Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensat - instalacja do sprawdzenia


hojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym prosić o sprawdzenie i doradzenie czy taka instalacja ma sens.

Kocioł kondensacyjny - jeszcze nie wybrałem jaki ale celuje w:

-  Junkers ZSB 14-5 lub 3 (nie wiem czym sie różnią?),

- Termet Gold 20

- immergas victrix 20 x tt 2 erp

- Wolf CGB2-14 lub 20 (czy 14 wystarczy?)

 

Dom 150m, 1150m podłogówki (100%) 9 i 7 pętli, najdłuższa 70m, OZC-> zalecenie - piec kolo 12kw,  OP->pompa 1,15 m3, bilans mocy  6,1kw, 

CWU na rozdzielaczach. Na parterze 2 punkty z cyrkulacją + cyrkulacja do belki rodzielacza CWU na piętrze (od belki są krótkie odcinki więc nie ma sensu cyrkulacji do punktu)

 

Rozmawiałem z 3 instalatorami, jeden chce sprzęgło i 2 pompy władować, a 2 twierdzi że pompa pieca uciągnie ( junkersa), 3 cała instalacja C.o. CWU w miedzi co nie dokońca mi się podoba więc go już odrzuciłem na wstępie.

W specyfikacji WOLFa znalazłem jeszcze 3 opcję, bez sprzęgła ale za to z pompami na rozdzielaczach tj mieszaczami:

image.png.029f9bd7bf3c639939a26eda14772d61.png

Profil konfiguracji urządzenia 02 Jeden lub więcej obiegów mieszacza podłączonych za pośrednictwem modułu mieszacza (do kotła grzewczego nie podłączono żadnego bezpośredniego obiegu grzewczego).

• Palnik jest uruchamiany przez podłączone obiegi mieszacza.

• Wewnętrzna pompa urządzenia działa jako pompa wspomagająca

• Sterowanie temperaturą kotła. Wartość zadana jest ustalana poprzez obiegi mieszacza.

• Wejście E2: wolne.

 

Czy to oznacza że pompy mieszacza wymagają połączenie kablowe podłączane do kotła?? hmm mam tylko 230 z rozdzielni do rozdzielaczy.

 

I tak skłaniałbym się chyba do opcji z mieszaczami lub sprzęgłem, żeby kocioł nie musiał pompować na 100% przez cały czas a też pewnie nie każdy z nich uciągnie.

 

Wersja z mieszaczami:

mieszacz.thumb.png.7e953c5f0a6f589f752a46a8b004c300.png

 

 

Wersja ze sprzęgłem (zawory źle wkleiłem chyba poinny być przed a nie za pompami?:

 

sprzeglo.thumb.png.a5b96ef1c2eb9acbadcb73603170a6af.png

 

Czy w wersji z sprzęgłem  zasobnik jest podłączony za sprzęgłem czy przed jak w wersji z mieszaczami ? i czy naczynie przeponowe na powrocie jest też wymagane ?

 

Pozdrawiam

 

PS. na elektrodzie jest bardzo dużo złych opini i problemów o termecie goldzie, jak to z nim jest ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze do kotła gazowego mają być stosowanie mieszacze z siłownikami a nie termostatyczne.

Po drugie jak siłowniki to obok kotła a nie w rozdzielaczach.

Po trzecie jak robisz np wg schematu Wolfa to może się okazać że to nie będzie funkcjonować na kotle innego producenta.

Po czwarte ogólny opis z instrukcji czy folderu nie zapewni właściwej pracy.

Po piąte z tych kotłów tylko Termet tą instalację pociągnie samodzielnie, a np Wolf  będzie się męczył i może nie podołać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Nie zależy mi żeby kocioł ciągnął całą instalacje!. Chce poprostu mieć dobrze zrobioną instalacje która będzie działać.

Piszesz tylko termet pociągnie,  niechce tak bo pewnie na rynku z dziesiątek modeli piecy tylko 3 -4 pociągnie bez dodatków tę instalację tylko ze względu na pompę.

A wolę zrobić większym kosztem instalacje która pozwoli mi wybrać kociął poza tymi 3 - 4 sztukami. Pytanie tylko czy trzeba się ładować w sprzęgło itd. czy można to zrobić inaczej? i która opcja będzie najlepszym wyborem.

Chce mieć wybór, termeta się troszkę boję bo jak pisałem można znaleźć dużo problemów z nim na elektrodzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz termeta to szukaj kotła który będzie miał  ciśnienie dyspozycyjne pompy na poziomie 300mbar przy wydajności ok 1,1- 1,2 m3/h.

Dodatkowo kocioł powinien mieć modulację do 2-3kW a max od 14kW  wzwyż.

Jak automatyka nie zapewnia pracy bez sprzęgła to trzeba sprzęgło i za nim pompę.

PS

Z każdym kotłem są jakieś problemy a ich ilość w necie zależy od ilości sprzedanych kotłów,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zakładam że muszę dać sprzęgło.

Pisałeś o siłowniku, ale czy w ogóle mieszacz jesy wymagany w takiej instalacji ? piec i tak będzie grzał na niską temp.

Pozostaje pytanie czy 2 pompy jak narysowałem po 1 na rozdzielacz czy 1 pompa i trójnik ?. Pompy z tego co widze mają spokojnie 3m3 przeplywu wiec chyba 1 wystarczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 m3/h przepływu, ale nie dla 300 mbar (3 m H2O).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę coś innego: Evosta 2 40/70 przy "najwyższej" charakterystyce dla 3 m3/h jest 1,5 m H2O czyli 15 kPa, czyli 150 mbar :)

1451519900_evosta2.png.5d9497b14b9b4c7e9cd42dc08be828c4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hojrak napisał:

Cześć,

Chciałbym prosić o sprawdzenie i doradzenie czy taka instalacja ma sens.

Kocioł kondensacyjny - jeszcze nie wybrałem jaki ale celuje w:

-  Junkers ZSB 14-5 lub 3 (nie wiem czym sie różnią?),

- Termet Gold 20

- immergas victrix 20 x tt 2 erp

- Wolf CGB2-14 lub 20 (czy 14 wystarczy?)

Jak ma być sam kocioł to proponuję: Junkers Cerapur Compact (mocniejsza pompa), Termet Gold albo Immergas Victrix.

Jak ma być sterownik umożliwiający coś więcej niż włącz / wyłącz dla kotła, to zostaje już Junkers i Immergas.

10 godzin temu, hojrak napisał:

(...)

Czy w wersji z sprzęgłem  zasobnik jest podłączony za sprzęgłem czy przed jak w wersji z mieszaczami ? i czy naczynie przeponowe na powrocie jest też wymagane ?

W wersji ze sprzęgłem zasobnik jest podłączany bezpośrednio pod kocioł (praktycznie zawsze). Naczynie przeponowe może być wymagane. 

10 godzin temu, hojrak napisał:

PS. na elektrodzie jest bardzo dużo złych opini i problemów o termecie goldzie, jak to z nim jest ?

Żaden z moich klientów nigdy mi nie narzekał na ten kocioł.

 

Osobiście puściłbym to na Junkersie Compakcie 14kW albo Immergasie 12 kW lub 20 kW.

Pytanie jeszcze z czego masz zrobione podejścia do rozdzielaczy, jak pex min 26 albo miedź 22 (jeszcze lepiej 28) to byłbym w miarę spokojny. Zapotrzebowanie masz malutkie 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Hej,

Dzięki Teres, maasz namyśli ZSB 14-1DE? rozdzielacz na parterze jest pod piecem wiec podłączenie nie ma znaczenia w sensie można dać co sie podoba, a do rozdzielacza górnego mam PEX-25x2,5 Wavina.

 

Zakładając sprzęgło, mój 2 rysunek jest poprawny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz mi napisać w czym jest różnica smart 14-5c a 3-ce bo kogo pytam nawet goscia od junkersa pytalem to nie wiedzial.

smart to 1 kociął o jakim myslalem. cyrkulacja musi byc. mam rozciagnieta  2punkty na dole i do rozdzielacza na górze.

czy jest roznica sprzeglo poziome/pionowe? 

 

 

a oprocz samej pompy za sprzeglem zaden zawor3d z silownikiem itd nie jest potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzieki. Znalazlem na forum jakiś schemat i trochę go przerobiłem, tak będzie ok? coś pominąłem jakby część od sprzęgła na prawo czyli do rozdzielaczy chcialbym zbudować sam, instalator poźniej by tylko wykonał część od pieca do sprzęgła i zasobnika więc zależy mi żeby wiedzieć co tam powpinać, zawory,

-czy jakieś zwrotne

- czy to naczynie przeponowe na powrocie C.o.?, 

-czy przy termometrach nie dać jeszcze po manometrze ? czy w ogóle termometry na zasilaniu rozdzielaczy i powrocie?

-czy za sprzęgłem gdzieś dać filtr siateczkowy np na zasilaniu i powrocie przed czujnikiem temp za sprzęgłem?? bo za piecem przed sprzęgłem na zasilaniu chyba powinien, 

 

jaką pompę polecacie ?

s2.png.f149a58a23412e90dc33f9be75ba8e83.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3c a 5c ma zasadnicza roznice a mianowicie modulacja. 5c schodzi palnikiem niżej niz 3c. Naczynie przeponowe ci nie potrzebne, na rozdzielaczach zawory. Termometr mozesz dac za pompa po stronie wtornej. Zawory zwrotne nie potrzebne, filtry skosne na powrocie kotla i przed pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dolny rozdzielacz jest nie podłączony bo jest pod piecem więc do niego mogę wybrać 32mm czy miedź 28 jak piszesz.

 

Do górnego rozdzielacza mam puszczone 25 i tego już nie zmienię. Odcinek rury do rozdzielacza to 6 metrów z czego pewnie z metr zostanie odcięty.

 

Czyli Yonos PICO 2.0 25/1-6 będzie ok 

https://wilo.com/pl/pl/Produkty-i-zastosowania/Wyszukiwarka-pomp/Yonos-PICO-25-1-6_9389.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na górze jest 9obw. i niestety jest jedno kolanko po drodze na zasilaniu i 1 na powrocie, akurat rura wychodzi w podłodze i nie dało się bezpiecznie ugiąć  tak aby ją przyklepać dobrze do podłogi.

 

 willo yonos pico 2.0 25/1-6 czy może grundfos alpha 2 25/60 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2019 o 13:31, hojrak napisał:

Jeszcze raz dzieki. Znalazlem na forum jakiś schemat i trochę go przerobiłem, tak będzie ok? coś pominąłem jakby część od sprzęgła na prawo czyli do rozdzielaczy chcialbym zbudować sam, instalator poźniej by tylko wykonał część od pieca do sprzęgła i zasobnika więc zależy mi żeby wiedzieć co tam powpinać, zawory,

-czy jakieś zwrotne

nie ma potrzeby

W dniu 15.03.2019 o 13:31, hojrak napisał:

- czy to naczynie przeponowe na powrocie C.o.?, 

raczej nie będzie potrzebne

W dniu 15.03.2019 o 13:31, hojrak napisał:

-czy przy termometrach nie dać jeszcze po manometrze ? czy w ogóle termometry na zasilaniu rozdzielaczy i powrocie?

niepotrzebne

W dniu 15.03.2019 o 13:31, hojrak napisał:

- czy za sprzęgłem gdzieś dać filtr siateczkowy np na zasilaniu i powrocie przed czujnikiem temp za sprzęgłem?? bo za piecem przed sprzęgłem na zasilaniu chyba powinien, 

filtry przed pompą na instalację, na powrocie ze sprzęgła do kotła i na powrocie z zasobnika

W dniu 15.03.2019 o 13:31, hojrak napisał:

jaką pompę polecacie ?

Wilo Yonos Pico 25/6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.