Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Kotłem Defro Sigma E 16Kw


Jezi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z kotłem DEFRO SIGMA E 16kW. Dokładnie chodzi tu o spalanie. Ogrzewam w tym momencie dom gdzie do ogrzania juz po podłogach jest 220 m2, ale grzeje w środku tylko na 15 stopni bo dom jest w trakcie wykańczania. Dom nie ma jeszcze ocieplenia bo niestety pyła brzydka jesień i ekipa nie zdązyła juz do mnie przyjść. Załączyłem piec 3 dni temu w domu było jakieś 7-8 stopni, dom dogzał sie do 15 stopni bez wiekszych problemów ale co zastanawiajace ostatniej doby gdy mial za zadanie juz tylko podtrzymywac tą temperaturę (mam regulator pokojowy) łyknął mi w 20h jakieś 30kg groszku. Pozatym w piecu ogromne spieki, zrobił mi sie jeden nawet taki który sie zaklinował miedzy palnikiem a deflektorem i podajnik nie mógł dalej pracować. Moja instalacja to 110m2 podłogówki i 110m2 grzane kaloryferami w kotłowni mam zawór 4D z siłownikiem i jak juz wczesniej pisałem regulator pokojowy do trzymania zadanej temperatury w pokoju. W tej chwili działam na PID, spalanie wydaje mi sie sporo za duże jak na te warunki pogodowe i temperature jaka chce osiagnąć w pomieszczeniach. Bardzo prosze o pomoc i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zdążyłem przeczytać na tym forum tak właśnie działą pid w sigmie, spalanie ekogroszku na wysokim poziomie. Musisz przejść w tryb ręczny i wyczuć kocioł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce zabardzo działać na ręcznych nastawach, wole w menu serwisowym pozmieniać trochę ustawinia PID tylko potrzebuję pomocy kogoś doświadczonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia PID w menu serwisowym na

 

Min podawanie 1s

Max podawanie 6s

Min przerwa w podawaniu 42s

Max przerwa w podawaniu 150s

 

Nadmuch tak jak było fabrycznie

 

Zadana na kotle 60 stopni

Zadana zaworu 44stopnie

 

Spalanie spadło o około 10kg. Wydaje mi się że piec nie pracuje nadal stabilnie (wykres poniżej) i martwi mnie jeszcze niska temperatura powrotu bo przewaznie jest 30 stopni i czasem dochodzi na krótko do 35. Mam wyłączoną ochrone powrotu, może bedzie lepiej jak ją załacze ? A jesli tak to na jaką temperaturę proponujecie ?

post-76690-0-99733400-1514813947_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł powinien utrzymywać min  temp około 50 stopni. Włącz ochronę powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką minimalną temperaturę na powrocie mu zadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na 45-50 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej pisze ...ochrone powrotu ustaw na min 50 °C ...A masz załączoną pogodówke? Jeśli tak to podnieś trochę krzywą grzewczą . Minimalna temp.zadana kotła ustaw na 65° . Trochę długa max. przerwa podawania 150s , ustaw na 65s.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że mam jakiś problem z zaworem 4D. Na kotle mam zadaną 60 stopni a przy całkowicie otwartym zaworze temperatura za zaworem 45-48, gdzie ucieka te kilkanascie stopni na tak krótkim odcinku ? A z drugiej strony gdy w domu zostanie osiagnięta temperatura zadana zawór przymyka sie na 5% więc 95% ciepłej wody znowu powinno wracać do kotła i powrót powinien być zblizony do temperatury zadanej na piecu a u mnie dalej jest w okolicach 30 stopni. O co chodzi  bo ja tego nie rozumiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie byc gołosłownym wstawiam zdjęcie ekranu. Jak widzicie zawór otwarty tylko na 27 procent a temperatura powrotu 27 stopni.

 

 

post-76690-0-38042300-1514889991_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezi, podeślij zdjęcia jak masz podłączony ten zawór 4D jak możesz . Bo to jest niemożliwe...coś jest nie tak.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

post-76690-0-90583300-1514890442_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jezi, podeślij zdjęcia jak masz podłączony ten zawór 4D jak możesz . Bo to jest niemożliwe...coś jest nie tak.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Chociaż zdjęcie kiepskiej jakości i nie widać dokładnie skali na siłowniku, to wydaje mi się że masz ten zawór źle wpiety , odwrotnie i do tego jeszcze grawitacja nie do końca prawidłowo zrobiona bo bezpośrednio z zaworu 4D a powinno być bezpośrednio z kotła . Dokładnie to byłoby widać od tylu tego Twojego zaworu. Zobacz na zdjęcie poniżej i porównaj jak jest u Ciebie. I tu może być problem że on nie działa prawidłowo. 5e948a29231d8b511488487cb79990b9.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak ma ktoś jeszcze jakis pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie sprawdziłem, ale uściślająć powyższe zdjęcie to wygląda to tak. I jak myslisz źle jest to zamontowane ?

post-76690-0-81114500-1514899843_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak zaznaczyłeś skalę za siłowniku zaworu czyli "0"do lewej do prawej "10" czyli tak jak ja mam zamontowany - zobacz moje zdjęcie w poście wyżej . To jest u Ciebie zamontowany odwrotnie , czyli działa nieprawidłowo. Tam gdzie u Ciebie jest powrót powinno być zasilanie CO , a gdzie zasilanie powinien być wpięty powrotu z instalacji.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest najprawdopodobniej żle ustawiona przegroda w samym zaworze. Trzeba ściągnąć siłownik i pokazać trzpień zaworu.

Nie trzeba nic zmieniać w podłączeniach tylko prawidłowo ustawić sam mieszacz i siłownik!!

Powrót do kotła z 4D z rury PP? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest tak jak zaznaczyłeś skalę za siłowniku zaworu czyli "0"do lewej do prawej "10" czyli tak jak ja mam zamontowany - zobacz moje zdjęcie w poście wyżej . To jest u Ciebie zamontowany odwrotnie , czyli działa nieprawidłowo. Tam gdzie u Ciebie jest powrót powinno być zasilanie CO , a gdzie zasilanie powinien być wpięty powrotu z instalacji.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Sam zawór moim zdaniem wpiety jest prawidłowo, porównywałem to z instrukcją zaworu i jest ok (rys. 2b), ale wydaje mi się że coś jest pokręcone z tym siłownikiem. Konkretnie wydaje mi sie że przy nakładaniu siłownika zostało cos przestawione

post-76690-0-93366500-1514901485_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest najprawdopodobniej żle ustawiona przegroda w samym zaworze. Trzeba ściągnąć siłownik i pokazać trzpień zaworu.

Nie trzeba nic zmieniać w podłączeniach tylko prawidłowo ustawić sam mieszacz i siłownik!!

Powrót do kotła z 4D z rury PP? 

A musi być stalowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat w tej chwili jest najmniej istotne.

Zdjęcie trzpienia zaworu po ściągnięciu siłownika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat w tej chwili jest najmniej istotne.

Zdjęcie trzpienia zaworu po ściągnięciu siłownika...

To dam rade zrobic dopiero jutro, ale czy jest możliwy tak zimny powrót przy dobrze zamontowanym zaworze i siłowniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj też, czy są zawory zwrotne za pompami c.o. i c.w.u., bo na zdjęciach ich nie widać.

Zabezpieczenia kotła również nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.