Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawiew-wywiew kotłowni


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W mojej kotłowni, która jest w osobnym pomieszczeniu na parterze mam kanał wentylacyjny kominowy. Brak w niej nawiewu. Przymierzam się do wykonania takiego nawiewu(w chwili obecnej taką rolę pełnią otwarte drzwi, zamykane jedynie na noc). Na zdjęciach poniżej przedstawiam rodzaju nawiewu, który chcę wstawić. Rura fi 200 będzie przechodzić na wylot przez mur. I teraz moje pytania:

1. W jej wnętrzu(może na zdjęciu nie bardzo to widać) znajdują się dwa półkoła w bliskiej odległości od siebie-jedno do góry, drugie na dole. Czy tak to ma wyglądać, czy lepiej jak rura będzie w środku pusta?

2. Zakończenie, które przyjdzie w kotłowni jest regulowane jeśli chodzi o przepustowość. Zostawić to, czy wyeliminować tą końcówkę? 

3. Na kolejnych zdjęciach przedstawiłem miejsce, gdzie chcę zamontować ten nawiew(naprzeciw kotła a dokładnie naprzeciw wentylatora)- czy tak może być? Nad kotłem, przy suficie wskazałem zdjęcie obecnego kanału wentylacyjnego.

4. Planuje nawiew umieścić 30 cm. od posadzki. Czy to jest dobra wysokość? Czy lepiej wyżej? Ile?

Proszę o radę, ponieważ nie znam się zbytnio jak to zrobić żeby było dobrze i pozytywnie wpływało na pracę kotła. 

Resized_20190930_104758.jpeg

Resized_20190930_104859.jpeg

Resized_20190930_104938.jpeg

Resized_20190927_171748.jpeg

Resized_20190927_171731.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość. A jeśli wylot na zewnatrz znaduje sie na wysokości ok. 1.0-1.5m to będzie źle? Kotłownia jest na parterze budynku. Czyli te wewnętrzne regulatory ciągu, czy jak to zwał, można usunąć?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rurę fi 110 , 20 centymetrów nad ziemią, kotłownia jest w piwnicy, schodzę do 30 centymetrów nad posackie i dmucha że hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawię tą co mam(fi200), tylko wywale ze środka te regulatory ciągu. Regulacje otwarcia myślę, że zostawię.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za link. Przeczytałem temat ale zastanawiam się czy faktycznie musi być"zetka" czy nie moze być ta rura na wylot? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. "zetka" nie jest po to aby dywagować nad koniecznością występowania jej wybranych elementów. Jej "konstrukcja" [pionowy odcinek o długości ok. 2 m ] zapewnia dopływ powietrza z zewnątrz do kotłowni  w takiej ilości jakie jest spalane przez kocioł - prawa fizyki. Tylko "Rura" przez ścianę spowoduje stały dopływ powietrza z zewnątrz z jednoczesną ucieczką ogrzanego powietrza z kotłowni - czyli jej wychładzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nie może być?Musi być zetka?

 

Wentylacja nawiewna - ma za zadanie dostarczenie powietrza do spalania. Strumień powietrza powinien wynosić minimum 1,6 m3/h na 1 kW mocy palenisk. Otwór nawiewny powinien być umieszczony w ścianie zewnętrznej nie wyżej niż 30 cm nad podłogą…

źródło: PN-87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe".

pobrane.png

Edytowane przez marecki11
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego marecki11 : wykonaj tak jak narysowałeś, a potem pochwal się temperaturą w kotłowni gdy na zewnątrz będzie -15 stopni.

Pionowy odcinek ok. 2m rury jest "dozownikiem" ilości powietrza dostarczanego z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chce wykonać zetke. Ostatnie kwestia: rura fi 200 czy fi 250? Czerpnia będziez siatka i daszkiem więc nie wiem czy napływ powietrza nie będzie jakoś ograniczony? Co sądzicie? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za informację. Zrobie z fi 200. Rozumiem że z tą czerpnia nic nie kombinować? Czy lepsza bez daszka? W sensie że będzie lepszy dopływ powietrza? Ale z kolei opady mogą się dostawać do rury? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie. Czy tą rurę puścić na ścianie naprzeciwko wentylatora(jakieś 60cm ściana od wentylatora). Czy gdzieś w narożniku żeby powietrze leciało ogólnie w okolice kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 17:43, wit21 napisał:

Tylko "Rura" przez ścianę spowoduje stały dopływ powietrza z zewnątrz z jednoczesną ucieczką ogrzanego powietrza z kotłowni - czyli jej wychładzanie.

Jakim cudem ciepłe z kotłowni "ucieknie", skoro taka rura umieszczona jest nad posadzką? Wywiew to dodatkowa kratka pod sufitem do kanału wentylacyjnego.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22

Kolega chyba miał jedynie na myśli o wiele większe wychładzanie kotłowni,gdy rura będzie zrobiona na przestrzał.

No i ciepłe też ucieknie szybciej jeżeli w kotłowni jest wywiew-a jest,widać na zdjęciu,więc kolega dobrze pisze:)

W każdym bądź razie będzie zimniej niż gdyby zrobił jak mu proponowano.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię kanał "Z"-to juz zostało ustalone. Tylko zastanawiam się w jakim od kotła miejscu ją umieścić. Naprzeciw wentylatora kotła, czy gdzieś w narożniku w okolicy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na tym zdjęciu co innego zastanawia. Powrót CWU wpięty jest z powrotem grzejników do powrotu 4D? Zasilanie CWU widać jest przed 4D.

PS: nie musi być na wprost wentylatora kotła. Najlepiej gdzieś w przeciwległym rogu do wywiewu.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum dowiedziałem się, że to jest źle. Instalator w przyszłym tygodniu będzie to przerabiał.

 

W zasadzie to naprzeciw wentylatora to jest też przeciwlegle do wywiewu, bo za kotłem pod sufitem jest wywiew.

Edytowane przez mik90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc wykonałem "z" do kotłowni. Rura fi 200. Mam pytanie czy kolano skierować bezpośrednio w stronę kotła, czy może jednak w bok(zdjęcie 1 czy 2)? Teoretycznie myślę, że lepiej jak powietrze idzie na wprost kotła, ale nie jestem pewien. I czy np. przy większych podmuchach nie będzie za mocno mu dawać. Wywiew wentylacyjny jest tuż za kotłem pod sufitem.

20191110_111605.jpg

20191110_111635.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.