Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

      Wstawiam ten post aby mądrzy ludzie z forumowej społeczności pomogli rozwiązać mój problem. 

Otóż posiadam kocioł na ekogroszek Sas Spark 17 kW z podajnikiem. Hydraulik który montował mi piec zainstalował go z użyciem zaworu 3d. 

Aktualnie pompa cwu musi być cały czas włączona aby dogrzewać powrót więc przynosi to pewne straty ekogroszku oraz prądu. różnica między temperatura wyjścia i powrotu to około 8 stopni.

A teraz pytanie. Czy warto przerobić instalację na zawór 4d, dołożyć łącznik między zaworem a powrotem i pompę kotłową? 

Czy przyniesie to oszczędności i będzie lepsze dla pieca?

W załącznikach zdjęcia IMG_20221030_010117.thumb.jpg.597864e29533df12da6ee9b6c81b365d.jpgIMG_20221030_010112.thumb.jpg.99358f4bbd8dd42b5844c4efeed7b8ca.jpgIMG_20221030_010104.thumb.jpg.a53a637aea430b8dc886ab6389973f39.jpgIMG_20221030_010058.thumb.jpg.3f7f90e2f4103b1cae0d2e54ce08d51e.jpgIMG_20221030_010124.thumb.jpg.07a2405b5603f82dd14b3fdb0ab386ac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d może pracować w 2 trybach: blokowania przepływu lub mieszacza. U ciebie jest jako mieszacz ale zimna woda z instalacji niestety będzie trafiać na powrót. Bez aktywacji pompy cwu nawet na małym biegu lub instalacja pompy kotłowej rozwiąże problem. Zawór 4d też rozwiąże w jakimś stopniu pod warunkiem że przekroje rur będą min takie jak wyjście z kotła pewnie 6/4'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi - 

teraz pytanie. Czy warto przerobić instalację na zawór 4d, dołożyć łącznik między zaworem a powrotem i pompę kotłową? 

Czy przyniesie to oszczędności i będzie lepsze dla pieca?

Odpowiedź brzmi 3 x tak. Schemat dał Sambor w linku do podobnego tematu, prosty i skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Właśnie tak mi się wydawało że przeróbka będzie wskazana. Niestety hydraulik który montował pięć upierał się że sposób w jaki zamontował piec według niego jest  jest dobry bo tak się kiedyś robiło, a na moje uwagi o słabym dogrzaniu powrotu mówił że skoro nie jest zupełnie zimny to jest oki. Czyli szykuje się do przeróbek. Dzięki Panowie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.