Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prąd. Zmiana taryfy a realne koszty.


der

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam G11. Jestem prosumentem. Ale prądu wystarcza mi wyłącznie na potrzeby domowe wraz C.W.U grzanym grzałką przez pół roku.

Chcę przejść na ogrzewanie prądem.

Tak, wiem, nie opłaca się prosumentom przechodzić na jakąkolwiek odmianę G12. Mi również by to się nie opłacało, jeśli nie zużywałbym więcej prądu. Tyle, że chcę przejść na ogrzewanie elektryczne (choćby PC z buforem, a może sam bufor i grzałki ? ale to już nie istotne, bo nie o tym wątek) i takie oto mam pytanie.

 

Czy jest tu ktokolwiek, kto przechodził w Energa z G11 na G12, G12w G12r w przeciągu kilku ostatnich okresów rozliczeniowych ?

Tak, wiem, że cennik jest na stronie Energa, ale tam jest tylko cena za prąd, a kwiatki zawsze pojawiają się w dodatkach. I o nie właśnie pytam.

Czy mógłby upublicznić różnice w rachunkach, nie interesują mnie kwoty ani ilość zużycia, interesuje mnie średni przelicznik za kWh uwzględniając wszelkie koszty, czyli kwota brutto podzielona przez zużycie dla danej taryfy. Tak, wiem, że średnia kwota zależy od zużycia, ale taryfy na G12 nie zmienia raczej nikt, kto zużycie ma symboliczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz do roku możesz zmieniać taryfę ustawowo.

Co do opłat nie ma zbyt wielkiej różnicy, najważniejsze jest to czy będziesz w stanie zużywać około 3/4 energii w taryfach nocnych bo inaczej nie będziesz zbyt wiele oszczędzał.

Możesz zrobić sobie eksperyment jak będziesz miał wolny dzień np w weekend mierz ile kWh zużywasz w przedziałach noc dzień to da ci mniej więcej rozeznanie.

W zwykłym domu raczej ciężko liczyć na większe zużycie w ciągu nocy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12w to kozak oferta.

Pomijając godziny w tygodniu to od piątku 22:00 do poniedziałki 6:00 mamy tani prąd. Jak ktoś może/potrafi używać zmywarki/pralki/CwU w tanich godzinach (programatory koszyka grosze) to naprawdę to sie.oplaca.

Przy zmianie taryfy trzeba uważać, że y nie wpechneli jakiś opłat handlowych/ubezpieczeń i innych garnków....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata abonamentowa

sieciowa stała

sieciowa zmienna

jakościowa

kogeneracyjna przejściowa

mocowa

O to pytam. Czy po zmianie taryfy wartości tych pozycji się zmieniły ? Czy może zostały rozdzielone na dwie strefy ?

Czy doszła jakaś dodatkowa pozycja ze względu na drugą strefę ?

 

Z zmianą nawyków sobie jakoś poradzę, najtrudniej będzie z obiadem  😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#h3nio Dziękuję za źródło. Zajrzałem na tę stronę i porównałem ze starą ceną i G11 wychodzi podobnie, czyli można się oprzeć się na niej wyliczając hipotetyczne rachunki na podstawie dotychczasowego zużycia.

Na portalu Energa można zrobić symulację dla wybranego okresu, uwzględniając zużycie dla wybranej taryfy podając cenę energii.

Wybrałem losowo 8 różnych miesięcy z ostatnich dwóch lat w okresie letnim i zimowym.

Podstawiłem kwoty przewidziane na nadchodzące podwyżki (te ostatnie, póki co) czyli dla Energa jest to :

G11 0,83

G12 0,94  0,47

G12w 0,98  0,49

G12r 1,01  0,40

I różnice wychodzą bardzo podobnie.  podam na przykładach odpowiednio :za jeden miesiąc w zł:

G11        487   574   318   487   452   380   737   469

G12       430   545   267   430   431   356   694   429

G12W   403   484   258   403   401   332   659   402

G12R     417   530   257   417   418   341    675   409
 

Powyższe potwierdza, że #piastun ma rację i G12w wychodzi najkorzystniej.
Ze względu na to, że G12w daje co prawda weekendy w całości w tańszej strefie, ale na dobę wymaga większych 7 godzinnych okien. G12r te okna ma zmniejszone do 6 godzin co poprawiłoby komfort użytkowania. Gdybym prąd zużywał jak dotychczas i nie miał PV, w tej sytuacji bezdyskusyjnie G12w wygrywa. Gdybym pozostał przy węglu, rok by mi się jak poprzednie bilansował i dylematu by nie było. Natomiast mam zamiar zacząć zużywać więcej prądu do ogrzewania, przez co wirtualny magazyn szybko stopnieje i będzie trzeba płacić. Powyższe wyliczenia potwierdzają, że nie mam się nad czym zastanawiać i zmienić taryfę, na pewno na tym nie stracę. Pozostaje zachować czujność czekisty i nie dać się złapać na haczyki.

 

edit

Zrobiłem też porównanie dla różnych taryf za zużycie w przeciągu całego poprzedniego roku.
Oczywiście nie jest to pełne zużycie, bo część z PV była konsumowana na bieżąco, a i ceny są policzone po "nowemu" ale jakiś obraz jest i tak:

G11   4525

G12   4116

G12w   3848

G12r   3977

Edytowane przez der
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać z powyższych wyliczeń, to nie zmieniając nawyków kiedy już magazyn wirtualny wyczerpię, prawdopodobnie i tak będę płacił mniej niż w G11.

To są wyliczenia z realnego zużycia w przeszłości, kiedy w żaden sposób nie próbowałem ograniczać zużycia w droższych godzinach. Każdy może mieć inne. Natomiast jest to zużycie w okresie pandemii, kilkuosobowej rodziny w domu jednorodzinnym kiedy zużycie w trakcie dnia w wielu domach było wyższe niż dotychczas. Teraz pozostaje się skupić na zużyciu energii na grzanie CO/CWU tak by wychodziło głównie w tańszej taryfie. G12r daje trochę większe pole manewru kosztem weekendów. Mój dom niestety nie wie kiedy jest niedziela, ciepło w nim chciałoby być cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2022 o 10:20, der napisał:

Teraz pozostaje się skupić na zużyciu energii na grzanie CO/CWU tak by wychodziło głównie w tańszej taryfie

Tyle że sezon grzewczy masz pół roku. A taki telewizor na okrągło...

Też się kiedyś przymierzałem do takiej zmiany i mi przeszło. Być może wrócę do tematu, będę obserwować 😶

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor- bo większość używa pompy całą dobę jakby miał duży bufor to może na G12 jeszcze by coś zdziałał.

W G11 masz tańszy prąd w ciągu dnia niż w G12 więc musisz w G12 zużywać Dużo więcej w nocnej żeby wyjść na plus.

Der - powiedz mi jak liczyłeś ilości w G12 w strefie noc i dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy jest zwykle chłodniej i przy pompie COP będzie niższy, a zapotrzebowanie na ciepło wyższe. Czy ta różnica zje oszczędności w tańszej taryfie?

Grzanie pompą bufora? - słabo to widzę jeśli chodzi o ekonomię 

W miesiącach letnich grzania nie będzie, a tańsza w nocy taryfa pozostanie. 

Puszczanie pralki na noc trochę nie komfortowo - no chyba bez wirowania.  

Ale jak ktoś nie sprawdzi to się nie dowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W nocy chlodniej i pogodowka wyliczy wyzsza temperature zasilania. Lepiej bazowac na sredniej dobowej o ile budynek ma akumulacje ciepla na 12/24h oraz G11

2. Pralki, suszarki, zmywarki itd. od zawsze u mnie wykorzystuje timer do pracy w nocy. Tu nie ma nic dziwnego i jest ok i taniej wiec G12

3. Bufor przy PC sluzy tylko do defrostu i stabilizacji temperatury i taktowania przy on/off. Nie „magazynujemy” ciepla.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie vs taryfy liczyłem na podstawie realnych zapisanych odczytów w profilu klienta Energa. 

Losowe miesiące lato/zima  z ostatnich dwóch lat. 

Wybierając dowolny okres można zasymulować koszty podając cenę i wybierając taryfę. Strona sama sobie przelicza godziny i koszt. 

Jestem tydzień po zmianie taryfy. Paskudny zachmurzony tydzień, więc PV słabo działa. Używamy jak zawsze to co zawsze. G12R. Stosunek pobranej w obu strefach ok 55 do 45. Z licznika i kosztów wychodzi jak z poprzednich wyliczeń. To jest około 15% na korzyść obecnej taryfy. Zastrzegłem sobie oczywiście czystą taryfę. Zlecenie przez chat. By zrobić to przez formularz, trzeba magicznego linka do strony, bo inaczej tylko te "promocyjne". To tylko suche cyfry, sprawdzone z ciekawości bo i tak będę miał pustą fakturę z racji nadprodukcji. Nadzieja na to, że nie zaskoczą mnie jakimiś dodatkowymi kosztami do rachunku z racji zmiany taryfy. 

Jeszcze jedna ważna wiadomość dla przypomnienia. Mam PV. Stąd moje zużycie jest przekłamane z racji bierzącej konsumpcji z produkcji. Ale będąc tego świadomym sprawdzałem również miesiące zimowe z produkcją niemal zerową.

Czyli nawet uwzględniając późniejsze ogrzewanie, od około połowy marca do może początku grudnia nie muszę prać w nocy, gotować nad ranem i prasować przed północą. Bo nadprodukcja a potem magazym wirtualny zaspokoi moje bierzące potrzeby. Chyba, że pogoda niedopisze. 

Pozostają jakieś 3 - 3.5 miesiąca, w trakcie którego będzie warto optymalizować koszty. I po to to wszystko. 

Zoptymalizowałem koszty, teraz czas na optymalizację zużycia. Pozbycie się c.w.u. z grzałki, sterowanie obiegówką, no i ogrzewanie. 

 

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Der - przyznam że nie myślałem nad taką mieszanką jak PV i G12 i przyznam że ma to sens.

Jeśli w dzień pv będzie wyrabiało na zapotrzebowanie domu to może się okazać że G12 jest niezłym pomysłem, nie zapominajmy że wiekszość instalacji PV jest przewymiarowane więc i tak mają naddatek w stosunku do zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również zostało 300kW z zeszłego sezonu, ale to se ne vrati. 

Nadprodukcja za dnia, potrącanie tej nadprodukcji w nocy... 

Niektórzy robią z tego problem. Bo naprodukowali w droższej, a Energa im to potrąci od tańszej. Dla kogoś kto przeżył ponad 20 lat z G11 wydaje się to być logiczne, bo co komu winna Energa, że wyprodukowałem w droższej a potrzebuję w tańszej? Przecież nie zabraniają zrobić na odwrót. Jak ktoś ma zdolność wytwarzania energii ze światła księżycowego, droga wolna. 

Dla mnie kW to kW. Produkując prąd bardziej opłaca mi się go zużywać w chwili produkcji, bo później będę miał go 20% mniej. Zatem, póki słońce wysoko na niebie straty ze zmiany nie odczuję. Potem nadal nie odczuję przez jakiś czas bo pójdzie z magazynu. Dopiero w najbardziej energochłonnym okresie będzie czas na na sugerowanie się zegarkiem. 

Miała być pompa ciepła, ale z cenami z montażem ich całkowicie porąbało. Na dotacje się nie łapie, zatem zdecydowałem, że zamiast wydawać 36 tyś na grzanie, wydam 17 na grzanie i chłodzenie, czyli domontuję do obecnych trzech dodatkowe 4 jednostki wewnętrzne klimy, przepraszam pomp ciepła powietrze powietrze 🙂

CWU obskoczę używką pompy ciepła do wody, bo i tak mam bojler już leciwy, czekać dnia. A takich pomp kilkuletnich jest trochę na sprzedaż bo naiwnym ludziom instalatorzy nowe zbiorniki w ofercie wciskają, bo przecież dotacja, no co im zależy.

Plan jest taki, że w ciągu dnia, powiedzmy od 10 do 19 grzanie klimatyzatorami. W tym 3 godziny w taniej taryfie. A od 22 do 7 grzanie foliami w podłodze w drugiej taryfie.  Bo takowe mam. 

Plan może ulec lekkim zmianom, gdyż co raz bardziej dojrzewam do wykonania pompy ciepła z nowego klimatyzatora. Mam czas, umiejętności, jeszcze tylko ochota musi wezbrać. Wydatek 3.5 tyś zł na nowego splita 8kW grzejnej z inverterem i EEV jest niezwykle kusząca. Na trzaskające mrozy nie wystarczy, ale nie takie będzie jej zadanie, by solo wtedy pracować. Być może wyręczy maty odciążając przy okazji małą pompę cwu. 

Tak czy siak postanowione. Piec na ekogroszek jeszcze zostanie, ale kolejny sezon grzewczy mam zamiar przepękać na prądzie. 

No i wyszedł kolejny elaborat. Czy ja kiedyś nauczę się pisać zwięźle? 

Jak nie zapomnę, obiecuję tu zajrzeć za rok. Zdać relację jak kosztowo to wyszło.

Howgh

 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj z wyprzedaży stary model haier tundra  albo heiko 7kW. Z wifi 500zł droższe heiko brisa. 700zł droższy haier tayga.  Linków nie wklejam bo admini mocno przeczuleni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, der napisał:

Linków nie wklejam bo admini mocno przeczuleni. 

??? Pierwsze słyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.