Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eko Plus 25 kw - nisko żar w palenisku plus spieki


zigizigizi

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule.
Mam Ogniowo EKo Plu s 25kw - ustawienia do podejrzenia tutaj: https://esterownik.pl/device/22027

Ogrzewanie kaloryfery oraz podłogówka. Dwie pompy - jedna na ogólny obieg, a druga na podłogówkę.  Brak CW (jest na gaz)

Problem mam dwa

1. NIsko żar w palenisku. Jak ręcznie dodam więcej węgla to żar wychodzi wysoko i pali się płomieniem, a przy trybie automatycznym spalanie jest gdzieś w środku paleniska i prawie nie widać płomieni.

2. Tworzą się spieki - palę Karlikiem.

Dopiero do 2 tygodni mam piec, wiec jestem świeży w temacie.

Prośba o pomoc - poradę.
z góry dzięki

Zigi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dzisiaj zmieniłeś obroty dmuchawy o 8% w dół z (+3 do -5) Nie dało to poprawy? Po każdej zmianie poczekaj kilka godzin jak sytuacja w kotle zacznie się normować.

Możesz skrócić czas podawania w automacie, aby częściej wzruszać kopiec np 4-5s. Zmiana czasu w podawania opału przy eCoal Automatczny powoduje automatyczną zmianę częstotliwości podawania. Nie ma więc różnicy w ilości dawki na palniku jeśli mamy 3 lub 10 sekund. Będą tylko inne przerwy w podawaniu. W automacie możemy regulować tylko moc dmuchawy.

Zawsze masz powrót poniżej 40 stopni. Wg schematu masz zawór 4D otwarty na maxa.

Widzę, że znowu zwiększyłeś czas podawania paliwa. Zwiększasz tym też czas pomiędzy podawaniami, który uzależniony jest od czasu podawania.

Aha na sterowniku brak skonfigurowanego obwodu podłogówki, na zaworze 4D nie ma wpiętego czujnika temperatury i masz uruchominony obwód CWU + cyrkulacja, a piszesz że CWU masz z gazu?

Na 180m ktoś polecił Ci Ogniwo 25kW?

Sam mam OEP 25kW i na moich 230m kiszę go przez 10-11 miesięcy (ostatnie dwie zimy nawet dłużej) poniżej 50% mocy. i tak już prawie osiem lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO możę pokolei - dom kupiłem z piecem w pakiecie, więc nie wiem jaka jest historia. MOge tylko podejrzewać, że miał służyć do ogrzania też kolejnych 90m w domu (które nie są obecnie wykończone)

Obroty dmuchawy zmieniłem wczoraj wieczorem (w nocy) o -8% i nie było poprawy. Na razie zostawie tak jak jest teraz a zgodnie z Twoją sugestią skrócę czas podawania do 4s i zobacze rano jak to będzie wyglądało.

Zawór 4d - jeśli dobrze rozumiem, to ten ze zdjęcia -  mam manualny i nie mam w nim czujnika termperatury ale mam termometr i jest ustawiony na 28 st. C (co dla mnie jest ok). TEn zawór reguluje jaka temperatura idzie na podłogówkę.

 

Teraz palnik pali się wysoko, bo niedawno ręcznie zapuściłem podajnik, ale normalnie żar jest nisko

w podajniku.

Dzięki - dam znać jutro jak sytuacja. Ide teraz przestawić czas podawania i wyczyścić popiół.

20201114_181426.jpg

20201114_181434.jpg

Jeszcze uzupelniajac. CWU mam z piecyka gazowego. A na schemacie jest to niby pokazane, ale jako wyłączone. Czy sam fakt ze schemat to pokazuje jako wyłączone moze jakis wplywac na prace pieca? 

I jeszcze fotki calosci instalacji.

 

20201114_184642.jpg

20201114_184637.jpg

I popiół.

20201114_185317.jpg

20201114_190323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory 4D nie widzę. Za to widzę dwa zawory 3D.

Zrobiłbyś zdjęcia z bliska tego co zaznaczyłem na zdjęciu, aby odczytać nastawy? Albo sam odczytaj. To nie wspomoże procesu spalania, ale może pozwoli podnieść temp. powrotu. Dobrze jakby była w okolicach 50 stopni lub więcej.

Widzę, że dmuchawa chodzi teraz na 42%. Większość użytkowników OEP ma ustawione dmuchawy poniżej 40% - oczywiście jest to uzależnione od ciągu kominowego.

Kociołek masz przeczyszczony? Kanały pionowe też? Dobrze poskładany, bo masz bardzo wysoką temp. spalin. Mi jest ciężko osiągnąć 140 stopni i to raczej przy mrozach. U Ciebie kręci się nawet koło 200. Teraz 180.

Możesz też zapytać na forum sterownika kotła, tam więcej osób ze sterownikiem eCoal.

Inked20201114_184642.thumb.jpg.5f38c7d51ec8c44dcb357d3fd3a716a3_LI.jpg.fd9bc83b9d9db5a950bacdd7bfa35103.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ten po prawo. Z tego co rozgryzlem to nim reguluje temp na podlogowym ogrzewaniu. Za nim, w ciagu podlogowki, jest pompka a pozniej termometr. Ustawione jest tak nisko, bo ten nastaw daje temperature wody w podlogowce na ok  28-30 stopni co nam na razie wystarcza. Wiec mam wrazenie ze tu bym nic nie zmienial.

 

20201114_212856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawór 3D. Tu tak jak piszesz regulujesz temp. na podłogówce. U góry masz termometr. Będziesz nim ruszał jak Ci będzie za zimno lub ciepło ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten po lewo to jest chyba mieszanie cieplej i zimnej wody w obiegu ogolnym. Od dolu idzie do niego powrot obiegu golnego. Od lewej woda z pieca, a w prawo woda ciepla leci na obieg ogolny. Ale jego do tej pory nie ruszalem i nie wiem jaki to mialoby skutek.  Bo instalacja jest zrobiona tak, ze najpierw jest uklad "ogolny" (na kaloryfery) i na nim jest pompka (ta po lewo), i z tego ukladu ogolnego dopiero odchodzi ten uklad na podloge, gdzie jest zawor z pierwszego foto , a pozniej pompka i termometr. 

Piec czyszczony. Kominy tez.

Zostawiam teraz te ustawienie do jutra rano i zobacze jakie beda efekty.

Jakby nie zadzialalo, to sugerujesz zeby zmniejszyc nawiew?

20201114_212948.jpg

20201114_213010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W popiele niedopałki widać.  Są w sterowniku ustawienia podajnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiol to, na moje oko laika, raczej spieki niz nie spalony wegiel.

Dalem link i tam widac co mozna zmieniac. Przy trybie auto moge chyba tylko czas pracy podajnika zmienic i moc nadmuchu, ale moze sie myle. Dopiero ucze sie tego pieca.

A jeszcze pytanie, na razie teoretyczne, ale chyba zaraz stanie sie praktyczne. Jak mam za cieplo w pokojach z kaloryferami (nie mam termostatow), to zeby zmniejszyc ich temperature to trzeba zmniejszyc temp na piecu (teraz mam 60 st) czy cos kombinowac z tym zaworem 3D, ktory jest na obiegu "ogolnym"? Jakies inne drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz temperaturę na zaworze 3D (ogólnym)

Spieki też są, ale nie dopalone kawałki węgla też widzę. Nie znam sterownika, dlatego pytam, czy są tam ustawienia podajnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie automatycznym można korygować tylko dmuchawę. Przy czym w zależności od temperatury na kotle zmienia jej moc.

U mnie tryb auto się nie sprawdził i przeszedłem jak większość osób na pracę w trybie grupowym. Dużo lepiej można w nim spalić opał.

W trybie auto dmuchawa pracuje w pewnych wiedełkach np. 34-42 możemy tylko zmieniać te widełki na np. 30-38 czy 40-48. Już nie pamiętam, bo skończyłem z tym trybem w 2013 roku.

Tu masz z forum instrukcję opracowaną przez użytkowników przy pracy grupowej gdybyś chciał zmienić tryb pracy:

https://esterownik.pl/forum/posty,885/ppczyli-poradnik-palacza

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem i niewiele sie zmienilo. Moze palenisko nie zapadlo sie tak nisko, ale nie jest wciaz dobrze. 

Ponizej jak wyglada plomien na wlaczonym trybie Auto  (z dmuchawa wlaczona) gdy do niego zajrzalem rano. A drugie foto jak recznie zapuscilem podajnik na 25s i zalaczylem tryb Auto.

Zmienilem teraz dmuchawe z minus 4% na minus 6%. Zobacze wieczorem jaki efekt bedzie.

20201115_093237.jpg

20201115_095610.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że przygotowujesz się do grupowego ;-)

Łatwiej jest ustawić go jak podasz jedną moc min i max. Łatwiej wtedy dobrać nadmuch. Ja obecnie mam ustawione min i max na 8kw przy czterech podaniach. Być może jak się ochłodzi w przyszłym tygodniu będę musiał odpalić moc 12kW. Te moce w grupowym są mocno umowne, bo np. w 8kW możesz podać od 3 do 6 podać dawek paliwa. U mnie przy czterech podaniach 8kW palnik jest w stanie spalić max 24-25kg groszku na dobę.

W grupowym dawki paliwa są podawane co 20sekund. Po podaniu całej grupy zaczyna się proces dopalenia paliwa, które trwa od 2-5 min. Uzależnione jest to od trendów temp. spalin. U mnie najczęściej to dopalenie trwa około 3 min. Są wykresy z ostatnich 16 cykli.

Aha czasy pojedynczych dawek w grupowym: 8kW-5s, 12kW-7s, 16kW-9s, a 20kW chyba 11sekund. Przy 8kW większość użytkowników dmucha w przedziale 32-38. Ja u siebie tak 36-37. Obecnie mam 36, ale jest uzależnione od ciągu kominowego czy ziarnistości opału, więc nie można kopiować ustawień innych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle nie wyglada wyczysczone.To nastepnie z dužym napowietrzaniem zwieksza temp.spalin i cieplo ucieka w komin.W popiole widac stopiony popiol z srodku paleniska i niedopalone kawalki  schlodzone przy dyzach napowietrzania dužym nawiewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do grupowego. Bede uzywal na poczatku 8kw tylko (jako minimalnej i maksymalnej), a docelowo tez 12kw jak bedzie zimniej. Taknmi wyszlo z Cieplowlasciwe.pl

Czy moglibyscie mi wytlumaczyc dwie rzeczy:

1. Co w praktyce oznacza ze kociol pracuje na 8 lub 12kw? Jaka jest roznica w procesie spalania? Wiecej wegla jest podawane, mocniej dmucha? Obie naraz?

2. Ponizej moje ustawienia "fabryczne" grupowego. Wiem ze trzeba je pod piec dobrac, ale czy na poczatek jest cos z nimi co jest oczywiscie nie tak? Zwlaszcza czy histereza kotla (5 st) powinna byc wieksza od histerezy przejscia na maks (2 st). Jaka jest mechanika tego procesu? Tzn. Czy jak piec nie daje na 8kw dojsc do zadanej temperatury to wrzuci grzanie na 12kw? Czy tryb podtrzymania wyglada wstepnie ok?

Screenshot_20201115-201248_eCoal Mobile.jpg

Screenshot_20201115-201210_eCoal Mobile.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zacząłeś palić w grupowym. I jak lepiej?

Przez ostatnie dni coś działo się na serwerach i ciężko było zobaczyć coś na wykresach czy ustawieniach. W większości czasu nie działały. Dzisiaj coś mogłem zerknąć.

Histerezę możesz zmniejszyć na min ile się da (ja mam 0,2 bo niżej nie mogę). 2-3 stopnie histerezy użytkownicy wybierają jako przejście na moc max, gdy na min. się kociołek ciężko zbiera i na mocy min nie daj rady. Będzie się szybciej zbierał, bo teraz musi chwilę odstać zanim spadnie min te trzy stopnie. Trzy dlatego, że na grupowym przebija o jeden stopień i kończy dopalać paliwo, a następnie odstawia się.

 

Grupowe, to takie pierwsze próby modulowania kotła z 2011-2013 roku. W zasadzie przełączanie się pomiędzy dwoma mocami ustalonymi przez użytkownika. Użytkownik może sobie ustawić kilka wartości mocy i w zależności od warunków pogodowych zmieniać je. Nie jest do na dzisiejsze czasy doskonałe, ale nawet dobrze się na tym spala opał. Obecnie jest dużo lepiej modulujących sterowników. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam skłaniać się ku temu, że mam częściowo zapchany dopływ powietrza lub z którejś strony ono ucieka. Żar wypala się w jednej części paleniska (tej bliżej podajnika). Jak wygaszę całość to przepatrzę i dam znać.

Bo żar schodzi teraz nisko w palenisku, tylko w tej części. W pozostałej się nie dopala i wypiętrza. Jakby to się wyrównało, to powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypala się mocniej od strony zasobnika/dmuchawy to prawdopodobnie masz źle włożoną koronę palnika , od strony dmuchawy nie powinno być nacięć / otworów , powinny być po drogiej stronie , jak mi kiedyś majstry odpalili piec to tak miałem 

 

Tu dobrze widać , wentylator powinien być z prawej strony przy takim ułożeniu korony

33C191B5-E66B-4C61-878F-5F95BCCA95B5.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korone palnika TO CO JEST NA ZDJĘCIU , to się zdejmuje raz do roku do  czyszczenia i montuje albo na sznur albo lepiej na uszczelniacz kominkowy , i zakładając ja trzeba patrzeć zeby od strony dmuchawy nie było nacięć , odwrotnie tez pasuje i ci montują piece przeważnie na to nie patrzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.