Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaką pompę obiegową byście polecili


raczek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zgromadzonych na forum mam dylemat bo nie wiem jakiej firmy i jaką pompę obiegową dobrać do mojego ogrzewania centralnego proszę o pomoc .

1. Mieszkanie 40 m2 4m wysokości + pokój z 15 m2 4m wysokości ogrzewanie przechodzi przez korytarz.
2.Zakupiłem piec Defro classic 6kw
3.Bojler marki Kospel 120 L.
4.zbiornik wyrównawczy 10 - 15 L.

Proszę nie kasować tematu jeżeli jest trochę źle napisany ,proszę o pomoc załączam rysunek .

kocioł - piec.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda 25-40 sobie poradzi. Są tansze i droższe na alledrogo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o takiej https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-energooszczedna-ibo-beta-25-60-180-7658703092

lub tej https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-magi-32-80-180-energooszczedna-ibo-7514845717

na grundfosa itd to za droga .

 

wiem że to chińczyk ale z tych lepszych ,co sądzicie o tych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dwie pompy IBO -Magi i nie polecam, mam tez Wilo Yanos Pico 2.0 25/1-4

Używam od grudnia zeszłego roku.

Dzisiaj, dołożyłbym kasy i kupił wszystkie Wilo

 

Te IBO owszem działają i nie ma z nią problemu, oprócz tego, że te jej ustawienia to o kant doopy potłuc.

Porównując Wilo do IBO to jak Mercedes AMG do F126p(no może jakis inny Fiat, czy Dacia)

 

A, i te IBO z energooszczędnością nie mają nic wspólnego. I co z tego, że elektroniczne, jak zawsze działaja na maxa mocy(czyli 30-45W), no chyba, ze jest duze tłumienie instalacji, a Wilo.... ustawiam co chcę i przy tej samej wydajności pobierają max 7-10W

 

Kupujesz jedna pompe, to zamiast tych 350zł dodaj ta 100wkę i ciesz sie mercedesem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kupmy pralkę klasy A+++++++ za jedyne 500zł więcej, to już się zwróci po 8 latach, a po 8 zacznie zarabiać. A nie, bo pralka wytrzyma 5...
Nie przesadzajmy tam gdzie nie trzeba. Jakby miał 4-6 pomp to OK, ale jedna czy 2 na krzyż. Jak chce kupić coś taniego - niech to będzie coś co się nie rozsypie...

Ale każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jedna pompa, tam jeden routerek, a tam jakis jeden dekoderek,  a to żaróweczka jedna , a tam jakiś malutki switch, a to wentylatorek i tak dalej. kazde głupie 5-30W. a co tam 5W, ile mi to zeżre prądu, przecież to tylko 5 czy 10 W, ale jak zsumujemy........

 

@shogunzlasa, Ty nie patrz czy sie zwróci, czy nie, tylko patrz ile miesięcznie musisz wydać na utrzymanie, tu i teraz, dziś. Chyba jest różnica, czy wydasz co miesiąc 1000 czy 500(przykład)? dzis zarabiasz np. 5k miesiecznie i te 1000 jest do zaakceptowania, ale jutro mozesz zarabiac 3k i ten 1000 nagle okaze sie bardzo duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibo elektroniczna, 25-40, za 200zł będzie idealna. Nie kupuj zwykłej, bo ta zwróci się po 1,5 roku. Nie kupuj też droższych, bo wcale nie są trwalsze i nigdy się nie zwrócą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że temat się rozwinął ,dodam że pompa w nocy nie będzie chodziła tylko w dzień od 6 do 22 max. U rodziców jest stara pompa LFP  taka czarna ma z 15 lat i chodzi zużycie prądu , na 1 biegu około 71 wat .A jaki sterownik kotła byście polecali niedrogi a w miarę dobry .Proszę o nie  kasowanie tematu i nie przerzucaniu gdzie indziej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ecomax zużywa od 20 do 45W w zależności od tego ile wyjść wysteruje.

każdy moduł pobiera swoje waty. np. moduł lambdy ok 18W.

I jak doliczysz resztę, to wyjdzie, tu 25zł, tam 10zł gdzie indziej 100zł itd. itp.

 

Mnie tam rybka, nie moja piaskownica, ja mam swoją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po głowie mi chodzi jakiś mechaniczny termostat kontrolujący pompę co. albo odcinający chociaż zasilanie od sterownika kotła i pompy, gdy w kotle wygaśnie. Trochę niezbyt dokładne i sporą histerezę mają te, które widziałem w necie. Może koledzy coś przy okazji podpowiedzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, raczek83 napisał:

LFP  taka czarna ma z 15 lat i chodzi zużycie prądu , na 1 biegu około 71 wat

Jak sobie wstawisz taką co wciąga tyle energii to podziwiam. 

1bieg pompy =20watt

2 bieg pompy=70watt

3 bieg pompy=105watt

Po jakimś czasie okaże się że termostaty na grzejniczki trzeba zapodać, żeby wygoda była.

Jak termostaty założysz to wrócisz na forum bo grzejniczki zaczeły piszczeć... Wtf..?

Każdy wtedy zapyta . A jaką masz pompę?  Odpowiesz Zwykłą. 

Odpowiedzą Ci . Kup Wilo lub Grunfosa, to są pompy energooszczędne i z autoadapt. I wtedy kupisz pompę jak trzeba.

A starą,choć pewnie jeszcze sprawną, odłożysz na półkę . Pomimo że wydałeś już na nią pieniążki.Wydasz pieniążki ponownie. I będziesz zadowolony że możesz spać w nocy bo grzejniki w końcu przestały piszczeć. I żona też przestanie psioczyć :)

Raz wydasz 200pln na pompę.  Potem 500pln. To w sumie 700 pln. Tyle kosztuje pompa bez odpowiedniej wiedzy.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, CIHYMUR napisał:

Jak sobie wstawisz taką co wciąga tyle energii to podziwiam. 

1bieg pompy =20watt

2 bieg pompy=70watt

3 bieg pompy=105watt

Po jakimś czasie okaże się że termostaty na grzejniczki trzeba zapodać, żeby wygoda była.

Jak termostaty założysz to wrócisz na forum bo grzejniczki zaczeły piszczeć... Wtf..?

Każdy wtedy zapyta . A jaką masz pompę?  Odpowiesz Zwykłą. 

Odpowiedzą Ci . Kup Wilo lub Grunfosa, to są pompy energooszczędne i z autoadapt. I wtedy kupisz pompę jak trzeba.

A starą,choć pewnie jeszcze sprawną, odłożysz na półkę . Pomimo że wydałeś już na nią pieniążki.Wydasz pieniążki ponownie. I będziesz zadowolony że możesz spać w nocy bo grzejniki w końcu przestały piszczeć. I żona też przestanie psioczyć :)

Raz wydasz 200pln na pompę.  Potem 500pln. To w sumie 700 pln. Tyle kosztuje pompa bez odpowiedniej wiedzy.

 

Pozdrawiam.

 

 

Witam to jaką pompę proponujesz .Taka jest u rodziców ja tak prodożernej nie chce ,ale mówie tylko to był oz 15 lat temu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prostej kalkulacji to co na żółto to są niewiadome na które:
- nie mamy wpływu (np. ceny prądu w dłuższym okresie)
- nie wiemy dokładnie (jaki będzie czas pracy pompy w roku, no chyba że 24h/doba)
- nie wiemy ile dokładnie będzie pobierać energii w danej instalacji

A reszta wyliczeń wynika z tych niewiadomych :).

Nie wiadomo też czy pompa elektroniczna dotrwa do czasu kiedy już będzie "zarabiać".
A co ze zwykłą pompą kiedy już zacznie "tracić"? 
A co będzie jak zmienimy taryfę?

Krótko mówiąc wszelkie wyliczenia można o kant dupy rozbić i chyba najrozsądniej byłoby przyjąć że dla CWU wystarczy zwykła pompa bo pracuje krótko a te które pracują długo lub cały czas lepiej by były elektroniczne.
O większym jednorazowym wydatku zapomni się za tydzień/dwa a niższe rachunki za prąd będą cieszyć cały czas :).

pompy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doookładnie o to chodzi - liczenie jest o kant doopy rozbić.

Energooszczędna przyda się tam gdzie chodzi non stop, do CWU przykładowo nie ma sensu.

Regenerowanego, "energooszczędnego" grundfosa na all. idzie czasem za 120-140 dostać z gwarancją (stary typ, który pobiera 45W na 3cim biegu, 20 na 1szym). U mnie taka hula w domu rodzinnym chyba 9 rok, ojciec gotował wodę w układzie częściej niż ja w czajniku i ma się dobrze...

Ja kiedyś chciałem mieć porządny komplet kluczy - zbierałem i zbierałem, trzeba było coś naprawić, ale nie - bo zbierałem na klucze. W reszcie ścisnęło mi tyłek i kupiłem komplet chińskich kluczy po pieniądzach i tym sposobem rozebrałem już chyba z 5 samochodów, naprawiłem klimę, uszczelkę pod głowicą itd. Gdyby nie to, pewnie dalej bym zbierał żeby mieć DOBRE klucze...

Co do pompy - idź do hurtowni, weź coś z gwarancją co mają na stanie. Jak klęknie - wykręcasz w 2 minuty, zawozisz, dostajesz nową.
U nas popularne są pompy MALEC jako tańsze energooszczędne chińczyki i wszyscy żyją. U teściowej 3 chińskie prądożerne webermany ganiają 6 rok.
Dab evosta też czasem jest w dobrej cenie... To je pompka - ma kręcić.

Co do wyłączenia pompy - termik KSD9700 jako full partyzantka lub jakiś termostat za pare zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 25-60 tylko 25-40. żadne OBI inne chińczyku, skończą się po 2-3 latach. Za ok 300-400 zł kupisz porządna pompę, i nie pisze tu o Grundfosie za 800 czy 1000. Ja od 5 lat mam Ferro za 300, kilka trybów pracy ( 6 biegów + tryb noc + tryb auto zależnie od obciążenia instalacji) w normalnej pracy a pracuje w trybie auto zużywa od 15do30W zależy w ile grzejników pcha wodę( niektóre grzejniki się odcinają na głowicach)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Zbyszko125 napisał:

Nie 25-60 tylko 25-40. żadne OBI inne chińczyku, skończą się po 2-3 latach. Za ok 300-400 zł kupisz porządna pompę, i nie pisze tu o Grundfosie za 800 czy 1000. Ja od 5 lat mam Ferro za 300,

Ferro to też chińczyk i to jakościowo  gorszy niż ibo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.