Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzywa grzewcza, sterownie pogodowe i pokojowe.


Palaris

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Od niespełna tygodnia jestem posiadaczem kotła pelletowego SKP Bio 16kW firmy Krzaczek, z palnikiem KIPI Rotary i sterownikiem ecomax850P2-C. Kocioł zamontowano w domu z lat 80 ubiegłego wieku, o ogrzewanej powierzchni pomieszczeń około 130 m2, z 5 cm ociepleniem ścian styropianem. W jednym obiegu grzejniki oraz jakieś 4 m2 podłogówki z zaworem rtl. W instalacji zawór 4d z siłownikiem, za nim pompa. Obieg kotła grawitacyjny na rurach 5/4". Poniżej mocno uproszczony schemat, pomijam w nim wszelkie zawory odcinające i zawór zwrotny za pompą oraz zbiornik wyrównawczy puszczony jako pierwsza odnoga bezpośrednio od kotła.

A teraz chciałbym przedstawić swój problem i poprosić o pomoc. Kocioł pracuje w trybie fuzzy logic ze sterowanie pogodowym i panelem pokojowym regulującym temperaturę zadaną mieszacza. Niestety nie potrafię dobrać krzywej grzewczej tak aby system osiągał zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Panel ecoSter touch umieszczony w pokoju na parterze z grzejnikami bez głowic termostatycznych. Zadana temperatura dla pomieszczenia 23,5 oC, histereza 0,2, ani razu jednak w pomieszczeniu nie było więcej jak 22,9 stopnia. W kotle włączona ochrona powrotu ustawiona na 45 stopni z histerezą 2. Krzywa kotła 2,2 przesunięcie równoległe 10 stopni, współczynnik temperatury pokojowej 50. Krzywa mieszacza 1,6 przesuniecie równoległe 10 stopni, współczynnik temperatury pokojowej 50. Przy tych parametrach i temperaturze zewnętrznej 9,6 stopnia, temperatura zadana kotła to 64 stopnie, obiegu 54 stopnie. Czy moglibyście podpowiedzieć jak te parametry ogarnąć? Jakąś metodologię ustawiania bądź proponowane nastawy. Oczywiście jeżeli widzicie jakiś inny błąd również proszę o informację. Z góry dziękuję za pomoc.

Schemat2.jpg.be8045aad988812d0e3818d075b63754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł również, stąd jego krzywa grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolego @polaris wyłącz natychmiast sterowanie pogodowe kotła który ma poj wodną 49 l.

2. Wyłącz sterowanie pogodowe mieszacza jak chcesz osiągnąć 23, 5 stC.

3. wyłącz ochronę powrotu gdyż sterownik w pierwszej kolejności pilnuje temp powrotu a dopiero grzeje CI dom.

4. Podnieś temp zadaną kotła na 70 st. 

5. Ustaw podłógówkę na 37 st

6. Na obieg grzejnikowy na zaworze 4D  daj temp 50 st, na mieszaczu, i zobacz czy w tedy kocioł da radę Ci wytworzyć temp w domu 23,5 st.

Pomijam przy tym ilość spalonego pelletu ale jak ktoś lubi cały czas lato to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma ku temu wielkich przeciwwskazań, to ochronę powrotu akurat wolałby zostawić. Szczególnie, że przy 70 stopniach na piecu nie powinno być problemu z utrzymaniem zarówno temperatury powrotu jak i mieszacza. 

Rozumiem, że mam też odłączyć sterowanie  mieszacza panelem pokojowym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezar76 obserwowałem zachowanie zaworu i temperatury. Jeżeli piec miał temperaturę wyższą od zadanej mieszacza jakieś 15 stopni, zawór stabilizował pracę w kilka minut i później po przekroczeniu histerezy 1,5 przesuwał się o kilka procent. w jedną bądź drugą stronę. Gorzej było w sytuacji gdy różnica spadała do powiedzmy 10 stopni, wtedy zawór gonił w jedną i w drugą, do chwili kiedy piec wyszedł z Nadzoru do pracy i dogrzał się nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ochrona powrotu ustawiona na 45 to takie byle co, ona i tak bedzie powyżej 50 jak dasz temp zadaną kotła 70.

To własnie panel pokojowy pilnuje Twej temp jaka ma być osiągnięta w domu. I jak zostanie już osiągnięta to wyłączy pompę mieszacz się zamknie. Możesz także ustawić by od razu wygasił się palnik, po co pracować jak temp na kotle będzie w tym czasie powiedzmy 68 musi pracować do zadanej i jeszcze o 5 wyżej w FL tak , że już masz  grzanie samego kotła które jest dla mnie bezproduktywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 co do powrotu po części się zgadza, ale przy założeniu że temperatura pieca spadnie poniżej tych 45, to po rozpaleniu kocioł zadba najpierw o siebie.

Wybacz, ale nie za bardzo zrozumiałem drugi akapit. Chodzi Ci o to, żeby ustawić sterowanie pokojowe zarówno na mieszacz jak i na kocioł? A w kotle ustawić wyłączenie palnika i pompy po osiągnięciu zdanej temperatury w pomieszczeniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada. Wylacz przynajmniej na poczatek sterowanie pogodowe kotla, bo nie dojdziesz do ladu. Ustaw kociol na 70° z histereza 10 lub 15 stopni. Nastepnie wylacz ochrone powrotu. Tez na poczatek. Zeby mieszacz  mial jakas stabilna baze do regulacji. przesuniecie rownolegle na zero.

Krzywa grzewcza 1,6 to naprawde jest wysoko. Podobnie jak zadana 23.5 w domu. czymbys nie palil pojdziesz z torbami :)

dlatego zeby ustabilizowac sytuacje ustaw krzywa mieszacza na max 1.2 - 1.4. zadana w domu na 22. wspolczynnik temp pokojowej na 100, histereza pomieszczenia 0,1. sterowanie pokojowe i pogodowe mieszacza  musi pozostac oczywiscie zalaczone. I musisz uzbroic sie w cierpliwosc. Bryla budynku to duzy akumulator i reaguje powoli. A ty swoimi nastawami musisz sie do tego dopasowac. Pospiech jest wzkazany przy lapaniu pchel

Zeby zawor nie latal od prawej do lewej w ustawieniach serwisowych wejdz w mieszacz. zakres proporcjonalnosci ustaw wstepnie na 2. To skok zaworu zalezny od roznicy miedzy temperatura zadana przez pogodowka a obecna za zaworem. a stala okresu calkowania na powiedzmy 200-220. To czas oczekiwania na spadek lub wzrost temp za zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Visitor1230. A czy ustawiać wyłączenie palnik kotła od termostatu, czy niech cały czas kocioł hasa 70°, wygaszenie, zejście poniżej histerezy, rozpalenie i tak w kółko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wlasnie mnie zastanawialo. U siebie mam bufor u dziala to inaczej.Na chwile obecna moze nie odlaczaj palnika od termostatu.  I ustaw w takiej sytuacji histereze  kotla na 15. Jezeli ustabilizujesz obiegi to mozesz zaczac kombinowac lekko i stwierdzic co jest ekonomiczniejsze dla twojego domu.

Jaka pojemnosc wodna ma ten twoj kociol? Masz econeta? Jezeli nie polecam. Pomysl kiedys nad wstawieniem bufora. Kotly w PL roznie sobie radza z praca na modulacji. przy buforze chodzi zawsze na 100% i masz w doopie ze tak powiem ochrony powrotow itd. A Plum to swietne sterowanie. Trzeba to tylko ogarnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. I mozesz dla ekonomi wprowadzic sobie harmonogram CWU. Czyli obnizenie w boilerze na noc i na czas gdy nikogo nie ma w domu np o 5 stopni. Harmonogramu ogrzewania na razie nie wprowadzaj. Utrzymuj stala temp cala dobe. Jak ustabilizujesz system to mozesz sobie kombinowac. Choc ja jestem zdania ze nocne obnizenia to w efekcie koncowym tylko strata opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność wodna to raptem 55 litrów, więc bufora się z tego nie zrobi. A współczynnik temperatury mogę ustawić maksymalnie na 50, tyle pozwala sterownik.

Mam econeta, bez tego było by ciężko. Największym problemem z buforem jest brak miejsca.  W kotłowni stoi kocioł i zbiornik 400l od solarów i więcej już nic tam nie wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Palaris napisał:

Mam econeta, bez tego było by ciężko.

No to wrzuc screena z ukladu zobaczymy co tam sie dzieje :) Masz porownanie ponizej jak u mnie chodza temp. Kociol ma tylko za zadanie doladowac bufor i nic wiecej. Obieg jest sterowany podobnie jak u ciebie, pogodowo i pokojowo.

aaaaaa 111111.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU na tą chwilę daje radę z paneli solarnych, więc jego podgrzewanie powinno się zdarzać raczej sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo. Piec był odłączony przez ecoster i dopiero się rozpalił dlatego taka nistka temperatura kot ła.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieplo tam u ciebie :) u nas juz prawie mroz. Ja mam krzywa grzewcza 1.0 i zobacz co idzie na grzejniki.  Dobrze by bylo podejrzewam w tym ukladzie nie odlaczac kotla od sterownika. Aha i od sterownika nie odlaczaj tez pompy. Bo uklad stanie sie niestabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niż Jarosław jeszcze mocno w zachodnią Lubelszczyznę nie uderzył ;) Na tą chwilę ustawiłem krzywą mieszacza na 1.4, przesunięcie równoległe 0, współczynnik temperatury 50 i histerezę 0,1. Kocioł na 70, histereza 15. Zastanawiam się czy przy tak dużej histerezie zostawiać w ogóle tryb Nadzoru, czy od razu pozwolić mu i się wygasić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Do tej pory przy histerezie 5 stopni udało mi się tak ustawić nadzór, że piec w ogóle się nie wygaszał tylko po jakiś 40 minutach pracy na nadzorze temperatura spadała na tyle, że przechodził z powrotem w pracę, ale tutaj to się już na pewno nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki wielkie za poświęcony czas. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małej pojemności wodnej kotła sterowanie pogodowe mieszaczem to średni pomysł. Palnik musiałby pracować cały czas, co raczej ekonomiczne nie będzie a Kipi na modulacji na małych mocach mistrzem nie jest. W innym przypadku będzie się wygaszal, żeby za chwilę odpalić się znowu

Możnaby spróbować, tak jak pisał @robin60, sterować kotłem od termostatu pokojowego, ale wtedy do przeróbki nadaje się obwód kotłowy. Tylko wtedy ten, który zamontował sam 4d na 2 obwodach (grzejniki i podłogówka) powinien wisieć za jaja. Przy włączonej ochronie powrotu, w momencie rozgrzewania instalacji po dłuższym postoju, mieszacz będzie głupiał , kocioł będzie pracował niestabilnie a i tak będzie zalewała go zimna woda z układu CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.