Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe z grzejnikami


mazilo

Rekomendowane odpowiedzi

Przechodząc do odpowietrzania , czy dobrze myśle ?

Kran - źródło wody

Spust- do ścieków 

Od razu uzasadnię , moje myślenie wynika z braku uszkodzenia pompy ( kierunek wody)

CB3075E9-68FF-4154-8716-1004972F20BB.thumb.jpeg.570098fce7cef36d696957738bee7dec.jpeg

Czy zawór mieszający podczas odpowietrzania mam zamknąć ?

Cala resztę odpowietrzania wiem jak wykonać . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym rozmawiałem z instalatorem który stwierdził ze rozdzielacz nie poprawi pracy grzejników a jedynie prace podłogówki . Stwierdził również ,ze jeśli tylko jedna pętla jest nie dogrzana  to raczej jest zapowietrzona . Według niego nie ma sensu wymieniać rozdzielcza dla jednej pętli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podczepię się pod temat. Mam mieszkanie 55m2 - wszędzie jest podłogówka. W przedsionku budynku zdecydowałem się jednak na grzejnik.

Cała instalacja ma być zasilana z kotła kondensacyjnego Termet Ecodens Gold Plus.  Zależy mi na niskiej temperaturze zasilania kotła by skorzystać z kondensacji.

Mam kilka pytań:

1. Czy potrzebuję grupy mieszającej dla takiej małej powierzchni - czy wystarczy pompa z kotła. Co z ograniczeniem temperatury dla podłogówki chyba jednak zawór z głowicą termostatyczną będę musiał mieć.

2. Jak podłączyć ten grzejnik: przewidziałem dla niego osobną pętlę ale jak zacząłem liczyć jego gabaryty to przestaje mi się to podobać. W skrajnym przypadku mogę go przewymiarować 50% ale będzie duży i słabo grzał.

3. Czy można zrobić coś takiego: przed roździelaczem będą 2 trójniki (dopływ i powrót) do którego będzie podłączony bezpośrednio kocioł a w jedną stronę grzejnik a w drugą roździelacz z zaworem termostatycznym.

4. Czy będę potrzebował zawór temostatyczny z kapilarą ? Kiedy go się stosuje ?

5. Czy będę potrzebował bypasa dla grupy mieszającej.

Jak powinna wyglądać taka instalacja zgodna z zasadami sztuki uwzględniając możliwość zastosowania sterowników pokojowych dla poszczególnych obwodów ?

z góry bardzo dziękuję.

M

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

sambor , czy mógłbyś napisać ( podać linki co należy zakupić ) ,co zrobić - tak łopatologicznie . Widzisz , gdyby ci wszyscy fachowcy mieli chęci do przerobienia po partaczach ,to uwierz mi ze tamat już dawno bym zamknął .

Idąc dalej , jak można zauważył podobny partacz był również u codythejack który podłączył się pod temat .

Twoje rozwiązanie na moją wiedzę rozwiązuje problem podłogówki , ale to nie ona jest głównym problemem .

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie 85m2, z czego  60 m2 jest na 7 pętlach ( długości nie znam , ale mała łazienka jedna pętla , mały wiatrołap  i pom.z akwarium również pętla ; salon z kuchnia i przedpokojem 4 pętle ) 

Podłogówka podłączona jest pod nieprawidłowy rozdzielacz ( to jako tako działa ....) natomiast grzejniki są na jednej lini z drabinka od łazienki i podpięte jak na pierwszym foto ( nie do rozdzielacza ) 

Kocioł gazowy . 

Całość wykonania - jak wygodnie ; oczywiście dom .

Grzejnik oczywiście panelowe - mocy nie znam , wymiar -120x60

PROBLEM :

Jak grzeje podłogówka to również grzeją grzejniki -OK

Z racji dłuższej bezwładności podłogówki grzejniki rzadko grzeją przeć co pokoje się wychładzają - :-(

Przeniesienie termostaty ( do pokoi z grzejnikami ) nie rozwiązuje żadnego problemu . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie propozycje prawidłowego rozwiązania były podane na pierwszej stronie tego tematu.

Tu potrzeba prostej przeróbki polegającej na wymianie rozdzielacza podłogówki na rozdzielacz z zaworem 3-D termostatycznym oraz pompą 

W sumie temat identyczny z tym 

Gdzie podałem gotowe rozwiązanie takiego problemu.

Dodatkowo u ciebie problemem jest wysoka moc minimalna kotła - 6kW, przewyższająca max zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Po przeróbce zostaje kwestia regulacji hydraulicznej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli grzanie grzejników rozwiąże tylko wymiana rozdzielcza np:

https://instalhurt.sklep.pl/Rozdzielacz-7-obwodow-z-Grupa-Pompow-Mosiezny-Poma-Wilo-do-Podlogowki

Ten rozdzielacz jest bez bypas.

Troszkę nie kumam co zmieni pompa nadająca napęd wodzie i zawód 3D.

Jeśli termostat jest w salonie to nadal będzie załączał piec kiedy temperatura opadnie w salonie , no chyba ze temperaturę wody  z grzejników będzie wyłapywał sam piec ?

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bypass nie jest potrzebny, jeśli rozdzielacz jest bez listwy i siłowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem :-(

Przepływ a zarazem ciepło na podłogówkę mogę wyregulować na rotametrach natomiast nie rozumiem o jakie listwy chodzi .

Moze jednak lepiej z bypass? bo nigdy nie wiadomo co będzie .

Z podanego przez ciebie linka wnioskuje ze zawór zwrotny na powrocie przy rozdzielaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postaram się sam odpowiedzieć na nurtującą mnie myśl . 
Co się zmieni jeśli wymienię rozdzielacz jak sugerowali np. Sambor itp , moim zdaniem nic .Obecny nie jest prawidłowy i z tym się zgodzę ,ale działa ( choć nie tak jak bym chciał ) .Nowy rozdzielacz ,będzie prawidłowym ,ale nadal grzejniki będą się grzały jeśli załączy się podłogówka . 

Nie rozumiem sensu wymiany rozdzielacza . Nie znam się i prosiłem o pomoc , ale.........

Może grzaniem grzejników będzie sterował sam piec , jeśli wyczuje iż temperatura wody jest za niska ( w co wątpię , ponieważ obecnie tego nie robi )

Zawór 3d ma za zadanie wyłącznie nie dopuścić ,aby wysoka temperatura z grzejników dostała się do podłogówki .

Fachowców wiele ,ale nam niewiedzącym nadal pozostaje być w niewiedzy ,bo FACHOWCY MAJĄ SWÓJ ŚWIAT .....

 

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2019 o 20:36, mazilo napisał:

Posiadam mieszkanie 83m2 ( niestety od dewelopera )w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe (7pentli) , w małych pokojach grzejniki( 3 pokoje )
Rozdzielacz nie posiada pompy a wyłącznie RTL.
Irytuje mnie fakt ,iż w pomieszczeniach w których znajdują się grzejniki nie mogę utrzymać stałej temperatury .
Bardzo szybko się nagrzewają ale jeszcze szybciej wychładzają . Powód oczywisty : podłogówka dłużej oddaje ciepło i dlatego pokoje zdążą się wychłodzić . 

Druga rzecz ,to brak możliwości uzyskania wyższej temperatury w pokojach niż w salonie ( ale to już jak rozwiążemy pierwszy problem) 

Najdluzsza pętla podłogówki jest zazwyczaj najchłodniejsza , albo zapowietrzona ,lub termostat pokojowy zbyt szybko odcina ogrzewanie ( wątpię ,ponieważ przenosiłem go w okolicy chłodnej pętli i wynik podobny )

Czy warto i wymienić rozdzielacz ?
51025B7D-02C7-4E0C-8F35-7655CF794FDD.jpeg.e3878e730d2bf3ccfc03a7a873cff8d3.jpeg
Piec dwu funkcyjny DE Dietrich.

Jeżeli głównie chodzi Ci o komfort, to rozwiązanie jest banalnie proste.

Napiszę to raz, i nie będę się powtarzał:

1. Na grzejniki zakładasz głowice, na których ustawiasz wymagana w danym pomieszczeniu temp.

2. Na linii TA w kotle dajesz mostek.

3. Ustawiasz stałą temp. czynnika (max 55'C), jak najniższą będącą w stanie zapewnić w pokojach z grzejnikami wymagane temp. przy -20'C, ewentualnie ustawiasz KG tak, aby w punkcie -20'C czynnik nie przekroczył 55'C.

4. Wywalasz RTLe i w ich miejsce wstawiasz siłowniki, które sterujesz jakimiś termostatami, byle z PWM. Siłowniki zgrupowane pomieszczenami (tzn. jak w salonie są 3 pętle OP, to wszystkie trzy siłoniki podpinasz pod jeden termostat.

prościej i taniej się nie da zapewnić odpowiedniego komfortu, bo trzeba by od nowa zbudować pół kotłowni - sprzęgło, dwa obiegi, 3D, podwójne sterowanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mistalova , ale ty nadal skupiasz się na podłogówce a nie na grzejnikach . Siłowniki na grzejnikach są . 

Siłowniki  na podłogówce będą ją ogarniać a nie grzejniki  

Jednym słowem to chyba wywalić  grzejniki , skuć posadzkę i dorobić pętle ogrzewania podłogowego :-(

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mistalova napisał:

. Wywalasz RTLe i w ich miejsce wstawiasz siłowniki, które sterujesz jakimiś termostatami,

i dajesz w podłoge 55*C  RTL właśnie ograniczy przepływ widząc temperature czynnika jaki ma ustawiony i to na pewno nie będzie 55*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej to przerobić w sposób następujący :

Pod każdy grzejnik poprowadzić nowe pex , następnie dołożyć  drugi rozdzielacz pod grzejniki i to wszystko jakoś razem spiąć . Będą  wówczas dwa niezależne obiegi  ( podłogówka i grzejniki ) 

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.