Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wpięcie wentylatora wyciągowego w sterownik


maracz

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam wentylator wyciągowy wraz ze swoim sterownikiem który posiada aż 9 biegów, problem mój polega na tym że korzystając z najniższego biegu(ciągu) mam wrażenie że ciąg jest nieco za duży i powoduje zbyt szybkie rozpalenie wsadu w komorze spalania.Dlatego zacząłem usilnie myśleć nad lekkim osłabieniem ciągu wentylatora i wpadłem na pomysł na podpięcie wentylatora pod sterownik kotła który obecnie jest nieużywany a wcześniej sterował wentylatorem nadmuchowym z którego postanowiłem zrezygnować. Jest on o tle lepszy w moim mniemaniu że może płynnie regulować mocą(obrotami) wentylatora w zakresie od 0 do 100%, ale mam wątpliwości czy podpięcie pod inny, niededykowany sterownik przypadkiem nie zaszkodzi wentylatorowi wyciągowemu? Coś mi podpowiada że raczej powinno być wszystko ok. ale w sumie w sprawach elektryki/elektroniki jestem dyletantem i wolałbym żeby ktoś bardziej znający się na rzeczy mógłby ewentualnie mi coś doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia ilości przewodów które dochodzą do wentylatora . Może nie być możliwości podpięcia pod sterownik kotła bo może być inny rodzaj silnika . Jeżeli masz tam jakieś tabliczki znamionowe to sprawdź napięcie i rodzaj zasilania silnika oraz porównaj z parametrami ( zakresem  napięcia ) ze sterownika kotła do dmuchawy .Efekt takiego zabiegu może być niewystarczający bo te silniki zmieniają parametry w niewielkim zakresie a w przypadku wyciągów lepiej sprawdza się połączenie wentylator wyciągowy + mechaniczna przesłona ( sterowana np miarkownikiem ciągu ). Jeśli nie chcesz uszkodzić sterownika to podłączenie wentylatora zawsze przy wyłączonym napięciu sterownika . Silniki to elementy indukcyjne i bardzo łatwo w momencie ich podłączania uszkodzić elektronikę sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Udało mi się odczytać że sterownik do którego chcę podłączyć wyciąg ma napięcie: 230V A/C-50HZ natomiast sam wentylator wyciągowy ma jedynie podane: napięcie zasilania sieci 230V DC oraz napięcie zasilania 230V AC a w instrukcji napisane jest odnośnie instalacji:

"Instalacja elektryczna. Z wentylatora jest wyprowadzony przewód w izolacji silikonowej (o odporności do 250`C i odporny na gazy wylotowe z komina) zakończony puszką przyłączową w której jest listwa zaciskowa (i kondensator). Po przeciwnej stronie wlotu kabla silnika jest wyprowadzony kabel o długości 10 m zakończony wtyczką, który należy podłączyć do regulatora obrotów (regulacja pokrętłem lub sterowanie przyciskami)."  Ten kabel posiada przewód FAZOWY, NEUTRALNY, OCHRONNY i jest zakończony zwykłą wtyczką sieciową.

Ze sterownika do którego chciałbym wpiąć wentylator wyciągowy są dwa wyjścia zasilania, do jednego mam wpiętą pompę obiegową a drugie zasilało niegdyś dmuchawę a obecnie jest wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęciem będzie problem, bo ten silnik jest bardzo szczelnie obudowany osłonami i nawet chociażbym jakoś się wdrapał na dach to nie odważyłbym się tam tego rozkręcać i jeszcze po ciemku.

Wentylator wygląda tak: http://www.wentylator-kominowy.mh1.pl/

A tak sterownik dedykowany do niego: http://www.wentylator-kominowy.mh1.pl/akcesoria.php

Poprzednio zapomniałem dodać że jest też niezgodność wtyczek. Ze sterownika kotła pod który chcę podpiąć wyciąg wyjścia do zasilania pompy oraz dmuchawy są tego typu: https://pl.rs-online.com/web/p/zlacza-iec/5392168/

Wyciąg ma natomiast zwykłą wtyczkę. Zrobiłem już sobie przejściówkę i mógłbym podpiąć wyciąg po sterownik, ale na razie zbieram informację na ten temat żeby nie zrobić sobie kuku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie jestem elektrykiem, to 100% gwarancji dać nie mogę ale powinno działać. Wtyczka od sterownika to to samo co gniazdko z uziemieniem( bolcem). Problem może być z tym, że wiatrak tego wyciągu jest dość ciężki i na małych obrotach silnik może się po prostu przegrzać i spalić. Dlatego pewnie producent sam ustalił minimalne bezpieczne dla niego obroty. Jak sam je zmniejszysz może być różnie. Pytanie jaki masz komin, że musiałeś się ratować tym wynalazkiem. Może przyczyna jest gdzie indziej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dedykowany sterownik wyciągu też moduluje obrotami wirnika, po zbliżeniu się do zadanej temperatury spalin wentylator mocno zwalnia obroty a po jej osiągnięciu wyłącza się, ale ja z tego nie korzystam wolę jak wyciąg chodzi stale bez zwalniania, wyłączania i ponownego włączenia kiedy temp spadnie poniżej zadanej.

A komin mam niski i jeszcze poniżej kalenicy= bardzo słaby ciąg naturalny i musiałem się ratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak po wstępnej analizie porównawczej dmuchawa &rzeczony wyciąg . Wydajność wyciągu jest ponad dwukrotnie większa od dmuchawy więc może być problem z dostrojeniem obrotów - przeciąg w kotle  . Moc elektryczna jest zbliżona do dmuchawy wiec sterownik nie powinien się uszkodzić , napięcia zasilania takie same -przemienne 230 V 50 Hz. Próbuj - tylko podłączaj bez napięcia z wyłączonym sterownikiem i nie pomyl przewodów bo będzie dym ze sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem próbnie wyciąg pod niededykowany sterownik kotła, wydaje się że wszystko jest ok.

Po ustawieniu na sterowniku 5% mocy, obroty wyciągu są na tyle małe że ciąg jest zauważalnie niższy niż ten z dedykowanego sterownika wentylatora wyciągowego i oto mi chodziło.

Niestety w między czasie wystąpił inny problem, ale to już w innym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Jeśli masz możliwość, to wejdź na dach i posłuchaj jak wentylator startuje na zimno. Bo tak jak wcześniej pisałem obrotów nie można zmniejszać dowolnie. A jeszcze spytam, jak wygląda sytuacja, gdy np. śnieg zawieje, czy zalepi łopatki wentylatora, gdy w kotle akurat się nie pali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jakaś doza niepewności czy wyciąg nie ulegnie zniszczeniu przy dłuższym używaniu jest we mnie. Dlatego na razie nie używam go w nowej konfiguracji, tym nie mniej wyciąg działa, z tym że nie tak bezgłośnie jak na dedykowanym sterowniku, słychać rytmiczny przydźwięk który jednak jest taki sam jaki zawsze słyszałem kiedy sterownik kotła sterował jeszcze dmuchawą.

Co do zapychania wyciągu przez śnieg, na razie nie zauważyłem żadnych problemów. Problem miałem natomiast niedawno kiedy była awaria i zabrakło prądu, kocioł zaczął wtedy dymić jak parowóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej zamiast zmniejszać obroty sterownikiem, to wpuść trochę lewego powietrza w komin np. przez minimalne rozszczelnienie wyczystki. Coś jak RCK. Miałem kiedyś dmuchawę ze sterownikiem i podłączałem pod ten sterownik także wyciąg. Żadnych pogłosów nie było. Być może mój sterownik miał jakieś inne, lepsze rozwiązanie sterowaniem obrotów ? Szkoda by było spalić silnik wyciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh! Dokładnie pomyślałem o tym samym, to znaczy o lewym powietrzu i tym samym osłabieniem ciągu. No ale właśnie muszę chyba zrewidować swoje pomysły ponieważ w minionym tygodniu zauważyłem wykwity na kominie, na razie są to malutkie plamki ale wiem że jest to początek problemu i muszę zmienić sposób palenia. Na razie zwiększyłem ciąg i temperatura spalin wzrosła o 30*, nie wiem czy to jest najlepszy pomysł, bo teraz mam w kotle prawdziwe tornado.

Orientujesz się może która z poniższych opcji będzie teoretycznie lepsza dla osiągnięcia wyższej temp spalin:

Niższy ciąg+większe uchylenie klapki PP czy wyższy ciąg+ prawie całkowicie przymknięta klapka PP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej opcja z wyższym ciągiem, plus dodanie odrobiny lewego powietrza. Ponoć zmniejsza to zawilgocenie komina. Ale głowy nie dam. Taką wersję zasłyszałem od gościa, któremu kocioł zalewał komin a po rozszczelnieniu wyczystki problemy ustąpiły. Wydaje się mało logiczne ale kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.