Skocz do zawartości

jacek61

Stały forumowicz
 • Zawartość

  1137
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  28

Ostatnia wygrana jacek61 w dniu 10 Czerwiec

Użytkownicy przyznają jacek61 punkty reputacji!

Reputacja

69 Doskonały

O jacek61

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Bielsko-Biała

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  dom ok. 200m2, nieocieplony
 • Instalacja
  stalowa o dużej pojemności, grzejniki żeliwne i aluminiowe
  zawór 3d
 • Kocioł
  Spyra 25kW tłok, nieco zmodyfikowany palnik

Ostatnie wizyty

6009 wyświetleń profilu
 1. jacek61

  Skrzynka z popielnika - jakieś czary?

  Niektóre sole nie rozpuszczają się w rozpuszczalnikach ale w wodzie się rozpuszczają. A ciekaw jestem czy kocioł od środka też tak się poci, oczywiście musiał by być zimny i z otwartymi drzwiczkami aby dotarło powietrze. Czas na takie próby może nie najlepszy bo zbliża się ochłodzenie i trzeba grzać.
 2. jacek61

  Sas Nagar czy korozja na ściankach kotła

  Nieszczelne drzwiczki, wymień sznur bo nie tylko przysparza to problemów w lecie ale w zimie paląc w kotle, puszczając lewe powietrze marnujesz opał. Do uszczelnienia drzwiczek używaj zawsze sznurów miękkich, bodajże glinokrzemianowych, wystrzegaj się sznurów szklanych, twardych te są nic nie warte.
 3. jacek61

  Skrzynka z popielnika - jakieś czary?

  Zastanawiające jest , że dno skrzynki się nie poci. To by wskazywało na osadzenie się na ściankach skrzynki czegoś albo reakcję tego ocynku ze spalinami i powstanie higroskopijnej soli. Ja proponuję dobrze umyj tę skrzynkę wodą.
 4. jacek61

  przewymiarowany kocioł gs (chmura dymu) pomocy

  Do prób wystarczy plik kolorowych gazet zasypanych popiołem.. Chociaż ja na kolorowych gazetach jechałem 13 lat w poprzednim kotle.
 5. jacek61

  Sas Nagar czy korozja na ściankach kotła

  Tu nie ma co wyważać otwartych drzwi. Kocioł na lato zamykamy a im jest szczelniejszy to będzie lepiej. W tym temacie pod koniec pierwszej strony dałem trochę teorii dlaczego tak jest. Moja coroczna praktyka to zamykanie na lato i wymiennik kotła jak nowy ( z palnikiem trochę gorzej ale to od wilgoci z węgla). Natomiast to co jest na zdjęciach w pierwszym poście to mi wygląda na korozję w komorze nawrotnej kanałów pionowych spowodowaną niską temperaturą powrotu. Być może na to nałożyła się korozja z lata i razem to spada. Co robić, wyczyścić ściany kotła z rdzy, kontrolować w trakcie sezonu czy nie pojawia się rdza, jak pojawia się podczas pracy kotła to pewna korozja niskotemperaturowa. Po sezonie wyczyścić wymiennik z nagarów do czystej blachy i też kontrolować. Ten temat tyle razy był omawiany na forum, że kolega RadzioRadman znajdzie wiele informacji.
 6. jacek61

  Defro Woda leje się z czopucha.

  Ocieplenie czopucha to dobry pomysł, ja mam ocieploną całą rurę na dojściu do komina wełna mineralną grubości 5cm. Zimowe palenie podniesie temperaturę spalin, oby problem znikł. Podniesieni temperatury spalin można zrobić przez wyjęcie zawirowywaczy jeżeli takowe posiadasz a jeżeli nie to ogranicz w okresie przejściowym czyszczenie wymiennika, więcej popiołu i sadzy na jego ściankach to też wyższa temperatura spalin.
 7. jacek61

  Defro Woda leje się z czopucha.

  Kolego Cemol spróbuj jeszcze uszczelnić to kolano nastawne i wyczystkę komina. Teoria mówi, że gdy spaliny są blisko punktu rosy to wpuszczenie do nich zimnego powietrza powoduje kondensację. Przykład co znalazłem na allegro, ale rozwiązań jest wiele, https://allegro.pl/wysokotemperaturowa-tasma-naprawcza-technicqll-i5318721569.html Ja od lat mam problemy z wodą w kominie ale zawsze ma to miejsce na jego końcówce, chyba że u Ciebie spływa woda z końca komina do kolana. Aby to sprawdzić trzeba wyjść na dach i włożyć rękę do komina, woda na rękawicy to będzie jakaś odpowiedź. Wtedy musisz podnieść temperaturę spalin.
 8. jacek61

  Linia kroplująca bez udźiwnień

  Robiłem u siebie takie eksperymenty ze starym wężem PVC ok 10 mm średnicy z nawierconymi otworami, rozgałęziony na 3 odnogi. Mając to niewielkie doświadczenie proponuję Ci jeżeli kroplownik daje 2 litry na godzinę, pytanie przy jakim ciśnieniu, to daj tyle kroplowników aby było sumarycznie mniej niż wydajność pompy. Zakończ węża jakąś prądownicą ( ewentualnie palcem przydław) i lejąc do np 10 litrowego wiaderka sprawdź jej wydajność. Za dużo kroplowników ( otworków) daje taki efekt, że w jednym miejscu podlewa a w drugim nie podlewa.
 9. jacek61

  Linia kroplująca bez udźiwnień

  Pompa chińska Omnigena membranowa na końcu 40 m węza 3/4cala ma wydajność podobną jak bez węza, u mnie ok 1 m3 na godzinę. Jako końcówka do podlewania najbardziej się sprawdza rura długości 3m z nawierconymi małymi otworkami, trzeba ich średnicę dobrać doświadczalnie, tak aby podlewały ok 10 m2, woda z otworków wytryskuje do góry pod różnymi kątami. Podlewam tylko jak jest susza czyli minimum 50 mm na metr kwadratowy to daje 500 litrów na 10 m2. Czyli pół godziny podlewania później przestawiam w inne miejsce a następnie przerwa aby studnia się ponownie napełniła.
 10. jacek61

  Silnik buczy przy podajniku tlokowym

  Sprawdź jeszcze napięcie w sieci. Miałem taki przypadek elektrownia przełączyła mnie na inny transformator na czas remontu tego właściwego.
 11. Odpowidając na pytanie z tematu to jako użytkownik kotła z podajnikiem tłokowym mogę powiedzieć, że najlepsza będzie instalacja stabilnie odbierająca ciepło, tłoki są słabo sterowalne i źle znoszą podtrzymanie.
 12. Jeżeli nie ryzykuje się zdrowiem lub życiem to najlepiej wejść na dach włożyć rękę do komina, może być w rękawiczce, sprawdzić czy mokro. W ten sposób zweryfikować różne teorie.
 13. Mam dwustanowy sterownik i cały czas problemy z wilgocią w dość długim kominie ( 11m) tak więc raczej skłonny byłbym do opcji ciągłego grzania. Dlaczego tak uważam, w starym zasypowym kotle nie miałem żadnych problemów z wodą w kominie a on działał w sposób ciągły. Zużycie węgla takie samo w obu przypadkach.
 14. jacek61

  Kocioł Zasypowy - Górniak - 8 Kw Jak Palić, Czym Palić.

  Podejdź do tych gości co robią zrębkę w ramach pielęgnacji drzewostanu powinni Ci ją sprzedać lub oddać za darmo. Co do handlu zrebką to może trudność jest w tym, że jest ona mokra i w takim stanie szybko zapleśnieje.
 15. jacek61

  Za mocny Wentylator do Kotła

  Minimalny spręż jest istotny. Kiedyś zrobiłem tak zestawiłem dwa wentylatorki od komputera i sprawdziłem dawały 80 Pa na prowizorycznym manometrze z wężyka z wodą. Podłączyłem to do kotła. Paliło się ale mój palnik, dodam tłokowy, wymaga większego sprężu. Sadza, dym itp sprawy. Wróciłem do starej dmuchawy bodajże WP 120 i reguluję ilość powietrza przesłoną na wejściu. Tu każdy milimetr jej ustawienia jest istotny.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.