Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ograniczenie ciągu kominowego bez rck


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie.

Jaki macie pomysł na bezpieczne ograniczenie ciągu kominowego dla kotła,który stoi w mieszkaniu?

Wykluczam użycie rck,ponieważ był już raz "strzał" w kominie do tego stopnia,że otworzył obie wyczystki-i dobrze.

Mimo otwartych wyczystek ciąg był-słaby,ale jednak i stałopalność wzrosła.

Dlatego to utwierdza mnie w przekonaniu,że ciąg jest zbyt mocny i dlatego nie można zapanować nad kotłem-te dławienie pw przygasza kocioł,ale zaraz po otwarciu jest nirwana :)

Cały czas myślę nad zdławieniem wylotu spalin na czopuchu,ale jak to zrobić by było uniwersalnie i bezpiecznie?

Jakie Wy widzicie opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

W starych nieszczelnych kotłach nad  szybkością spalania można było tylko zapanować przymykając wlot do komina szybrem, miałem takie dwa kotły, ale obecnie kotły są szczelne i reguluje się prędkość spalania przez regulację ilości powietrza dostarczanego do spalania. 

Z własnych doświadczeń nie ma bezpiecznej regulacji szybrem albo go za bardzo otworzysz i wtedy to nic nie daje albo regulujesz precyzyjnie ale wtedy zmiana ciśnienia czy kierunku wiatru niesie ryzyko zaniku ciągu. Stosowałem tę drugą metodę i sporadycznie w kotłowni był zapach spalin czyli coś się nadymiło. Dodam, że kotłownia w piwnicy z nawiewem, dwoma kanałami wentylacyjnymi.

Wybuch spalin to złe spalanie. Poczytaj tu na forum o spalaniu kroczącym albo paleniu od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

@sambor

Zgadza się.

Dlatego przepustnica jest usunięta,ale wybuch w kominie to też nie żarty a w zasadzie pomysły się kończą.

Strzały i wybuchy  sugerują złe spalanie, marnotrawstwo paliwa, a tłumienie ognia to konsekwencja chaotycznego spalania całego wsadu na raz.  

Za dużo paliwa  spalasz,  masz za mały odbiór ciepła pewnie. 

Jak za dużo paliwa, to na lato dodatkowy szamot do kotła, mniej kaloryczne paliwo, spalanie warstwowe, jak mały odbiór ciepła to bufor dodatkowy.

Szybry to dla ryzykantów i ......

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek61 @Animus

Wiedziałem,że "ochrzanicie" mnie za złe spalanie :)

Tylko Panowie.

Kocioł jest zmniejszony do granic używalności bo zasyp to aż 9kg.

Godzinę temu, Animus napisał:

tłumienie ognia to konsekwencja chaotycznego spalania całego wsadu na raz. 

Tak,tylko właśnie przez ten gwałtowny ciąg kocioł rozpędza wsad po czym klapka się zamyka i jest to tłumienie-aczkolwiek szpara na 2mm zawsze jest.

Godzinę temu, Animus napisał:

Za dużo paliwa  spalasz,  masz za mały odbiór ciepła pewnie

Odbiór jest prawie na równi z mocą kotła lub niewiele wyższy-oczywiście otwarcie klapki pw pewnie o sporo zwiększa tę moc-i znów ciąg.

Godzinę temu, Animus napisał:

Jak za dużo paliwa, to na lato dodatkowy szamot do kotła

Latem kocioł stoi,ten wybuch był zimą w kotle z szamotem,ale tak jak pisałem 9kg węgla to niezbyt wiele.

Oczywiście od samego początku palone od góry na miarkowniku,ale wystarczy kilka mm by kocioł się rozpędzał.

Kocioł szczelny bo po zamknięciu klapki temp. spalin spada.

Wiem,że szyber da efekt bo tata jak palił to temp na kotle rosła szybko a w kotle paliło się spokojnie tyle,że nie chciałbym by któregoś dnia właśnie ten szyber był za mocno zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja na podobne przypadłości reagowałem inaczej ,po prostu otwierałem rozetkę powietrza wtórnego na maxa a miarkownik praktycznie był stale zamknięty i tak się to spalało w zasadzie tylko na powietrzu wtórnym i dopiero jak przygasało to miarkownik się otwierał , warto sprawdzić a jak nie masz rozetki to wyciąć sznur w drzwiach zasypowych na dolnej krawędzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

To nic nie daje.

Kotły mamy podobne (mieliśmy bo Ty masz podajnikowca) defro optima.

Zwróćcie uwagę na fakt o którym wyżej pisałem a mianowicie:

Przy otwartej dolnej wyczystce kocioł nadal pracował poprawnie i paliło się spokojnie-zamykanie drzwi od mieszkania powodowały małe cofki dymu. 

Jeszcze zastanawiam się czy nie zrobić kanałów powietrza pw nad zasyp by osłabić ten ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Dorobić PW i sterować sterownikiem nadmuchowym z pid.

Stała szczelina 2 mm to zawsze jakieś tam niekontrolowane spalanie. Za mało by się po ludzku paliło, zbiera się dym i po większym gwałtownym otwarciu PP możliwa eksplozja.

Dasz PW , powinno być lepiej bo się nie będzie dusić.  Pid zrobi resztę, tzn. dostarczy tyle powietrza by ogień się utrzymywał do odgazowania paliwa. Ale to moja stara śpiewka. U mnie działa. 

Nie wiem czy dalej tak masz że dlawisz spaliny ale to nie jest wyjście z sytuacji.

Albo rozwiązanie z pid i włóż między bajki opinie jakie to jest beee, albo dorabiasz PW, zamykasz na zero szczelinę PP i wywalasz wszystkie wynalazki dlawiace spaliny. Palisz od góry w kotle GS i spaliny muszą grzać komin niestety. A może stety:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogut na kominie, a rck na wahadłowych drzwiczkach wyczystki. Ale to tylko takie moje gdybanie. Przy miałowcu miałem kilka wybuchów w sezonie i właśnie zrobiłem sobie takie wahadłowe zamykanie wyczystek, nie zapobiegło to wybuchom, ale po strzale wyczyska była zamykana i komina nie musiałem czyścić kilka lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, witek1234 napisał:

Dorobić PW

Tego nie rozumiem. Mam kocioł przygotwany pod nadmuch-o to chodzi?

I czy czasem rozety pw w tym przypadku nie powinienem usunąć?

Rozetka jest cały czas otwarta-reguluje tylko powietrzem spod rusztu. 

49 minut temu, witek1234 napisał:

Nie wiem czy dalej tak masz że dlawisz spaliny ale to nie jest wyjście z sytuacji.

Spalin nigdy nie dławiłem-szyber był tylko raz przymknięty jakoś po montażu kotła jak tata palił,ale został on usunięty.

Dławię niestety powietrze spod rusztu bo inaczej tego nie da się kontrolować.

56 minut temu, witek1234 napisał:

albo dorabiasz PW, zamykasz na zero szczelinę PP i wywalasz wszystkie wynalazki dlawiace spaliny

Musisz mi to wytłumaczyć bo albo się pomyliłeś albo ja czegoś nie rozumiem :) 

@Oldek

Wyczystka w piwnicy a kocioł w mieszkaniu. Na komin nic nie mogę zakładać bo nie ma wyłazu na dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Przy otwartej dolnej wyczystce kocioł nadal pracował poprawnie i paliło się spokojnie-zamykanie drzwi od mieszkania powodowały małe cofki dymu. 

Nie myślałeś by w jednym z okien zamontować nawietrzaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da się go przerobić na dolniaka?

1 godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Dławię niestety powietrze spod rusztu bo inaczej tego nie da się kontrolować.

To może przesłoń część rusztu szamotem, na szamocie paliwo też się wypali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Animus napisał:

A nie da się go przerobić na dolniaka?

Da się,ale w mieszkaniu jest to kiepskie rozwiązanie-próbowałem już.

1 minutę temu, Animus napisał:

To może przesłoń część rusztu szamotem, na szamocie paliwo też się wypali. 

Tak zrobię.Miałem już przysłonięty ruszt o połowę i rozpalanie było kiepskie,ale potem już nawet ok. Problem był ze spiekami na tym małym kawałku rusztu.

Tylko nie wiem czy to zda egzamin bo nadal tego powietrza spod rusztu będzie malutko-duszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie 10 lat jak używam automatycznie regulowanej przysłony przepustnicy spalin.

Każdy układ, kocioł - komin, jest troszkę inny, w moim zauważalny wpływ na ciąg następuje przy ok. 75% przymknięcia przesłony, co zmniejsza ciąg powiedzmy z 20-25 Pa do 15 Pa,

ale to znowu w zależności od warunków pracy kotła, pogody, itp., więc raczej nie możesz liczyć, że za pomocą tego elementu uda się bez ekstremalnego ryzyka rozwiązać problem

nadmiernego ciągu w Twoim kotle, sam mam ale jednak szczerze odradzam ten kierunek poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck

Dlatego idealnym rozwiązaniem byłby rck tylko,że i on jest rozwiązaniem trochę ekstremalnym w mieszkaniu.

Trudny temat.

Czytałem o sterowniku z pid-fajne rozwiązanie tyle,że mój ciekawski tata lubi sobie otwierać kocioł podczas palenia,więc i to rozwiązanie się nie nada-chociaż faktycznie mogłoby rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem, ze zbyt dużym ciągiem kominowym. Regulowałem ciąg uchyleniem wyczystki, działało raz lepiej raz gorzej. Po zamontowaniu RCK problem zniknął całkowicie. Montują RCK do kominka w mieszkaniu, więc do kotła pewnie można.. 613334126_Screenshot_2019-07-10Skrzynkaregulatoracigu.thumb.png.f1b8c76ab2976972e94a854fa444f2c3.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obrazku-przykładzie zarówno kominek jak i RCK pobierają powietrze z jednego źródła -z zewnątrz budynku. Wpisz sobie w google "skrzynka regulatora ciągu" Zasada działania kominka i kotła typu górniak jest podobna.  Jest tylko  (albo aż) kwestia doprowadzenia powietrza do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234
12 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Tego nie rozumiem. Mam kocioł przygotwany pod nadmuch-o to chodzi?

I czy czasem rozety pw w tym przypadku nie powinienem usunąć?

Rozetka jest cały czas otwarta-reguluje tylko powietrzem spod rusztu. 

Spalin nigdy nie dławiłem-szyber był tylko raz przymknięty jakoś po montażu kotła jak tata palił,ale został on usunięty.

Dławię niestety powietrze spod rusztu bo inaczej tego nie da się kontrolować.

Musisz mi to wytłumaczyć bo albo się pomyliłeś albo ja czegoś nie rozumiem :) 

@Oldek

Wyczystka w piwnicy a kocioł w mieszkaniu. Na komin nic nie mogę zakładać bo nie ma wyłazu na dach

Powinieneś mieć dodatkowe dojście pw z drzwi zasypowych nad zasyp. Jeśli nie ma fabrycznie, potrzeba dorobić. Wiercisz otwory małym wiertlem dookoła na powiedzmy fi 5 cm, dorabiasz z blachy przysłone i masz PW.Bez tego palenie od góry jest niepełne i kulawe. Rozetka to bezpieczna rzecz, u mnie mogę dac nadmuch na 50% i dopiero wtedy zaczyna delikatnie wydymiac, a palę z mocą 25-30% a ciąg mam dobry ale nie super mocny. Nigdy mi nie walnęło dymem.

Wg mnie otwarcie cały czas klapki PP na 2 mm to błąd.Dalej się pali przy zbyt małej ilości powietrza i stąd dymi .Klapka  pp gdy się zamyka calkowicie to powietrze jest dalej doprowadzane przez pw nad zasyp. Dlatego powinna być dorobiona.

Te 2 mm otwarcia to dobre rozwiazanie gdy ktoś ma za mały kocioł. Inaczej tylko się kopci . Pamiętam że coś kombinowales z półkami , jakiś szamot czy coś. Dlatego kojarzę że wymiennik może przydlawiony i spaliny nie maja swobodnego ujścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audiko napisał:

Zasada działania kominka i kotła typu górniak jest podobna

Jednak różnia jest.Gdyby był wlot powietrza w kotle to co innego. Na wszelkie sposoby patrzyłem jakby to rozwiązać,ale się nie da.

Chyba żebym poprowadził szczelnie powietrze przez wlot od wentylatora,ale wtedy nie byłoby możliwości sterowania podawania powietrzem.

6 godzin temu, sambor napisał:

Ale sam RCK na rurze dymowej można wstawić, nawet w wykonaniu przeciw wybuchowym i będzie OK.

Czyli na czopuchu w mieszkaniu?

29 minut temu, witek1234 napisał:

Powinieneś mieć dodatkowe dojście pw z drzwi zasypowych nad zasyp

Tak,mam otwartą ją na maxa.

31 minut temu, witek1234 napisał:

Pamiętam że coś kombinowales z półkami , jakiś szamot czy coś. 

Zgadza się.Kocioł posiada 2 półki,więc jedną dorobiłem,ale to raczej nie ma wpływu na tłumienie spalin-bardziej chodziło mi o wydłużenie drogi spalinom. 

A wybuch był właśnie wtedy,gdy nie było stałej szczeliny tylko miarkownik latał otwarty/zamknięty-praca w dwustanie. Miarkownik będzie zmodyfikowany by czas jego otwarcia/zamknięcia nie był gwałtowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.