Skocz do zawartości

jacek61

Stały forumowicz
 • Zawartość

  1095
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  28

Ostatnia wygrana jacek61 w dniu 10 Czerwiec

Użytkownicy przyznają jacek61 punkty reputacji!

Reputacja

64 Doskonały

O jacek61

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Bielsko-Biała

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  dom ok. 200m2, nieocieplony
 • Instalacja
  stalowa o dużej pojemności, grzejniki żeliwne i aluminiowe
  zawór 3d
 • Kocioł
  Spyra 25kW tłok, nieco zmodyfikowany palnik

Ostatnie wizyty

5885 wyświetleń profilu
 1. jacek61

  Z Której Kopalni Kupić Węgiel

  Mocą i zawartością popiołu to pasowało by do miału 23 z tej tabeli. Ten skład w którym kupowałem do tej pory ma bocznicę kolejową. Transportują też samochodami. A może mi sprzedali coś innego, jak nie kupujesz na kopalni to tego nie wiesz. Zawsze kupowałem z 50 kg na próbę w kwietniu, jak można jeszcze ostrzej popalić, później nie było niespodzianek, szczególnie to ważne jak kupuje się miały. Zrobiłem wyjątek i miałem niespodziankę, z drugiej strony tragedii też nie było bo ogrzałem tym dom. W tym roku kupię opał na innym składzie. Podjeżdżają samochodem z HDSem pod okienko i przez nie wsypują, rozmawiałem telefonicznie z tym składem, potwierdzili. Na razie nie mogę się tym zająć, odkładam to na późne lato.
 2. jacek61

  Z Której Kopalni Kupić Węgiel

  Miał kupiłem na składzie gdzie zawsze kupuję, niestety nie udało mi się znaleźć paragonu bo tam jest napisane jaki miał i jaka kaloryczność. Miał przeciętny, dużo popiołu tak, że nie mieściłem się w podstawionych kubłach a przecież wcześniej paliłem miałem 25 i 23 z Piasta i Ziemowita to mam porównanie. Na stronie PGG jest też miał II z Chwałowic o niższych parametrach, które załączam Edycja: Kilka lat wcześniej paliłem odsiewką Chwałowice z produkcji groszku, samo to w ogóle nie chciało się palić, za bardzo się spiekało, czarne spieki unoszące się nad palnikiem ale po zmieszaniu z miałem z Piasta to był chyba najlepszy opał a palę w tym kotle już 10 lat.
 3. jacek61

  Z Której Kopalni Kupić Węgiel

  Miniony sezon paliłem miałem z Chwałowic. Nie zrobiłem próby przed zakupem i trochę się przejechałem. Myślę, że był to miał II o kaloryczności 24 lub mniejszej. Dużo popiołu ok 15%. W przeciwieństwie do miału Piast/Ziemowit palił się na całym palniku, a nawet w silne mrozy przy dużym podawaniu pojawiał się niedopał. W tym roku jeszcze nie kupiłem opału na zimę ale wracam do Piasta/Ziemowita.
 4. jacek61

  Ustawa antysmogowa podkarpacie

  Podobna sytuacja jest w woj. śląskim, zakazane jest spalanie miału o granulacji mniejszej niż 3mm. Dlatego powstał miał Greenpal https://pgg.pl/sklep/index/produkt/id/5%2CGreenpal+-+Ekomiał. Gdy granulacja jest powyżej 5mm to praktycznie jest ekogroszek, tu parametry do Retopalu https://pgg.pl/sklep/index/produkt/id/4,Retopal+-+Ekogroszek
 5. jacek61

  Ochrona powrotu kotła

  Skąd w spalinach bierze się woda. Do spalenia 1 kg węgla kamiennego z nadmiarem powietrza ok 100% potrzebujemy 15 m3 powietrza. A więc w 15 m3 powietrza znajdzie się: 1) Woda z wilgotności powietrza, przyjmijmy normalne warunki w zimie ( mam higrometr w kotłowni) czyli w 50% wilgotności względnej i 17 stopni https://www.otech.pl/kalkulator-wilgotnosci/ zgodnie z tym kalkulatorem to 7,22 g/m3 powietrza 2) Wilgotność węgla określana symbolem W tr , przyjmijmy za stroną PGG dla retopalu zakres 9 do 15 %, załóżmy, że węgiel suchy to 10% czyli 100g na kg węgla czyli 6,66g/m3 spalin 3) Woda powstająca ze spalanie węglowodorów. Węgiel zawiera od 4,5 do 6% wodoru a więc przyjmując 5% wodoru w kg węgla kamiennego to po spaleniu mamy 450 g wody pod postacią pary, czyli 30g/m3 spalin Razem wychodzi ok 44g/m3 wody w jednym m3 spalin. Temperatura punktu rosy wyliczona z powyższego kalkulatora to 37stopni. I tak by było gdyby w spalinach z węgla nie było siarki. Siarka wszystko komplikuje bo powstaje kondensat kwasu siarkowego. Dla spalin bezpieczną temperaturę przyjmuje się z tego powodu ok 160 stopni a dla ścianek kotła im wyżej tym lepiej. Ponieważ takiej temperatury ścianki kotła nie jesteśmy w stanie osiągnąć nasz kocioł będzie się zużywał aż w końcu będzie trzeba go wymienić. Z praktycznego punktu widzenia. Od dziesięciu lat używam obecnego kotła bez ochrony powrotu. Warto zwrócić jednak uwagę, że jest to CO grzejnikowe grawitacyjne jedynie wspomagane pompą, Na kotle 55stopni a temperatura podawana na grzejniki bez termostatów regulowana za pomocą zaworu trójdrożnego. Z tego względu w okresach przejściowych gdy nie trzeba wysokich temperatur na grzejniki temperatura powrotu niska ale ilości powracającej wody minimalne, gdy mrozy to powrót cieplejszy. Montując następny kocioł nawet do obecnej instalacji nie zastanawiałbym się czy dać ochronę powrotu po prostu bym ja dał. W nowych instalacjach z termostatami i podłogówką to ochrona powrotu jest moim zdaniem obowiązkowa. Jak autor tego tematu nie wierzy to niech szuka tematów na tym forum o zgnitych kotłach szczególnie tych z kanałami pionowymi.
 6. jacek61

  dobór kotła Jaki wybrać kocioł klasy 5 na ekogroszek

  Daję Ci przykład tematu z tego forum dotyczącego kotła SAS Solid, gdybym ja miał wybierać to na chwile obecną byłby ten właśnie kocioł. Ale trzeba brać pod uwagę, że ja w tej chwili nie kupuję kotła bo gdybym kupował to zadałbym sobie sporo trudu z dwóch powodów po pierwsze kilkanaście lat z nim będę się męczył, po drugie razem z montażem wydam pewnie powyżej 10 tys.
 7. jacek61

  dobór kotła Jaki wybrać kocioł klasy 5 na ekogroszek

  Mam dość podobny dom i kocioł 25 kw, Tobie taki sam polecam bo rozumiem, że w woj śląskim kupujesz kocioł klasy 5 a więc z mocą maksymalną podawaną przez producenta na styk. Co do modelu to poczytaj różne tematy dotyczące znanych marek kotłów i wyrób sobie własne zdanie.
 8. jacek61

  Czy Już Po Piecu???

  Wygląda to na lekko zardzewiałą blachę która wychodzi spod warstwy smoły i sadzy. Zobacz tam w pobliżu rusztu wodnego czy są wżery korozyjne do blachy, jeżeli są to trzeba by podnieść temperaturę powrotu.
 9. Tego nie wiem ale kominy o takim dużym przekroju przy niewielkiej ilości spalin potrafią wpuszczać chłodne powietrze z zewnątrz do środka komina i takie zmieszane spaliny z zimnym powietrzem też mogą być wilgotne. Było o tym na forum ale dobrych kilka lat temu. Pamiętam, że ograniczano wylot takiego komina nasadą o mniejszym przekroju.
 10. Jak paliłem w kotle zasypowym to nie miałem problemu z wodą w kominie a dokładnie w jego końcowym odcinku jak obecnie, dodam komin ok 11m, 14x14cm. Zamakanie komina to specyfika kotłów z podajnikiem. Na 100% nie wiem z czego to wynika ale moim zdaniem to sprawka cyklicznej pracy tego kotła, te cykle powtarzają się bardzo często. Rozpoczyna się cykl pracy do zimnego komina wtłaczane są gorące spaliny które się w nim schładzają i kondensuje się woda, cykl pracy jest za krótki by mogła ona odparować więc wnika w cegłę. Coś podobnego widzę jak przepalam drewnem w porządnie wyczyszczonym, zimnym kotle, zawsze ostatni fragment wymiennika jest mokry i chwilę musi potrwać aby rozgrzać na tyle kocioł aby to odparowało. Moim zdaniem receptą na kondensat w kominie przy kotłach podajnikowych jest sterownik który prowadzi kocioł ze stałą temperaturą czyli moduluje moc ale jak patrzę na wykresy nawet tych nowoczesnych kotłów to różnie to bywa i wykres temperatury spalin w kształcie piły jest często widoczny. Dodam, że duże skoki temperatury spalin są widoczne na termometrze znajdującym się blisko czopucha, te temperatury są różne zależnie od ustawień kotła może to być i 160 - 200 stopni (oczywiście w cyklu pracy), przy cyklu potrzymania to 120 ale i czasem 80 stopni. Na końcu komina, bo też mierzyłem tam temperaturę, jest bez względu na cykl pracy kotła temperatura prawie stała w zakresie 50 - 60 stopni. Obecnie, przez ocieplenie komina na strychu i na dachu, a także przez prowadzenie kotła w ten sposób, że w podtrzymaniu dalej się pali, problem został w miarę opanowany. Jednak dalej często się zdarza, że woda ( nie smoła) jest dalej w kominie szczególnie gdy kocioł pracuje ze zmniejszoną mocą ( na zewnątrz ok 0 st), nie ma kondensatu gdy grzeje tylko CWU i gdy są tęgie mrozy.
 11. Widzę że kolega uparcie porównuje smołę do sadzy. Niestety jest w błędzie. Od dziesięciu lat mam kłopoty z wodą w kominie a nie mam żadnych kłopotów ze smołą czy czymś co ponoć krystalizuje z sadzy. Nic takiego nie ma miejsca.
 12. jacek61

  Ekogroszek/piec z podajnikiem, gaz- co wybrać?

  Do spalania drewna lepiej zostawić stary kocioł bez względu co się wybierze gaz czy ekogroszek. Często w starszych domach grzejniki są przewymiarowane, tak jak u mnie, rzadko kiedy temperatura na grzejnikach wyższa niż 50 stopni. Jakimś wskaźnikiem energochłonności domu jest zużycie opału na sezon ale jak palisz węglem i drewnem jednocześnie to porównanie może być trudne.
 13. Na zdjęciu wewnątrz komina jest zastygła smoła. Natomiast maź z sadzy, pyłów i wody wygląda jak normalna sucha sadza ale jak włożymy szczotkę do komina to na jej końcach jet właśnie taka maż.
 14. jacek61

  Skład Tresko-miał 23

  Życzę koledze aby znalazł się ktoś kto palił tym miałem, oczywiście w tym samym kotle / palniku i na tym samym sterowniku. Moje doświadczenia palenia miałem 23MJ i 25Mj z Piasta są takie, że za każdym zakupem te miały się różniły od siebie więc aby nie narzekać trzeba kupić na próbę z 50 kg miału biorąc z tej pryzmy z której później będzie dalszy zakup. Palić należy ostro przez kilka godzin, bo gdy miał ma tendencję do koksowania czy żużlowania to można to zauważyć. Z tego względu najlepiej zrobić to w kwietniu bo zwykle jest kilka zimnych dni ( tego roczny kwiecień pod tym względem jest wyjątkiem). Co do mieszanek miałów z różnych kopalń jest jeszcze gorzej, gdy kupiłem miał z Silesi to aby go spalić mieszałem go 1do 2 z Piastem i tylko tak to się paliło. Podobna sytuacja ma miejsce gdy łatwy do spalenia węgiel z Janiny i Sobieskiego jest mieszany z trudnym węglem z Brzeszcz i pod postacią nazwaną Jaret Plus przysparza wiele kłopotów jego nabywcom. Tak więc tylko własne próby dadzą sensowną odpowiedź. Ponoć przyszły tydzień ma by chłodniejszy.
 15. jacek61

  Agresywna woda

  Ja w swojej instalacji mam stal czarna i aluminium od 40 lat, od 24 lat dołożony ocynk a od 10 lat miedź. Nie uważam by było to dobrze ale nie ma co szaleć. Wszystko połączone elektrycznie więc może jeszcze to trochę wytrzyma.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.