Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensat - instalacja do sprawdzenia


hojrak

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, hojrak napisał:

Na co jednak zwróciłem uwagę kotły z małą mocą 14 - 20kw mają w specyfikacji podane małą moc na zasobnik CWU rzędu 14-20kw.

Zasobniki za to mają podane moc grzania 30 - 34kw. Pytani czy piec udźwignie taki zasobnik ?

To normalne i nic złego się nie stanie.

 

19 minut temu, hojrak napisał:

Zasobniki te nie podgrzewają wody samodzielnie, są zaoopatrywane z wymiennika płytowego o dużej wydajności wewnątrz kotła.

To zależy od konstrukcji kotła, ale takiego nie kupuj - dodatkowy wymiennik to dodatkowe straty - dodatkowe paliwo i zwiększony czas grzania .

Moc kotła powinna być taka aby zasobnik był nagrzewany do ok 20 minut, wynika to z tego że jak grzejesz CW to nie grzejesz domu i dom stygnie, więc założenia projektowe podają - max czas grzania CW to 20-25 min zależnie od mocy kotła i wielkości grzanego obiektu.

Dla kotła 20kW zalecana max pojemność to ok 200l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na Termikę, Joula - tam są wężownice.

Sam zasobnik warstwowy nie jest zalecany przez większość producentów kotłów - wymaga innego trybu sterowania i dodatkowej drogiej pompy do obsługi przepływu nagrzanej wody przez wymiennik - w takim układzie nie może pracować zwykła pompa od CW, tylko pompa z atestem do wody użytkowej cała z nierdzewki.

Koszt takowej to ponad 2000 np Alpha N grundfossa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając junkers-a compakta, on nie ma cyrkulacji prawda ? Teres - znalazłem jak sam piszesz  że ten kocioł jest okrojony.

Więc nasówa się skąd taki wybór ?

 

Podczas całej budowy domu wybór kotła jest chyba dla mnie największą zagadką. Na nic nie mogę się zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, hojrak napisał:

zakładając junkers-a compakta, on nie ma cyrkulacji prawda ? Teres - znalazłem jak sam piszesz  że ten kocioł jest okrojony.

Już na samym początku robisz złe założenie - masz mieć kocioł który pociągnie sam całe grzanie, bez dodatkowego sprzęgła i na dodatek musi mieć to co ci potrzeba ,

Więc odpuść sobie kotły okrojone robione dla deweloperki i małych mieszkań.

Zrób tabelkę w której pozaznaczasz co chcesz i co która marka ma - wtedy jasno będziesz widział co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2019 o 09:59, hojrak napisał:

zakładając junkers-a compakta, on nie ma cyrkulacji prawda ?

Nie ma sterowania cyrkulacją, potrzebny osobny sterownik do cyrkulacji np. programator tygodniowy

W dniu 22.03.2019 o 09:59, hojrak napisał:

Teres - znalazłem jak sam piszesz  że ten kocioł jest okrojony.

Więc nasówa się skąd taki wybór ?

Jest trochę okrojony, ale ma za to mocniejszą pompę niż wyższy model SMART. Poza tym spokojnie możesz go rozbudować o sprzęgło stosując moduł MM100. Także to jest dobry kocioł, żeby spróbować podłogówkę tylko z kotłem na początek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor - problem w tym że na dzisiaj sam nie potrafie określić wymagań bo nigdy nie używałem i się nie interesowałem kotłami, tzn. pompa/czujnik zew./cyrkulacja/możliwość dostrojenia krzywej/sterownik pokojowy do salonu (chociaż się zastanawiam czy na początku spr bez sterownika bo różnie ludzie piszą w necie, sterownikzawsze mogę dokupić później).

 

Wszystkie te kotły spełniają te wymagania - poza cyrkulacją - ale to nie problem bo i tak bym chciał ją odpalać czasowo więc zwykłe programowalne gniazdo mi starczy.

 

Dzisiaj jeszcze tak sobie wszedłem o wolfie fgb poczytałem, modulacje ma od 5 a nie od 7 jak wyczytałem tu na forum, chyba że praktyka nie idzie z teorią??

image.png.61c10a6bb1d4b27149194bcd3bec96c8.png

Zastanawiam mnie w tym wolfie jedno, modulacja 5-28, a na stronie podają maks 14kw. O co to chodzi osiąga te 28kw czy 14? 

PS. Niekóre te kotły mają bardzo prądożerne pompy, czy można w nich wymienić od razu po zakupie np na willo stratos/pico ?

Np wolf ma pompe prawie 110w, a wilo ma chyba 40 - 50w

 

Ogólnie zastanawiam się nad wersją termet gold 20 + biawar quattro czyi budrzetowo. Pomieszkam rok dwa będę wiedział więcej czego wymagam od kotła i najwyżej wtedy wymienie jeśli ten nie spełni oczekiwań.

 

Jaka pompa jest w termecie bo nie moge znalesc info?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hojrak napisał:

Zastanawiam mnie w tym wolfie jedno, modulacja 5-28, a na stronie podają maks 14kw. O co to chodzi osiąga te 28kw czy 14? 

Wolf FGB jest na rynku w 2 mocach 28 i 35kW mocy max

Moc minimalna tego mniejszego to ok 5kW, to dla ciebie dużo za duży kocioł.

Termet Gold+ 20kW w takim zestawie jak podajesz będzie OK, dodatkowo potrzeba czujnik temp zewnętrznej, czasem jest razem z kotłem ( promocja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hojrak napisał:

Wszystkie te kotły spełniają te wymagania - poza cyrkulacją - ale to nie problem bo i tak bym chciał ją odpalać czasowo więc zwykłe programowalne gniazdo mi starczy.

W końcu, jak wielu użytkowników zresztą,  dojdziesz do wniosku, że warto ją odpalać np. czujnikiem ruchu umieszczonym w jakimś "strategicznym" miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.