Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ograniczenie ciągu kominowego bez rck


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jak idziesz w RCK to tylko na wylocie komina, albo w piwnicy w wyczystce, na komin jest drogie, ale bezpieczniejsze i zleć montaż  kominiarzowi, przecież jakoś czyści ten komin na dachu. 

16 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Tak zrobię.Miałem już przysłonięty ruszt o połowę i rozpalanie było kiepskie,ale potem już nawet ok. Problem był ze spiekami na tym małym kawałku rusztu.

Tylko nie wiem czy to zda egzamin bo nadal tego powietrza spod rusztu będzie malutko-duszenie.

Musisz poeksperymentować z powierzchnią przysłonięcia. 

Spowolnić spalanie można też popiołem, przesypując wsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

Rck musi być zamontowany w tym samym pomieszczeniu,więc w piwnicy odpada,natomiast na komin nie da rady tego zamontować tak jak pisałem powyżej.

Komin ja czyszczę,ale przy odbiorze zleciłem to kominiarzowi i różnicy nie było żadnej poza grubością portfela po tym zabiegu.

Komin ma jakieś 12m i na strychu/piwnicy jest zrobiona wyczystka przez którą jest on czyszczony od dołu i od góry wyciorem. 

Na moje te przysłonięcie rusztu nic nie da lub da niewiele-miałem przysłonięty wlot powietrza na kilka milimetrów a i tak mało co mi to dało.

Myślę,że jak ciąg jest duży to i przez szczelinkę będzie w stanie rozpędzić kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podejrzewam,  że duży ciąg, jest spowodowany wypuszczaniem do komina  zbyt gorących spalin.

Może czas na wymianę kotła na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

Kocioł jest nowy-defro optima komfort 8kW (1 sezon za nim) zmniejszony do około 5.5kW

Spaliny też już są ogarnięte (dodatkowa półka)-rozpalanie 230-270°C a potem już tylko 120°C a i często mniej.

No tylko co z tego,że mam 250°C przy rozpalaniu jak kocioł słabo i wolno odbiera to ciepło. Jak tata przymknął szyber w pierwszych dniach palenia to kocioł bujnął na 80°C 

Wiem też,że raz uchylił ciutkę mocniej klapkę bo nie chciało się rozpalić i czujnik temp spalin się uszkodził (był do 350°C) a na rurze do naczynia wyrównawczego wskazania czujnika przekroczyły wartość 70°C (do tylu jest),więc zapewne woda się gotowała lub było blikso temu.

Cały czas chodzi mi po głowie ta dmuchawa-może jakiś "mądry" sterownik z pid by się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Pisałem że jest to jakieś rozwiazanie ale nie uważałem że go poważnie weźmiesz pod uwagę bo przecież kupiłeś Kepasa...

Oglądałeś te moje filmiki z palenia na pidzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234

Tak,kepas sprawdza się dobrze-sterowanie jest ok,temperatura kotła również,ale jednak jest to duszenie opału a kontrola spalin żadna.

Filmików nie oglądałem-mógłbyś zapodać link? Kojarze tylko,że masz tech st 81-z instrukcji wynika,że on dobiera moc nadmuchu na podstawie właśnie chociażby temp spalin.

Ciekawie też się przedstawia regulator pokojowy połączony ze sterownikiem.

Szukam jakiegoś sensownego rozwiązania i bardziej ekonomicznego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Muszę tego filmu poszukać. Problem w tym że padł mi stacjonarny komputer a z telefonu nie wiem co mi się uda. Najwyżej podam temat i stronę i będziesz musiał odszukać:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Temat jest wiekowy.

" Piec Górnego Spalania Uks-N A Sterownik Pid Z Czujnikiem Spalin- Za i Przeciw"

Szukaj na stronie 4 i 5 . Ma być 3 filmy. 

Przepraszam za kłopot .:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawka do tego to już szrot, idąc chodnikiem z dala wyczuwam takie zestawy, kotły, nigdy bym do tego nie wrócił, ten kociołek ma pewnie krótki wymiennik, odsprzedaj to i kup coś poczciwszego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

Mogę tak zrobić,ale ciąg nadal pozostanie. Oglądałem filmiki witka (dzięki za nie) i u niego przy rozpalaniu jest tak jak u mnie przy ciągłym paleniu a nawet i gorzej-u mnie ten ogień jest wręcz porywany/wciągany.

Jestem tak zdesperowany,że myślę już o kominku na pelet ferroli bo jest bezpieczniejszy i prawie bezobsługowy. Tylko znowu komin ceglany i zużycie nie wiadomo jakie...

Chyba nie ma dobrego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam kocioł co Ty, tylko 12 kw i sterowanie dmuchawa z pid fabryczny zestaw.

5 godzin temu, Animus napisał:

Dmuchawka do tego to już szrot, idąc chodnikiem z dala wyczuwam takie zestawy, kotły, nigdy bym do tego nie wrócił, ten kociołek ma pewnie krótki wymiennik, odsprzedaj to i kup coś poczciwszego.  

Z poziomu chodnika czuć kominy sąsiadów, nie mój.

Kolega witek1234 w zasadzie wyczerpał temat jak poradzić sobie ze spalaniem.

4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

@Animus

 

Jestem tak zdesperowany,że myślę już o kominku na pelet ferroli bo jest bezpieczniejszy i prawie bezobsługowy. Tylko znowu komin ceglany i zużycie nie wiadomo jakie..

Kotły z palnikiem pelletowym są bardzo wrażliwe na nadmierny ciąg kominowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wsadzać zawirowywacze pomiędzy grodzie?

Osłabisz ciąg i zwiększysz odbiór.

Dwie ostatnie masz cofnięte od drzwiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Mimo wszystko chyba jednak montaż RCK byłby najlepszym rozwiazaniem. Zrobić chociażby dodatkową rurę z Rck przy kotle do rury spalinowej. Na stronie CZYSTE OGRZEWANIE w zakładce o usprawnieniach w kotlowni masz zdjęcie jak to wygląda. 

Albo ten reduktor ns wylot z komina firmy Darco. Do tego słabszy węgiel i OK. 

Taka myśl mi przyszła do głowy: może tato po cichu dosypuje węgla na żar? Efekt fajerwerków pewny na 80% . Zwłaszcza gdy lubi podglądać jak się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audiko napisał:

Kotły z palnikiem pelletowym są bardzo wrażliwe na nadmierny ciąg kominowy

To koza peletowa (ferroli breta) z nadmuchem i wyciągiem,więc chyba ciąg jej nie straszny,ale znowu komin ceglany :(

7 godzin temu, Animus napisał:

A próbowałeś wsadzać zawirowywacze pomiędzy grodzie?

Nie,ale na ostatniej półce zrobiłem taki jakby rozbijacz spalin-ciąg pozostał,ale temp spalin ciut spadła.

Godzinę temu, witek1234 napisał:

Zrobić chociażby dodatkową rurę z Rck przy kotle do rury spalinowej

Niestety to nie przejdzie-musiałbym sporo przerabiać. Jedyne wyjście to rck na rurę tak jak wyżej zaznaczyłem o ile jest tam miejsce.

Godzinę temu, witek1234 napisał:

może tato po cichu dosypuje węgla na żar?

Nie nie. Ten wybuch był w zasadzie w fazie odgazowywania. Po prostu przy rozpalaniu ogień jest wciągany,wsad cały się zajmuje a potem następuje zamknięcie klapki i dymi.

U Ciebie to rozpalanie wygląda na spokojne-u mnie tak się pali drewno (2 kawałki) a temp spalin wtedy wynosi około 150°C-mimo to temp na kotle rośnie.

Węgiel będzie kupiony słabszy tylko ciekawe jak to zimą będzie wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup 2 rodzaje węgla, na mrozy mocniejszy i wsadź zawirowywacze, bo spaliny walą przez dwa ostatnie kanały, wymiennik b. krótki.

Tam można wydłużyć drogę  spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus

No coś muszę pomyśleć,coś w miarę uniwersalnego.

Akurat producent odpisał mi na temat rck w mieszkaniu-tak w skrócie całą ewentualną odpowiedzialność montażu zwalił na kominiarza.

Zdecydowanie wymiguje się od odpowiedzi,więc może i nie jest to bezpieczne.

A czy naprawdę nikt z Was nie spotkał się z godnym polecenia sterownikiem i dmuchawą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy o miarkowniku kepas-producent wprowadził aktualizację i teraz są 4 stopnie otwarcia klapki której wielkość otwarcia każdego stopnia my ustawiamy-we wrześniu zaktualizuję miarkownik,więc sprawdzimy czy faktycznie tak jest,ale zapowiada się idealnie.

To tak poza tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiuj zestaw @witek1234, do tego ten słabszy węgiel, mniejsze zasypy lub ograniczona powierzchnia rusztu, plus te elementy do wymiennika i będziesz zadowolony.

Słaby węgiel jest prima, najczystsze spalanie to GS na 24MJ, tak się zdarzyło, że w tym sezonie paliłem jeszcze słabszym niż w poprzednim i, trochę z powodu ciepłej zimy, miałem chyba najwyższe temperatury w ostatnich 6 latach, kupiłem też dla doświadczeń workowany 28MJ, taki niby orzech, przez ruszta nie przelatywał, ale to już na prawdę na bardzo zimny dni, więc opałem możesz się nie martwić.

Może nadmiernie upraszczam, ale jeżeli sterownik z PID potrafi prowadzić płynnie dmuchawę na bardzo niskich obrotach, a tak opisywał to @witek, to powinieneś uspokoić spalanie.

Nie mogę pozbawiać cię nadziei związanych z Twoim sterownikiem, u mnie klapka PP ma z 10 położeń, to ciągle nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Ja spalam bez oszczędzania średnio 5 ton słabego węgla no name, który de facto może mieć nie więcej niż 23 a może i 21 Mj. 

Kalorycznego schodzi u mnie 4 tony.

Jak się pali słaby, widziałeś na filmiku natomiast kaloryczny nigdy nie utworzy tego białego nalotu , raczej czarną sadzę . I częściej potrzeba czyscic komin.

Tech u mnie działa super ale nie biorę odpowiedzialnosci jak będzie u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck

W kotle wszystko musi zostać jak jest. Nie chcę dokładać rodzicom kolejnych obowiązków :)

Poza tym zasyp jest już i tak śmiesznie mały,że zimą (wcale nie mroźną) starczał na 9-10h,ale tutaj też właśnie ciąg grał drugie skrzypce.

Ociepliłem trochę strop (nędznie,ale zawsze coś),więc liczę że tej zimy będzie ciut lepiej.

Muszę jeszcze pomyśleć nad odizolowaniem ściany za grzejnikami bo może brzmi to śmiesznie,ale kilkadziesiąt W jednak jest straty.

Węgiel będzie właśnie w okolicach 24Mj

@witek1234

Mogę odezwać się na priv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.