Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik do zasypowca. Czy jest jakiś postęp w tej materii ?


SONY23

Rekomendowane odpowiedzi

 Jak koledzy wiedzą nie jestem fanem montowania do zasypowców dmuchaw a w związku z tym i sterowników. Ostatnio jednak mój SPR-10 od Boleckiego jakby nie domaga ( steruje tylko pompą co.) więc zacząłem się rozglądać za jakimś zastępstwem... Szukam, szukam, przeglądam oferty i wygląda jakby w tej materii czas stanął w miejscu. Może słabo szukałem ale chyba producenci już postawili " krzyżyk" nad tym fragmentem rynku i nic nowego nie wymyślają... Same stare, nierozwijane chyba konstrukcje. Może wcześniej nie zauważyłem ale pojawiły się za to rozwiązania do automatyki kominków. Czyli sterowniki z regulacją przepustnicy powietrza. Ciekaw jestem, czy ktoś próbował zaadaptować to rozwiązanie do zasypowca ? I druga rzecz, która mnie zaintrygowała, to znalazłem w ofercie jednego z krajowych producentów sterownik, który w ustawieniach ma opcję zmiany wydajności pracy pompy co.. Co koledzy o tym myślą. Czy jest to wykonalne i bezpieczne dla pompy ? Nie podaję linku, żeby nie być posądzonym o kryptoreklamę...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@SONY23 możesz jakiejś fotki podrzucić i jak to zrobić? - chodzi o oporopowrotnik do klapki miarkownika. Jak Ci to funkcjonuje? Czy się nie zacina? Lubię takie bez prądowe rozwiązania. Przydałoby się coś takiego bo po wypaleniu długo by żar utrzymywało w kotle - nie trzeba rozpalać tylko dołożyć i dalej palić. Komin też się nie wychłodzi jak zamknięta klapka po wypaleniu opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik do  spinacza podpięty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostota w każdym calu :-))) Trochę w prowadza w błąd ten mechanizm na zawiasach z lewej strony, który ma ograniczać kąt wychylenia klapki miarkownika ( można prościej zrobić ten ogranicznik). Fajne, proste i bezpieczne. Czy masz jakieś preferencje w wyborze spinaczy? - siła nacisku spinacza? vs siła udźwigu miarkownika.

Wygrałeś główną nagrodę na najtańszy w produkcji, najprostszy i najtańszy w eksploatacji mechanizm sterowania kotłem zasypowym zapobiegający wychładzaniu kotła i komina po wypaleniu wsadu. 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko działa od pierwszego zmontowania. Można powiedzieć, że prototyp. Oczywiście niektóre aspekty można rozwiązać na co najmniej kilka innych sposobów ale skoro dobrze działa to po co. Spinacz pierwszy lepszy jaki mi się nawinął pod rękę... Nie wiem czy zauważyliście ale jest tam kilka spraw, które można bardzo szybko i precyzyjnie wyregulować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt instrukcji obsługi brak. Żądamy uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego tu instrukcja... Wszędzie gdzie widać jakieś nakrętki motylkowe, śruby, czy nagwintowane pręty, tam jest możliwość regulacji. Tak reakcji klapki na ruch miarkownika jak i temperaturę, przy której klapka ma się sama zamknąć. Po zmianie nastaw reakcji miarkownika, trzeba na nowo ustawić temperaturę zamknięcia klapki. Chyba każdy po kilku minutach obserwacji sam powinien ogarnąć o co chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbe kolegi Sony23  wrzucam info dot, sterownika KEPAS ktory uzytkuje, juz rok.

W moim miarkowniku Grzesiek Kepa - tj. producent dodał 1 opcję której nie ma nigdzie na stronach tj. aby miarkownik sterował oprócz tego ze steruje powietrzem (4 położenia klapki  , w tym 3 stopnie uchyłu , w najnowych odsłonach w 2019r są juz 4 wychyły czyli 5 położen klapki),  aby sterował zew mechanizmem automatycznego odpopielania. - razem z kolegą Ryni juz długo przemyslelismy temat i on juz ma u siebie zamontowane automatyczne odpopielanie.  W kepasie to działa w tak ze wchodze w opcje i moge ustawić aby automat rusztował 5s co 1, 2, albo co ile chce godzin - np 6,7, albo 12 lub 14. a nawet co 48h czyli 1 raz na 2 dni :)    

- oprócz tego mamy opcję wygaszanie  - działa to tak że klapka jest zamykana gdy temp spadnie poniżej zadanej temp - a opału juz w piecu nie ma 

wiec ja mam to ustawione na 45;'c  , a temp zadaną pieca mam na 65 - wiec nawet jakby sie opał chwilowo zawiesił i temp pieca spadła powiedzmy do 55 i potem opał opadł - miarkownik dalej rusza i reaguje. dopiero jak temp spadnie do tych 45 to klapka sie przymyka i już tak stoi - dopóki jej nie odblokujesz - klikając palcami w sterowniku 2 przyciski na raz.- fajnie to dziala bo naprawde nie wychładza to komina w mrozy.

- Sam miarkownik działa bdb - jest precyzyjny - temperatura nie skacze wiecej niz 2-3 stopnie w góre i do 5 w dół.  generalnie zawsze mam ustawioną stałą szczelinę (minimalną ) aby nie zrywało płomienia. i działa to idealnie - np na weglu gdy miarkownik osiągnie zadaną - potem juz te kilka godzin praktycznie nie musi pracować o piec działa na stalej szczelinie - on ma zareagować gdy coś sie przywiesi - wtedy sie uchyla i rozpala.   Dla mnie komortu uzytkowania pieca w porównaniu z mechanicznym miarkownikiem  i sterowanie jego temperaturą to teraz jak przesiadka z malucha do mercedesa . Na mechanicznym działy sie cuda, może też że miarkownik był juz lekko wychełtany , niewiem.... tu jest inny swiat i bardzo duża precyzja.

- Jest jeszcze opcja przedmuchow- gdy piec mamy juz w stabilizacji i  jest opcja właczyć coś takiego ze co 15 minut bedzie sie klapka podnosiła aby lekko podkrecić palenie gdy np palimy jakimś bardzo mocnym weglem który potrzeuje dużo powiertrza  ( w nowszych wersjach po zmianie oprogramowania w 2019r producent ulepszył podonmo że można przestawiać te wartości czasowe - co ile ma przewietrzać ) ja osobisicie z tego wogóle nie korzystam bo pale takim weglem który tego nie wymaga (sobieski) 

- jest jeszcze sterowanie pompy co ale ja z tego nie korzystam .  - Sony odnośnie pomp są teraz pompy kilkubiegowe z automatyką wew- nie trzeba im zew, sterowników  one mają wsio wbudowane i same sterują sobie wydatkiem  - cena juz nie kosmos  - przykladowo taka - do układu zamknietego - pompa sterują wydatkiem zależnie od wykrytego ciśnienia https://tooles.pl/pompa-cyrkulacyjna-obiegowa-do-c.o.-psi-25-60180-ibo-o_1835.html?gclid=Cj0KCQjw6KrtBRDLARIsAKzvQIE5mTN4NITjWOTNOCdL1tPfuopDBLw0d3sS7OVMHhxaZDe_3TbLoaMaAoTdEALw_wcB 

 

Dodatkowo:

- ogonie producent cały czas coś ulepsza  w tym roku zmieniał oprogramowanie - i nawet pisał mi aby wysłać moj miarkonik do wgrania nowego softu - w nowym jest wiecej stopni uchylenia klapki powietrza i coś innego z przedmuchami + ostatnio zrobił bezprzewodowy panel do miarkownika - siedząc w pokoju mozna ogladać paramery na piecu na bieżąco - nawet można zmieniac temperatury zadane - fajny bajer ale jak to działa i jaki to ma zasieg w domu niewiem , wiem ze kosztuje 150zł....

Teraz minusy:

-1 Małe ale są - jedno co mnie wkurzało przy montażu tego miarkownika to że nie było mocowan do pancerza - sterowanie tu jest na lince z pancerzem- niewiem czy mi nie przysłano mocowan aby 2 mocować pancerz ( 1 przy miarkowniku a drugie przy piecu) chodzi o to http://www.kepas.pl/media/djcatalog2/images/el-pompa.2_l.jpg  , zdenerwowało mnie to tak ze wywaliłem ten pancerz i zamocowałem miarkownik do sciany przy piecu a linka sobie luźno wisi bez niego.

2 moze przesadzam - ale dobra opcja byłby czujnik temperatury spalin - jakby to dodać. Aby w przypadku gdy temp spalin jest za duża - i np przekracza zadaną przez nas np. 300c klapka sie przymkneła z 100% otwarcia do powiedzmy 50 czy 30% otwarcia.- ten 2 parametr mogłby każdy regulować pod siebie. - powodowało by to że spalanie jest spokojniejsze - szczególnie na drewnie.

3 przydała by sie opcja samo wyłaczania sie - bo miarkownik jest non stop właczony - ma niby malutki zasilacz - 4 czy 5w ale ciagnie - jakby zrobić opcje ze gdy po właczeniu sie opcji wygaszania przez 1h temp nie wzrosnie - miarkownik wyłacza sie i nie ciagnie prądu.

I to tyle.  PS nie jestem żadnym przedstawicielem , nie jest to też żadna kryptoreklama - ale moja subiektywna opinia jako użytkownika.

 

tu jest instrukcja jak kto chce poczytać.

http://www.kepas.pl/index.php/oferta?format=raw&task=download&fid=10 

 

tu mój Kepas.

 

 

 a tu automatyk konstrukcji kolegi  Ryni

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mikkei napisał:

w najnowych odsłonach w 2019r są juz 4 wychyły czyli 5 położen klapki

Które można wyregulować wedle własnego uznania w opcjach.

6 minut temu, mikkei napisał:

moze przesadzam - ale dobra opcja byłby czujnik temperatury spalin - jakby to dodać

Przecież jest jako dodatkowy moduł-funkcja pid,czyli działa podobnie do tego jak to opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jamjestcichy napisał:
41 minut temu, mikkei napisał:

moze przesadzam - ale dobra opcja byłby czujnik temperatury spalin - jakby to dodać

Przecież jest jako dodatkowy moduł-funkcja pid,czyli działa podobnie do tego jak to opisałeś.

brakuje w instrukcji słowa "spalin" i w ten sposób funkcja PID odnosi sie do przymykania/odmykania klapki w zależności temperatury KOTŁA. W dodatku nie widzę drugiego czujnika,tego od temp spalin,więc jak zauważył mikkei funkcja ograniczania PP wg wskazań temp spalin nie występuje na razie w Kepasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Panstan napisał:

,więc jak zauważył mikkei funkcja ograniczania PP wg wskazań temp spalin nie występuje na razie w Kepasie

 

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Przecież jest jako dodatkowy moduł

Kolego,czytamy ze zrozumieniem...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikkei, przystępny opis , napracowałeś się:)

Nie piszę by coś krytykować czy szukać dziury w całym. Twój opis działania kepsa byłby zgodny z opisem Unistera gdybym się o to pokusił. Oczywiście są małe różnice w funkcjach działania i potencjalny użytkownik ma wybór przy zakupie. Różnica to w Kepasie możliwość stopniowania zamykania klapki i funkcja rusztowania. W Unisterze za to mamy sterowanie wentylatorem wyciągowym. Zależnie jakie funkcje nam pasują, taki sterownik możemy kupić . Ja np. nie mam rusztu ruchomego więc ta funkcja mnie nie interesuje. 

Zadziwia mnie że oba sterowniki są jak bracia bliźniacy , te same możliwości... Odnośnie zestopniowania zamykania klapki - są osoby , które potrzebują czegoś takiego , mnie to nie kręci bo rozpalam na stałej szczelinie, potem mam otwarcie 5 mm. Zawsze można podkręcić klapke na śrubie tak, by była stała szczelina. 

Co do możliwości poszerzenia funkcji o czujnik temperatury spalin to fajnie ale potrzeba pamiętać o kosztach dodatkowego modułu. I późniejszych kosztach eksploatacji. Czujniki są marnej jakości , taki uniwersalny to koszt 70 zł. Profesjonalny już 130 zł. Dlaczego tak drogo? Bo padają a producent widzi szansę zarobku. Taki czujnik jak się uda, popracuje 3 lata. Poza tym , uważam że takie wyposażenie bardziej niezbedne jest w sterownikach z wentylatorem. 

Kolejna rzecz dla mnie ważna to design i rozwiązanie technicze z tą linką... Design dla mnie taki se. Unister wg mnie wygląda korzystniej. Linka...  Nie dało się tego wymyśleć lepiej? Jakieś wichajstry, mocowania... Unister mocujesz na kotle czy gdzie tam chcesz , proste połączenie na łańcuszek i działa. 

Te uwagi nie mają na celu zdyskredytować Kepasa, jestem daleki od tego. Każdy potrzebujący ma inne wymagania i oczywiście kupi co mu bardziej będzie przydatne.

Na koniec taka refleksja.... Większość kolegów dała by się pokroić w obronie mechanicznych miarkownikow. Jakie fajne i dobre. Potem kupują elektronika i ....euforia :) Że teraz to dopiero ekstra działanie i wygoda. I tutaj się zgodzę bo rzeczywiście elektroniki są lepsze a mechaniczne wypadają blado , jako sprzęt użyteczny ale mający jednak sporo minusów.

Mikkei, te uwagi oczywiście nie dotyczą Ciebie, piszę w szerszym spojrzeniu na temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Czy ja wiem, że mechaniczne miarkowniki wypadają blado... To zależy do jakiego kotła i palacza jest zastosowany. Nie ma cudów, że bez przeróbek klapki mechaniczny będzie działać świetnie z każdym kotłem. Tego chyba nawet nie trzeba tłumaczyć. Druga sprawa, gdzie jest wkręcony w kocioł czy instalację. Wystarczy, że zanurzony jest w jakiejś " martwej strefie" płaszcza i jak mawiał klasyk " lipa". No i jeszcze dużo zależy czego tak naprawdę od niego oczekujemy. Marzenie, to idealne trzymanie temperatury na kotle ale jednocześnie takie prowadzenie kotła, żeby proces spalania był idealny, czyli wysoka sprawność i czystość spalania. Chyba nikt jeszcze tego nie osiągnął w zasypowcach czy na mechanicznym, czy elektronicznym czy nawet z dmuchawą i super, ekstra pidem i czujnikami w każdym możliwym miejscu kotła i chałupy. Gdyby tak było nikt nie wymyśliłby bufora.

   Dla mnie precyzyjne trzymanie się temperatury nie jest priorytetem. Przede wszystkim chcę, żeby wycisnąć max. z paliwa i nie wstydzić się za to co wylatuje z komina. Z racji tego, że przez większą część sezonu przepalam, to wystarczy mi żeby kocioł nie wchodził w jakieś zbyt duże obroty. A czy utrzymuje precyzyjnie 55 stopni, czy zniesie go w jakimś momencie na 62 nie robi na mnie wrażenia. Co z tego, że będzie trzymał temperaturę co do joty, jak przez niedotlenienie część gazującego paliwa wyleci mi kominem. Oszczędności będą tylko pozorne. Płynna praca miarkownika mechanicznego to jego wielka zaleta. Brak gwałtownych przyduszeń powoduje, przynajmniej w dolniaku, że nawet drewno można spalać modulując mocą. Kto ma trochę zacięcia do majsterkowania może sobie zrobić coś podobnego jak na fotce, którą wcześniej wrzuciłem. Oprócz dodania sobie opcji zamknięcia klapki po wypaleniu opału dostajemy jednocześnie możliwość sporych korekcji pracy samego miarkownika. Można zrobić oczywiście jeszcze dużo, dużo więcej.

   Gdyby połączyć wiedzę doświadczonego palacza z wiedzą dobrego programisty i elektronika możnaby zbudować wspaniały miarkownik elektroniczny z pełnym programowaniem przez palacza, który mógłby sam stworzyć coś na wzór mapy dla swojego konkretnego kotła i domu. Do tego panel do domu z funkcją termostatu i już prawie pełnia szczęścia. Coś podobnego jak robi się do kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest ważne by urządzenie sterujące trzymało w miarę parametry. Bujanie o maks 2-3 st. Mogę się domyślać że niestety większość nie ma ochoty na przeróbki i pół biedy gdy przeciąganie w górę, gorzej gdy spada od zadanej o kilka, kilkanaście stopni w dół. Dlatego ci co zakupili te sprzęty widzą sporo korzyści. Mechaniczny w warunkach takich jak obecnie, jeśli nie działa z małą bezwładnościa to niestety kisi. Elektronik otwiera klapke i wymusza ożywienie zasypu. Też się nie wstydzę tego co wylatuje kominem. Ale ja spalam węgiel w gs na prostej instalacji i taki sprzęt jest odpowiedni. Czasem dochodzę do wniosku że mamy taką różnorodność w opale,  kotłach , instalacjach itd.itp że tracę chęć na aktywny udział w dyskusjach , tłumaczenie czy uczenie choćby podstaw. Bo wynikają z tego same kłótnie i przepychanki. Powoli tracę wiarę czy warto. Sorki , to nie temat o tym.:)

Przypuszczam że większość chce kupić , założyć i to ma działać. Większość nie ujawnia problemow, podejrzewam że nawet tutaj nie pisze. Może nawet nasmiewaja się z nas. Zapaleńców by coś zmienić . 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna sprawa, jak te sterowniki zachowują się w przypadku utraty zasilania, czy zamykają klapkę co wydawało by się logiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, czy pozostają w takiej pozycji w jakiej były w chwili utraty zasilania? A i tak każde z tych rozwiązań zmuszana do szybkiego pojawienia się w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapka się zamyka. Gdy wraca zasilanie, otwiera się i steruje dalej:)

Niestety mnie nie ma w domu do 16-17 i Unister musi sam pilnować kotła. Na szczęście , zaniki zasilania u mnie rzadkość, może raz na rok. Ale dla bezpieczeństwa nigdy nie zostawiam stałej szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2019 o 20:21, Panstan napisał:

W dodatku nie widzę drugiego czujnika,tego od temp spalin,więc jak zauważył mikkei funkcja ograniczania PP wg wskazań temp spalin nie występuje na razie w Kepasie

 Nie ma czujnika spalin - wiec pid jest tak jakby 50% ,   - bo w czasie bujania pieca do temperatury zadanej gdy piec nam sie zaczyna za szybko bujać - NIGDY , ale to NIGDY sterownik nie przymknie klapki do powiedzmy 50% ale non stop klapka jest otwarta na 100% - dopiero gdy piec 1 raz osiągnie temperaturę zadaną -tj. powidzmy 68;C to PID sie uaktywnia - wcześniej ni hu hu.  

 

8 godzin temu, Ryni napisał:

Zastanawia mnie jedna sprawa, jak te sterowniki zachowują się w przypadku utraty zasilania, czy zamykają klapkę co wydawało by się logiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, czy pozostają w takiej pozycji w jakiej były w chwili utraty zasilania?

Zamykają - bo inaczej gdyby ktoś palił, np w lecie na krotkim obiegu - i nagle brakło by prądu a w tym małym obiegu ja mam wtedy 1/20 pojemności całej instalacji - zagotuje mi wode raz dwa, pare razy mi sie to kiedys przytrafiło na poprzednim zebcu GS kiedy miarkownik mechaniczny sie zaciął i piec zagotował wode... Akurat zamykanie po utrracie zasilania to bdb rzecz.

Jak pradu ci braknie - nic sie nie dzieje  - mój piec nie wygaśnie  bo zawsze mam ustawioną na klapce miarkownika minimalną  stałą szczelinę - dzieki temu piec pracuje w stabilizacji - raczej  nie podnosi już temperatury  i miarkownik po osiągnięciu temp zadanej na piecu - nie włacza sie non stop  na bieżąco a raczej włacza sie  1 może 2 x na godzine - lub czasami  rzadziej

Witku - ja stałą szczelinę mam  to tak ustawioną po długich obserwacjach - aby  piec trzymać stałą temp  zadaną np 67C  bez konieczności juz potem wiekszej ingerencji miarkownika ,  wiadomo czasem coś przereguluje jak sie coś zwiesi.

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem , bo jak kupiłeś najtanszy sterownik to nie masz tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei

Potrafisz rozróżnić opcje dodatkowe od opcji w standardzie?

Witek przedstawił opcje w jego miarkowniku,które są w standardzie a Ty piszesz o swoich opcjach jakby to było w "cenie" robiąc zamieszanie i zamęt w głowie potencjalnym kupcom.

Warto dopisać,że są to opcje dodatkowo płatne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.