Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers Cerapur Smart 24-5c


Krokodyl2215

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w praktyce krzywa nie jest liniowa, tylko im Tzewn nizsza, tym krzywa bardziej stroma, więc jeśli nie dogrzewa poniżej 0 C, to podnosisz końcową, a jeśli przegrzewa powyżej 0  C, obniżasz  początkową. Najlepiej jest, kiedy krzywa jest co najmniej  cztero-,  pięciopunktowa - wtedy dobrze to widać. Przy dwupunktowej masz zawsze prostą linię.

Jeśli w ubiegłym roku się sprawdziła, to zostaw jak była. Im wyższa temperatura, szybciej nagrzejesz, kocioł krócej będzie pracował. Ale ile pozostanie w spoczynku, to już zależy od tego, jak długo zatrzymasz ciepło w domu :)  Tyle o temperaturach medium, bo możesz jeszcze sterować przepływami na rotametrach, ale to już kolejny etap.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dotychczas kocioł i pompa się wyłączały, to na pewno spowoduje, że kocioł będzie pracował dłużej, ale za to modulował na niższej mocy.

Granicą sensowności jest osiągnięcie mocy minimalnej przy której kocioł się wyłączy.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie możecie mi wytłumaczyć o co chodzi. Temperatura zadana pomieszczenia w programie czasowym na 16 stopni a w rzeczywistości pokazuje 15 nie może od paru dni osiągnąć te 16 stopni które ma zadane.

Nie wiem czy dobrze myślę ale może jest to przez to że mam zakręcone po 1 pętli Na parterze i na piętrze. Dołączam parę zdjęć 

20191124_191340.jpg

20191124_191322.jpg

20191124_191244.jpg

20191124_191057.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zakręciłeś pętle to moze miec za niska temperaturę aby dogrzał - krzywa go blokuje. jak chcesz grzac w ten sposób musisz podnieść krzywą żeby wyższą temperatura zastąpić zmniejszoną powierzchnię grzania. a jak dodatkowo spadła temperatura zewnętrzna a krzywa jest niedopracowana to masz 2 przyczyny niedogrzewania pomieszczeń połączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze musisz się na coś zdecydować- Albo grzejesz całą podłogą albo jej częścią. Jeśli wybierzesz drugą opcję będziesz musiał podnieść temperaturę wody - zwyczajnie robisz mniejszy grzejnik i aby uzupełnił straty musisz go mocniej rozgrzać. Do jakiej temperatury podnieść nie wiem. musisz to robic metodą prób i błędów. podniósłbym punkt początkowy o 1-2stC bo jest jeszcze na plusie na zewnatrz i ta strona krzywej chyba będzie mocniej jeszcze oddziaływała, lub możesz tez podnieść punkt końcowy o taka samą wartość. wybierz sobie jedną opcję. zanim zrobisz korektę sprawdź w diagnozie jaką masz temperaturę zadaną i rzeczywistą na zasilaniu i potem sprawdź czy się zmieni po korekcie. Jak się nie podniesie po zwiększeniu początkowego to wróć z nim do poprzedniego poziomu i podnieś końcowy. tylko poczekaj po zmianie chociaż z kwadrans zanim sprawdzać zaczniesz bo musisz dać układowi czas na reakcje 

Ja bym jednak grzał całą powierzchnią podłogi - zwłaszcza że dom nowy i powinno sie wszystko równo wygrzac i wysuszyć a poza tym będzie równiejszy rozkład temperatur. 

Edytowane przez TIMON120777
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas masz wysoki wpływ pomieszczenia - znowu coś tam znieniałeś? - z wcześniejszych zdjęć wychodziło 3K- zmniejsz na 1K- powinien pracowac stabilniej i z niższą temperaturą na zasileniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teres tu problemem jest taktowanie i musi raczej w dół z temperaturami schodzić i upłynnić prace kotła a z tego co sie zdążyłem połapać to im wyżej wpływ budynku się ustawi tym mocniej algorytm dodaje lub odejmuje do temperatur zasilania. jak się myle poprawiaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Cały czas nie mogę osiągnąć temperatury pomieszczenia pętle odkręcone, wpływ pomieszczenia zmieniony na 1K, podniosłem jeszcze punkt początkowy i końcowy i zmieniłem temperaturę zasilania na cw400 na 60stopni i na kotle ustawiłem tyle samo.Nie wiem może to jest spowodowane tym że temperatura zewnętrzna jest wysoka? Może Jeszce doradzicie co zmienić żeby tą temperatura była taka jaka jest żądaną.

Pozdrowionka 

 

20191129_100407.jpg

20191129_100347.jpg

20191129_095709.jpg

20191129_095536.jpg

20191129_095222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodyl

ja się już gubię u Ciebie. Najpierw miałeś 16st i było ok . Potem zakręciłeś pętle żeby schły kleje. teraz chcesz mieć znowu wyższe temperatury- tylko wtedy dom dał się nagrzać a teraz już nie. Czy dobrze to rozumiem?

jeśli nie dogrzewa pomieszczeń to krzywa jest za nisko i trzeba ją skorygować. Jak jest na plusie na dworze to podnosisz dół krzywej z poziomu 22st na 24st . jak nadal będzie za zimno znowu podnosisz. 

pozprawdzaj przepływy we wszystkicj pętlach bo może któraś zakręcona po kładzeniu płytek albo któraś rozkręcona zbyt mocno. przepływy trzeba regulować a przy podłogówce jest to dośc trudne ze względu na jej wielkość. pętle blisko kotła skręcasz te oddalone zwiększasz przepływ. Woda to medium leniwe i jak będzie jej łatwiej krążyć w krótkim obiegu to nie będzie chciała sie na piętro wspinać dopóki jej nie zmusisz, albo przez skręcenie na dole, albo przez zwiększenie mocy pompy. 

temperatura maksymalna to tylko granica dla kotła ale on i tak pilnuje krzywej. cofnij sie do poprzednich postów, tam miałeś oczekiwane 16st tyle że przy innych parametrach krzywej. Wychodzi że była ona lepsza niż ta obecna, było 20/40 a nawet 20/45- sugeruje zacząć od tej strony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON wiem że można się pogubić, ale musisz mi wybaczyć dopiero to wszystko powoli ogarniam dzięki Wam, ale  zmieniłem tylko temperaturę z 16 na 15 tak dla próby. Bo jak.było ustawione na 16 to osiągnął temperaturę 15, 15,5 i koniec i chciałem zobaczyć jak.będzie jak ustawie na 15 i jest to samo czyli 14,14,5. Pętle mam wszędzie odkręcone. Dzisiaj podniosłem krzywą o 2 stopnie do góry. Tak jak radzisz jutro skręce te pętle blisko kotła. Dzięki i Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejrzyj sobie 

 

Dodatkowo zasady regulacji są takie że zaczyna się od otwarcia wszystkich przepływów na maksa a potem skręca się od najkrótszych( wcześniej pisałem chyba nawet tutaj o tych najbliżej kotła ale pomieszałem z kaloryferami- podłoga jest na belce i wszystkie pętle mają taką sama odległość od kotła czyli palnąłem bzdeta). nie oznacza to że musisz się sztywno tej zasady trzymać. nadrzędne tu będzie przegrzewanie lub niedogrzewanie pomieszczeń. U ciebie najpierw musisz zmusić kocioł żeby je ogrzał do oczekiwanej temperatury korygując krzywą. jak dogrzeje pomieszczenie wiodące zrobisz regulację pętli wtedy

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejrzyj wcześniejsze zdjęcia- miałeś wyższe temperatury a jak piszesz mimo tego nie osiągałeś temperatury zadanej- sugeruję od razu przeskoczyć powyżej tego progu. łatwiej będzie potem zrobić mały krok w dół niż kilkanaście drobnych w górę

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.