Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup pompy ciepła+montaż paneli fotowoltaicznych


gangsta529

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam prośbę o pomoc w doborze i sensowności poniesienia kosztów przy wymianie pieca i montażu paneli.

Dom 260m2. Aktualnie mam zamontowany przewymiarowany piec na ekogroszek 25kw klasy 4, spalanie zimą na ogrzanie domu+cwu 4.5 tony ekogroszku Skarbek 28Mj ( koszt grzania zimą 5400)

W lecie 160l bojler grzany prądem. Po ustaleniach wstępnych z dwoma firmami pompa ciepła na dom i CWU wyszła by 14 kw w cenie z montażem 22850 (po odliczeniu ulgi środowiskowej). instalacja Paneli fotowoltaicznych 15960 10KW (po odliczeniu ulgi środowiskowej) montaż samemu (tak posiadam uprawnienia do montażu). Zużycie prądu na dzień dzisiejszy wynosi 7540kWh, po usunięciu pieca, grzałki CWU a także paru innych zjadaczy prądu jestem w stanie zejść do zużycia średniego rocznego 5100 kWh. Do całości zakupu musiałbym zakupić nowy zbiornik CWU 250/300l, zawór czterodrożny, sterownik wifi. Czy taka instalacja jest opłacalna? byłbym w stanie założyć na okres letni panele solarne do grzania cwu jeżeli ktoś by mi przytoczył sprawność i koszt takowej instalacji. Chciałbym zapytać również jak obliczyć mniejwięcej zużycie prądu w okresie zimowym prądu na rzecz pompy ciepła+cwu, a także zużycie prądu przez pompę ciepła na rzecz samego CWU w okresie letnim (wiem, że są to wartości przybliżone-posłuży mi to do kalkulacji instalacji solarnej) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tanio nie bedzie na dzien dobry. W linku masz podglad na instalacje 9kWp w twoich okolicach.

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10429#/pv0

Jak widac taka instalacja moze wygenerowac ponad 9500 kWh rocznie. Zuzyjesz realnie z paneli jakies moze 50%. Czyli 4500 kWh. Odbierzesz z sieci brakujace 600. Zostaje 4400 kWh oddane do sieci. Z tego mozesz odebrac 80% czyli jeszcze ok 3520 kWh.

4Tony wegla to jakies 28 tys kWh. Spalone ze sprawnoscia powiedzmy 70% to jakies 19500 kWh zaportrzebowania budynku. Minus 3250 kWh odebrane z sieci daje zapotrzebowanie dla pompy 16250 kWh. Przeliczajac to na wegiel minus sprawnosc kotla zaoszczedzasz jakies 3 Tony wegla plus na pradzie w domu. 

To takie liczenie na kolanie obarczone duzym bledem. Jezeli pompa bedzie ogrzewala grzejniki bilans bedzie bardziej niekorzystny niz w przypadku podlogowki. Pompa bedzie pracowala na nizszym COPie.

Edit. blad, liczone na kolanie. Bedziesz potrzebowal ekwiwalentu 2,3 ton wegla ( prad) a nie oszczednosc. Zaoszczedzisz ponad dwie tony wegla.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj w linku który podałeś jest instalacja 36 paneli po 250 Wp, zestaw który kalkulowałem u siebie 33 panele po 310 Wp, całkowity koszt z wymianą pieca na pompe, panele, przerobienie instalacji ogrzewania to koszt ok. 42 tysiące ( po odliczeniu dopłat), przeliczając na miesiące koszt aktualny rozłożony na cały rok to miesięcznie 335zł prąd+ 450 ekogroszek. Musiałbym jedynie w takim przypadku płacić za przesył/utrzymanie linii miesięcznie. W przypadku kredytu na instalacje spłaciłbym ją w przeciągu 6 lat przepłacając 3300zł i rata byłaby równa wartości prąd+ekogroszek na miesiąc. Potrzebowałbym pomocy w przeliczeniu opłacalności zmiany. Aktualnie z pieca przez 3 zimy nie puszczałem na instalacje wyższej temp. niż 50* na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ja sie nie podejmuje :) Za cienki jestem w uszach :) Tym bardziej nie chcialbym wprowadzac w blad. W linku podalem instalacje przykladowa. O troche mniejszej mocy. Na PV Monitor jest ich wiele gdzie mozna sobie wejsc na kazda z nich i porownac.

Wyoodzi, ze wydajesz na prad i CO 9400 PLN. Ja bym ostroznie liczyl na 50% obnizenie kosztow. W 6 lat to zeby sie zwrocilo to zbyt optymistyczne zalozenie. Predzej 8 moze 9. Nie mozesz liczyc na to, ze cale zapotrzebowanie na prad w domu zapewnisz sobie z PV. Nie biorac juz pod uwage PC. 

Inaczej liczac zapotrzebowanie na CO ( odliczajac sprawnosc kotla) i prad masz pi razy drzwi lacznie 24500 kWh. A wyprodukowac mozesz max 9500. Od tego co oddasz do sieci odejmij jeszcze 20%. Rachunek jest prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wyliczenie średniego użycia pompy ciepła w wybranym przeze mnie modelu na roczne ogrzewanie+CWU w wysokości 6570kWh co przy wszelakich zmianach które jestem w stanie na dzień dzisiejszy dokonać z użytkowaniem prądu w domu dało by średnią roczną 11481 kWh 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Fakt nie wzialem pod uwage innej sprawnosci PC w stosunku do pdajnikowca. Tak to wyglada juz zdecydowanie lepiej. Z tym ze zuzycie pradu dla PC moze byc przy zalozeniu 20° w domu. 

Edit: wszystko masz podane. Wszystko wiesz… Mozesz do wyliczen ktore masz dodac margines bledu. Wiec skad ten watek i watpliwosci? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 15:49, gangsta529 napisał:

Dostałem wyliczenie średniego użycia pompy ciepła w wybranym przeze mnie modelu na roczne ogrzewanie+CWU w wysokości 6570kWh co przy wszelakich zmianach które jestem w stanie na dzień dzisiejszy dokonać z użytkowaniem prądu w domu dało by średnią roczną 11481 kWh 

Te wyliczenia uwzględniają instalację grzejnikową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy audycie zostały wzięte pod uwagę grzejniki i cześć podłogówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne dylematy.

Na + bezobsługowość

Na -

będziesz musiał średnio dopłacać za 2 tyś kwh rocznie, wysoki nakład inwestycyjny, ryzyko uszkodzenia falownika/ pompy ciepła.

Co innego jak masz na pokładzie pompę ciepła, a co innego jak masz pompę ciepła pracującą na wyższych parametrach, fotowoltaikę, solary a jeszcze do tego trzeba dopłacić za prąd. Spore ryzyko, oszczędności brak, tylko mniej roboty.

Gdybyś się zdecydował to fotowoltaika musi być o mocy 9,9. (wydajność spada w czasie)

W przypadku mniejszej produkcji od zużycia lepsza jest taryfa G12w/G12

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.