Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark ekosilver 24kw, z trudem osiąga zadaną temperaturę


Rometer

Rekomendowane odpowiedzi

I jest tak jak podejrzewaliśmy. Podłoga zasilana sprzed 4d. Brak pompy kotlowej. Będziesz miał tak zawsze gdy wystygnie ci podłoga. Zalewanie kotła zimna woda. Rozwiązanie to przeróbka instalacji. Teraz ten zawor nie jest w stanie zapewnić ochrony powrotu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

A przeróbka na czym miałaby polegać ?

No i czy teoretycznie, jak podłoga się w końcu wygrzeje to jest szansa na stabiliazację i podskoczenie temp. powrotu, czy w tym przypadku jest to wogóle niemożliwe ? Podłogówką na dole steruje pokojówka, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie dajmy na to 21* to pompa od podłogówki jest rozłączana.

Edytowane przez Rometer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drabinki i grzejniki pod 4d a podlogi na 3d. Potwierdzam januszostwo.

Nie pierwszy to przypadek.
Tu pytanie ile autor ma kasy na przeróbkę i czy gotowy jest to zrobić raz a porządnie. Jest pare wersji na rozwiązanie tego problemu.
Generalnie chodzi o to aby zapewnić kotłu ciepły tyłek czyli ochronę powrotu. Nie wiem czy nie byłoby najprostszym rozwiązaniem wstawienie zaworu temp 55 st na wyjściu kotła.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to świeżo wybudowany dom, w którym jeszcze nie mieszkam a już kasa na przeróbki... Kasa to już dawno się skończyła ;) Zadzwonię do instalatora niech coś poradzi.

Jeśli macie jeszcze cierpliwość to podsuńcie jakieś możliwe rozwiązania.

Edytowane przez Rometer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pastor ... a mozesz mi podpowiedziec czy zawor 3d na podlodze powinien startowac z pozycji bezpiecznej czyli zamknieteh na podloge przy odpalaniy kotla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem instalatorów, niby instalacja zrobiona w miarę estetycznie, ale technicznie to o kant 4 liter. I ten ocynk. Jak wywaliłeś tyle kasy to na CU już nie starczyło?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem coś takiego i teraz mam jeszcze lepiej (choć wcześniej nie było źle)

Układ CO.jpg

891885229_Schematdodatkowegoobiegu.jpg.045a02e2af2c8982467aa9d346cb08b7.jpg

Pierwszy rysunek jak było, a niżej jak mam teraz. Pompa się uruchamia jak spadnie zadana temp. powrotu. Dobija do zadanej i stop :)

Screenshot_20191127_160222_pl.techsterowniki.emodul.jpg

 

A tu akurat się rozpala

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie jest atv . Ale gdzies wyczytalem ze zawor mieszahacy na podloge powinien byc w pozycj bezpiecznej dla instalacji czyli na 0% i otwierac sie jak spadnie tem na podlodze, to by mi duzo pomoglo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 27.11.2019 o 15:57, gilal napisał:

Ja zrobilem coś takiego i teraz mam jeszcze lepiej (choć wcześniej nie było źle)

Układ CO.jpg

891885229_Schematdodatkowegoobiegu.jpg.045a02e2af2c8982467aa9d346cb08b7.jpg

Pierwszy rysunek jak było, a niżej jak mam teraz. Pompa się uruchamia jak spadnie zadana temp. powrotu. Dobija do zadanej i stop :)

Screenshot_20191127_160222_pl.techsterowniki.emodul.jpg

 

A tu akurat się rozpala

A czy w tym układzie masz pompę ładującą CWU  i pompę z powrotu 4D do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Wiec tak, pompa za mieszaczem (auto adapt), pompa do CWU (danfos bez auto adapt) i pompa na krótkim obiegu (tu też auto adapt, ale idze na stałym)

Z powrotu 4D idzie swobodnie i bez pompy

Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gilal dlaczego proponujesz koledze pompę przewalowa? Ma zawór 4d to najlepszym rozwiązaniem będzie pompa krótkiego biegu (kotlowa) na powrocie z 4d do kotła. Druga sprawa to zasilanie op powinno być osobne. A nie jak teraz ze pompa pcha wodę na zawór mieszajacy termostatyczny a za nim zaciąga pompa podłogowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja coś proponuję? Fotka była już wczesniej zrobiona. U mnie tak jak jest pokazane działa i wszystko w temacie. Pompę mam ustawioną jako kotłową i uruchamia się jak temp. powrotu spadnie poniżej 58° (zaznaczam tak jest u mnie), a zawór 4D pracuje sobie stabilnie.

Przy pompie na powrocie z 4D pompa musi pracować cały czas powyżej progu, a zakres regulacji zaworu jest od razu wyższy (co mi nie pasowało)

Jeszcze raz, u mnie to pracuje ładnie i tak jak chciałem, a Tobie to może się nie podobać (masz prawo), ale to już Twój problem.

Pozdrawiam

Ps. U szwagra też jest podobnie i jest super. Tylko, że on ma jeszcze sporo podłogówki.

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi ze mi się nie podoba, tylko przy twojej pompie pewnie trzeba było dać zz i dodatkowo zawór grzybkowy dla redukcji przepływu. A to są koszta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tak jest na tym moim zdjęciu. Jak kto woli. Mi tak pasowało bo zawór 4D  dawał radę, a ten zabieg jeszcze poprawił ten komfort.

Jak miałem na eko to i tak przeważnie była wysoka temp. kotła i zarazem powrotu. Teraz jak jest pellet i dochodzi histereza to lepiej to wspomóc i częściej kontrolować wysoki powrót

Pozdrawiam :)

 

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobre miejsce ale chciałbym zapytać Was o opinię na temat pomysłu, który przyszedł mi do głowy. Może i od myślenia nad koncepcją instalacji i przeglądania internetu cały dzień przegrzał mi się mózg ale co wy na to,  gdyby wężownicę bojlera cwu wpiąć między ATV a powrót kotła? Uprościło to by instalację, jedna pompa mniej, ATV na 55 stopni czyli tyle ile zadana cwu w sterowniku i jednocześnie ochrona powrotu załatwiona.

Edytowane przez MarioZed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Eee  tam  Zawory 4D  3D  najlepsza ochrona powrotu to taka która się  nie zepsuje ,  sprzęgło hydrauliczne i po kłopocie.

Średnia cena  z  instalacją  to  około  950zł   samo  sprzęgło  można  kupić już za  440zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.