

Opublikowano

Moze dobierzesz Blaze. Patrząc na to co oni robią to za kilka lat rynek będzie wywrócony. Spokojnie. Szczegolnie że z tego co znam technologie budowlane to bufor w ziemi to nie problem ani specjalny koszt. Z ciekawości konsultowalem to u dwóch kontraktorow i powiedzieli że "w ogóle żaden problem".

Widziałem w kilku miejscach że austriaccy i niemieccy producenci prezentują takie rozwiązania w kontekście standardowego rozwiązania.

Myślę że ekstra 500 czy nawet 1000 pln jest całkowicie tego warte.

 

Opublikowano

Nie dam za stalowy kocioł 10 czy ponad 10 tysięcy złotych, bo ten kocioł i tak za 10-15 lat zgnije, albo skoroduje wżerowo od kwasów drzewnych(smoła). Poza tym kupując Blaze najlepiej mieszkać blisko Czech. Ja mieszkam po drugiej stronie Polski(płn-wsch.). Mogę kupić Atmosa, Viadrusa, MPM, ale nie jakieś ezgzotyki bez zaplecza serwisowego w Polsce.  

Opublikowano

Blaze będzie bardziej żywotny. Dobra instalacja i dobry kocioł 15 lat pożyję.

Blaze to inna szkola jazdy. Sprawa serwisu raz dwa się zmieni.

U Atmosa sprawdź u nich certyfikaty. Np DC 22 nie ma żadnego papieru.

Myślę że z temat trzeba czekać mają długo jak można. Attack też nadal duże tempo. W Czechach jest niewiele droższy niż Atmos a to różnica ponad jednej klasy względem Atmosa.

Jak nie masz specjalnych problemow

zobecnym to pudlo dalej. Chyba każdemu to radzę.

 

Opublikowano

Co to jest 15 lat, mnie jak 5 minut. Kotły powinny działać 30-40 lat. Jak tyle nie działają to się kupuje jak najtańsze kotły zasypowe, albo w miarę tanie z papierkiem ekoidiotów. Atmosy mają Ecodesign - w każdym razie te sprzedawane w Polsce. 

Opublikowano

Do Blaze trzeba wrzucać kostkę a cięcie drewna w kostkę mnie nie interesuje. Polana będą się zawieszać, bo Blaze ma na dole z każdej strony zwężenia. Niefortunnie zawiesi się polano i wszystko będzie wisieć w powietrzu. W Atomosie nie ma takiej możliwości, żeby polano się zawiesiło. Tam inaczej układa się drewno. 

Opublikowano (edytowane)

Nie wiesza się i ponoć do serio trzeba się postarać by tak było. Za to na pewno trzeba się starać by wyżyć na niemieckim rynku.

W Blaze układasz jak chcesz. W wersji 500mm możesz też 350mm układać w poprzek.

Choć tutaj zwracam troszkę. Jak nowe umiesz prowadzić samochodu nie wsiadaj na motor. Lepiej autobus sambo rower.

W Atmosie też są radę powiesić. 

Pewne jest to że w Atmosie komora zgazowywania gnije jak mało która choć słyszałem że komora spalania też nie daje ciała. Średnia dla tych kotłów to w okolicach 8 lat. W Niemczech ta marka powoli odchodzi.

No ale. Mówiłem że nie gadam o kotłach bez ekranow w komorze bo to poronione. 

I jeszcze siedziba sortyment zalecanego paliwa. Synod chyba słabiej stoi jeżeli chodzi o szczapy.

Edytowane przez DzonyZerg
Opublikowano

Ty chyba masz jakąś obsesję na punkcie tego Blaze :). Pozdejmuj te ładne obudowy i zobaczysz pewnie brzydko pospawany kocioł z cienkiej blachy. Tak się teraz robi kotły. Wszystko przykrywa się ładną obudową. Zamiast ceramiki krzemionkowej, wypalonej w piecu to producenci dają jakieś odlewy betonowe żaroodporne. 

Opublikowano

Wybacz ale sam zaczynasz...

Bo ty wiesz coś o HG i w ogóle o kotłach. Byś wiedział to by tego tematu nie było.

Byłem na miejscu. Było sporo rozebranych. Iz tego co wiem to zb nieciekawej blachy co Atmos i blachy prawie w całości osłoniętej od korozji że sprawami bez przeciążeń cieplnych.

Beton trzymałem w ręce. Ciężkie kurestwo pół na pół z opiłkami metalu.  Ceramika z drobnych elementów i chyba już v wszystko wiesz co się przecież znasz. Znaczy już napisałeś ile się znasz. 

Widzę że rozbierałes Atmosa, oglądałeś ceramikę i kupujesz go z pełną świeża o tym że co 3 lata kupujesz cała nowa w jednym kawałku.

Ile synod na blachy tutaj akurat nie wiem. Wiem tylko że po 8 latach przeważnie na ok 2mm za komora, o ile na dole sprawę nie puści. Gadałem też z niebieskimi serwisantami i dodawało z Bumaru. Tego nie ma co spawać. W Blaze wszystko wspawasz i jesteś w stanie zrobić to bardzo dobrze 

Czolem expercie.

Ps. Nie masz miejsca na bufor to kup Blaze.. Attack albo Herz za 27k. Nie biaduj z takim szajsem co Niemczech renomy już prawie nie ma. I już mówimy o wersji GSE.

 

 

Opublikowano
48 minut temu, DzonyZerg napisał:

Ps. Nie masz miejsca na bufor to kup Blaze.. Attack albo Herz za 27k. Nie biaduj z takim szajsem co Niemczech renomy już prawie nie ma. I już mówimy o wersji GSE.

Nigdzie nie napisałem, że kupię Atmosa a wręcz, że nie kupię. Na pewno też nie kupię Blaze, bo ten kocioł nie jest wart takich pieniędzy. Więcej w nim bełkotu marketingowego i desingu niż dobrych rozwiązań konstrukcyjnych, inżynierskich imho. Co ten kocioł ma cudownego? Nie ma nic, poza jego największa wadą jaką jest kształt komory załadowczej. 

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, sambor napisał:

O grubości ścianek decyduje norma a nie widzimisię producenta czy wpisy forumowiczów

To czemu w DS Kostrzwy ścianki komory załadowczej płaszcza wodnego miały cienkie blachy? One były cienkie od nowości, bo wystarczyło postukać w wymiennik i w blachę płaszcza. Od nowości płaszcz może miał 1 - 1,5 mm grubości. Chyba, że to jakaś nowa norma, która nie obowiązywała w 2008 roku. 

Edytowane przez emigrant
Opublikowano
18 minut temu, emigrant napisał:

Od nowości płaszcz może miał 1 - 1,5 mm grubości.

Weź mnie nie osłabiaj, piszesz bzdury albo pomyliłeś płaszcz wodny z obudową zewnętrzną ( tą zieloną).

Najlepiej weź suwmiarkę, szlifierkę kątową  i sprawdź .

A tak na serio w tym czasie kotły powinny spełniać wymagania normy 

PN-EN 12809:2002 Kotły grzewcze na paliwa stałe - Nominalna moc cieplna do 50 kW -- Wymagania i badania
A wg tej normy grubości ścianek muszą być podobne jak w obecnej
Wcześniejsze normy np PN-M-34452:1999 - Kotły grzewcze na paliwa stałe z cyklicznym zasypem paliwa -- Wymagania i badania 
nie definiowały grubości ścianek

grubości ścianek wg EN12809 2002.jpg

Opublikowano

@emigrant

A już Cię chciałem przeprosić bo mam męczący dzień. Tesc mi dyktuje jak mam mu spieprzyc na chacie by miał zapieprzone jak chce. No ale trudno, zachowek pod Gliwicami po drodze nie chodzi a później się poprawi;)

Myślenie życzeniowe to bardzo dokładny pomysł na życie.

Idziesz do gminy po dotacje, masz trochę dzieci to do czystego, premia TM, ulga PIT i wtedy nie ma czym myśleć. 

A teraz pomyśl czy ma sens potwierdzić życie trolla czyj mapeta.

@sambor Nie ma sensu bo i tak sprawy puszcza szybciej?

Dzięki za kolejne bardzo cenne dane i informacje.

Opublikowano

 

3 godziny temu, DzonyZerg napisał:

1. "Blaze to inna szkola jazdy. Sprawa serwisu raz dwa się zmieni."

2. "Beton trzymałem w ręce. Ciężkie k*******  pół na pół z opiłkami metalu.  Ceramika z drobnych elementów i chyba już v wszystko wiesz co się przecież znasz. Znaczy już napisałeś ile się znasz. Widzę że rozbierałes Atmosa, oglądałeś ceramikę i kupujesz go z pełną świeża o tym że co 3 lata kupujesz cała nowa w jednym kawałku."

 

1. kolego zanim tak polecasz w ciemno - najpierw TY sam kup przetestuj i POTEM dopiero polecaj lub nie ten kocioł- bo tak naprawde nie wiadomo jak sie w nim pali dopóki nie zapalisz-  w realu może nie być tak pieknie jak w showroomie lub na ulotkach.  Naprawdę odrobinę   pokory prosżę.

2. Po cześci bardzo rozumię kolegę @emigrant  - gdyż palenie drewnem nie jest łatwe  a jak ktoś nie ma miejsca na bufor w kotłowni to naprawdę cieżki temat.  

Dlatego rozumiem jego wątpliwości np do do atmosa który ma dużą komorę załadukową i łątwo ładować dużo niereguralego opału - np szczapy po 40-50cm .   Ja osobiscie nie mam atomosa - ale jak kupowałem mój nowy piec  zasypowy w 2018r długo sledziłem wątki o atmosie - i jedno zapamietałem z opinii użytkowników tego pieca:

-Atmos  z tego co wiem jest cieżko sterowalny przy braku bufora /  i  nie da sie w nim palić na małych mocach,   bez bufora jest możliwe palenie ale tylko w 1 opcji - z lambdomatem  a to koszt  ekstra  ok 2000zł + montaż i też nie ma pewności że taki układ będzie u ciebie dobrze działać.
 - Z wydajnością energetyczną niewiem bo nie mam i nigdy nie widziałem tego pieca na oczy czy jest wydajny czy nie.   

 

Opublikowano
1 godzinę temu, sambor napisał:

Weź mnie nie osłabiaj, piszesz bzdury albo pomyliłeś płaszcz wodny z obudową zewnętrzną ( tą zieloną).

Najlepiej weź suwmiarkę, szlifierkę kątową  i sprawdź .

A tak na serio w tym czasie kotły powinny spełniać wymagania normy 

Szkoda, że użytkowników SDS Ceramików chyba nie ma już na forum to ktoś by potwierdził, że blacha płaszcza wodnego była cienka od nowości. O ile pamiętam ktoś(chyba @fanbiomasy) wspominał w jakimś temacie SDS Ceramika, że blacha płaszcza wodnego w komorze załadowczej jest cienka. Na pewno nie miała 5 mm. Blacha 5 mm to już gruba blacha. 

Co do wycinania szlifierką i sprawdzania to już to robiłem jakieś 3 tygodnie temu. Tylko, że w miejscu dziury - blacha miała grubość 0,2-0,3 mm. 

 

Opublikowano (edytowane)

 

@mikkei

Dlaczego i gdzie ja niby polecam? Wskazuje. Szczególnie że Blaze to kocioł który ma możliwość pracy bez bufora a o to tutaj trollowi chodzi.

Drugi po nim to Attack.

I zawsze wymieniam te kotły. Czemu by miały zle?

Co mam wymieniać? Benkov, Verner? Vigas?... Zdobi Herz za 22 tys netto.

@emigrant

Takiej blachy specjalnie pospawasz. To standard że erozja bierze sporo. Poczytaj nas niemieckim forum jakie blachy na tyle komory mają Atmosy po 8-10 latach pracy.

Taka blacha by nie wytrzymała ani testowego ciśnienia ani temperatury. I nawet ja to wiem.

Skończ trollowac.

Edytowane przez DzonyZerg
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, DzonyZerg napisał:

a o to tutaj trollowi chodzi.

Dobra, starczy tego, *** z mego tematu i każdego innego. Po drugie naucz się poprawnie pisać po polsku i dopiero wtedy wróć na forum.

 

ps. Jest tu jakiś moderator? Tego typa posty powinny być pernametnie usuwane za samą pisownię. Niech najpierw nauczy się pisać. 

Edytowane przez marcin
Proszę nie używać wulgaryzmów

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.