Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logamax Plus - jaka krzywa grzewcza?


pudz1988

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

A... Przy "temperaturze zewnętrznej" to w ogóle powinien grzać cały czas. Raczej trzeba dochodzić, dlaczego się wyłącza...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrze dobranej krzywej, powinien modulowac tak by chodzić na minimum jak najdłużej. Chyba że ma dużą moc do zapotrzebowania. Wtedy taktuje. Jesli Cię ta sytuacja denerwuje, przełącz z zewnętrznej na pokojową i powinno być jak oczekujesz. Powinna być taka opcja. W sezonie dopiero wszystko będzie bardziej możliwe do wyregulowania. Tak sądzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę krzywa grzewcza mam ustawiona na "oko" bo piec mam dopiero 1mc. No i moc też jest ustawiona na 70%(moc pieca 4.9-30kW).przyjda pierwsze przymroski to będę róbował ustawiać moc i krzywą. Mam już przełączona na pokojową. Dzięki za odp

Pozdrawiam

Edytowane przez pudz1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że przy krzywej grzewczej masz coś takiego jak wpływ pomieszczenia. Czym niższa jego wartość, tym mniejszy wpływ temperatury pomieszczenia na pracę kotła. Ja mam wyłączony wpływ pomieszczenia i sterownik jest nijako ślepy na temperaturę wewnętrzną. Po prostu grzeje jak go ustawię. A samymi ustawieniami temperatury obniżam lub podnoszę krzywą, temperaturą maksymalną zasilania wypłaszczam lub zaostrzam krzywą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wczoraj ustawiłem wplyw pomieszczenia na 8 i zobaczę jak to dzisiaj będzie wyglądać. Ale wydaje mi się że piec już mniej przegrzewa. Wcześniej przegrzewał o jakiś 1*C. Nie wiem czy temp na zewnątrz jest dobra do zabawy z krzywa. Może jak przyda niższe temp to będzie łatwiej skorygować ustawienia.zobacze jak to dzisiaj będzie, najwyżej zmienię na temp. z pomieszczenia 

Masz podłogówkę czy grzejniki.? 

Bo ja  mam grzejniki i na piecu max. temp. zasilania mam na 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam grzejniki, zasilanie max też na 55°C. Ogólnie ze sterowaniem wg temp pomieszczenia jest ten problem, że ciężko znaleźć optymalne pomieszczenie. Dałem do kuchni, to przy gotowaniu sterownik wyłączał kocioł i w domu zimno. Dałem do przedpokoju, to było fajnie. Ale przyszedł wieczór, wszyscy drzwi do pokoi pozamykali, w przedpokoju się wychłodziło i kocioł mielił ile tylko mógł a żądanej nie osiągał. Mimo wszystko warto się wysilić i ustawić krzywą grzewczą. To naprawdę się opłaca. Chociażby dla komfortu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna temperatura zewnętrzna, to taka przy której  kocioł ma grzać z maksymalną temperaturą, w Twoim przypadku jest to 55 stopni. To jest temperatura przypisana do konkretnego regionu, w moim przypadku to -22 stopnie. Typ budynku daj średni. Kotły gazowe mają dużą modulację między minimalną a maksymalną mocą, mój GB 062 zaczyna ładnie pracować poniżej zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko bo nie miałem wczęściej pieca z czujnikiem zewnetrzym i chciałbym się dowiedzieć czy trzeba korygować krzywa grzewcza np. W czasie takiej pogody jak teraz i w czasie zimy?

Bo trochę tych piecu nie rozumiem. Ustawione mam 22.5 dzień i 22 noc. Piec grzeje mi np do 22.8 i się wyłącza. Temperatura spadnie np do 22.6 i znowu się załącza. Czemu piec nie koryguje temp tak żeby grzał ciągle tylko taktuje. K. Grzewcza obniżyłem już do 35/55 i widzę że dalej robi to samo. Może mi ktoś to wytłumaczyć w piare prosto i zrozumiałe 😋

I co zrobić żeby temp powrotu była jak najniższa.? 

Czy po prostu dać sobie spokój i czekać do niższych temp? 

Edytowane przez pudz1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec będzie taktował bo jest ciepło a jego moc minimalna jest za duża jak na obecne zapotrzebowanie. Nie ma odbioru ciepła i się wyłącza. 

Prawidłowo dobrana krzywa grzewcza jest jak tabela palacza, czyli bez ingerencji z zewnątrz sterownik wie jaką temperaturę ma dać by było Ci ciepło. Ale z tego co zauważyłem, nie ma jednej uniwersalnej krzywej dla -10°C i +10°C więc trzeba ją troszkę modyfikować. 

Z temperaturą powrotu nic nie zrobisz. Po prostu, czym jest chłodniej, tym zapotrzebowanie na ciepło rośnie, jest jego lepszy odbiór więc powrót jest chłodniejszy. Gdy jest zbyt ciepły, sterownik to czyta jako brak odbioru i wyłącza kocioł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Od  miesiąca użytkuję Buderus GB072-24 + RC200 . Monitoruję zużycie gazu z podobnym budynkiem

po sąsiedzku  odczytują zużycie gazu mojego i drugiego budynku. Budynki różnej wielkości lecz  o zbliżonym ociepleniu. Dotychczas zużycie gazu w przeliczeniu na  1m2  było podobne. Poczytałem w necie o taktowaniu ekonomicznej pracy kotła i  dokonałem korekty mocy pracy kotła z pierwotnie wprowadzonej wartości 24 KW do 8 Kw  to samo z mocą na CW. Ku mojemu zaskoczeniu kocioł  nie przestał taktować   a zwiększyło  się znacznie zużycie gazu . Czy  ktoś ma jakiś pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wytłumaczyć taką sytuację 

Temp zadana 35

Temp rzeczywista 42

Powrót 33

Piec się wyłącza bo przekracza 6*

Ale czemu zamiast się  wyłączać nie schodzi z mocą z 17 na 14%(min) i na takiej mocy sobie chodzi 

Wczoraj miałem przez takie cos 40 startów palnika 

Edytowane przez pudz1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.