Skocz do zawartości

jacek61

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1258
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  30

Ostatnia wygrana jacek61 w dniu 30 Czerwiec 2019

Użytkownicy przyznają jacek61 punkty reputacji!

Reputacja

82 Doskonały

O jacek61

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Bielsko-Biała

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  dom ok. 200m2, nieocieplony
 • Instalacja
  stalowa o dużej pojemności, grzejniki żeliwne i aluminiowe
  zawór 3d
 • Kocioł
  Spyra 25kW tłok, nieco zmodyfikowany palnik

Ostatnie wizyty

6344 wyświetleń profilu
 1. Gdyby to była woda ze spalin to na filmie byłaby nie tylko na przegrodzie ale i na pozostałych ścianach kanałów. Kocioł raczej cieknie.
 2. To jest funkcja STOP&GO W instrukcji tak jest lakonicznie opisana: "Praca podajnika zostaje wstrzymana po zadziałaniu funkcji STOP&GO. Mechanizm zawieszania pracy podajnika i wentylatora (STOP&GO) nie obowiązuje, jeśli spadek temperatury będzie większy niż 6 stopni poniżej zadanej" W praktyce wygląda to tak, nim kocioł osiągnie zadaną zazwyczaj po dłuższym okresie pracy wyłącza się wentylator i podajnik i kocioł oczekuje, aż sam dobije do zadanej, jeżeli dobije do zadanej to później pracuje normalnie, włącza się gdy temperatura spadnie o wartość histerezy. Jeżeli nie osiągnie zadanej to czeka do spadku temperatury bodajże o 3 stopnie i następnie pracuje już bez powyższej funkcji czyli dochodzi normalnie do zadanej. Funkcję te można wyłączyć w parametrach serwisowych.
 3. Ryzyko zapalenia węgla w zasobniku wynikająca z jego nieszczelności a na to wskazuje wysoka temperatura podajnika jest gdy ogień cofa się znacznie poza pierwszą szczelinę palnika w kierunku zasobnika, kilka centymetrów dalej jest już zasobnik. Sprawdź to po okresie podtrzymania. Jak palę groszkiem to przy otwarciu zasobnika słyszę jak kocioł dostaje ciągu przez tą szczelinę przez która jest podawane paliwo. Spyra daje dobre uszczelki do zasobnika, glinokrzemianowe takie miękkie, twarde szklane mogą nie spełniać już swojej funkcji.
 4. Dokręć śruby miedzy zasobnikiem a podajnikiem, między nimi powinien być sznur uszczelniający. Pokrywę zasobnika można sprawdzić w różnych miejscach fiszką papieru, zamknięta klapa powinna chwytać. Jeszcze są takie uszczelnienia na sruby z boku tłoka ale ja nigdy ich nie ruszałem. A przede wszystkim zobacz czy pod koniec podtrzymania ( przerwy) ogień wchodzi w szczelinę w kierunku zasobnika.
 5. @karoldr W zeszłym roku miałem cały sezon to samo, gęsty dym a w tym roku w zasobniku tylko trochę dymu. Nie znam 100% odpowiedzi na ten problem ale spróbuj zaślepić 3 szczelinę może to coś pomoże. Oczywiście rozwiązaniem jest palenie miałem.
 6. jacek61

  miał Sklejanie się miału

  tu podobny temat
 7. Mam kocioł podłączony do starej instalacji grawitacyjnej bez termostatów, mogę grzać z zaworem trójdrożnym który obniża mi temperaturę na grzejniki albo na grawitacji czyli sam muszę obniżyć temperaturę na grzejniki na kotle. Obie metody są dla kotła dobre ale dla komina już nie, obniżając temperaturę na kotle poniżej 50 stopni w kominie mam kondensat. Rozwiązaniem byłoby założenie zaworów termostatycznych i podniesienie temperatury na kotle oraz możliwa praca ciągła kotła a nie w dwustanie.
 8. Końcówkę usuń ewentualnie jeżeli potrzebna to ociepl wełną mineralną i na to blacha tak by wełna nie zamokła. |Kocioł ustaw tak aby byłe jak najmniejsze wahania temperatury w kominie czyli praca ciągła.
 9. Jest taka Uchwała Sejmiku Województwa Sląskiego https://powietrze.slaskie.pl/content/uchwala-sejmiku-nr-v3612017 która określa w jakim terminie należy wymienić kotły na klasę 5. Ja ponieważ mam kocioł zamontowany w 2008 to znalazłem się w grupie drugiej a więc w roku 2023 muszę kupić najpóźniej nowy klasowy kocioł. Jestem ciekaw jak będzie przebiegała wymiana kotłów z pierwszej grupy, tych najstarszych i chyba najliczniejszych. Zostało na to 2 lata. Kotły spełniają wymagania klasy 5 jeżeli zostały przebadane wg odpowiedniej normy, gdy produkowano mój kocioł tej normy nie było, nie mógł być wg niej przebadany a więc jest on pozaklasowy. Bardzo wątpię czy spełnia on nawet klasę 3 tej normy.
 10. Kolega Hubi1991 nie podał ważnej informacji czym pali. Jeżeli pali drewnem lub peletem to można włożyć wkład z ze stali kwasówki bo kondensat mniej agresywny ale punkt rosy na ściance komina wyższy gdy palimy ekogroszkiem to raczej należy zapomnieć o wkładach metalowych i ocieplać komin ale też łatwiej nie zamoczyć komina. U mnie wygląda to tak ekogroszek, palenie w dwustanie ,150 stopni na wejściu do komina, 60 stopni na wylocie, komin z cegły na strychu i ponad dachem ocieplony, całkowita wys. ok 10 m i wtedy jest dobrze. Dwumetrowa rura nad kominem to chłodnica spalin - do likwidacji.
 11. Teraz doczytałem. Palisz słabym kalorycznie węglem 24MJ/kg, parametry miału nie znane więc spalanie może być większe. Kup na próbę kilka worków mocniejszego węgla może to się lepiej opłaci.
 12. Mam tłoka ale każdy tłok jest inny, ty masz jeszcze inny sterownik. Zacznij może od tego aby na palniku na wszystkich otworach nadmuchowych był palący się węgiel. Nie będziesz miał lewego powietrza a to bardzo obniża sprawność. A tu link do poradnika jednego z forumowiczów jak ustawić kocioł tłokowy
 13. Smog jest faktem, przez ostatnie dni gdy nie było wiatru taki smród wchodził do domu, myślałem że popsuł się mi kocioł i dymi. Zaglądam do kotłowni a tam chyba czystsze powietrze niż na korytarzu bo większy przewiew. Wystarczy spojrzeć przez okno z wzgórza do jego podnóża nawet nic nie widać, żółtawy kożuch smogu, za to widać góry odległe o wiele kilometrów. Poczytajcie trochę materiałów z tego forum, nawet przed wojną walczono z zadymieniem miast, za komuny palono gazem i koksem a teraz histeria jak ktoś czegoś zakazuje.
 14. Jak się pali grubym węglem to też lepiej ułożyć.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.